Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Üçüncü evre böbrek yetmezliği hastası cezaevinde ölümün eşiğinde!

Hasta tutuklu Ramazan Sarıkaya, 10 aydır cezaevinde böbrek yetmezliği yaşıyor. Yüzde 35 çalışan tek böbreğiyle hayata tutunan Sarıkaya’nın ailesi tahliye çağrısında bulundu.

BOLD – 10 Şubat 2019’da tutuklanıp Balıkesir Kepsüt Cezaevine gönderilen Ramazan Sarıkaya, 3. evre böbrek yetmezliği hastası oldu. 1997 yılında askere gittiğinde tek böbreği alınan Sarıkaya, tutuklandığında diğer böbreği yüzde 50 çalışır durumdaydı. Cezaevi ortamında o böbrek de işlevini kaybederek yüzde 30’a düştü.

Sarıkaya’nın eşi ve çocukları, HDP milletvekili ve insan hakları savunucusu Ömer Faruk Gergerlioğlu’na bir mesaj göndererek yetkililerden yardım istedi. Gergerlioğlu sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Ölmesi mi bekleniyor?” diye sordu.

ASKERDE BİR BÖBREĞİ ALINMIŞTI

Ramazan Sarıkaya’nın çocukları, “Babamız Ramazan Sarıkaya 9 ay önce gözaltına alındı. Daha önce askerde iken böbreğinin birisi alınmış, bir diğeri ise yüzde 50 çalışır durumda idi. Gözaltı sonrası geçen süre zarfında böbreklerinin çalışır durumu yüzde 35’e kadar düşmüştür. Doktor diyet uygulanması gerektiğine dair rapor vermiştir. Fakat babamız cezaevi yönetimine gerek yazılı gerekse sözlü olarak bildirmesine rağmen somut bir adım atılmayı bırakın dilekçemize cevap dahi verilmemiştir. Doktor raporlarını ve babamızın yazdığı dilekçe ektedir.” ifadelerini kullandı.

Eşi ise Zehra Sarıkaya ise sosyal medya hesabından “İnsan hayatı bu kadar ucuz. Eşim Ramazan Sarıkaya, tek böbrek yok, diğer böbrek yüzde 50 idi ama şimdi yüzde elli olan böbrek tutuklandıktan sonra hızlı bir şekilde yüzde 35’e düştü, diyet yemekler verilmiyor. Organını hayatını kaybediyor. 1 yıldır suç olacak hiçbir şey bulamadılar. Bu insanlar masum” diye yazdı. 

RAMAZAN SARIKAYA’NIN HASTANE RAPORU 

Gündem

Doktor vekilden koronavirüs uyarısı “Öpüşmeyin, tokalaşmayın”

Türkiye’nin sınır komşusu İran’da koronavirüs tehditi genişliyor. CHP’nin doktor vekillerinden Mustafa Adıgüzel, “Samimi insan ilişkilerimiz virüsün hızlıca yayılmasına neden olabilir” ikazında bulundu.

BOLD – Koronavirüsle gelen ölümlerin ardından salgın artarak devam ediyor. Özellikle İran’da da virüs görülmesi Türkiye’deki endişeleri artırdı.

CHP’nin doktor milletvekillerinden Mustafa Adıgüzel, virüs salgını ve alınması gereken acil önlemlere dair tekliflerini anlattı. “Samimi insan ilişkilerimiz virüsün hızlıca yayılmasına neden olabilir” uyarısında bulundu.

EL ÖPME, YANAK YANAĞA ÖPÜŞME, TOKALAŞMA RİSK SEBEBİ

Sözcü’den Deniz Ayhan’ın haberine göre CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, Türkiye sınırına dayanan koronavirüs salgını ve alınması gereken acil önlemlerle ilgili açıklama yaptı.

Salgından korunmaya yönelik yöntemlere değinerek şunları söyledi:

“Virüsün ülkemizde de salgın şeklinde yayılmasından endişe ediyoruz. El öpme, yanak yanağa öpüşme, tokalaşma gibi kültürümüzde ki samimi insan ilişkilerimiz virüsün hızlıca yayılmasına neden olabilir.”

‘SINIRDAN SOKMUYORUZ’ İFADESİNİN TIBBİ KARŞILIĞI YOK

Adıgüzel acil yapılması gerekenleri ise şöyle sıraladı:

– İran sınır kapısı acilen kapatılmalıdır. Nitekim Irak ve Körfez ülkeleri ivedilikle kendi sınır kapısını kapatmıştır. Sağlık Bakanı’nın “Hastalık belirtisi olan kişileri sınırımızdan sokmuyoruz” açıklamasının tıbben karşılığı yoktur. Belirti göstermeden de taşıyıcı olunabilir.

YATAK SAYISINDAKİ YETERSİZLİK GİDERİLMELİ

– Çok önemli bir sorun yoğun bakım yatak sayımızdaki eksiklerdir. Hekim bir milletvekili olarak mesaimin önemli bir bölümünü hastalara yoğun bakım yatağı aramakla geçiriyorum. Şu anda normal şartlar altında dahi yetersiz olan yatak sayımız nasıl olacak da olası bir salgında ihtiyaçları karşılayacaktır? Hızlıca bu konuda tedbir alınmaz ve yetkililer gereken hazırlıkları yapmazsa olası bir salgında panik ortamı olacaktır.

N95 TİPİ MASKE ÜRETİMİ VE TEMİNİ KONUSUNDA ADIM ATILMALI

– Normal dönemlerde 3-4 liradan satılan N95 maskeleri şu an piyasada 15-20 liradan satılıyor. Salgın halinde talebin artmasıyla serbest piyasada bu fiyat daha da artabilir. Devletin ilgili kurumlarının bu konuya da acilen el atması ve hem maskenin üretimini arttırması, elde edilebilir ve mümkün olan en düşük rakamdan tek bir fiyat belirlemesi gerekmektedir.

İLAÇ VE AŞI ÇALIŞMALARI İÇİN YETKİN BİR KURUL OLUŞTURULMALI

– Koronavirüsle mücadeleyi yönlendirecek ve önümüzdeki süreçte ilaç ve aşı çalışmalarını yönetecek bir bilimsel yetkin kurulun oluşturulması gereklidir.

Van’da koronavirüs şüphesi: 3 kişi yoğun bakımda

Okumaya devam et

Gündem

Evi ve ahırı yıkılan depremzedenin Kürtçe ağıdı yürek burktu

İran merkezli depremde evi ve ahırı yıkılarak her şeyini kaybeden Vanlı bir köylünün, yıkılan evinin önünde, gözyaşlarıyla yaktığı Kürtçe ağıt izleyenleri hüzünlendiriyor.

BOLD- Türkiye-İran sınırında saat 08.53’te 5.9 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Depremin merkez üssü olarak İran’ın Hoy şehri olarak açıklandı. Van’da da şiddetli hissedilen deprem sonrası kerpiç evler ve ahırlar çöktü. İlk belirlemelere göre dördü çocuk dokuz kişi hayatını kaybetti. 37 yaralıdan dokuzunun durumunun ise kritik olduğu açıklandı. Depremin ardından bölgeye AFAD ekipleri sevk edilirken, hasarlı yapılara girilmemesi konusunda uyarılar yapıldı.

Öte yandan depremde evi ve ahırı yıkılarak her şeyini kaybeden bir köylünün ağıdını içeren bir video sosyal medyada dolaşıma girdi. Gazeteci Adnan Bilen’in paylaştığı videoda yaşlı bir depremzede, depremin yerle bir ettiği köyündeki yıkıntılar içinde gözyaşlarıyla Kürtçe ağıt yakıyor. İşte binlerce kişinin izlediği o görüntü;

Depremin vurduğu Van’ın Elbis köyünden ilk görüntüler

Okumaya devam et

Gündem

Manisa’da 4,5 şiddetinde deprem!

Manisa’nın Akhisar ilçesinde saat 15.40’da 4,5 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Deprem İzmir’de de hissedildi.

BOLD-Manisa’nın Akhisar ilçesinde 4,5 büyüklüğünde deprem meydana geldi. İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığından (AFAD) yapılan açıklamaya göre, saat 15.40’taki deprem, yerin 7 kilometre derinliğinde gerçekleşti.

İran merkezli depremde bilanço büyüyor! Van’da ölü sayısı 9’a yükseldi

Okumaya devam et

Popular