Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Aşı karşıtı aile sayısı 23 bine ulaştı, kızamık vaka oranı 5 kat arttı

Türk Tabipleri Birliği verilerine göre, çeşitli gerekçelerle çocuğuna aşı yaptırmayan aile sayısı 23 bine çıktı. 2019’un ilk 9 ayında kızamık vakaları önceki yıla göre 5.2 kat artıp 2 bin 666’ya ulaştı.

BOLD – Türkiye’de ve dünyada çocuklarını farklı sebeplerle aşılatmayan aile sayısı hızla artıyor. Türk Tabipleri Birliği (TTB) verilerine göre, söz konusu durumdaki aile sayısı yedi yılda 183’ten 23 bine yükseldi. 2019’un ilk dokuz ayında kızamık vakaları önceki yılın aynı dönemine kıyasla 5.2 kat arttı ve 2 bin 666 oldu.

POST MODERNLER VE BAZI DİNİ GRUPLARIN ORTAK NOKTASI

Gazete Duvar’dan Müzeyyen Yüce’nin haberine göre TTB Aile Hekimliği Kolu Başkanı Dr. Filiz Ünal, aşı reddinde iki grubun etkili olduğunu belirtti. “Biri dini gruplar, günah sebebiyle, diğeri aşının güvenli olduğuna yönelik soru işaretleri bulunan post modernler” dedi.

BAKANLIK İLE DSÖ VERİLERİ UYUŞMUYOR

TTB Başkanı Sinan Adıyaman, Sağlık Bakanlığı’nın bulaşıcı hastalıklara ilişkin ‘sorun yok’ açıklamalarıyla Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) kızamığa dair verilerinin uyuşmadığını söyledi.

Türkiye’de 2017 itibarıyla kızamık vakalarının sayısı 69’du. 2018’da sayı 510’a, 2019’un ilk dokuz ayında önceki senenin aynı dönemine oranla 5,2 kat artarak, 2 bin 666’ya ulaştı.

ZAMAN KAYBETMEDEN GEREĞİ YAPILMALI

Herhangi bir müdahalede bulunulmadığında daha da büyüyebilecek bir kızamık salgını bulunduğuna dikkat çeken TTB Başkanı Adıyaman, “Sağlık Bakanlığı’nı daha fazla zaman kaybetmeden, muhataplarını da bilgilendirerek, gereğini yapmaya davet ediyoruz” diye konuştu.

Uzmanlar, “Nesneleştirmeye yol açan aşı reddine, çocuğun üstün yararı gözetilerek karar verilmeli” diyor.

2,7 MİLYON ÇOCUK RİSK ALTINDA BULUNUYOR

DSÖ’ye göre 2013 ve 2015’deki kızamık salgınında hastalananların çoğu aşısız çocuklardı. Aşı yapılmadığında yılda 2,7 milyon çocuğun kızamık komplikasyonlarına bağlı ölüm riski bulunuyor.

ÇOCUĞUN ÜSTÜN YARARI GÖZETİLMELİ

Aşı konusunda hukuki boşluktan da bahseden Adıyaman, “Ebeveynin yararını oluşturmak için çocuğun nesneleştirilmesine neden olan aşı reddi tercihine, çocuğun üstün yararı gözetilerek karar verilmeli” tavsiyesinde bulundu.

PROSEDÜRDE AKSAMALAR YAŞANABİLİYOR

Öte yandan Dr. Filiz Ünal, Türkiye’de aşı oranında görülen düşüşün diğer bir sebebini de okul çağında yaşanan kırılmalar diye açıkladı. “”Ya okuldaki prosedürler nedeniyle bir aksama yaşanıyor ya da aileler okul döneminde yapılan aşıları reddediyor” bilgisini paylaştı.

TEİAŞ’ta yatırımlar durdu; elektrik krizi kapıda

Gündem

Osman Kavala, yeniden tutuklandı!

Gezi Davası’ndan beraat eden ve tahliyesi yapılan Osman Kavala, hakkındaki 15 Temmuz soruşturması nedeniyle savcılık sorgusunun ardından çıkartıldığı mahkemece ‘kaçma şüphesi’ gerekçesiyle tutuklandı.

BOLD-Gezi Davası’nda beraat etmesinin hemen ardından 15 Temmuz girişimiyle ilgili başka bir soruşturmadan gözaltına alınan Osman Kavala, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde ifadesinin alınmasının ardından Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na getirildi. Kavala, tutuklanma talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi.

Osman Kavala, Nöbetçi 8. Sulh Ceza Hakimliği’nce yeniden tutuklandı.

840 gün tutuklu kaldıktan sonra dün görülen Gezi Davası’nda beraatine karar verilen iş insanı Osman Kavala, gece Silivri Cezaevi’nden tahliye edilmeyi beklerken gözaltına alınmıştı.

Karamollaoğlu: Türkiye’de hakikaten darbe oldu ve darbeyi bu iktidar yaptı

Okumaya devam et

Gündem

İBB’den Gezi Parkı’nı yeşillendirme kararı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Gezi Parkı’nda mantar hastalığı ve fırtınalar nedeniyle zarar gören 77 ağacın yerine 150 ağaç dikiyor. Yeşillendirme çalışmalarının Gezi Parkı davasındaki beraat kararlarının sonrasına denk gelmesi dikkat çekti.

BOLD – İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Gezi Parkı’nı yeşillendirme kararı aldı. Bu kapsamda Gezi Parkı’nda mantar hastalığı ve fırtınalar nedeniyle zarar gören 77 ağacın yerine 150 yeni ağaç dikiliyor.

AĞAÇLARIN DİKİMİNE BAŞLANDI

Dikilecek dişbudak, sığla, çitlembik, mabet ve ıhlamur ağaçlar kamyonlarla Gezi Parkı’na getirildi. Sökülecek ağaçlar ise önce kesildi, daha sonra köklerinden çıkarıldı. İBB ekipleri kepçe yardımıyla yeni ağaçların dikileceği alanları kazdı. Ağaçlar görevlilerin denetiminde belirlenen yerlere dikildi.

2017 TARİHLİ KARAR GEREĞİ DİKİLİYOR

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, parka astığı bilgilendirme pankartında “Taksim Gezi Parkı’nda ‘doku bozulması mantarı’ hastalığı nedeniyle İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’nün 07.07.2017 tarihli kararı gereği kuruyan ağaçlar kaldırılarak yerlerine yeni ağaçlar dikilecektir” denildi. Gezi Parkı’nda bu sabah başlayan ağaç dikiminin birkaç günde tamamlanması planlanıyor.

Karamollaoğlu: Türkiye’de hakikaten darbe oldu ve darbeyi bu iktidar yaptı

Okumaya devam et

Gündem

Gezi Davası’nda beraat veren hakimlere HSK’dan soruşturma!

Gezi Parkı Eylemleri davasının görüldüğü İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi üyesi hâkimleri hakkında HSK tarafından soruşturma açıldığı öğrenildi.

BOLD-İş İnsanı Osman Kavala’nın tutuklu yargılandığı Gezi Davası’nda tüm sanıklara beraatına ve tutuklu bulunan sanıkların ise tahliyesine karar verilmişti. İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği karar davayı takip edenler tarafından şaşkınlıkla karşılanmıştı. Uzun süredir Türkiye’de ilk defa adalet düzgün işliyordu.

840 gündür tutuklu bulunan Osman Kavala’nın akşam saatlerinde Silivri Cezaevi’nden çıkması beklenirken İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Kavala hakkında 15 Temmuz soruşturması nedeniyle gözaltı kararı verdi.

Tüm bu gelişmelerin yaşandığı sıra ise Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun (HSK) Gezi Davası’nda beraat kararı veren İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti hakkında soruşturma başlattığı öğrenildi.

HSK 1. Daire, Gezi Davası mahkeme heyetinde görevli 3 hâkim hakkında inceleme ve soruşturma izni verdi. HSK Birinci Dairesi, Mahkeme Başkanı Galip Mehmet Perk, üye Ahmet Tarık Çiftçioğlu ve Talip Ergen hakkında inceleme ve soruşturma izni verdi.

Edinilen bilgiye göre, Kurul heyet ile ilgili müfettiş görevlendirecek. Müfettiş olayı araştıracak.

Selahattin Demirtaş: Tayyip Erdoğan hazin hazin ağlar artık

Okumaya devam et

Popular