Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Kılıçdaroğlu: Öğretmenlere ekonomik azap yaşatılıyor

Öğretmenlere, ekonomik azap yaşatıldığını söyleyen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, onlara ay başını nasıl getireceğini düşündürtmemek gerektiğini belirtti. Öğretmenlik Meslek Kanunu teklifinde bulundu.

BOLD – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, öğretmeni sadece sabah işe gidip akşam dönem kişi diye görmemek gerektiğini belirtti.

MESLEK KANUNU OLMALI, 3600 EK GÖSTERGE VERİLMELİ

“O, öğrencinin sorununu beyninde taşıyan kişidir. Öğretmenlere bir anlamda ekonomik olarak azap yaşatıyoruz. Öğretmenlik Meslek Kanunu olmalı. 3600 ek gösterge öğretmenlere derhal verilmeli” dedi.

MERAKLA BİLİMİ YANYA GETİRMEK GEREKİYOR

Partisinin düzenlediği Eğitim Çalıştayı’nda konuşan Kılıçdaroğlu, kapsayıcı ve eşitlikçi eğitimden yana olduklarını kaydetti. Eğitimin temelinde merak bulunduğunu ifade ederek, “Eğitim sürecinde merakı bilimle yan yana getirebilirsek bir şeyleri başarabiliriz. Çocuk neyi nasıl sorgulayabileceğini, soru sorduğunda önünde engel olmayacağını bilmeli” diye konuştu.

ÇOCUKLAR DENEK GİBİ KULLANILIYOR

Eğitimi ‘partiler üstü’ diye tanımlayan CHP lideri, bakana, başbakana göre eğitim sistemi değişirse çocukların denek statüsünde kullanılmış olacağını vurguladı.

Farklı düşünen ve sorgulayan öğretmenlerin KHK’larla eğitim kurumlarından uzaklaştırılmasını da eleştiren Kemal Kılıçdaroğu, “Hangi demokrasiden bahsediyoruz” çıkışını yaptı.

AKP iktidarıyla kısa aralıklarla birkaç defa değişen eğitim sistemi, öğrencilerde gelecek kaygısına yol açıyor.

TOKİ BARINMA MESELESİNİN ÇÖZÜMÜNDE KULLANILMALI

Eğitimdeki barınma problemine de atıfta bulunarak, “Verirsiniz TOKİ’ye görev, her üniversite yanına yurtlar yaparsınız. Anneler babalar güvenle çocuklarını şehirlere gönderir. Bu bile yapılmıyor” ifadelerini kullandı.

24 KASIM’DA BİR MAAŞ İKRAMİYE VERİLMELİ TEKLİFİ

Öğretmenlerin, ‘ay sonunu nasıl getireceğim’ endişesi taşıdığına dikkat çeken CHP lideri, 24 Kasımlarda birer maaş ikramiye verilmesi tavsiyesinde bulundu.

Öğretmenlerin geçim problemi iş performanslarını olumsuz etkiliyor.

SORU SORARKEN ENGELLENMEMELİ

Kılıçdaroğlu ayrıca şunları dile getirdi, “Biz çocuklarımızın dünyayı sorgulamasını istiyoruz. Biz çocuklarımızın soru sorarken engellenmemesini istiyoruz. Biz çocuklarımızın sağlıklı beslenmesini, barınmasını istiyoruz ve biz öğretmenlerimizin ay başını nasıl getireceğini düşünmemesini istiyoruz.”

Hrant Dink, öldürülüşünün 13’üncü yılında ‘Utanmak için geç değil’ başlıklı etkinliklerle anılacak

 

Gündem

Van’da batan teknede hayatını kaybedenlerin sayısı 25’e yükseldi

Van’da 27 Haziran’da göle açılan teknenin batması sonucu kaybolanlardan 6 kişinin daha cansız bedenine ulaşıldı. Teknenin batması sonucu hayatını kaybedenlerin sayısı 25’e yükseldi.

BOLD – Van’ın Gevaş ilçesi Altınsaç Mahallesi’nden açılan ve bir daha haber alınamayan tekne ile içindeki kişilerin cesetlerinin çıkarılmasına yönelik çalışmalar devam ediyor.

Çarpanak Adası açıklarında jandarma, jandarma iç güvenlik timleri, Su Altı Arama Kurtarma (SAK), Jandarma Arama Kurtarma (JAK) 4 sonar ve 4 ROW cihazıyla batan teknenin bulunduğu bölgede, çalışmalarını sürdürüyor. Gün içinde bölgede yabancı uyruklu oldukları değerlendirilen 4 kişinin cesedini bulan ekipler, devam eden çalışmalarda teknedeki 2 kişinin daha cesedine ulaştı.

Bugün çıkarılan 6 cesetle birlikte hayatını kaybeden çoğunluğu göçmen kişilerin sayısı 25’e yükseldi.

Gevaş ilçesi Altınsaç Mahallesi’nde 27 Haziran’da tekneleriyle Van Gölü’ne açılan Sedat ve Medeni Akbaş’tan uzun süre haber alınamaması üzerine başlatılan aramaları sonucunda tekne Çarpanak Adası açıklarında bulunmuştu. Teknenin batması olayıyla ilgili 5 kişi tutuklanmıştı.

AKP’nin yaptığı borcun faturası İBB’ye çıktı: Metro inşaatı kredisine el konuldu

Okumaya devam et

Gündem

Sağlık Bakanı Koca’dan fotoğraflı ikaz: ‘Koronavirüs yan yana yürürken de geçebilir’

Sokakta beraber yürüyen 5 gencin fotoğrafını paylaşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs tedbirlerine dikkat çekerek, “Virüs yan yana yürürken de geçebilir” dedi.

BOLD- Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüse karşı sosyal medyadan yaptığı uyarılara bugün de devam etti.

Bakan Koca, sokakta beraber gezen 5 gencin fotoğrafını paylaşarak, koronavirüsün yan yana yürürken de bulaşabileceği uyarısında bulundu.

SİZİ DAHA DONANIMLI GÖRELİM

Bakan Koca, paylaşımında, “Bu karede, salgına karşı ön planda 5 kişiyiz. Üç arkadaş, koronavirüse taviz vermiş. Oysa virüs, biriyle karşı karşıya dururken de geçebilir, yan yana yürürken de. Bir dahaki karşılaşmamızda sizi daha donanımlı görelim arkadaşlar” ifadelerini kullandı.

Yenikapı metrosunu karıştıran taciz iddiası: ‘Yüzünü göreceğim senin’

Okumaya devam et

Gündem

AKP’nin yaptığı borcun faturası İBB’ye çıktı: Metro inşaatı kredisine el konuldu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) metro inşaatı için yurt dışından bulduğu kredinin 530 milyon TL’sine AKP döneminde yapılan asfalt borcu nedeniyle haciz işlemi uygulandı. Haciz uygulanan paranın metro projesi için alınan döviz kredisi olduğu belirtildi.

BOLD – Haciz kararının AKP döneminde birçok asfalt işi alan MET-GÜN İnşaatın açtığı alacak davası nedeniyle verildiği, icra mahkemesi İBB’nin itirazlarını reddettiği kaydedildi.

İBB’den yapılan açıklamada, icra mahkemelerine yapılan tedbir talebi beklenmeden banka tarafından proje kredilerinin bulunduğu hesaplardaki paranın alacaklı firmaya aktarıldığı belirtildi.

Hürriyet’in haberine göre, İBB’nin birçok asfalt ihalesini geçmiş dönemlerde kazanan MET-GÜN İnşaatın avukatları, alacağın tahsili için harekete geçti. Alınan ihtiyati haciz kararı, İBB’nin banka hesaplarının bulunduğu bankalara gönderildi. Edinilen bilgiye göre, büyük bir bölümü bir bankada olan toplam 565 milyon liraya haciz işlemi uygulandı ve söz konusu para şirket hesabına geçti. Söz konusu paranın, 530 milyon TL’sinin yeniden başlanan bir metro projesi için alınan yurt dışı döviz kredisi olduğu kaydedildi.

İBB: HUKUKA AYKIRI İŞLEM YAPILDI

İBB’den konuyla ilgili yapılan açıklamada, “İstanbul geneli asfalt yapım işine dair MET-GÜN yüklenici firma tarafından tamamı Ocak 2018 ile Mart 2019 döneminde yapılan asfalt işlerine ait önceki dönemde ödenmeyen borç bakiyeleri sebebiyle 2020 yılı içerisinde belediyemiz aleyhine ilamsız icra takipleri başlatılmıştır” denildi. Yapılan asfalt işleri için kesin hesap çalışmalarının devam ettiği belirtilen açıklamanın devamında “Başlatılan icra takiplerine işlemiş faizler yönünden itiraz edilmiş olup anapara borcu yönünden takipler kesinleşmiş ve alacaklı şirketler tarafından üç ayrı icra dosyasından İcra İflas Kanunu 89/1. maddesi uyarınca haciz ihbarnameleri gönderilmiştir” ifadelerine yer verildi.

TEDBİR TALEBİNİ MAHKEME REDDETTİ

Haciz işleminin hukuksuz yapıldığı öne sürülen İBB açıklamasında şunlar kaydedildi: “Banka tarafından hukuksuz bir şekilde icra dosyalarına ödenmesi üzerine derhal bu paraların alacaklıya ödenmemesi ve mahkemeler nezdinde yapmış olduğumuz şikayetlerimiz neticelenene kadar icra kasasında bekletilmesi yönünde tedbir talep edilmiştir. Maalesef tedbir taleplerimiz mahkemelerce reddedilmiş ve böylece tümüyle haksız ve hukuka aykırı olarak sabah başlayan haciz işlemi Kanun ile yasaklanmış paralarımız alacaklıya akşam ödenmiştir. Mahkemeler nezdinde açılan haczedilmezlik şikayetlerimize ilişkin davalar devam etmekte olup duruşmaları eylül ve ekim aylarına bırakılmıştır.

PROJELER İÇİN ALINAN KREDİLER

Bunun üzerine belediyemizce derhal icra mahkemelerine başvurularak öncelikle tedbir kararı verilmesi ve akabinde haczedilmezlik şikâyetimizin kabul edilerek konulan haciz ve blokelerin kaldırılması talep edilmiştir. Mahkemelerce henüz tedbir talebi açısından bir karar verilmeden banka tarafından haczi caiz olmayan proje kredilerinin bulunduğu döviz hesaplarında bulunan paralar Türk lirasına çevrilmek suretiyle cari hesabımıza virman yoluyla aktarılmış, şartlı bağışlar ile vergi, resim ve harç gelirlerimizin bulunduğu diğer hesaplardan da virman yoluyla aktarım yapılan cari hesabımızdan üç ayrı icra dosyasına yaklaşık 565 milyon TL aktarılmıştır.”

Uyuşturucu kaçakçısı, uyuşturucu parasını emniyet müdürünün makam arabasıyla taşıdı

Okumaya devam et

Popular