Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

İstanbul’a gidecek turistlere uyarı: Kaçınmanız gereken 5 tuzak

Fransız seyahat dergisi GEO, İstanbul’da turistlerin kaçınması gereken 5 tuzağı yazdı. “Yardım tekliflerini kabul etmeyin, kibar olmayın” uyarısında bulundu.

BOLD – Fransız seyahat dergisi GEO, İstanbul’u ziyaret edecek turistler için bir uyarı yazısı yayımladı. “İstanbul’da tatilde kaçınmanız gereken 5 tuzak” başlıklı yazıda kenti ziyaret edeceklerin dikkat etmesi gereken noktalar beş maddede ele alındı.

Dergi iki kıta arasında yer alan kentin güzelliklerinden ve tarihi dokusundan bahsederek başladığı yazıya uyarılarla birlikte devam etti.

GEO’nun İstanbul’a gidecek turistler için uyarıları ve tavsiyeleri:

TAKSİYE BİNMEDEN ÖNCE PAZARLIK YAPIN

GEO’ya göre taksicilerin yabancı turistler için fiyat şişirmesi İstanbul’a has bir durum değil. Ancak yazıda yer alan uyarıya göre, takside “dolandırıcılık” yolu uzatmakla sınırlı değil: “Taksici, 20 TL tutan fatura için ödediğiniz 50 TL’yi el çabukluğuyla 5 TL ile değişip, 15 TL daha borcunuz olduğunu söyleyebilir.”Şoförün ayrıca taksimetreyi açmak istememesi, ısrar edildiğinde ise bozuk olduğunu öne sürmesi de uyarılar arasında yer alıyor. Derginin bu konuda verdiği tavsiye: Seyahate başlamadan önce fiyatı sorun ve hatta pazarlık edin. Taksiye binmeden önce plakanın fotoğrafını çekin.

YABANCILARIN YARDIM TEKLİFİNİ KABUL ETMEYİN

Dergiye göre, kentin özellikle turistik semtlerinde turistlere bölgeyi gönüllü olarak gezdirme teklifiyle yaklaşan kişilerin anlaştıkları mağazalara götürdükleri kaydediliyor. “Size ‘çok iyi bir fiyat’ diyerek satmaya çalışacakları halı aslında normal fiyatının üzerinde” diyen dergi, yabancıların yardım teklifini kabul etmeme tavsiyesinde bulunuyor.

“KESİNLİKLE KİBAR OLMAYIN”

Başlık biraz tuhaf gelebilir. Ancak Fransız dergisinin nezaketinizle başlayacak bir sürecin sonunun kötü olabileceğini belirtiyor.

Uyarıya göre, kentin turistik semtlerinde ayakkabı boyacıları malzemelerini kazara düşürme süsü vererek turistlerin yardım etmesini sağlıyor ve karşılığında nezaketen ayakkabılarını boyama teklifinde bulunuyor. Ancak ayakkabılar boyandıktan ya da cilalandıktan sonra bunun karşı bir jest olmadığı anlaşılıyor. Ayakkabı boyacısı ısrarla para talep ediyor. Bu konuda derginin verdiği tavsiye ise “kesinlikle kibar olmayın ve yere düşen malzemeleri toplamayın” şeklinde.

RESTORANLARIN ÖNCE FİYATLARINI KONTROL EDİN

GEO, İstanbul’da bazı restoranların yabancı turistlere para üstünü eksik verdiğini iddia ediyor: “Tıpkı taksilerde olduğu gibi, verdiğini 200 TL’nin 100 TL olduğunu öne sürerek para üstünüzü de ona göre veriyorlar. Bazı durumlarda ise ya menüde hiç fiyat yazmıyor, ya da yazan fiyatla faturaya yansıyan farklı oluyor.”

Dergi bu konuda, gidilecek restoranla ilgili önceden internetten yorumlara bakılmasını ve eğer fiyatla ilgili bilgilendirme yoksa gidilmemesini tavsiye ediyor.

GECE HAYATI: YALNIZ ERKEKLER İÇİN TUZAK

Yazıda, akşam gidilen içkili mekanların özellikle yalnız seyahat eden erkek turistler için tuzağa dönüştüğü belirtiliyor. GEO’ya göre bu tür mekanlarda genç kadınlar turistin etrafını sararak daha fazla içki tüketmesini sağlıyor ve gecenin sonunda bin euroyu bulan hesaplar çıkıyor. Dergi ayrıca, mekanla anlaşmalı bazı kişilerin turistleri içki içmeye davet ettiğini ve gece başladıktan sonra yalnız bıraktığını kaydediyor.

Fransız dergi, “tanımadığınız insanların sizi bir yerlere davet etmesine izin vermeyin” tavsiyesini yinelerken, siparişten önce mutlaka fiyat sorulması gerektiğini belirtiyor.

Türkiye’den AB’ye yapılan iltica başvuruları 2016’dan sonra katlanarak arttı

Dünya

Yeni tip koronavirüs kimleri öldürüyor? En çok kimleri etkiliyor?

Çin’deki korona virüsü hangi yaş gruplarını hangi oranda etkiliyor? Ölüm oranı kadınlar ve erkekler açısından değişiyor mu? Çin, virüsle ilgili bugüne kadar yapılmış en ayrıntılı araştırmayı açıkladı…

BOLD – Çin, 1886 kişinin ölümüne yol açan korona virüsü salgınına ilişkin bugüne dek en kapsamlı raporu açıkladı. Çin Hastalık Kontrolü ve Önleme Merkezi’nin Covid-19 adı verilen virüse yakalanmış 72 bin 314 bin kişi üzerinde yaptığı incelemeye dayanan raporda, virüsün ne kadar ölümcül olup olmadığı ve en çok hangi yaş gruplarını etkilediğine ilişkin kapsamlı bir analiz yer aldı.

VAKALARIN YÜZDE 80’İ HAFİF GEÇİYOR

Rapora göre, teşhis edilen vakaların yüzde 80.9’u hafif geçiyor.

Vakaların yüzde 13.8’i ağır, yüzde 4.7’si ise kritik olarak tanımlandı.

EN ÇOK YAŞLILAR VE BAŞKA HASTALIĞI OLANLAR ETKİLENİYOR

Virüsten en çok yaşlıların ve zaten bir hastalığı bulunan kişilerin etkilendiği bilgisi bu raporla da teyit edildi. 80 yaşın üzerindeki kişiler arasındaki ölüm oranı yüzde 14.8 olarak hesaplandı.

ÇOCUKLARDA ÖLÜME RASTLANMADI

Dokuz yaşın üzerindeki çocuklarda ölüme rastlanmadı.

39 yaşına kadar olan hastalar arasında ölüm oranı yüzde 0.2 olarak ölçüldü.

Bu oran, 40’lı yaşlarındaki kişiler için yüzde 0.4’e, 50’lerindeki hastalar için yüzde 1.3’e, 60’lı yaşlar için yüzde 3.6’ya, 80’li yaşlar için de yüzde 8’e yükseldi.

ERKEKLERDE ÖLÜM ORANI DAHA YÜKSEK

Virüsün erkekler arasındaki ölüm oranı kadınlara kıyasla daha yüksek çıktı. Buna göre, erkek hastalar arasındaki ölüm oranı yüzde 2.8, kadınlar arasındaki oran yüzde 1.7 olarak ölçüldü.

KALP HASTALARINDA RİSK YÜKSELİYOR

Virüsün hangi hastalıklara sahip kişileri daha ağır etkilediği de incelendi. Buna göre, virüs en çok kalp hastaları için riskli. Bunu, diyabet, kronik solunum hastalıkları ve yüksek tansiyon izliyor.

Virüsün ortalama öldürme oranıysa yüzde 2.3 olarak hesaplandı.

Çinli kadının koronavirüs isyanı: Şeytan Komünist Parti sıradan insanların hayatını önemsemiyor

Okumaya devam et

Dünya

Covid-19 virüsü salgınında toplam vaka sayısı 73 bini, ölü sayısı bin 800’ü geçti

Covid-19 virüsünden etkilenenlerin sayısına bin 886 yeni vaka eklendi, son 24 saatte 98 kişi de hayatını kaybetti. Bu rakamlarla birlikte Çin’deki toplam vaka sayısı 72 bin 436 oldu, toplam ölü sayısı da bin 800’ü geçti. Dünya çapında ise toplam vaka sayısı 73 bini aştı.

BOLD – Çin’de görülen yeni vaka sayısı ocak ayından bu yana ilk kez 2 binin altına düştü. Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus de yeni vaka sayısında düşüş eğilimi görüldüğünü doğruladı ancak bunun henüz salgının kontrol altına alındığına işaret etmeyeceği uyarısında bulundu. Ghebreyesus “Bütün senaryolar halen masada” şeklinde konuştu.

Covid-19 virüsünden etkilenenlerin sayısına pazartesi günü bin 886 yeni vaka eklendi, son 24 saatte 98 kişi de hayatını kaybetti. Bu rakamlarla birlikte Çin’deki toplam vaka sayısı 72 bin 436 oldu, toplam ölü sayısı da bin 800’ü geçti. Dünya çapında ise toplam vaka sayısı 73 bini aştı.

Salgın nedeniyle ülkede yapılması beklenen bazı büyük etkinliklerin de ertelenmesi gündemde. Ülkenin en büyük siyasi toplantısı olan ve 24 Şubat’ta yapılması planlanan Çin Ulusal Halk Kongresi salgın nedeniyle 5 Mart’a ertelendi.

Dünyanın en büyük uluslararası organizasyonlarından olan Pekin Otomobil Fuarı’nın yanı sıra birçok spor ve eğlence etkinlikleriyle birlikte ertelenmesi ya da iptal edilmesi söz konusu.

ABD, VATANDAŞLARINI GEMİDEN TAHLİYE ETTİ

Japonya açıklarındaki Diamond Princess yolcu gemisinde bulunan ABD’li 300’den fazla yolcu tahliye edildi. Bu yolcular iki haftadır gemide karantina altındaydı. Tahliye edilen Amerikalılardan 14’ünde Corona virüsü tespit edildi. Bu kişiler kendilerini ABD’ye taşıyan uçakta da diğer yolculardan tecrit edildi.

Çin dışında bilinen vakaların neredeyse yarısı Diamond Princess gemisinde görüldü. 3 Şubat’tan bu yana Japonya açıklarında karantina uygulanan gemide 400’e yakın kişide Corona virüsü çıktı.

ABD, yolcularını tahliye eden ilk ülke oldu. Gece boyunca iki uçakla tahliye edilen yolcular Teksas ve California eyaletlerine getirildi. Yolcular iki hafta boyunca karantina altında tutulacak.

Bir diğer yolcu gemisi Westerdam’da ise yapılan testler sonucu yolcuların hiçbirinde Corona virüsüne rastlanmadığı belirtilmişti. Gemidekilerin hastalık taşımadığının anlaşılmasıyla Kamboçyalı yetkililer geminin kıyıya yanaşmasına izin vermişti.

KARANTİNADAN KAÇAN RUS KADINLAR

Bu arada Rusya’da mahkeme, koronavirüs salgınına karşı kurulan karantinadan kaçan kadının tesise geri gönderilmesine karar verdi.

Alla Ilyina, Çin’den Saint Petersburg’a döndükten sonra boğaz ağrısı şikayetiyle hastaneye başvurmuş bunun üzerine Botkin Bulaşıcı Hastalıklar Hastanesi’nde karantina altına alınmıştı.

Doktorların temiz raporu vermesine rağmen hastanede zorla tutulduğunu belirten Ilyina, kapısındaki elektronik kilidi kırarak kaçmıştı. Rus mahkeme, koronavirüs salgınına karşı kurulan karantinadan kaçan kadının tesise geri gönderilmesine karar verdi.  Ilyina’nın avukatı Vitaly Cherkasov ise karara itiraz edeceklerini belirtti.

St.Petersburg’daki sağlık yetkilileri, Ilyina aleyhinde karantina kurallarına uymamak ve kamu sağlığını tehlikeye atmak şikayetiyle dava açtı.

Çinli kadının koronavirüs isyanı: Şeytan Komünist Parti sıradan insanların hayatını önemsemiyor

Okumaya devam et

Dünya

AB, Libya’ya silah ambargosunu denetlemek için hava ve deniz görev gücü kuruyor

Avrupa Birliği (AB), Akdeniz’in doğusunda yeni bir deniz ve hava misyonu kurma konusunda fikir birliğine vardı. Bu konuda veto koyan tek ülke olan Avusturya da ikna edildi. Amaç Libya’da savaşan tarafların eline daha fazla silah geçmesini önlemek.

BOLD – AB Dışişleri Bakanları Birleşmiş Milletler’in (BM) Libya’ya yönelik silah satışı ambargosunu kontrol altına almak için yeni bir deniz operasyonu başlatma kararı aldı. Brüksel’de toplanan bakanlar yasa dışı göçle mücadele için başlatılan Sophia Operasyon’na ise son verdi.

AB Dış İlişkiler Şefi Joseph Borell, AB’nin bu konuda eyleme geçmemesi ve Libya’nın kaderini Türkiye ve Rusya’nın eline bırakması halinde işlevsiz duruma düşeceği uyarısında bulunuyordu.

İtalya Dışişleri Bakanı Brüksel’de gazetecilere yaptığı açıklamada ‘‘Libya’ya silah akışını engelleyecek bir misyon oluşturma konusunda fikir birliğine vardık’’ dedi.

AVUSTURYA’NIN SIĞINMACI KORKUSU

Avusturya ise olası bir donanma misyonunun Avrupa’ya daha fazla göçmen getirmesinden endişe ediyordu. Avusturya’nın misyonun bir kurtarma misyonu haline dönüşebileceği endişesi ise giderildi. Viyana’ya misyonun göçmenlerin kullandığı rotadan uzakta yalnızca Akdeniz’in doğusundaki şüpheli gemileri denetleyeceği sözü verildi.

Borrell, AB misyonunun Mart sonundan itibaren devriye faaliyetlerine başlamasını umduğunu bildirdi ve misyonun ilk önce Libya karasularında değil uluslararası sularda faaliyet göstereceğini aktardı.

Avusturya Dışişleri Bakanı Alexander Schallenberg, “İnsani değil askeri operasyon üzerinde anlaşma sağlandı, işlem daha önce Sophia operasyonunun gerçekleştiği bölgede yapılmayacak” ifadelerini kullandı. Schallenberg, “Bölgeye kaçak göçmenler akın ederse üye ülkelerin gönderdiği gemiler çekilecek” dedi.

AB’nin doğu Akdeniz’deki misyonu insani amaçlı değil askeri amaçlı kuruluyor. Ancak yine de uluslararası kanunlar AB gemilerinin açık denizde zor durumdakilere yardım eli uzatması gerekliliğini getiriyor.

Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn, yeni operasyonun üç farklı düzeyde, hava, uydu ve deniz düzeyinde işlemesi beklendiğini söyledi.

SOPHİA OPERASYONU SONA ERDİ

2015 yılında başlatılan Sophia Operasyonu insan kaçakçılığı ile mücadeleyi ve Libya’ya yönelik silah satışı ambargosunun kontrol altına alınmasını hedefliyordu. Brüksel’de toplanan bakanlar yasa dışı göçle mücadele için başlatılan Sophia Operasyon’na ise son verdi.

Operasyon 2019 yılından bu yana denizde gerçekleşmiyordu zira İtalya kurtarılan kaçak göçmenleri topraklarına kabul etmeme konusunda ısrar ediyordu.

LİBYA’YA SİLAH AMBARGOSU

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından geçtiğimiz aylarda hazırlanan bir rapor, Türkiye, Ürdün ve Birleşik Arap Emirlikleri’ni (BAE) 2011 yılından beri Libya’ya uygulanan silah ambargosunu delmekle suçladı.

BM uzmanlarının hazırladığı rapora göre, üç ülke düzenli şekilde, bazen açıktan bazen gizli şekilde BM tarafından getirilen silah ambargosunu deldi ve ülkedeki savaşan gruplara silah tedarik ett

BM’nin Libya Özel Temsilci Yardımcısı: Silah ambargosunu ihlal edenler hesap vermeli

Okumaya devam et

Popular