Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Erdoğan’ın avukatı, 15 Temmuz’da toplanan bağışların hesabını soran gazileri fırçaladı!

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın avukatı Hüseyin Aydın, 15 Temmuz’un ardından toplanan 339 milyon TL bağışın akıbetini soran 15 Temmuz Gazisi Ufuk Yegin’i arayarak fırça attığı öğrenildi.

BOLD-Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 15 Temmuz gecesi yaşananlar için “Allah’ın bir lütfu” ifadesini kullanmıştı. O gece Erdoğan’ın “sokaklara çıkın” talimatına uyarak tankların ve silahların önüne atlayan bazı vatandaşlar şehit oldu bazıları ise gazi oldu. 15 Temmuz’un ardından yaralanan ve şehit olanların ailelerine destek olmak amacıyla AKP tarafından bağış kampanyası başlatıldı.

339 MİLYON LİRA HAZİNEYE AKTARILDI

3 yıldan fazla bir zamandır 15 Temmuz gazileri ve şehit yakınları için toplanan bağışların nereye harcandığı veya akıbetinin ne olduğu AKP tarafından açıklanmadı. Muhalefetin baskısı ve soru önergesi üzerine açıklama yapan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, yaklaşık 339 milyon TL’nin Hazine kurumlar hesabına aktarıldığını ve kurulan vakıf tarafından nasıl değerlendirileceğine karar verileceğini söyledi.

BAĞIŞLARIN HESABINI SORAN GAZİLERE BASKI!

Oktay’ın bu açıklamasının ardından 15 Temmuz gazileri ve şehit yakınları, AKP’ye iktidara yakın isimlere tepki gösterdi. 15 Temmuz gazilerinden Ufuk Yegin, toplanan bağışların hesabını sormak amacıyla 24 Ocak günü Ankara’da bir basın toplantısı düzenleyeceklerini açıkladı. Bir önceki gün Fox TV Ana Haber’e açıklamalarda bulunan Ufuk Yegin’e, Erdoğan’ın avukatı Hüseyin Aydın tarafından fırça atıldığı öğrenildi.

ERDOĞAN’IN AVUKATI FIRÇA ATTI

Gazi Ufuk Yegin, Avukat Hüseyin Aydın ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesini sosyal medya üzerinden ifşa etti. Avukat Aydın ne kadar görüşmeyi inkar etse de Gazi Yegin’in yanında olduğunu belirten diğer gazilerde görüşmeyi doğruladıklarını ifade etti. Gazilerin ve şehit yakınlarının gösterdiği tepki üzerine Erdoğan’ın avukatları ve AKP’li siyasiler tarafından baskı altına alınmak istendiklerini vurgulayan Yegin, 24 Ocak’ta her şeye rağmen basın açıklaması yaparak, toplanan bağışların hesabını soracaklarını ifade etti.

GAZİDEN “İL İL GEZEREK 15 TEMMUZ’U SÖMÜRDÜNÜZ” TEPKİSİ

15 Temmuz gecesi tankın önüne yattığı görüntüleriyle meşhur olan Metin Doğan, gaziler ve şehit yakınları için toplanan bağışların hesabının sorulmasına “Biz vatanı menfaat için sevmedik, bu vatanı canımızı vermek için sevdik” şeklindeki eleştirisine o gece yaralanan ve uzun süre hastanede yatan Gazi Yahya Tezgelen, tepki gösterdi.

Sosyal medya hesabından Doğan’a tepki gösteren Tezgelen, “Bak @GaziMetinDogan! Bende Ankara ya gidilmesine ve protestoya karşıyım, bu diye küçümsediğin insanlar bu devlet için canlarını kanlarını verdiler. Onlar hastanelerde yatarken sen ve şerife para karşılığında il il gezerek 15T’u sömürdünüz, bunlar dediklerin senin gibi…”

 

 

Gündem

Doktor vekilden koronavirüs uyarısı “Öpüşmeyin, tokalaşmayın”

Türkiye’nin sınır komşusu İran’da koronavirüs tehditi genişliyor. CHP’nin doktor vekillerinden Mustafa Adıgüzel, “Samimi insan ilişkilerimiz virüsün hızlıca yayılmasına neden olabilir” ikazında bulundu.

BOLD – Koronavirüsle gelen ölümlerin ardından salgın artarak devam ediyor. Özellikle İran’da da virüs görülmesi Türkiye’deki endişeleri artırdı.

CHP’nin doktor milletvekillerinden Mustafa Adıgüzel, virüs salgını ve alınması gereken acil önlemlere dair tekliflerini anlattı. “Samimi insan ilişkilerimiz virüsün hızlıca yayılmasına neden olabilir” uyarısında bulundu.

EL ÖPME, YANAK YANAĞA ÖPÜŞME, TOKALAŞMA RİSK SEBEBİ

Sözcü’den Deniz Ayhan’ın haberine göre CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, Türkiye sınırına dayanan koronavirüs salgını ve alınması gereken acil önlemlerle ilgili açıklama yaptı.

Salgından korunmaya yönelik yöntemlere değinerek şunları söyledi:

“Virüsün ülkemizde de salgın şeklinde yayılmasından endişe ediyoruz. El öpme, yanak yanağa öpüşme, tokalaşma gibi kültürümüzde ki samimi insan ilişkilerimiz virüsün hızlıca yayılmasına neden olabilir.”

‘SINIRDAN SOKMUYORUZ’ İFADESİNİN TIBBİ KARŞILIĞI YOK

Adıgüzel acil yapılması gerekenleri ise şöyle sıraladı:

– İran sınır kapısı acilen kapatılmalıdır. Nitekim Irak ve Körfez ülkeleri ivedilikle kendi sınır kapısını kapatmıştır. Sağlık Bakanı’nın “Hastalık belirtisi olan kişileri sınırımızdan sokmuyoruz” açıklamasının tıbben karşılığı yoktur. Belirti göstermeden de taşıyıcı olunabilir.

YATAK SAYISINDAKİ YETERSİZLİK GİDERİLMELİ

– Çok önemli bir sorun yoğun bakım yatak sayımızdaki eksiklerdir. Hekim bir milletvekili olarak mesaimin önemli bir bölümünü hastalara yoğun bakım yatağı aramakla geçiriyorum. Şu anda normal şartlar altında dahi yetersiz olan yatak sayımız nasıl olacak da olası bir salgında ihtiyaçları karşılayacaktır? Hızlıca bu konuda tedbir alınmaz ve yetkililer gereken hazırlıkları yapmazsa olası bir salgında panik ortamı olacaktır.

N95 TİPİ MASKE ÜRETİMİ VE TEMİNİ KONUSUNDA ADIM ATILMALI

– Normal dönemlerde 3-4 liradan satılan N95 maskeleri şu an piyasada 15-20 liradan satılıyor. Salgın halinde talebin artmasıyla serbest piyasada bu fiyat daha da artabilir. Devletin ilgili kurumlarının bu konuya da acilen el atması ve hem maskenin üretimini arttırması, elde edilebilir ve mümkün olan en düşük rakamdan tek bir fiyat belirlemesi gerekmektedir.

İLAÇ VE AŞI ÇALIŞMALARI İÇİN YETKİN BİR KURUL OLUŞTURULMALI

– Koronavirüsle mücadeleyi yönlendirecek ve önümüzdeki süreçte ilaç ve aşı çalışmalarını yönetecek bir bilimsel yetkin kurulun oluşturulması gereklidir.

Van’da koronavirüs şüphesi: 3 kişi yoğun bakımda

Okumaya devam et

Gündem

Evi ve ahırı yıkılan depremzedenin Kürtçe ağıdı yürek burktu

İran merkezli depremde evi ve ahırı yıkılarak her şeyini kaybeden Vanlı bir köylünün, yıkılan evinin önünde, gözyaşlarıyla yaktığı Kürtçe ağıt izleyenleri hüzünlendiriyor.

BOLD- Türkiye-İran sınırında saat 08.53’te 5.9 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Depremin merkez üssü olarak İran’ın Hoy şehri olarak açıklandı. Van’da da şiddetli hissedilen deprem sonrası kerpiç evler ve ahırlar çöktü. İlk belirlemelere göre dördü çocuk dokuz kişi hayatını kaybetti. 37 yaralıdan dokuzunun durumunun ise kritik olduğu açıklandı. Depremin ardından bölgeye AFAD ekipleri sevk edilirken, hasarlı yapılara girilmemesi konusunda uyarılar yapıldı.

Öte yandan depremde evi ve ahırı yıkılarak her şeyini kaybeden bir köylünün ağıdını içeren bir video sosyal medyada dolaşıma girdi. Gazeteci Adnan Bilen’in paylaştığı videoda yaşlı bir depremzede, depremin yerle bir ettiği köyündeki yıkıntılar içinde gözyaşlarıyla Kürtçe ağıt yakıyor. İşte binlerce kişinin izlediği o görüntü;

Depremin vurduğu Van’ın Elbis köyünden ilk görüntüler

Okumaya devam et

Gündem

Manisa’da 4,5 şiddetinde deprem!

Manisa’nın Akhisar ilçesinde saat 15.40’da 4,5 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Deprem İzmir’de de hissedildi.

BOLD-Manisa’nın Akhisar ilçesinde 4,5 büyüklüğünde deprem meydana geldi. İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığından (AFAD) yapılan açıklamaya göre, saat 15.40’taki deprem, yerin 7 kilometre derinliğinde gerçekleşti.

İran merkezli depremde bilanço büyüyor! Van’da ölü sayısı 9’a yükseldi

Okumaya devam et

Popular