Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Cumartesi Anneleri: Devlet faillerin koruma kalkanını kaldırmalı

İçişleri Bakanlığınca Galatasaray meydanında oturma eylemleri yasaklanan Cumartesi Anneleri, 773’üncü buluşmada 24 yıl önce kaybolan Abdullah Canan’ın faillerini sordu.

BOLD – Yıllardır gözaltında kaybolan insanların akıbetini öğrenmek için Galatasaray Meydanı’nda bir araya gelen Cumartesi Anneleri, 773’üncü eylemlerini yaptı.

GALATASARAY MEYDANI 74 HAFTADIR YASAK

İçişleri Bakanlığı ve Beyoğlu Kaymakamlığı’nca Galatasaray meydanında oturma eylemleri 74 haftadır yasaklanan Cumartesi Anneleri, son etkinlikte 1996’da Yüksekova’da gözaltında öldürülen Abdullah Canan’ın faillerinin bulunmasını istedi.

HERKES BU GERÇEKLERLE YÜZLEŞECEK

Gazete Duvar’dan Hacı Bişkin’in haberine göre bu haftaki açıklamayı gözaltında kayıp yakını Maside Ocak yaptı. “Gözaltında kaybetmelerde yargısal verilerin analizi yapılacak herkes söylediğimiz bu gerçeklerle yüz yüze gelecektir” dedi.

24 YILDIR ISRARLA ADALET TALEP EDİLİYOR

Canan’ın 43 yaşında gözaltına alındığını söyleyen Ocak, 24 yıldır ısrarla adalet talep ettiklerini belirtti. “Devlet, Abdullah Canan’ın kaybedilmesindeki sorumluluğunu üstlenmeli. Fail ve sorumlular üzerindeki koruma kalkanı kaldırılarak yeniden yargılanıp cezalandırılmaları sağlanmalı” talebinde bulundu.

Bu haftaki açıklamaya CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve HDP milletvekilleri Musa Piroğlu ile Oya Ersoy da katıldı.

Halit Ergenç’in KHK isyanı reyting rekoru kırdı: Havuz medyasından Babil’e övgü

Gündem

Komşuyla aldatılan kocanın bedduası tuttu: Eşi koronavirüsten komşu dayaktan hastanelik

Esra Erol’un programında, 4 aylık bebeğinin kocasından olmadığı DNA testiyle kanıtlanmasının ardından sevinmesi tepki çeken Esra Karakuş’un Kovid-19 testinin pozitif olduğu öğrenildi.

BOLD- Aydın Nazilli’de yaşayan  boşama aşamasındaki Karakuş çiftinin aşk hayatı bir süredir en çok konuşulan konular arasında. Çocukların velayeti konusunda anlaşamayan Ferdi ve Esra Karakuş çifti, Esra Erol’un programında kozlarını paylaştı.

Programda, 2 çocuğunun da velayetini istediğini söyleyen baba Ferdi Karakuş gelen DNA testi sonucunda yıkıldı. 4 aylık kızının babası olmadığını öğrenen adam, karısı Esra Karakuş ve sevgilisi Cengiz Koraltan’a beddua yağdırdı.

Koraltan dün bir grup ülkücü tarafından öldürülesiye dövülerek hastanelik edildi. Esra Karakuş’un da bugün yapılan koronavirüs testinin pozitif olduğu öğrenildi. Sosyal medyada yapılan paylaşımlarda, ‘aldatılan Ferdi Karakuş’un bedduası tuttu’ yorumları yapıldı.

Okumaya devam et

Gündem

Koronavirüsten bugün 65 kişi daha hayatını kaybetti

Bilim Kurulu toplantısı sonrası Bakan Koca’nın paylaştığı  verilere göre, bugün hayatını kaybeden 65 kişiyle beraber toplam can kaybı 8 bin 195’e yükseldi.

BOLD- Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın canlı yayında paylaştığı, koronavirüs salgınının seyrine ilişkin günlük güncel verilere göre, bugün 65 kişi daha hayatını kaybetti. Böylece toplam can kaybı 8 bin 195’e ulaştı.

Son 24 saatte yapılan 112 bin 98 test sonucunda bin 391 yeni hasta tespit edildiği belirtildi. Son verilerle beraber toplam hasta sayısı da 318 bin 663’e yükseldi. Bakan Koca’nın paylaştığı tabloya göre, bin 245 kişi tedavilerinin ardından iyileşti. Tablodaki diğer veriler de şöyle: Hastalarda zatürre oranı yüzde 6,4, toplam ağır hasta sayısı bin 516, toplam iyileşen hasta sayısı da 279 bin 749.

HAFTALIK ORANLAR DA PAYLAŞILDI

Bakan Koca’nın paylaştığı tabloda ayrıca, haftalık oranlara da yer verildi. Buna göre; yatak doluluk oranı yüzde 49,3, erişkin yoğun bakım doluluk oranı yüzde 67,1, solunum cihazına bağlı (ventilatör) doluluk oranı yüzde 32,3, aile hekimi izleme oranı yüzde 82, ortalama filyasyon süresi 13 saat, ortalama temaslı tespit süresi 8 saat olarak belirlendi.

Güncel veri tablosundaki değişiklik konusunda Bakan Koca şunları kaydetti: “Bundan sonraki dönemde bizim daha çok sahada yoğun filyasyon takibi yapmamız, aile ekibimizin devrede olmamız. Sağlık sistemimizin kuruluşlarımızın hasta takibini yapabiliyor olmamız nedeniyle eklendi.

Şu dönemde daha çok yaygın takip yapmak istiyoruz. Dünyada yapılmayan filyasyonu daha etkin hale getirerek erken dönemde daha çok test yapan bir yaklaşımının pandemi de sonuç alacağımıza inanıyoruz. Test sayımızı 200 bin rakamlarına çıkarmak istiyoruz.

En sağda olan sütunda yine aynı bilgileri içeren. Toplam test sayımız 10 milyonu geçmiş durumda. Nisan ayında %30 oranına yakın olan zatürre oranı %5 oranına düşmüş oldu. Bu oran düşmeseydi sağlık kuruluşlarımızdaki yük 5 kat daha fazla olacaktı. Erken dönemde tedavi yöntemimiz sayesinde bu durumdayız. Vaka sayısını ve zatürre oranını gösteriyor. Her bir daire bir ili gösteriyor. Yukarı doğru çıktığında hasta sayısının arttığını gösteren bir tablo. Burada ne kadar sol alttaki kareye doğru yerleşim olursa zatürre ve vaka oranının düştüğünü gösteriyor.”

Bakan Koca’dan günlük 29 bin vaka iddialarına tepki

Okumaya devam et

Gündem

Bakan Koca’dan günlük 29 bin vaka iddialarına yalanlama

Bilim Kurulu toplantısı sonrası canlı yayına çıkan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: “Devletin ve salgınla mücadelenin itibarını zedelemeye çalışan kendi itibarını zedeler” dedi.

BOLD- Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs salgını konusundaki gelişmeleri canlı yayında değerlendirdi. Bakan Koca bir süredir tartışma konusu olan yüksek vaka iddialarına da yanıt verdi. Bakan Koca, Sağlık Bakanlığının günlük yayınladığı verilerin doğru olduğunu söyledi.

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir’in paylaştığı, Laboratuvar Bilgi Yönetim Sistemi verilerine göre günlük 29 bin vaka olduğu iddiaları basında dün geniş yer buldu. İddiayı ortaya atanlara tepki gösteren Bakan Koca: “Devletin ve salgınla mücadelenin itibarını zedelemeye çalışan kendi itibarını zedeler. TÜİK verilerine göre geçtiğimiz yılın ilk 9 ayında ölüm sayısı 329 bin 274’tür. Şu ana dek korona kaynaklı ölümler dahil 339 bin 26 ölüm gerçekleşmiştir. Kovid-19 kaynaklı tespit edilmiş ölümlerin sayısı ise 8 bin 62’dir. Daha az ve ya daha fazla değildir. Ölüm nedenleri TÜİK tarafından Dünya standart sınıflamasına göre yayınlanır” ifadelerini kullandı.

VERİLERİN HEPSİ DOĞRU

Salgından kaynaklı ölüm ve vaka sayılarının gerçek olmadığına ilişkin iddialara yanıt veren Bakan Koca: “Bizim verdiğimiz tablodaki bütün bilgilerin hepsi, tamamının doğru olduğunu söylemek istiyorum. Tablodaki bütün veriler, bütün rakamlar doğrudur” dedi.

ANKARA İSTANBUL’UN ALTINA İNDİ

Ankara’da vaka sayısının düştüğünü belirten Koca: “Ankara’daki hasta sayısı son iki hafta içinde yarı yarıya azaldı. Ankara’da İstanbul’un iki katı olan vaka sayısı, İstanbul’un altına indi. Yoğun bakım hasta da ağır hasta da azalmış oldu” dedi.

13 YERLİ AŞI ÇALIŞMAMIZ VAR

Bakan Koca aşı çalışmaları için de şu ifadeleri kullandı: “Aşıyla ilgili gelişmeler üzerinde duramıyorum fakat denemelerin çok ötesine geçtiğini söyleyebilirim. Bağlantılı olduğumuz ülkeler aşıdan yanıt aldıklarını rapor etmektedir. 13 yerli çalışmamız var. Hayvan deneyleri büyük ölçüde tamamlanmıştır. Çok yakında kendi aşımızın üretimine başlayacağımıza inanıyorum.”

Salgında hayatını kaybedecek insan sayısının 2 milyonu geçeceğinin tahmin edildiğini söyleyen Koca sözlerine şöyle devam etti: “Dünya vaka tespitinde yeterince atak ve kararlı hatta istekli değildir. Salgında gözle görülmeyen her risk izole edilmiş riskten çok daha korkunçtur. Amacı hastalıkla etkin mücadele olan vakaya ulaşır. İlerlemiş vakanın müraacatını beklemez. Bu dönemde sosyal davranışlarımız değiştiği gibi ruh durumumuz da değişti. Bazı durumlarda fikir birliğine kolay ulaşıyoruz, bazı durumlarda zor ulaşıyor. Herkes bir yorum bir sorun ileri sürebilir. Başka kaygılar ortaya koyabilir. Bu konuda unutulmaması gereken toplumun ortak sorununu ele aldığımızdır. Bunu yaparken de toplumun görülen ve ya çıplak gözle görülmeyen çıkarları korumamız gerektiği gerçeğidir. Yapılan eleştirilerde pergelin bir ayağı burada olmalıdır.”

Sağlık Bakanlığının yalanı ortaya çıktı: İşte gerçek günlük vaka sayısı…

Okumaya devam et

Popular