Bizimle iletişime geçiniz

Kültür

Tiyatro sahnelerinde bu hafta neler var

Hafta sonunu tiyatro izleyerek değerlendirmek için bu hafta birbirinden güzel seçenekler mevcut.

BOLD– İstanbul’da Macbeth Mutfakta, Ankara’da Pir Sultan Abdal oyunlarının dikkat çektiği haftanın programı şöyle:

BU HAFTA TİYATROLAR

Macbeth Mutfakta


İSTANBUL

Profesyonel

Zeytinburnu Kültür Merkezi
17 Ocak Cuma – 20.00
Yazar: Duşan Kovaçevic
Çevirmen: Başar Sabuncu, Bilge Emin
Yönetmen: Işıl Kasapoğlu
Oyuncular: Bülent Emin Yarar, Yetkin Dikinciler, Gülen Çehreli, Cenap Oğuz

Macbeth Mutfakta

Koma Sahnesi / İstanbul
18 Ocak Cumartesi – 19.00
Yazar: William Shakespeare
Uyarlayan: Simge Günsan
Oyuncular: Simge Günsan

İki Kadın

Tatavla Sahnesi
18 Ocak Cumartesi – 20.00
Yazar: Fatma Özcan
Yönetmen: Semah Tuğsel
Oyuncular: Bensu Orhunöz, Elif Verit

10 Saniye

Toy İstanbul
18 Ocak Cumartesi – 20.30
Yazar: Erdi Işık
Yönetmen: Serkan Üstüner
Oyuncular: Algı Eke, Nergis Öztürk

Aynı Mezarın Ölüleri

Asmalı Sahne
18 Ocak Cumartesi – 20.30
Yazar: Özlem Lale
Yönetmen: Tuğçe Tamer
Oyuncular: Selen Seyven, Aykut Temel

Pir Sultan Abdal

ANKARA

Kontrabas

Oda Tiyatrosu
17 Ocak Cuma – 18.30
Yazar: Patrick Süskind
Çevirmen: Hale Kuntay
Yönetmen: Metin Belgin
Oyuncu: Olcay Kavuzlu

Pir Sultan Abdal

Çankaya Sahne
18 Ocak Cumartesi – 20.00
Yazar: Keriman Şenozan
Oyuncu: Okan Şenozan

Türkiye Kayası

İZMİR

Türkiye Kayası

Konak Sahnesi
17 Ocak Cuma – 20.00
Oyuncular: Mesure Tahir, Ömer Polat, Gizem Tataroğlu, Egecan İntepeler, Muhammed Taşdemir, Çağatay Özçelik
Yazar: Fehime Seven
Yönetmen: Seval Erözmen Kip

BURSA

Yangınlar

Nazım Hikmet Kültürevi
Yazar: Wajdi Mouawad
Çevirmen: Ayberk Erkay
Yönetmen: Murat Daltaban
Oyuncular: Adem Mülazim, Ayşe Gülerman, Barış Ayas, Batuhan Pamukçu, Gökhan Kum, Melisa İclal Yamanarda, Mesut Özsoy, Oğulcan Arman Uslu, Oğuzhan Ayaz, Pınar Hande Ağaoğlu, Zeynep Çelik Küreş

Kültür

İmamoğlu: Özel tiyatrolar için bütçe yapacağız

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde yaptığı açıklamada özel tiyatrolara ekonomik destek amacıyla özel bir bütçe oluşturacaklarını söyledi.

BOLD– Şehir Tiyatroları, koronavirüs salgını önlemleri çerçevesinde tedbirler alarak perdelerini açtığı yeni sezonda Murat Mahmutyazıcıoğlu’nun “Sen İstanbul’dan Daha Güzelsin” adlı tek perdelik oyununu, Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde izleyen Ekrem İmamoğlu özel tiyatroların içinden geçmekte olduğu zor sürece ilişkin açıklamalarda bulundu.

ÖZEL BÜTÇE YAPACAĞIZ

Birgün’ün haberine göre “Sen İstanbul’dan Daha Güzelsin” oyunu öncesinde CHP İstanbul milletvekili Sera Kadıgil ve İBB Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Mehmet Ergen ile birlikte kulisi ziyaret eden İmamoğlu, oyundan sonra da oyuncuları sahnede çiçek sunarak tebrik etti.

Sahneden yaptığı konuşmada tüm sahne sanatçılarının zor günler geçirdiğine değinen İmamoğlu oyun öncesi kulis ziyareti sırasında söylediği “Kısıtlı koşullarda, dayanışma içerisinde bir dönemi geçirmek istiyoruz.” sözlerine de açıklama getirdi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu özel tiyatrolara destek konusunda şunları söyledi:

“Burası, tarihi bir tiyatro. Ülkemizin sanat tarihi, neredeyse bu sahnelerde yazılmış diyebiliriz. O bakımdan, bu sene Şehir Tiyatroları’nın ilk gecesinde bir arada olmak istedim. Aynı zamanda, özel tiyatrolarla dayanışma içerisinde bir süreci başlattıkları için arkadaşlarıma da teşekkür ediyorum. Bunu geliştirmemiz lazım, özel tiyatroların yaşaması lazım. Buna özel bütçe yapacağız. Özel bir bütçeyi, Şehir Tiyatroları’yla ve diğer sanat alanlarıyla ‘nasıl paylaştırırız, nasıl yönetiriz’e bakacağız. Çünkü, hiçbir özel tiyatronun kapanmasını arzu etmeyiz. Bu manada arkadaşlarım, titiz bir çalışma yapacaklar. Hem sanatı hem sanatçıyı, sahneleri, tiyatroları, diğer sanat dallarını da koruyarak, inşallah bu dönemi, sanat adına hasarsız atlatalım istiyoruz. Zira sanat yaşarsa, insan yaşadığının farkına varacaktır. Sanatı onun için yaşatmamız lazım, insanlarımızın mutlu olması için.”

Okumaya devam et

Kültür

Türkiye’nin ilk dijital kitap platformu kuruldu

Türkiye’nin ilk dijital kitap platformu, Kitap Cumhuriyeti ismiyle kuruldu. Platform ilk olarak yayınlayacağı bir öykü kitabıyla okuyucuların karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

BOLD– Müge İplikçi, Ömer Turan, Tuğba Dedeoğlu Demir, Emrah Polat ve Feridun Andaç’tan oluşan yayın kurulu ile yola çıkan Kitap Cumhuriyeti “Kitaplar özgürlük ister!” ilkesiyle yazarları, yazar adaylarını ve farklı şeyler arayan okuyucuları bir araya getirmeyi hedefliyor.

Kitap Cumhuriyeti yayın kurulu

YAZAR ADAYLARI İÇİN FIRSAT

Kültür Servisi’nin haberine göre web’den, tabletten, mobilden ve e-kitap okuyucudan ücretsiz ama nitelikli eserler sunmayı amaçlayan platforma yazar ve yazar adayları başvurabilecek. Yayın kurulunun kabul ettiği eserlerin tüm editoryal süreçleri Kitap Cumhuriyeti’nin ekipleri tarafından yürütülecek ve yayına hazır hale gelen kitaplar edebiyathaber.net sitesi üzerinden ücretsiz ve süresiz olarak indirilebilecek.

Kitap Cumhuriyeti, yayın kurulunun duyurduğu yayın ilkeleri ise şöyle:

• Irk, cinsiyet, sosyal düzey, dini inanç ve fiziki farkları aşağılayan kitaplar yayımlanamaz.

• Düşünce, vicdan ve ifade özgürlüğünü sınırlayıcı kitaplar yayımlanamaz.

• Şiddet ve zorbalığı özendirici veya kışkırtıcı, çocukları olumsuz yönde etkileyici, bireyler, topluluklar ve uluslar arasında nefret ve düşmanlığı körükleyici kitaplar yayımlanamaz.

• Kişileri ve kuruluşları, eleştiri sınırlarının ötesinde küçük düşüren, aşağılayan veya iftira niteliği taşıyan lakap ve ifadeler içeren kitaplar yayımlanamaz.

Okumaya devam et

Kültür

Taylor Swift, efsane isim Whitney Houston’ın rekorunu kırdı

Ünlü şarkıcı Taylor Swift, Whitney Houston’ın Billboard 200 listesinde ‘en uzun süre zirvede kalan kadın sanatçı’ olma rekorunun yeni sahibi oldu.

BOLD– ABD’li country-pop şarkıcısı Taylor Swift, 2012 yılında henüz 49 yaşındayken yaşamını yitiren efsane isim Whitney Houston‘ın 33 yıllık rekorunu kırdı. 30 yaşındaki Swift, Billboard 200 listesinde birinci sırada en uzun süre kalan kadın sanatçı olma rekorunu elde etti. Whitney Houston bu rekoru 1987’de 24 yaşındayken kırmıştı.

EN ÇOK SATAN ALBÜM

8’inci albümü Folklore ile yedi haftadır Billboard 200 listesinin 1 numarasında olan Taylor Swift, kariyerindeki hafta liderliği sayısını 47’ye çıkararak 46 hafta ile bu rekorun sahibi olan Whitney Houston’u geride bıraktı.

Taylor Swift’in ilk sırayı elde ettiği tüm zamanlar sırasında üçüncü sırada ise 34 haftayla ünlü İngiliz şarkıcı Adele yer alıyor.

BILLBOARD 200 NEDİR?

Billboard 200, ABD’de yayınlanan Billboard isimli müzik dergisinin haftalık olarak yayınladığı müzik albümleri listesidir. Liste, pazartesi kaydedilmeye başlanıp pazar günü sonlandırılan albüm satışları sayısına göre düzenleniyor.

Haftanın en çok satan albümünün zirveye yerleştiği her hafta perşembe günü açıklanıyor. Ardından o hafta en çok satan albüm, listenin zirvesine yerleşiyor. Billboard 200 listesi dünyadaki en önemli müzik listelerinden biri olarak kabul ediliyor.

Okumaya devam et

Popular