Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Üçüncü evre böbrek yetmezliği hastası cezaevinde ölümün eşiğinde!

Hasta tutuklu Ramazan Sarıkaya, 10 aydır cezaevinde böbrek yetmezliği yaşıyor. Yüzde 35 çalışan tek böbreğiyle hayata tutunan Sarıkaya’nın ailesi tahliye çağrısında bulundu.

BOLD – 10 Şubat 2019’da tutuklanıp Balıkesir Kepsüt Cezaevine gönderilen Ramazan Sarıkaya, 3. evre böbrek yetmezliği hastası oldu. 1997 yılında askere gittiğinde tek böbreği alınan Sarıkaya, tutuklandığında diğer böbreği yüzde 50 çalışır durumdaydı. Cezaevi ortamında o böbrek de işlevini kaybederek yüzde 30’a düştü.

Sarıkaya’nın eşi ve çocukları, HDP milletvekili ve insan hakları savunucusu Ömer Faruk Gergerlioğlu’na bir mesaj göndererek yetkililerden yardım istedi. Gergerlioğlu sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Ölmesi mi bekleniyor?” diye sordu.

ASKERDE BİR BÖBREĞİ ALINMIŞTI

Ramazan Sarıkaya’nın çocukları, “Babamız Ramazan Sarıkaya 9 ay önce gözaltına alındı. Daha önce askerde iken böbreğinin birisi alınmış, bir diğeri ise yüzde 50 çalışır durumda idi. Gözaltı sonrası geçen süre zarfında böbreklerinin çalışır durumu yüzde 35’e kadar düşmüştür. Doktor diyet uygulanması gerektiğine dair rapor vermiştir. Fakat babamız cezaevi yönetimine gerek yazılı gerekse sözlü olarak bildirmesine rağmen somut bir adım atılmayı bırakın dilekçemize cevap dahi verilmemiştir. Doktor raporlarını ve babamızın yazdığı dilekçe ektedir.” ifadelerini kullandı.

Eşi ise Zehra Sarıkaya ise sosyal medya hesabından “İnsan hayatı bu kadar ucuz. Eşim Ramazan Sarıkaya, tek böbrek yok, diğer böbrek yüzde 50 idi ama şimdi yüzde elli olan böbrek tutuklandıktan sonra hızlı bir şekilde yüzde 35’e düştü, diyet yemekler verilmiyor. Organını hayatını kaybediyor. 1 yıldır suç olacak hiçbir şey bulamadılar. Bu insanlar masum” diye yazdı. 

RAMAZAN SARIKAYA’NIN HASTANE RAPORU 

Gündem

Kanseri son evreye gelene kadar cezaevinden tahliye edilmeyen Özgür Doğan hayatını kaybetti

Altı ay önce tahliye edilen dördüncü evre akciğer kanseri Özgür Doğan hayata gözlerini yumdu. 22 Eylül 2016’da tutuklanan Doğan, hastalığı son aşamaya gelene kadar tahliye edilmemişti.

BOLD – Mart 2019’da akciğer kanseri teşhisi konulan hasta tutuklu Özgür Doğan, 31 Temmuz 2019’da İzmir Katip Çelebi Araştırma Hastanesinde kemoterapi almaya başlamıştı. Doğan, eşi Seyra Doğan’ın uzun uğraşları sonucunda 13 Eylül 2019’da tahliye edilmişti ama artık çok geçti. Kanser 4. evreye gelmişti.

Eşinin tedavisinde aksamalar olduğunu söyleyen Seyra Doğan o günlerde Bold Medya’ya yaptığı açıklamada, “Hastanede hücre gibi bir odada kaldı. 66 kilodan 53 kiloya düştü. Bir kere bile halinden şikayetçi olmadı ama en son mektubunda ‘Susuz kalmış bir balık gibiyim’ yazmıştı. Ben 36 yaşında, 3 çocuklu bir sınıf öğretmeniyim. 6 yıl öğretmenlik yaptım. Şimdi de kanser olan hasta mahkum eşimi bekliyorum.” ifadelerini kullanmıştı.

Özgür Doğan tahliye olduktan sonra.

DOSYASI YARGITAY’DA

Cemaat soruşturmaları kapsamında tutuklanan Özgür Doğan 22 Eylül 2016’da gözaltına alındı. 8 gün sonra tutuklanarak Manisa Salihli Cezaevine gönderildi. Kanser teşhisi konulduktan sonra İzmir Kırklar Cezaevine nakledilen Doğan, 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Dosyası Yargıtay’daydı.

Salihli’de 16 yıl edebiyat öğretmenliği yapan Doğan, Marmara Üniversitesinde edebiyat alanında yüksek lisansını tamamladıktan sonra Celal Bayar Üniversitesinde doktorasına devam ediyordu. Arapça ve Farsça olmak üzere iki dil bilen Doğan’ın Nesibe (12), Muaz Rahmi (5), Sevde (3) adında 3 çocuğu bulunuyordu.

“BENİM SINAVIM HASTALIĞA VE ESARETE SABIR”

Özgür Doğan, hapisteyken eşine gönderdiği mektuplarda, “Burada beni en çok üzen şeylerin en başında gelen senin küçük yavrularımızla tek başına kalmış olman. Her biri ayrı bir dünya olan 3 küçük yavrumuzla yalnız başına kalman her yiğidin kaldırabileceği kolay bir imtihan değil, farkındayım. Ama biz zerrece şüpheye ve ümitsizliğe düşmeden bu şiddetli meşakkatlere karşılık büyük mükafatlara nasıl olunacak inşallah…

Benim sınavım esarete, bulunduğum yere hasretliğe sabır. Çocuklarımızın en güzel çağlarını görememeye, onlara, sana doya doya sarılamamaya, kana kana koklayamamaya, yanınızda olamamaya, senin durumunun çok zor olduğunu bilmenin verdiği ızdıraba dair sabır benim imtihanım. E hiç kolay değil imtihanım ama ne yaparım. Elden bir şey gelmiyor. Lütfu da hoş sabrı da hoş” diye yazmıştı.

Arapça ve Farsça olmak üzere iki dil bilen Doğan’ın Nesibe (12), Muaz Rahmi (5), Sevde (3) adında 3 çocuğu bulunuyordu.

Özgür Doğan’ın hapisteyken eşine gönderdiği mektuplardan…

4. evre akciğer kanseri edebiyat öğretmeni tahliye bekliyor

Kanser hastası tutuklu Özgür Doğan’a “cezaevinde kalamaz” raporu verildi

Tutuklu son evre kanser hastasının eşi: “Ya şimdi sesim olun ya da öldükten sonra kimse haber yapmasın!”

Okumaya devam et

Gündem

Esenyurt’ta doğal gaz patlaması: Yaralılar var

İstanbul Esenyurt’taki bir binada patlama meydana geldi. Yaralıların olduğu ve çok sayıda ambulansın sevk edildiği bölgedeki patlamanın doğal gaz kaynaklı olduğu düşünülüyor.

BOLD – Esenyurt ilçesi, Piri Reis Mahallesi, Necip Fazıl Kısakürek Caddesi, 2307. Sokaktaki bir apartman katında patlama meydana geldi.

Yaralıların olduğu belirtilen olay yerine çok sayıda itfaiye, polis ve sağlık ekipleri sevk edildi. Patlamanın doğal gaz kaynaklı olduğu bildirildi.

Tabipler Birliği: “Hayatın normale dönmesi 9-11 haftayı bulur”

Okumaya devam et

Gündem

Roketsan’da patlama: 3 çalışan yaralandı

Ankara’nın Elmadağ ilçesinde bulunan Roketsan Fabrikası’nda patlama meydana geldi. Patlamada herhangi bir can kaybı olmazken 3 çalışanın hafif şekilde yaralandığı açıklandı.

BOLD – Türk Silahlı Kuvvetleri’ni Güçlendirme Vakfı kuruluşu olan Roketsan Fabrikası’nda saat 14.00 sıralarında bilinmeyen bir nedenle patlama meydana geldi. Patlama ile birlikte fabrikada dumanlar yükselirken, çevrede panik yaşandı. Patlama, ilçe merkezinde de hissedildi.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, patlama ile ilgili Twitter hesabından açıklama yaptı. Demir, “Herhangi bir can kaybı söz konusu değildir” dedi. Ankara Valiliği de yine Twitter’dan 3 çalışanın hafif şekilde yaralandığını duyurdu.

Okumaya devam et

Popular