Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

İstanbul’a gidecek turistlere uyarı: Kaçınmanız gereken 5 tuzak

Fransız seyahat dergisi GEO, İstanbul’da turistlerin kaçınması gereken 5 tuzağı yazdı. “Yardım tekliflerini kabul etmeyin, kibar olmayın” uyarısında bulundu.

BOLD – Fransız seyahat dergisi GEO, İstanbul’u ziyaret edecek turistler için bir uyarı yazısı yayımladı. “İstanbul’da tatilde kaçınmanız gereken 5 tuzak” başlıklı yazıda kenti ziyaret edeceklerin dikkat etmesi gereken noktalar beş maddede ele alındı.

Dergi iki kıta arasında yer alan kentin güzelliklerinden ve tarihi dokusundan bahsederek başladığı yazıya uyarılarla birlikte devam etti.

GEO’nun İstanbul’a gidecek turistler için uyarıları ve tavsiyeleri:

TAKSİYE BİNMEDEN ÖNCE PAZARLIK YAPIN

GEO’ya göre taksicilerin yabancı turistler için fiyat şişirmesi İstanbul’a has bir durum değil. Ancak yazıda yer alan uyarıya göre, takside “dolandırıcılık” yolu uzatmakla sınırlı değil: “Taksici, 20 TL tutan fatura için ödediğiniz 50 TL’yi el çabukluğuyla 5 TL ile değişip, 15 TL daha borcunuz olduğunu söyleyebilir.”Şoförün ayrıca taksimetreyi açmak istememesi, ısrar edildiğinde ise bozuk olduğunu öne sürmesi de uyarılar arasında yer alıyor. Derginin bu konuda verdiği tavsiye: Seyahate başlamadan önce fiyatı sorun ve hatta pazarlık edin. Taksiye binmeden önce plakanın fotoğrafını çekin.

YABANCILARIN YARDIM TEKLİFİNİ KABUL ETMEYİN

Dergiye göre, kentin özellikle turistik semtlerinde turistlere bölgeyi gönüllü olarak gezdirme teklifiyle yaklaşan kişilerin anlaştıkları mağazalara götürdükleri kaydediliyor. “Size ‘çok iyi bir fiyat’ diyerek satmaya çalışacakları halı aslında normal fiyatının üzerinde” diyen dergi, yabancıların yardım teklifini kabul etmeme tavsiyesinde bulunuyor.

“KESİNLİKLE KİBAR OLMAYIN”

Başlık biraz tuhaf gelebilir. Ancak Fransız dergisinin nezaketinizle başlayacak bir sürecin sonunun kötü olabileceğini belirtiyor.

Uyarıya göre, kentin turistik semtlerinde ayakkabı boyacıları malzemelerini kazara düşürme süsü vererek turistlerin yardım etmesini sağlıyor ve karşılığında nezaketen ayakkabılarını boyama teklifinde bulunuyor. Ancak ayakkabılar boyandıktan ya da cilalandıktan sonra bunun karşı bir jest olmadığı anlaşılıyor. Ayakkabı boyacısı ısrarla para talep ediyor. Bu konuda derginin verdiği tavsiye ise “kesinlikle kibar olmayın ve yere düşen malzemeleri toplamayın” şeklinde.

RESTORANLARIN ÖNCE FİYATLARINI KONTROL EDİN

GEO, İstanbul’da bazı restoranların yabancı turistlere para üstünü eksik verdiğini iddia ediyor: “Tıpkı taksilerde olduğu gibi, verdiğini 200 TL’nin 100 TL olduğunu öne sürerek para üstünüzü de ona göre veriyorlar. Bazı durumlarda ise ya menüde hiç fiyat yazmıyor, ya da yazan fiyatla faturaya yansıyan farklı oluyor.”

Dergi bu konuda, gidilecek restoranla ilgili önceden internetten yorumlara bakılmasını ve eğer fiyatla ilgili bilgilendirme yoksa gidilmemesini tavsiye ediyor.

GECE HAYATI: YALNIZ ERKEKLER İÇİN TUZAK

Yazıda, akşam gidilen içkili mekanların özellikle yalnız seyahat eden erkek turistler için tuzağa dönüştüğü belirtiliyor. GEO’ya göre bu tür mekanlarda genç kadınlar turistin etrafını sararak daha fazla içki tüketmesini sağlıyor ve gecenin sonunda bin euroyu bulan hesaplar çıkıyor. Dergi ayrıca, mekanla anlaşmalı bazı kişilerin turistleri içki içmeye davet ettiğini ve gece başladıktan sonra yalnız bıraktığını kaydediyor.

Fransız dergi, “tanımadığınız insanların sizi bir yerlere davet etmesine izin vermeyin” tavsiyesini yinelerken, siparişten önce mutlaka fiyat sorulması gerektiğini belirtiyor.

Türkiye’den AB’ye yapılan iltica başvuruları 2016’dan sonra katlanarak arttı

Dünya

Yunan bakandan Atatürk Müzesi önerisi: Soykırım müzesine dönüştürülebilir

Yunanistan Tarım Bakanı Makis Voridis, Ayasofya’nın ibadete açılmasının ardından Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu ev olan Selanik’teki Atatürk Müzesi’nin Pontus Rum ya da Helenizm soykırımı müzesine dönüştürülebileceğini söyledi.

BOLD – Yunan Mega televizyonuna konuşan Bakan Makis Voridis, “Atatürk Müzesi, Helenizm soykırımı müzesine dönüştürülebilir mi?” sorusuna “Mutlaka cevap verilmeli. Örneğin, böyle bir şey yapılabilir. Derhal de yapılmalıdır” yanıtını verdi.

Voridis, Türkiye’nin artık hiçbir Batılı ülke ile iyi ilişkiler içinde olmakla ilgilenmediğini savundu. “Batı’ya Erdoğan’ın tamamen kontrolden çıktığını göstermeliyiz” dedi.

Okumaya devam et

Dünya

Papa, Ayasofya kararı sonrası ilk kez konuştu: Derin acı duyuyorum

Katolik Hristiyanların ruhani lideri Papa Francis, Ayasofya’nın müze statüsünün iptal edilerek yeniden camiye dönüştürülmesiyle ilgili, “Derin acı duyuyorum” açıklaması yaptı.

BOLD- Reuters ajansını haberine göre, Papa Francis Pazar Ayininde, Türk yargısının hakkında yeniden cami olarak ibadete açılması yönünde karar aldığı Ayasofya ile ilgili konuştu.

Karardan dolayı ‘derin üzüntü’ duyduğunu belirten Francis, “Aklım İstanbul’da. Ayasofya’yı düşünüyorum ve derin acı duyuyorum” ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Danıştay 10. Dairesi’nin 10 Temmuz’da verdiği kararla Ayasofya’nın, 86 yıl sonra cami olarak ibadete açılmasının önü açıldı. Danıştay’ın aldığı kararla, Ayasofya’nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etmişti. Yargının bu kararının ardından AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Ayasofya’nın Diyanet’e devrini öngören kararnameyi imzaladı.

ABD Başkan Adayı Biden’dan Erdoğan’a Ayasofya çağrısı: Vazgeç

Okumaya devam et

Dünya

AB’den Türkiye’ye sığınmacılar için 485 milyon euro destek

Avrupa Birliği (AB), Türkiye’de yaşayan sığınmacıların bakımına harcanması için 485 milyon euro ek destek sunma kararı aldı. AB Komisyonunun ilgili önerisi Avrupa Parlamentosu ve üye ülkelerce kabul edildi.

BOLD –  2016 yılında Türkiye ile AB arasında imzalanan mülteci mutabakatında öngörülen 6 milyar euroluk yardıma ek 485 milyon euro daha destek geliyor. DW Türkçe’nin haberine göre AB Komisyonu, söz konusu 485 milyon euro ile Türkiye’de yaşayan yaklaşık 1 milyon 700 bin sığınmacı ve 600 binden fazla okul çağındaki çocuğun yararlandığı iki önemli programın 2021 yılına kadar uzatılabileceğini bildirdi.

Komisyonun açıklamasında 485 milyon euroluk bütçenin, BM’ye bağlı yardım kuruluşlarının yanı sıra, Kızılhaç ve Kızılay örgütleri üzerinden ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacağı bildirildi.

AB Komisyonunun İnsani Yardım ve Kriz Yönetiminden Sorumlu Üyesi Janez Lenarcic, AB’nin Türkiye’de yaşayan sığınmacıları, bu kişilerin insani durumları gerektirdiği sürece desteklemeye devam edeceğini vurguladı.

Okumaya devam et

Popular