Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Libya Zirvesi sona erdi, kapsamlı plan üzerinde anlaşıldı

Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen Libya Zirvesi sona erdi. Almanya Başbakanı Angela Merkel, sonuç bildirgesini açıkladı. Tarafların kapsamlı plan üzerinde anlaştığını ilan etti.

BOLD – Kalıcı ateşkes ve siyasi sürecin başlatılması amacıyla Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen uluslararası Libya Zirvesi tamamlandı. Ev sahibi Almanya Başbakanı Angela Merkel, basın toplantısında sonuç bildirgesini duyurdu. Tarafların kapsamlı plan üzerinde anlaştığını aktardı.

SİLAH AMBARGOSUNA UYMA ÇAĞRISI

Merkel’den sonra söz alan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres de taraflara üzerinde mutabık kalınan ateşkes ve silah ambargosuna uyma talebinde bulundu.

ERDOĞAN KONFERANS SONRASI AYRILDI

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, zirve bittikten sonra beraberindeki heyetle Berlin’den ayrıldı.

Konferans öncesi konuşan Avrupalı liderler, ülkede kalıcı barış sağlanması için ‘dış güçlerin el çekmesi’ gerektiğine vurgu yaptı.

KALICI BARIŞ ANLAŞMASI İÇİN GÖRÜŞME HEDEFLENİYORDU

Zirve ile çatışmaların durması, taraflar arası karşılıklı güven ortamının tesis edilmesi, Libya’nın toprak bütünlüğünü esas alan kalıcı barış anlaşması için görüşmelerin başlatılması hedefleniyordu.

BORİS JOHNSON: VEKALET SAVAŞI

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Libya’da yaşanan şavaşı ‘vekalet savaşı’ diye tanımladı.

Toplantı öncesi konuşan Johnson, “Temelde dış güçlerce yönetilen bir vekalet savaşı ile uğraşıyoruz. Bir tarafta Rusya ve Mısır, diğer tarafta Türkiye ve diğerleri var. Libya halkı yeterince acı çekti. Ülkenin artık ileri gitmesinin zamanı geldi” diye konuştu.

MACRON: TÜRKİYE SURİYELİ VE YABANCI SAVAŞÇI GÖNDERMESİN

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Türkiye’den Libya’ya asker göndermemesini istedi. “Trablus kentine Suriyeli ve yabancı savaşçıların getirilmesinin beni ne kadar endişelendirdiğini dile getirmek zorundayım. Bunun sona ermesi gerekiyor” çıkışını yaptı.

DERİN VE YIKICI ÇATIŞMAYA SÜRÜKLENDİ

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Gutteres ise, Libya’nın yabancı aktörlerin de dahil olmasıyla derin ve yıkıcı bir çatışmaya sürüklendiğini belirtti.

Askeri çözümün mümkün olmadığını vurgulayan Gutteres,”Tüm ülkeyi saracak bir iç savaşı engellemek için şimdi acilen ve kararlı bir şekilde harekete geçmeliyiz” çağrısı yaptı.

ÜLKEYİ BÖLEBİLECEK BOYUTA GELEBİLİR

BM Genel Sekreteri, Libya’daki çatışmanın kabusa dönüşebileceğine ve ülkeyi bölebileceğine işaret ederek sonuçlarının daha fazla terör, insan ve uyuşturucu kaçakçılığı olacağına dikkat çekti.

Libya Zirvesi başladı: Hafter ve Es Serrac fotoğrafta yok

Dünya

İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Masume İbtikar, koronavirüsüne yakalandı

İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Masume İbtikar’ın da yeni tip koronavirüse yakalandığı açıklandı.

BOLD-Türkiye’nin sınır komşusu İran’da Koronavirüsü vakaları, kabinede yayılmaya başladı. İran Sağlık Bakan Yardımcısı İreç Herirçi, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda yeni tip koronavirüse (Kovid-19) yakalandığını duyurmuştu. İran’da bir Tahran milletvekilinde de koronavirüse rastlandığı belirtilmişti.

İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Masume İbtikar’ın yeni tip koronavirüse yakalandı. Çin’den sonra koronavirüs salgınının en fazla görüldüğü yer olan İran’da ölü sayısı 24’e yükseldi. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, karantina uygulamasına gitmeyeceklerini açıklamıştı. Türkiye’nin de aralarında yer aldığı birçok ülke İran’a uçuşları durdurdu.

Fars Haber Ajansı’na göre, İran Sağlık Bakanlığı Halkla İlişkiler Sorumlusu Kiyanuş Cihanpur, ülkedeki koronavirüs vakalarıyla ilgili, “Bugüne kadar vatandaşlarımızdan 26’sı hayatını kaybetti. Vaka sayısı 245’e çıktı” bilgisini verdi.

İran resmi haber ajansı IRNA, bu sabah, ülke genelinde koronavirüsten yaşamını yitirenlerin sayısını 22, vaka sayısını ise 141 olarak duyurmuştu.

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, dün yaptığı açıklamada, Kovid-19 vakalarının İran, İtalya ve Güney Kore’de “ani” artışından “derin endişe” duyduklarını belirtmişti.

İtalya’da koronavirüsten ölenlerin sayısı 14’e ulaştı

Okumaya devam et

Dünya

Ege’de Midilli ve Sakız adalarında halk yeni mülteci kamplarını protesto etti

Yunanistan’ın Midilli ve Sakız adalarında yeni mülteci kampları inşa edilmesine karşı çıkan protestocularla güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmalarda 52 polis memuru ve 10 gösterici yaralandı.

BOLD – Yunanistan’ın Midilli ve Sakız adalarında yeni mülteci kampları inşa edilmesine karşı çıkan ada halkıyla güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmalarda 52 polis memuru ve 10 gösterici yaralandı.

Polis, protestoculara biber gazıyla müdahale etti. Midilli Bölgesi Valisi Kostas Muçuris ve Batı Midilli Belediye Başkanı Tahiarkis Verros da protestolara katıldı.

Midilli’de iki gündür devam eden protestolara 1000 kadar kişi katıldı.

Sakız adasında ise hükümetin Pazartesi günü sabaha karşı adaya gizlice iş makinesi ve yüzlerce polis sevk etmesine öfkelenen 2 bin kadar kişi, polis memurlarının kaldığı oteli bastı. Polis sözcüsü, adada sekiz polis memurunun yaralandığını açıkladı.

ADALARDA 42 BİNDEN FAZLA MÜLTECİ VAR

Uluslararası Kurtarma Komitesi adlı yardım örgütünün Yunanistan sorumlusu Dimitra Kalogeropulu, “Protestolar sürpriz olmadı. Yerel halk, adalarının dev bir hapishaneye dönüştüğünü düşünüyor. Aşırı kalabalık nedeniyle mülteciler tehlikeli koşullarda yaşıyor” diye konuştu.

Yunan Hükümeti’ne göre adalarda halihazırda 42 bin 568 mülteci var.

Hükümet, Midilli ve Sakız’ın yanı sıra, Sisam, İleryoz ve Kos adalarında da yeni mülteci kampları inşa edileceğini açıklamıştı.

Muhalifler stratejik konumdaki Serakib kasabasını Suriye Ordusu’ndan geri aldı

Okumaya devam et

Dünya

Alman Anayasa Mahkemesinden ‘stajyer avukata başörtüsü yasağı’na onay

Fas kökenli Müslüman bir Alman vatandaşının 2017’de yaptığı başvuruyu karara bağlayan Alman Anayasa Mahkemesi, stajyer avukatların mahkeme salonlarında başörtüsü takmalarını yasakladı.

BOLD Almanya’da Anayasa Mahkemesi stajyer avukatlara mahkeme salonlarında uygulanan başörtüsü yasağının anayasaya uygun olduğuna hükmetti.

Kararda, yasa koyucunun tercihinin, söz konusu eğitim kapsamında dünya görüşü ve din açısından tarafsız bir davranış sergilenmesi yükümlülüğüyle ilişkili olduğu belirtildi. Dolayısıyla bu tercihe anayasal bakımdan riayet edilmesi gerektiği kaydedildi.

Federal Anayasa Mahkemesi kararında, söz konusu yükümlülüğün her ne kadar başvurucunun dini özgürlüklerine ve temel haklarına müdahale anlamı taşısa da meşru olduğunu ifade etti.

Fas kökenli Müslüman bir Alman vatandaşı 2017 yılı başında Hessen eyaletinde avukatlık stajına başlamıştı. Stajyer avukat, mahkeme salonunda başörtüsü taşımak istemiş ancak eyalet yasalarının iki yıllık avukatlık stajı sırasında başörtüsü takılmasına izin vermemesi nedeniyle bunu yapamamıştı.

Federal Anayasa Mahkemesi 2015 yılında öğretmenler için ise genel bir başörtüsü yasağının anayasaya uygun olmadığına hükmetmişti.

Almanya Anayasa Mahkemesi ötanaziye yardım yasağını iptal etti

Okumaya devam et

Popular