Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Aşı karşıtı aile sayısı 23 bine ulaştı, kızamık vaka oranı 5 kat arttı

Türk Tabipleri Birliği verilerine göre, çeşitli gerekçelerle çocuğuna aşı yaptırmayan aile sayısı 23 bine çıktı. 2019’un ilk 9 ayında kızamık vakaları önceki yıla göre 5.2 kat artıp 2 bin 666’ya ulaştı.

BOLD – Türkiye’de ve dünyada çocuklarını farklı sebeplerle aşılatmayan aile sayısı hızla artıyor. Türk Tabipleri Birliği (TTB) verilerine göre, söz konusu durumdaki aile sayısı yedi yılda 183’ten 23 bine yükseldi. 2019’un ilk dokuz ayında kızamık vakaları önceki yılın aynı dönemine kıyasla 5.2 kat arttı ve 2 bin 666 oldu.

POST MODERNLER VE BAZI DİNİ GRUPLARIN ORTAK NOKTASI

Gazete Duvar’dan Müzeyyen Yüce’nin haberine göre TTB Aile Hekimliği Kolu Başkanı Dr. Filiz Ünal, aşı reddinde iki grubun etkili olduğunu belirtti. “Biri dini gruplar, günah sebebiyle, diğeri aşının güvenli olduğuna yönelik soru işaretleri bulunan post modernler” dedi.

BAKANLIK İLE DSÖ VERİLERİ UYUŞMUYOR

TTB Başkanı Sinan Adıyaman, Sağlık Bakanlığı’nın bulaşıcı hastalıklara ilişkin ‘sorun yok’ açıklamalarıyla Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) kızamığa dair verilerinin uyuşmadığını söyledi.

Türkiye’de 2017 itibarıyla kızamık vakalarının sayısı 69’du. 2018’da sayı 510’a, 2019’un ilk dokuz ayında önceki senenin aynı dönemine oranla 5,2 kat artarak, 2 bin 666’ya ulaştı.

ZAMAN KAYBETMEDEN GEREĞİ YAPILMALI

Herhangi bir müdahalede bulunulmadığında daha da büyüyebilecek bir kızamık salgını bulunduğuna dikkat çeken TTB Başkanı Adıyaman, “Sağlık Bakanlığı’nı daha fazla zaman kaybetmeden, muhataplarını da bilgilendirerek, gereğini yapmaya davet ediyoruz” diye konuştu.

Uzmanlar, “Nesneleştirmeye yol açan aşı reddine, çocuğun üstün yararı gözetilerek karar verilmeli” diyor.

2,7 MİLYON ÇOCUK RİSK ALTINDA BULUNUYOR

DSÖ’ye göre 2013 ve 2015’deki kızamık salgınında hastalananların çoğu aşısız çocuklardı. Aşı yapılmadığında yılda 2,7 milyon çocuğun kızamık komplikasyonlarına bağlı ölüm riski bulunuyor.

ÇOCUĞUN ÜSTÜN YARARI GÖZETİLMELİ

Aşı konusunda hukuki boşluktan da bahseden Adıyaman, “Ebeveynin yararını oluşturmak için çocuğun nesneleştirilmesine neden olan aşı reddi tercihine, çocuğun üstün yararı gözetilerek karar verilmeli” tavsiyesinde bulundu.

PROSEDÜRDE AKSAMALAR YAŞANABİLİYOR

Öte yandan Dr. Filiz Ünal, Türkiye’de aşı oranında görülen düşüşün diğer bir sebebini de okul çağında yaşanan kırılmalar diye açıkladı. “”Ya okuldaki prosedürler nedeniyle bir aksama yaşanıyor ya da aileler okul döneminde yapılan aşıları reddediyor” bilgisini paylaştı.

TEİAŞ’ta yatırımlar durdu; elektrik krizi kapıda

Gündem

Rabia Naz’ın ölümüyle ilgili ses kaydı: Çocuğa araba vurmuş kaçmış…

Ailenin tüm itirazlarına rağmen yüksekten atlayarak intihar ettiği iddia edilen Rabia Naz’ın ölümüyle ilgili yeni bir ses kaydı ortaya çıktı. Kayıtta ambulans sürücüsü 112 Acil Çağrı Merkezi’ne çocuğa aracın çarpmış olabileceğini söylüyor.   

BOLD – Giresun’da 2 yıl önce 11 yaşındaki kızı Rabia Naz’ı şüpheli bir şekilde kaybeden baba Şaban Vatan dedektif gibi çalışmaya devam ediyor. Baba Şaban Vatan, 112 Acil Çağrı Merkezi’ndeki görevli ile Rabia Naz’ı hastaneye taşıyan ambulans sürücüsü arasında geçen konuşmanın kaydını buldu ve dün akşam sosyal medya hesabından yayınladı.

“ÇOCUĞA ARABA VURUP KAÇMIŞ”

Olay yerinde Rabia Naz’a ilk müdahaleyi yapan ekipteki ambulans sürücüsü, “Büyük ihtimalle çocuğa araba vurup kaçmış” diyor. Bu ifade, ailenin tüm itirazlarına ve Hacettepe Üniversitesi’nin raporuna rağmen 2 yıldır yargı sürecinde iddia edildiği gibi Rabia Naz’ın yüksekten atlayarak intihar etmediğini destekleyen önemli bir delil olarak değerlendirildi.

“YETER Kİ KATİLLER CEZASINI ÇEKSİN”

Baba Şaban Vatan, sosyal medyada yaptığı paylaşımda kaydı dün adliyeden aldığı CD üzerinde yaptığı incelemede bulduğunu açıkladı. Şaban Vatan, “Şahsıma yaptıkları umurumda dahi değil yeter ki Nazımızın adaleti sağlansın. Yeter ki katiller cezasını çeksin” dedi.

SES KAYDI 57 SANİYE

57 saniyelik ses kaydının tam çözümü ise şöyle:

112 Merkez: Arkadaşlar hastayı aldınız mı siz?

Ambulans Sürücüsü: Aldık aldık.

Merkez : Nedir durumu?

AS: … e doğru gidiyoruz.

Merkez: Görele’ye mi gidiyorsunuz, ama niye Görele’ye götürüyorsunuz hastayı? Eynesil’e niye bırakmadınız?

AS: Araba vurma galiba, büyük ihtimalle çocuğa araba vurup kaçma herhalde. Çocuğun ayağı kopuk gibi görünüyor.

Merkez: Trafik kazası mıymış hasta…

AS: Öyle gibi görünüyor. Ne olduğu belli değil.

Merkez: Tamam. Trafik kazasıymış…

AS: Çocuğun ayağı kopuk gibi görünüyor. Ne olduğu belli değil. Tamam neyse, sonra görüşürüz, trafikteyim.

Merkez: Tamam oldu.

Cezaevinden Kovid-19 teşhisiyle hastaneye kaldırılan 74 yaşındaki eski vekil İşbilen’in durumu ağır

Okumaya devam et

Gündem

Skandalların rektörü Ali Gür’ün gidişi davullarla kutlandı

Yakalandığı amansız hastalık sonrası geçen aylarda aramızdan ayrılan psikiyatri uzmanı Prof. Dr. Haluk Savaş’ı Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Bölümü’ndeki görevinden atan ve Savaş’ın hapse atılması için doktorlara baskı yapan Rektör Ali Gür’ün gidişi davul ve zurnalarla kutlandı. 

BOLD – Gaziantep Üniversitesi’nde skandallarıyla gündemden düşmeyen Rektör Ali Gür dönemi bitti. Cumhurbaşkanlığı kararıyla tekrar atanmaya uygun görülmeyen Gür’le ilgili yüzlerce haksız soruşturma, yolsuzluk, resmi evrakta sahtecilik gibi iddialar olurken, tüm bu iddiaların nasıl sonuçlanacağı merakla bekleniyor. Üniversite yerleşkesinde Gür’ün gidişi davul ve zurnayla kutlandı.

 

YERİNE ÖZAYDIN ATANDI

Gaziantep Üniversitesi’nde skandallarla gündeme gelen Rektör Ali Gür dönemi bitti! Resmî Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararı ile Rektör Ali Gür yerine Prof. Dr. Arif Özaydın atandı. Usulsüzlüklerle ve skandallarla gündemden düşmeyen Gür’ün görev süresinin dolması kentte bayram havası estirdi. Üniversite yerleşkesinde Gür’ün gidişi davul ve zurnayla kutlandı.

BURS PARALARIYLA MAKAM ARACI ALMIŞTI

Gür ile ilgili yüzlerce kişi hakkında haksız soruşturma, yolsuzluk, resmi evrakta sahtecilik gibi iddialar olurken, tüm bu iddiaların nasıl sonuçlanacağı merakla bekleniyor. Daha önce görevi kötüye kullanma nedeniyle Gür hakkında soruşturmada başlatılmıştı. 15 Temmuz’dan sonra göreve iadenin en fazla olduğu üniversitenin Gaziantep Üniversitesi olmasının Rektör Gür’ün haksız ve keyfi uygulamalarından kaynaklandığı belirtiliyor. Dosyası skandallarla dolu olan Gür’ün, bir vakıf üzerinden burs paralarıyla 1 milyon TL’lik makam aracı aldığı da biliniyor.

Cezaevinden Kovid-19 teşhisiyle hastaneye kaldırılan 74 yaşındaki eski vekil İşbilen’in durumu ağır

Okumaya devam et

Gündem

Uzun namlulu rezillik: 26 şehirde akademisyenlere operasyon

akademisyen operasyon

Hizmet Hareketine yönelik 26 ilde 76 akademisyen ve idari personel hakkında gözaltı kararı alındı. Uzun namlulu silahlarla yapılan operasyonlarda birçok eve baskın düzenlendi.

BOLD – İstanbul merkezli 26 ilde Hizmet Hareketi’nin üniversite yapılanması iddiasıyla 76 akademisyen ve idari personel hakkında gözaltı kararı verildi. Sabah erken saatlerde yapılan operasyonlarda çok sayıda eve baskın düzenlendi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosunca yürütülen soruşturma kapsamında, cemaatle bağlantısı olduğu öne sürülen ve aralarında aktif görevde bulunanların da olduğu 76 akademisyen ile idari personel hakkında gözaltı kararı verildi.

Anadolu Ajansı ve yandaş medya, operasyonu uzun namlulu silahlı polislerin fotoğrafıyla servis etti.

6 yıl sonra 82 kişiye Kobani operasyonu: Listede Sırrı Süreyya Önder ve Ayhan Bilgen de var

Okumaya devam et

Popular