Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Beyrutt’ta öfke dinmiyor: Hükumet protestosunda 220 yaralı

Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta dün güvenlik güçleri ile protestocular arasında çıkan çatışmalarda 220 kişi yaralandı. 140 yaralıya olay yerinde, 80’ine ise sevk edildikleri hastanelerde müdahale edildi.

BOLD – Ortadoğu’nun hareketli ülkelerinden Lübnan’da ekonomik krize karşı 17 Ekim’de başlayan ve 13 gün sonra Başbakan Saad el-Hariri’yi istifaya zorlayan protesto gösterileri dün başkent Beyrut’daki Meclis binası önünde devam etti.

140 YARALIYA OLAY YERİNDE 80’İNE HASTANEDE MÜDAHALE EDİLDİ

Euronews’ten Hüseyin Koyuncu’nun haberine göre, Lübnan Kızılhaç Örgütü, güvenlik güçleri ile protestocular arasında çıkan çatışmalarda 220 kişinin yaralandığını duyurdu.

Örgütün açıklamasında, 140 yaralıya olay yerinde, 80’ine de yakınlardaki farklı hastanelerde müdahale edildiği bilgisi yer aldı.

GÜVENLİK GÜÇLERİNE TAŞ VE SU ŞİŞESİ FIRLATTILAR

“Bedel ödemeyeceğiz” sloganıyla toplanan yüzlerce protestocu, çeşitli sloganlar eşliğinde taş ve su şişeleri fırlatarak Meclis binasına açılan ana yoldaki güvenlik güçlerini uzun süre taciz etti.

SES BOMBALARI, TAZYİKLİ SU VE GÖZ YAŞARTICI GAZ KULLANDILAR

Güvenlik güçleri de eylemcilere ses bombaları ve tazyikli suyla başlattığı müdahaleyi göz yaşartıcı gazla devam ettirdi.

Ülkenin kuzeyindeki Trablusşam ve diğer bazı şehirlerde de Beyrut’taki eylemcilere destek gösterisi düzenlendi.

BEYRUT’TAKİLERE TRABLUSŞAM’DAN DESTEK VARDI

Trablusşam hükumet konağında toplanan onlarca vatandaş, “Yolsuzluk ve yolsuzluğa bulaşan yöneticilerden hesap sorma ve yağmalanan kamu mallarını iade etme” yönündeki talepleri yerine getirilinceye kadar eylemlerini sürdüreceklerini dillendirdi.

MİŞEL AVN İÇİŞLERİ BAKANI İLE EMNİYET YETKİLİLERİNE ÇAĞRI YAPTI

Cumhurbaşkanı Mişel Avn, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, barışçıl göstericilerin yanı sıra özel ve kamu mallarının korunması ve taşkınlık çıkaranların önüne geçilmesi için Savunma ve İçişleri bakanları ile emniyet yetkililerine çağrıda bulundu.

HARİRİ’YE GÖRE İÇ GÜVENLİĞİ TEHDİT EDEN DURUM

Bu arada Başbakan Hariri de, Beyrut’ta yaşanan gerginlik, yangınlar ve yıkım eylemlerin iç güvenliği tehdit eden bir durum diye tanımladı.

Hariri, “Beyrut, provokatörler ile kitlesel barışçıl gösterilere darbe indirmeye çalışan kasıtlı politikaların alanı haline gelmeyecek.” ifadelerini kullandı.

BAŞBAKAN 29 EKİM’DE İSTİFA ETTİ ANCAK HALA GÖREVDE

Ekonomik kriz ve iktidarının vergi politikaları sebebiyle 29 Ekim 2019’da istifa eden Başbakan Hariri, yeni hükumet kurulana kadar görevine devam ediyor.

HİZBULLAH DA DESTEK VERİYOR

Şii Hizbullah örgütü ve siyasi müttefiklerinin destekleri sonucu 19 Aralık 2019’da hükumeti kurma görevini alan Hassan Diyab, halkın talep ettiği teknokratlardan oluşan küçültülmüş kabineyi oluşturma konusunda henüz mesafe alamadı.

EYLEMLER PAZARTESİ TEKRAR BAŞLADI

Lübnanlı protestocular, “Ekonomik krizin günden güne kötüye gittiği ve siyasi güçlerin çözüm üretmek yerine parti çıkarlarını ön planda tuttuğu” gerekçesiyle pazartesi günü itibarıyla yol kapatma eylemlerini yeniden başlatmıştı.

Hafter sözcüsünden ağır itham: Türkiye, IŞİD ve El Kaide için bir operasyon üssü!

Dünya

İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Masume İbtikar, koronavirüsüne yakalandı

İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Masume İbtikar’ın da yeni tip koronavirüse yakalandığı açıklandı.

BOLD-Türkiye’nin sınır komşusu İran’da Koronavirüsü vakaları, kabinede yayılmaya başladı. İran Sağlık Bakan Yardımcısı İreç Herirçi, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda yeni tip koronavirüse (Kovid-19) yakalandığını duyurmuştu. İran’da bir Tahran milletvekilinde de koronavirüse rastlandığı belirtilmişti.

İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Masume İbtikar’ın yeni tip koronavirüse yakalandı. Çin’den sonra koronavirüs salgınının en fazla görüldüğü yer olan İran’da ölü sayısı 24’e yükseldi. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, karantina uygulamasına gitmeyeceklerini açıklamıştı. Türkiye’nin de aralarında yer aldığı birçok ülke İran’a uçuşları durdurdu.

Fars Haber Ajansı’na göre, İran Sağlık Bakanlığı Halkla İlişkiler Sorumlusu Kiyanuş Cihanpur, ülkedeki koronavirüs vakalarıyla ilgili, “Bugüne kadar vatandaşlarımızdan 26’sı hayatını kaybetti. Vaka sayısı 245’e çıktı” bilgisini verdi.

İran resmi haber ajansı IRNA, bu sabah, ülke genelinde koronavirüsten yaşamını yitirenlerin sayısını 22, vaka sayısını ise 141 olarak duyurmuştu.

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, dün yaptığı açıklamada, Kovid-19 vakalarının İran, İtalya ve Güney Kore’de “ani” artışından “derin endişe” duyduklarını belirtmişti.

İtalya’da koronavirüsten ölenlerin sayısı 14’e ulaştı

Okumaya devam et

Dünya

Ege’de Midilli ve Sakız adalarında halk yeni mülteci kamplarını protesto etti

Yunanistan’ın Midilli ve Sakız adalarında yeni mülteci kampları inşa edilmesine karşı çıkan protestocularla güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmalarda 52 polis memuru ve 10 gösterici yaralandı.

BOLD – Yunanistan’ın Midilli ve Sakız adalarında yeni mülteci kampları inşa edilmesine karşı çıkan ada halkıyla güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmalarda 52 polis memuru ve 10 gösterici yaralandı.

Polis, protestoculara biber gazıyla müdahale etti. Midilli Bölgesi Valisi Kostas Muçuris ve Batı Midilli Belediye Başkanı Tahiarkis Verros da protestolara katıldı.

Midilli’de iki gündür devam eden protestolara 1000 kadar kişi katıldı.

Sakız adasında ise hükümetin Pazartesi günü sabaha karşı adaya gizlice iş makinesi ve yüzlerce polis sevk etmesine öfkelenen 2 bin kadar kişi, polis memurlarının kaldığı oteli bastı. Polis sözcüsü, adada sekiz polis memurunun yaralandığını açıkladı.

ADALARDA 42 BİNDEN FAZLA MÜLTECİ VAR

Uluslararası Kurtarma Komitesi adlı yardım örgütünün Yunanistan sorumlusu Dimitra Kalogeropulu, “Protestolar sürpriz olmadı. Yerel halk, adalarının dev bir hapishaneye dönüştüğünü düşünüyor. Aşırı kalabalık nedeniyle mülteciler tehlikeli koşullarda yaşıyor” diye konuştu.

Yunan Hükümeti’ne göre adalarda halihazırda 42 bin 568 mülteci var.

Hükümet, Midilli ve Sakız’ın yanı sıra, Sisam, İleryoz ve Kos adalarında da yeni mülteci kampları inşa edileceğini açıklamıştı.

Muhalifler stratejik konumdaki Serakib kasabasını Suriye Ordusu’ndan geri aldı

Okumaya devam et

Dünya

Alman Anayasa Mahkemesinden ‘stajyer avukata başörtüsü yasağı’na onay

Fas kökenli Müslüman bir Alman vatandaşının 2017’de yaptığı başvuruyu karara bağlayan Alman Anayasa Mahkemesi, stajyer avukatların mahkeme salonlarında başörtüsü takmalarını yasakladı.

BOLD Almanya’da Anayasa Mahkemesi stajyer avukatlara mahkeme salonlarında uygulanan başörtüsü yasağının anayasaya uygun olduğuna hükmetti.

Kararda, yasa koyucunun tercihinin, söz konusu eğitim kapsamında dünya görüşü ve din açısından tarafsız bir davranış sergilenmesi yükümlülüğüyle ilişkili olduğu belirtildi. Dolayısıyla bu tercihe anayasal bakımdan riayet edilmesi gerektiği kaydedildi.

Federal Anayasa Mahkemesi kararında, söz konusu yükümlülüğün her ne kadar başvurucunun dini özgürlüklerine ve temel haklarına müdahale anlamı taşısa da meşru olduğunu ifade etti.

Fas kökenli Müslüman bir Alman vatandaşı 2017 yılı başında Hessen eyaletinde avukatlık stajına başlamıştı. Stajyer avukat, mahkeme salonunda başörtüsü taşımak istemiş ancak eyalet yasalarının iki yıllık avukatlık stajı sırasında başörtüsü takılmasına izin vermemesi nedeniyle bunu yapamamıştı.

Federal Anayasa Mahkemesi 2015 yılında öğretmenler için ise genel bir başörtüsü yasağının anayasaya uygun olmadığına hükmetmişti.

Almanya Anayasa Mahkemesi ötanaziye yardım yasağını iptal etti

Okumaya devam et

Popular