Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

İstanbul’a gidecek turistlere uyarı: Kaçınmanız gereken 5 tuzak

Fransız seyahat dergisi GEO, İstanbul’da turistlerin kaçınması gereken 5 tuzağı yazdı. “Yardım tekliflerini kabul etmeyin, kibar olmayın” uyarısında bulundu.

BOLD – Fransız seyahat dergisi GEO, İstanbul’u ziyaret edecek turistler için bir uyarı yazısı yayımladı. “İstanbul’da tatilde kaçınmanız gereken 5 tuzak” başlıklı yazıda kenti ziyaret edeceklerin dikkat etmesi gereken noktalar beş maddede ele alındı.

Dergi iki kıta arasında yer alan kentin güzelliklerinden ve tarihi dokusundan bahsederek başladığı yazıya uyarılarla birlikte devam etti.

GEO’nun İstanbul’a gidecek turistler için uyarıları ve tavsiyeleri:

TAKSİYE BİNMEDEN ÖNCE PAZARLIK YAPIN

GEO’ya göre taksicilerin yabancı turistler için fiyat şişirmesi İstanbul’a has bir durum değil. Ancak yazıda yer alan uyarıya göre, takside “dolandırıcılık” yolu uzatmakla sınırlı değil: “Taksici, 20 TL tutan fatura için ödediğiniz 50 TL’yi el çabukluğuyla 5 TL ile değişip, 15 TL daha borcunuz olduğunu söyleyebilir.”Şoförün ayrıca taksimetreyi açmak istememesi, ısrar edildiğinde ise bozuk olduğunu öne sürmesi de uyarılar arasında yer alıyor. Derginin bu konuda verdiği tavsiye: Seyahate başlamadan önce fiyatı sorun ve hatta pazarlık edin. Taksiye binmeden önce plakanın fotoğrafını çekin.

YABANCILARIN YARDIM TEKLİFİNİ KABUL ETMEYİN

Dergiye göre, kentin özellikle turistik semtlerinde turistlere bölgeyi gönüllü olarak gezdirme teklifiyle yaklaşan kişilerin anlaştıkları mağazalara götürdükleri kaydediliyor. “Size ‘çok iyi bir fiyat’ diyerek satmaya çalışacakları halı aslında normal fiyatının üzerinde” diyen dergi, yabancıların yardım teklifini kabul etmeme tavsiyesinde bulunuyor.

“KESİNLİKLE KİBAR OLMAYIN”

Başlık biraz tuhaf gelebilir. Ancak Fransız dergisinin nezaketinizle başlayacak bir sürecin sonunun kötü olabileceğini belirtiyor.

Uyarıya göre, kentin turistik semtlerinde ayakkabı boyacıları malzemelerini kazara düşürme süsü vererek turistlerin yardım etmesini sağlıyor ve karşılığında nezaketen ayakkabılarını boyama teklifinde bulunuyor. Ancak ayakkabılar boyandıktan ya da cilalandıktan sonra bunun karşı bir jest olmadığı anlaşılıyor. Ayakkabı boyacısı ısrarla para talep ediyor. Bu konuda derginin verdiği tavsiye ise “kesinlikle kibar olmayın ve yere düşen malzemeleri toplamayın” şeklinde.

RESTORANLARIN ÖNCE FİYATLARINI KONTROL EDİN

GEO, İstanbul’da bazı restoranların yabancı turistlere para üstünü eksik verdiğini iddia ediyor: “Tıpkı taksilerde olduğu gibi, verdiğini 200 TL’nin 100 TL olduğunu öne sürerek para üstünüzü de ona göre veriyorlar. Bazı durumlarda ise ya menüde hiç fiyat yazmıyor, ya da yazan fiyatla faturaya yansıyan farklı oluyor.”

Dergi bu konuda, gidilecek restoranla ilgili önceden internetten yorumlara bakılmasını ve eğer fiyatla ilgili bilgilendirme yoksa gidilmemesini tavsiye ediyor.

GECE HAYATI: YALNIZ ERKEKLER İÇİN TUZAK

Yazıda, akşam gidilen içkili mekanların özellikle yalnız seyahat eden erkek turistler için tuzağa dönüştüğü belirtiliyor. GEO’ya göre bu tür mekanlarda genç kadınlar turistin etrafını sararak daha fazla içki tüketmesini sağlıyor ve gecenin sonunda bin euroyu bulan hesaplar çıkıyor. Dergi ayrıca, mekanla anlaşmalı bazı kişilerin turistleri içki içmeye davet ettiğini ve gece başladıktan sonra yalnız bıraktığını kaydediyor.

Fransız dergi, “tanımadığınız insanların sizi bir yerlere davet etmesine izin vermeyin” tavsiyesini yinelerken, siparişten önce mutlaka fiyat sorulması gerektiğini belirtiyor.

Türkiye’den AB’ye yapılan iltica başvuruları 2016’dan sonra katlanarak arttı

Dünya

Koronavirüs Günlüğü 2: İspanya’da can kaybı 2 gündür yeniden artmaya başladı

İspanya’da koronavirüsten ölenlerin sayısı iki gün üst üste arttı. Bugün 757 ölüm bildirilirken, dünkü ölü sayısı 743 olmuştu. Bu sayılar 2 Nisan’da bildirilen 950 ölüden daha düşük, ancak ülkedeki krizin sona ermediğini gösteriyor.

BOLD – İspanya’da koronavirüs pandemisinin yol açtığı Covid-19 hastalığı nedeniyle ölenlerin sayısı 24 saat içerisinde 757 artarak, 14 bin 555’e yükseldi. Virüs 6 bin 180 kişiye daha bulaştı. Böylece ülkede toplam vaka sayısı 146 bin 690 olarak belirlendi.

Salı günü 743 kişi ölmüş, 5 bin 478 kişi de enfekte olmuştu. İspanya, Avrupa’da en çok vakanın görüldüğü ülke.

Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Direktörü Dr. Hans Kluge, İtalya ve İspanya’daki salgında yavaşlama işaretleri görüldüğünü, ancak kıta genelinde kaydedilen ilerlemenin “çok çok kırılgan” olduğunu söylemişti.

ABD’DE REKOR CAN KAYBI

Amerikan Johns Hopkins Üniversitesi’nin verilerine göre 7 Mart Salı, ABD’de bugüne kadar koronavirüsten en fazla can kaybının yaşandığı gün oldu.

Ülkede bir günde 1858 kişi koronavirüsün neden olduğu Kovid-19 hastalığı sonucu hayatını kaybetti.

Yaşamını yitirenlerin 806’sı New York’ta yaşıyor. ABD’de koronavirüs salgınının merkezine dönüşen kentte koronavirüs sonucu hayatını kaybedenlerin sayısı 4 bini aştı.

New York’ta Pazartesi günü de 731 kişi yaşamını yitirmişti.

RUSYA’DA VAKA SAYILARI 3 GÜNDÜR YÜKSELİŞTE

Rusya’da koronavirüs vakalarının sayısı üç gündür düzenli olarak artıyor. Sağlık Bakanlığı ülkede vaka sayısının 8672’ye, ölü sayısının ise 63’e yükseldiğini açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre Rusya’da; Pazartesi günü 954, Salı günü 1154 ve bugün ise 1175 kişide koronavirüs görüldü.

Rusya’da koronavirüs vakalarının çoğu 12 milyon nüfuslu başkent Moskova’da.

Moskova’da halka ay sonuna dek evde kalnması çağrısı yapılmıştı.

FRANSIZ UÇAK GEMİSİNDE KOVİD-19 TESPİT EDİLDİ

Fransa, en büyük uçak gemisi Charles de Gaulle’ün, mürettebattan bazı kişilerde koronavirüs görülmesi üzerine ülkeye geri dönmek üzere yola çıktığını açıkladı.

Çarşamba sabahı Fransa Silahlı Kuvvetler Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, 40’a yakın mürettebatın sıkı müşahade altında tutulduğu belirtildi.

Charles de Gaulle halen Atlantik Okyanusu’nda bulunuyor.

Uçak gemisinin 23 Nisan’da Fransa’nın Toulon Limanı’na ulaşması bekleniyor.

BİRLEŞİK KRALLIK’TA ÖLENLERİN SAYISI 938 İLE REKOR KIRDI

Birleşik Krallık’ta koronavirüs nedeniyle ölenlerin sayısı 938 artışla 7 bin 97’ye yükseldi.

Ülke genelinde test uygulanan kişilerin sayısı 232 bin 708’e, sonucu pozitif çıkanların sayısı da 60 bin 734’e yükseldi.

Kovid-19 nedeniyle hastaneye kaldırılanların sayısı ise 19 bin 438 oldu.

Yetkililer, günlük verilerdeki artış veya azalışların test kapasitesine bağlı olabileceğini vurgulayarak bunlara fazla anlam yüklenmemesini tavsiye ediyor.

SALGIN ÖNLEMİ ALMAYAN BELARUS’TA VAKA SAYILARI ARTIYOR

Devlet Başkanı Alexander Lukaşenko’nun koronavirüs salgınını psikolojik olarak nitelemesi ve herhangi bir önlem almamasının ardından ülke genelindeki vaka sayısı bin 66’ya yükseldi.

Belarus’ta salgın nedeniyle bugüne dek 13 kişi de hayatını kaybetti. Şu ana kadar ülke genelinde hastalığın günlük yayılma hızının yüzde 20 ila 25 olduğu görülüyor. Lukaşenko, daha önce yaptığı açıklamada, koronavirüsle savaşmak için votka içilebileceğini, saunaya girilebileceğini ve traktöre binip tarım yapılabileceğini söylemişti. Belarus ayrıca sınırlarını da kapatmamıştı. Ülkede sadece halkın sosyal mesafe uygulamasına dikkat etmesi isteniyor.

DSÖ’DEN TRUMP’A YANIT

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump’ın Covid-19 salgınında “Çin yanlısı davranmakla” suçladığı ve verdikleri fonları askıya almayı düşündüklerini duyurduğu Dünya Sağlık Örgütü’nden (DSÖ) yanıt geldi.

Çin yanlısı bir tutumun kesinlikle güdülmediğinin altını çizen DSÖ, pandeminin en zorlu evresinde mali yardımları kesmenin doğru bir zamanlama olmadığını açıkladı.

Başkan Trump, Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük finansörü olduğu DSÖ’yü salgın sırasında sınırların kapanması gibi bazı çağrıları yapmakta geç kalmakla itham etmişti.

DSÖ, Amerikan Başkanın eleştirilerine yanıt olarak Çin’in vakaların erken tespiti ve kimlerle bağlantıya girdiği konusunda çok yoğun şekilde çalıştığını ve salgının ülke sınırlarının dışına çıkmaması için bu kişilerin yolculuk yapmalarını engellediğini belirtti.

ABD DSÖ’ye 2019’da 4 yüz milyon dolar, ikinci sıradaki Çin ise 44 milyon dolar mali yardım aktardı.

BU YIL KÜRESEL TİCARETTE BÜYÜK DARALMA BEKLENİYOR

Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) bu yıl uluslararası ticarette 2008 mali krizi sırasında yaşanandan daha büyük bir daralma meydana gelebileceğini tahmin ediyor.

DTÖ tarafından yayınlanan son raporda bu yıl küresel ticaretin bir önceki yıla göre yüzde 13 ila yüzde 32 arasında daralabileceği kaydediliyor.

Tahmin aralığının geniş olması, yaşanan koronavirüs kriziyle ilgili belirsizlikleri yansıtıyor.

Dünya Ticaret Örgütü başkanı Roberto Azevedo rakamları “çirkin” diye tanımladı ve “Bundan kaçınmak mümkün görünmüyor” diye konuştu.

SALGIN AVRUPA EKONOMİLERİNİ ETKİLEMEYE BAŞLADI

Yeni veriler, Avrupa Birliği’nin en büyük iki ekonomisi Fransa ve Almanya’da büyük bir ekonomik durgunluk yaşanmaya başlandığını gösteriyor.

Fransa Merkez Bankası, ülke ekonomisinin 2020’nin ilk çeyreğinde yüzde 6 daraldığını gösterdi. Bu oran, 1945’den bu ayna görülen en büyük daralma.

Almanya’da ise, önde gelen beş ekonomik kurumun hükümet için hazırladığı raporda, Gayrı Safi Yurtiçi hasılanın Nisan-Haziran arasında neredeyse yüzde 10 daralacağı tahmin ediliyor.

Bu oranı, üç aylık verilerin kayıtlarının tutulmaya başlandığı 1970’den bu yana, en kötü daralma olduğu belirtiliyor.

“AB’YE GİRİŞLERİN KISITILANMASI UZATILSIN”

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, AB ülkelerine büyük ölçüde giriş kısıtlaması getiren uygulamanın 15 Mayıs’a dek uzatılmasını önerdi. Komisyonun bu tavsiyesi üye ülkelerin onay vermesi halinde yürürlüğe girebilecek.

Koronavirüs salgınının yayılma hızını yavaşlatmak amacıyla, İrlanda dışındaki tüm AB ülkeleri ile İsviçre, Norveç, Liechtenstein ve İzlanda gibi AB’ye üye olmayan ülkeler, çok zorunlu olmadıkça sınırlarında 30 günlük bir giriş kısıtlaması uygulamaya başlamıştı.

İngiltere Başbakanı Johnson’un durumu iyiye gidiyor

Okumaya devam et

Dünya

Arabaya servis ‘günah çıkartma’ hizmeti

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle Polonya’da bir kilie ilginç bir uygulama başlattı. Varşova’daki kilisenin görevli papazları arabaya servis günah çıkartma hizmeti veriyor.

BOLD – Polonya’nın başkenti Varşova’daki bir kilise, koronavirüs salgını nedeniyle arabaya servis veya otoparkta günah çıkartma hizmeti vermeye başladı.

Çok sayıda Polonyalı, haftasonundaki Paskalya Bayramı öncesinde kiliselere günah çıkartmaya gidiyor. Şu andaysa, önlemler nedeniyle kiliselere aynı anda en çok beş kişi girilebiliyor.

Varşova’da ülkenin önde gelen kiliselerinden rahipler, otoparkta sandalyelere oturup, günah çıkartanları dinliyor.

İnsanlar ya ayakta sıra bekleyerek ya da araçlarıyla yaklaşıp, aracın penceresinden konuşarak günah çıkartabiliyor.

Japonya’da mezuniyet töreninde diplomaları koronavirüs nedeniyle avatar robotlar aldı

Okumaya devam et

Dünya

İngiltere Başbakanı Johnson’un durumu iyiye gidiyor

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, yeni tip koronavirüsün neden olduğu Kovid-19 nedeniyle kaldırıldığı yoğun bakım ünitesinde üçüncü gününe girdi. Başbakan Johnson’ın sağlık durumunun düzelmeye başladığı açıklandı.

BOLD – İngiltere’de Başbakanlık ofisinden yapılan açıklamada Başbakan Boris Johnson’un başkentteki St. Thomas Hastanesi’nde kalmaya devam ettiği ve tedaviye yanıt verdiği belirtildi.

Johnson’ın çalışmadığı ancak ihtiyaç duyduğunda istediği kişiyle temas kurabildiği kaydedildi.

Johnson, koronavirüs testi sonucunun pozitif çıkmasının ardından 10 gün boyunca devam eden semptomları kötüleşince Pazar günü hastaneye yatmış, Pazartesi ise yoğun bakıma alınmıştı.

Başbakanlıktan yapılan ilk açıklamada, Johnson’un durumunun stabil olduğu ve yakından izlendiği, standart oksijen tedavisinin devam ettiği ancak Başbakan’ın solunum cihazına bağlı olmadığı belirtilmişti.

SUNAK: DOKTORLARLA İLETİŞİME GEÇEBİLİYOR

İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak, Başbakan Boris Johnson’ın sağlığının iyiye gittiğini açıkladı.

Sunak, “Yatakta oturabiliyor ve klinik ekibiyle pozitif iletişim kuruyor” dedi.

YÜKSEK ATEŞİ DÜŞÜRÜLDÜ

İngiliz medyasında yer alan haberlere göre, Johnson’ın uzun süredir devam eden yüksek ateşi düşürüldü. Başbakana ülkenin önde gelen akciğer doktorlarından birinin baktığı belirtildi.

Bernie Sanders ABD’deki Başkanlık yarışından çekildi

Okumaya devam et

Popular