Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

2019’da kayda giren işkence başvuru sayısı 2634

Hükümet işkenceye sıfır torerans gösterildiğini savunurken, 2019’da işkecen gördüğü için resmi şikayette bulunanların sayısında patlama yaşandı. Karakollar ve cezaevleri başı çekiyor.

BOLD – CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, 2019 yılına ait hak ihlalleri raporu hazırladı. Türkiye’de yaşanan insan hakkı ihlallerine ilişkin raporda çarpıcı veriler var.

Geçtiğimiz yıl toplam bin 474 kişi işkence gördüğü için başvuruda bulundu. Cezaevlerinde işkence ve kötü muameleye maruz kaldığını söyleyenlerin sayısı ise bin 160. Tanrıkulu, “Gösteri ve yürüyüşlerde gözaltına alınırken ters kelepçeye uğrayan ya da kötü muamele de bulunanlar ancak şikayet etmeyenler düşünüldüğünde rakam çok daha korkunç” diyor.

CHP İstanbul Milletvekili CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu tarafından hazırlanan 2019 yılı yaşam ve hak ihlali raporunda Türkiye’de işkence ve kötü muameleye dair ciddi kayıtlar sunuyor. Rapora göre, 2019’da toplam bin 474 kişi işkence gördüğüne dair başvuruda bulundu. Cezaevlerinde işkence ve kötü muamele gördüğünü söyleyenlerin sayısı ise bin 160.

Yani, 2 bin 634 kişi başvuruda bulunmuş. Raporda toplantı ve gösterilerde dövülerek, gaz sıkılarak, ters kelepçe takılarak gözaltına alınanlar işkence gördüğü halde suç duyurusunda bulunmayanlar dikkate alındığında gerçek sayının bu rakamın çok daha üzerinde olduğu vurgulanıyor. Ayrıca, 2019 yılında cezaevinde hayatını kaybeden kişi sayısı ise 31.

530 KİŞİ SİLAHLI ÇATIŞMADA YAŞAMINI YİTİRDİ

Rapora göre, yargısız infaz, dur ihtarı, rastgele ateş açma olayları sonucu geçtiğimiz sene 16 kişi hayatını kaybetti. Silahlı çatışmalarda ölen insan sayısı ise 530. ‘Yasa dışı örgüt üyesi’ diyerek kayda geçen ölüm sayısı 390. Silahlı çatışmalarda ölenlerin ikisi de çocuk.

Geçtiğimiz bir yıl boyunca, polis ya da asker araçlarının neden olduğu ölüm sayısı ise üç. Şüpheli bir biçimde askerlik yaparken hayatını kaybeden insan sayısı 10.

İŞ CİNAYETİ SAYISI BİN 736

Geçtiğimiz yıl 474 kadın cinayeti yaşandığı bilgisi de raporda yer alıyor. Ayrıca iş cinayetinde hayatını kaybedenlerin 103’ü kadın, 64’ü çocuk, 99’u mülteci-göçmen. İş cinayetine kurban gidenlerin sayısı toplamda bin 736.

119 GAZETECİ GÖZALTINA ALINDI

Geçtiğimiz yıl gözaltına alınan gazeteci sayısı 119. Bunlardan, 26’sı tutuklandı. Mahkum olan gazeteci, yazar, yayıncı sayısı ise toplam 99. Yaklaşık 250 bin siteye ya da habere erişim engelleme kararı gelirken, sosyal medyada paylaşım yaptığı için gözaltına alınan kişi sayısı 670. Bunlardan 70’i tutuklandı, 20’si içinse mahkumiyet kararı verildi. 2019 yılında mahkum olan akademisyen sayısı ise 134 olarak kayıtlara geçti.

TOPLANTI-GÖSTERİ YAPMAK YASAK

Etkinlik ve eylemlerin yasaklandığı iller ise şöyle: Hakkari, Antep, Tunceli, Şırnak, Mardin, Bitlis, Mersin, İzmir, Batman, Diyarbakır, Iğdır, Van, Düzce, Muş, Kars, Kocaeli, Siirt, Bursa, Urfa, Adana, Aydın, Eskişehir, Ağrı, Hasankeyf. Kentlerin bazılarında birçok kez eylem ve etkinlik yasağı uygulandı. Van’da 21 Kasım 2016 tarihinde başlayan eylem ve etkinlik yasağı kasım ayı itibariyle bin 143 güne uzadı. 212 gösteri veya etkinlik yasaklandı.

Basın açıklaması, etkinlik ve eylemlerde gözaltına alınan sayısı 4bin 591 tutuklanan 115 olarak kayda geçti.

İşkence izlerinin kaybolması için gözaltı süresi 30 gündü: Makatınıza cop sokup bağırsaklarınızı patlatıyorlar…

Gündem

İmamoğlu Gezi kararıyla yargıya güvenin tazelendiğine inanıyor

Gezi Parkı davasında çıkan beraat kararına dair İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu sosyal medyadan mesaj paylaştı. “Beraat çıkması çok sevindirici, yargıya olan güven tazelendi” ifadelerini kullandı.

BOLD – İstanbul’daki Gezi Parkı eylemlerine ilişkin, 1’i tutuklu 16 sanığın ‘Türkiye Cumhuriyeti Hükumetini ortadan kaldırmaya teşebbüs’ suçundan yargılandığı davada bugün 9 beraat ve 1 tahliye kararı çıktı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, karar sonrası şahsi Twitter hesabından bir mesaj paylaştı.

TARİHİNİ, KÜLTÜRÜNÜ, YEŞİLİNİ, DOĞASINI SAVUNANLARA SELAM OLSUN

İmamoğlu, şu ifadeleri kullandı: “Gezi Parkı ile ilgili davada herkese beraat çıkması çok sevindirici ve yargıya olan güvenin tazelendiği bir karar oldu. İstanbul’da yaşayan herkes adına bu şehrin tarihini, kültürünü, yeşilini, doğasını savunan herkese selam olsun.”

Gezi davasında tüm sanıklara beraat; Kavala hakkında tahliye kararı

Okumaya devam et

Gündem

“Eşinden ayrıydı, para kazanamadıkları için tırı satmayı düşünüyorlardı”

Babasına ait şoförlüğünü yaptığı tıra kendini asarak canına kıyan Mevlüt Çankaya’nın kuzeni Çağlar Çankaya, kuzeninin eşinden ayrı yaşadığını, para kazanamadıkları için olayın yaşandığı tırı satmayı düşündüklerini söyledi.

BOLD – Konya’da kamyon garajında babasına ait şoförlüğünü yaptığı TIR’a kendisini asarak intihar eden Mevlüt Çankaya’nın kuzeni Çağlar Çankaya, intiharla ilgili konuştu.

Olayın yaşandığı gece birlikte olduklarını belirten kuzen Çankaya, “İntihar sebebinin tamamen ekonomik olduğunu söyleyemeyiz” dedi. Kuzeninin eşinden ayrı yaşadığını ve olayın yaşandığı TIR’ı para kazanamamaları sebebiyle satışa çıkartmayı planladıklarını anlattı.

‘SENİ ÇOK SEVİYORUM ABİ, ÖBÜR TARAFTA GÖRÜŞÜRÜZ’ DİYE MESAJ ATMIŞ

Sözcü’den Müslüm Evci’nin haberine göre Selçuk ilçesinde çalıştığı tırın ön kısmına kendini asıp canına kıyan Mevlüt Çankaya’nın kuzeni Çağlar Çankaya, kuzeninin en yakınındaki ismin kendisi olduğunu kaydetti.

“O sabah Bursa’ya yük götürmek için yola çıkacaktı. Biz de biraz dinlenmesi için sabah 04:30’da tırın yanına bıraktık. Mevlüt, intihar öncesi bana boynunda urganla fotoğraflarını çekip ‘Hakkınızı helal edin ben intihar ediyorum. Seni çok seviyorum abi, öbür tarafta görüşürüz’ diyerek mesaj göndermiş. Biz mesajı alır almaz kamyon garajına gittik, cansız bedenine ulaştık.”

BOŞANMAK ÜZEREYDİ, ARADA ÇOCUKLARINI GÖRMEYE GİDİYORDU

Mevlüt Çankaya’nın 50 gündür eşinden ayrı olduğunu belirten kuzen Çankaya, “Yaklaşık 50 gündür ayrı yaşıyordu. Boşanmak üzerelerdi. Çocuklarını arada bir görmeye gidiyordu” dedi.

Kuzeninin babasının yanında şoförlük yaptığını anlatan Çankaya, sözlerine şöyle devam etti: “Borcu yoktu ama babasının borcu vardı. Kendisi kredi kartı bile kullanmazdı. Borcu varsa da babasının üzerindedir. Babası her türlü ihtiyacını karşılardı.

BABASI 20 İLA 25 BİN LİRAYA YAKIN KREDİ ÇEKMİŞTİ

Geçtiğimiz günlerde aracın motorunda bir arıza oldu ve yaptırmak için babası bankadan 20 ila 25 bin liraya yakın kredi çekmişti. Hatta para kazanamadıklarından tırı satışa çıkartmayı planlıyorlardı.”

KİMSEYE BİR ŞEY ANLATMADI, O SIR KENDİSİYLE GİTTİ

Ailece nakliye işi yaptıkları söyleyen Çankaya, “Kuzenimin intihar nedenin tamamen ekonomik olduğunu söyleyemem ama bu da durumu tetikleyen bir etken olabilir. İntihar etme nedeni ne ise biz de bilmiyoruz. Daha önce dayısı ve teyzesi intihar etmişti. Sebep genetik mi, psikolojik mi bilemiyorum. Kimseye bir şey anlatmadı. O sır kendisiyle birlikte gitti” diye konuştu.

Döviz bulamayan hükumet gözünü gurbetçinin parasına dikti

Okumaya devam et

Gündem

Kanser hastası Ahmet tedavi olmak için annesiyle Almanya’ya gidemiyor

Ahmet Burhan Ataç’ın annesi Zekiye Ataç’e yeniden yurt dışı çıkış yasağı getirildi. Karar, insanlar hakları savunucuların kızdırdı, tepkilere neden oldu.

BOLD- Kemik kanseri Ahmet Burhan Ataç’ın annesi Zekiye Ataç’ın yurt dışı yasağı ile ilgili yeni bir gelişme oldu. Hakkında soruşturma olduğu için yurt dışına çıkması yasak olan Zekiye Ataç’ın yasağını Mersin Mahkemesi dün kaldırmıştı. Karar bozuldu ve Ataç’a yeniden çıkış yasağı getirildi.

MUTLULUĞU ÇOK GÖRDÜLER

Haberi insan hakları aktivisti Natali Avazyan duyurdu. Avazyan, “Böyle saçmalık olmaz. Daha önce Mersin mahkemesinin kaldırmış olduğu yurtdışı yasağı mahkemece bozulmuş. Ahmet annesiyle tedaviye gidemiyor. Kara efemin haberi yok. @Zekiye_Atac kahroldu. Ahmet’i kurtaralım. Lütfen ses verin. @adalet_bakanlik @AdanaBarosu @yurdagul_faruk” dedi.  Avazyan, “Mutluluğu çok gördüler Kara Efeme, bizlere 24 saat sürmedi.” ifadelerini kullandı.

HDP Milletvekili ve insan hakları savunucusu Ömer Faruk Gergerlioğlu da karara tepki gösterdi. Gergerlioğlu “Bu nasıl saçmalık ya..! 2 günlük sevinci mi çok gördünüz Ahmet’e, annesine, babasına, hepimize..!? Ya size çocuk hasta diyoruz, zaman az diyoruz, insaf,vicdan, merhamet diyoruz ..! Bu yanlıştan dönün, yeter artık!” diye yazdı.

Bir buçuk yıldır kemik kanseriyle mücadele eden 9 yaşındaki Ahmet Burhan Ataç’ın annesi Zekiye Ataç’ın yurt dışı yasağı dün kaldırılmıştı. Ahmet, ikinci kemoterapiyi almak için Almanya Köln’deki Immun Onkologisches Zentrum’a annesiyle birlikte gidebilecekti.

OĞLUMUN YANINDA OLMAK İSTİYORUM

Ahmet’in annesi Zekiye Ataç da bir açıklama yaparak şöyle dedi: “Dün itibariyle Adana Savcılığı yurt dışı yasağımı kaldırmıştı. Geçen hafta da Mersin’de yargılandığım mahkeme kaldırmıştı. Ama bugün pasaport işlemleri için başvuruya gittiğimde öğrendim ki Mersin Mahkemesi verdiği kararı geri almış ve tekrar yurt dışı yasağı koymuş. Ve ben bunu daha Ahmet’e bile söyleyemedim. Ahmet dünden beri çok mutluydu, anne beraber gideceğiz diye. Şu an Ahmet gerçekten hiç iyi değil. Defalarca söyledim ben oğlumun yaşamasını istiyorum diye. Ahmet’in çok ağrıları var, gerçekten çok ağrıları var. Lütfen yazarlar, milletvekilleri, aktivistler… Benim derdime kim çare olacaksa ne olur ya… Önümüzdeki hafta Ahmet’in tedavisi başlayacak tekrar ve ben Ahmet’in yanında olmak istiyorum, başka bir şey istemiyorum.””

Ahmet’in annesine izin çıktı, Almanya’ya birlikte gidecekler

Okumaya devam et

Popular