Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Almanya Dışişleri Bakanı: Hafter ateşkese uyacağına söz verdi

Libya’nın doğusunu kontrol eden General Halife Hafter ile bir araya gelen Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Hafter’in ateşkes anlaşmasına bağlı kalacağına dair söz verdiğini ifade etti.

BOLD-Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, N-TV kanalına yaptığı açıklamada Halife Hafter ile Libya’nın ikinci büyük şehri olan Bingazi’de görüştüklerini belirtti. Dışişleri Bakanı Mass, yaklaşık 3 saat süren görüşme sonunda Halife Hafter’i 19 Şubat’ta Berlin’de düzenlenecek Libya Konferansı’na da resmen davet etti. Hafter ise bu davete olumlu yanıt verdi.

HAFTER BERLİN’DEKİ KONFERANSA KATILACAK

Bingazi’de Hafter ile görüşen Maas, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Hafter’in Berlin’de 19 Ocak’ta düzenlenecek Libya Konferansı’nın başarılı olmasına katkı sağlamaya ve prensip olarak konferansa katılmaya hazır olduğunu söylediğini aktardı.

“ATEŞKESE UYACAĞINA SÖZ VERDİ”

Dışişleri Bakanı Maas, “Hafter, Moskova’daki ateşkes anlaşmasını imzalamasa da ateşkese uyma taahhadünde bulundu. Bu son derece önemli” dedi.

13 Ocak Pazartesi günü Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve beraberindeki heyet, Rus heyeti ve Libya’daki taraflar arasında ateşkes için Moskova’da bie araya gelmişti.

Rusya heyeti ise, Hafter ve destekçisi Temsilciler Meclisi’nin Başkanı Akile Salih’i ikna etmeye çalışmıştı. Ancak Hafter, uzun uğraşlar neticesinde oluşturulan anlaşma metnini imzalamamış ve Moskova’yı terk etmişti.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, 19 Ocak Pazar günü yapılacak Libya Konferansı için devlet ve hükümet başkanları seviyesinde davette bulunmuştu.

Konferansa Türkiye, ABD, Rusya, İngiltere, Fransa, Çin, Birleşik Arap Emirlikleri, Kongo Cumhuriyeti, İtalya, Mısır, Cezayir’in yanı sıra BM, Avrupa Birliği, Afrika Birliği ve Arap Birliği temsilcilerinin katılacağı, BM nezdindeki meşru Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başbakanı Fayiz es-Serrac ve Libya’nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin liderli Halife Hafter’in de konferansa davet edildiği belirtilmişti.

Türkiye’den AB’ye yapılan iltica başvuruları 2016’dan sonra katlanarak arttı

Dünya

AP Türkiye Raportörü’nden Rusya göndermesi: AB, yeni güçlü dostlarınızdan çok daha güvenli

Avrupa Birliği’nin (AB) yasama organı Avrupa Parlamentosu’nun (AP) Türkiye raportörü Nacho Sanchez Amor, İdlib’deki hava saldırısında Tük askerlerinin şehit olduğu haberinin kendisini çok üzdüğünü söylerken, “AB, Türkiye’nin yeni güçlü dostlarından çok daha güvenilir” dedi.

BOLD-Twitter üzerinden paylaşımda bulunan Amor, Türkiye’nin Rusya’ya yakınlaşmasına göndermede bulunarak “Türk askerlerinin can kaybı yaşamasından büyük üzüntü ve Türkiye, İdlib ve sığınmacılar etrafındaki gelişmelerden büyük endişe duyuyorum. Geçmişte yaptığım açıklamayı tekrar yapmaktan derin üzüntü duyuyorum: AB, Türkiye’nin yeni güçlü dostlarından çok daha güvenilir. Tekbaşınacılığı bırakmalısınız, bu işe yaramıyor” ifadesini kullandı.

İdlib saldırısı sonrası, Türkiye göçmen kontrolünü bıraktı!

Okumaya devam et

Dünya

İdlib saldırısı sonrası, Türkiye göçmen kontrolünü bıraktı!

Türkiye’de çok sayıda askerin şehit olmasının ardından İdlib konusunda adım atmayan Avrupa’ya karşı sınır kapılarını açarak göçmen kontrolünü bıraktı.

BOLD-Reuters, abonelerine Türkiye’nin Suriyeli mülteciler konusunda kontrolü bıraktığını ve Avrupa’ya geçişini engellememe kararı aldığını duyurdu.

 

İdlib’te acı tablo TSK’ya saldırı 22 asker şehit!

Okumaya devam et

Dünya

TSK’nın Rus uçaklarını hedef aldığı iddiası!

Rus medyasında TSK’nın, Suriye’nin İdlib kentinde Rus uçaklarını hedef aldığı iddiası gündeme geldi.

BOLD-Reuters’ın Rusya 24 kanalından aktardığı iddiada, Suriye ve Rus savaş uçaklarının bölgedeki muhalifleri durdurmak için ateş açtığını, muhalifler ve TSK’nin ise hava savunma sistemleri kullanarak uçakları vurduğunu aktardı.

Anadolu Ajansı ise, bazı Rus basın yayın organlarında yer alan “Türk ordusunun İdlib’te, Rus uçaklarına ateş ettiği”ne yönelik iddialarının yalanlandığını aktardı.

Bazı Rus basın yayın organlarında “Türk ordusunun İdlib’de, Rus uçaklarına ateş ettiği”ne yönelik iddialar yer aldı. AA muhabirinin konuya ilişkin sorusu üzerine güvenilir kaynaklar, söz konusu iddiaları kesin bir dille yalanladı.

İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’nde (İGAB) bulunan Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) unsurlarının, Rus savaş uçaklarını hedef aldığına yönelik haberlerin gerçeği yansıtmadığını vurgulayan kaynaklar, Türk askerinin hiçbir şekilde Rus askerlerini ve Rus uçaklarını hedef almadığını belirtti.

“Erdoğan müttefiki Putin tarafından küçük düşürüldü”

Okumaya devam et

Popular