Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

2019’da kayda giren işkence başvuru sayısı 2634

Hükümet işkenceye sıfır torerans gösterildiğini savunurken, 2019’da işkecen gördüğü için resmi şikayette bulunanların sayısında patlama yaşandı. Karakollar ve cezaevleri başı çekiyor.

BOLD – CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, 2019 yılına ait hak ihlalleri raporu hazırladı. Türkiye’de yaşanan insan hakkı ihlallerine ilişkin raporda çarpıcı veriler var.

Geçtiğimiz yıl toplam bin 474 kişi işkence gördüğü için başvuruda bulundu. Cezaevlerinde işkence ve kötü muameleye maruz kaldığını söyleyenlerin sayısı ise bin 160. Tanrıkulu, “Gösteri ve yürüyüşlerde gözaltına alınırken ters kelepçeye uğrayan ya da kötü muamele de bulunanlar ancak şikayet etmeyenler düşünüldüğünde rakam çok daha korkunç” diyor.

CHP İstanbul Milletvekili CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu tarafından hazırlanan 2019 yılı yaşam ve hak ihlali raporunda Türkiye’de işkence ve kötü muameleye dair ciddi kayıtlar sunuyor. Rapora göre, 2019’da toplam bin 474 kişi işkence gördüğüne dair başvuruda bulundu. Cezaevlerinde işkence ve kötü muamele gördüğünü söyleyenlerin sayısı ise bin 160.

Yani, 2 bin 634 kişi başvuruda bulunmuş. Raporda toplantı ve gösterilerde dövülerek, gaz sıkılarak, ters kelepçe takılarak gözaltına alınanlar işkence gördüğü halde suç duyurusunda bulunmayanlar dikkate alındığında gerçek sayının bu rakamın çok daha üzerinde olduğu vurgulanıyor. Ayrıca, 2019 yılında cezaevinde hayatını kaybeden kişi sayısı ise 31.

530 KİŞİ SİLAHLI ÇATIŞMADA YAŞAMINI YİTİRDİ

Rapora göre, yargısız infaz, dur ihtarı, rastgele ateş açma olayları sonucu geçtiğimiz sene 16 kişi hayatını kaybetti. Silahlı çatışmalarda ölen insan sayısı ise 530. ‘Yasa dışı örgüt üyesi’ diyerek kayda geçen ölüm sayısı 390. Silahlı çatışmalarda ölenlerin ikisi de çocuk.

Geçtiğimiz bir yıl boyunca, polis ya da asker araçlarının neden olduğu ölüm sayısı ise üç. Şüpheli bir biçimde askerlik yaparken hayatını kaybeden insan sayısı 10.

İŞ CİNAYETİ SAYISI BİN 736

Geçtiğimiz yıl 474 kadın cinayeti yaşandığı bilgisi de raporda yer alıyor. Ayrıca iş cinayetinde hayatını kaybedenlerin 103’ü kadın, 64’ü çocuk, 99’u mülteci-göçmen. İş cinayetine kurban gidenlerin sayısı toplamda bin 736.

119 GAZETECİ GÖZALTINA ALINDI

Geçtiğimiz yıl gözaltına alınan gazeteci sayısı 119. Bunlardan, 26’sı tutuklandı. Mahkum olan gazeteci, yazar, yayıncı sayısı ise toplam 99. Yaklaşık 250 bin siteye ya da habere erişim engelleme kararı gelirken, sosyal medyada paylaşım yaptığı için gözaltına alınan kişi sayısı 670. Bunlardan 70’i tutuklandı, 20’si içinse mahkumiyet kararı verildi. 2019 yılında mahkum olan akademisyen sayısı ise 134 olarak kayıtlara geçti.

TOPLANTI-GÖSTERİ YAPMAK YASAK

Etkinlik ve eylemlerin yasaklandığı iller ise şöyle: Hakkari, Antep, Tunceli, Şırnak, Mardin, Bitlis, Mersin, İzmir, Batman, Diyarbakır, Iğdır, Van, Düzce, Muş, Kars, Kocaeli, Siirt, Bursa, Urfa, Adana, Aydın, Eskişehir, Ağrı, Hasankeyf. Kentlerin bazılarında birçok kez eylem ve etkinlik yasağı uygulandı. Van’da 21 Kasım 2016 tarihinde başlayan eylem ve etkinlik yasağı kasım ayı itibariyle bin 143 güne uzadı. 212 gösteri veya etkinlik yasaklandı.

Basın açıklaması, etkinlik ve eylemlerde gözaltına alınan sayısı 4bin 591 tutuklanan 115 olarak kayda geçti.

İşkence izlerinin kaybolması için gözaltı süresi 30 gündü: Makatınıza cop sokup bağırsaklarınızı patlatıyorlar…

Gündem

Hükumet salgına çare buldu: Karantinaya uymayana hapis cezası

AKP hükumetinin, artan koronavirüs vakalarıyla mücadele için yeni tedbirleri devreye sokacağı belirtildi. İddiaya göre, karantina kurallarını çiğneyenlere TCK’da yer alan ‘bulaşıcı hastalık tedbirlerine aykırı davranış’ maddesinden 1 yıla kadar hapis cezası verilecek.

BOLD – Koronavirüsle mücadele kapsamında savcıların devreye sokulacağı, karantinaya uymayanlara 1 yıla kadar hapis cezası verileceği kaydedildi.

Hükumet, yaz ayları öncesinde artan ekonomik kaygılar üzerine koronavirüs tedbirlerini gevşeterek, normalleşme sürecini başlatmıştı. Ancak yaz aylarıyla birlikte vakalar hızla arttı. 1 Haziran’da 827 olan günlük vaka sayısı dün bin 767 olarak açıklandı, hayatını kaybedenlerin sayısı ise 7 bin 711’e yükseldi.

Hürriyet’in haberine göre, hükumet içerisinde pandeminin sonbahar aylarında geleceği nokta ve kışın nasıl bir tablo beklendiğine dair değerlendirmeler yapıldı. Şimdiye kalan alınan kararlara bazı bölgesel ilaveler yapılması benimsendi. Sokağa çıkma yasağı gibi uygulamaların ise gündemde olmadığı ifade edildi.

SAVCILAR CEZA KESECEK

Artan vaka sayılarıyla mücadele için para cezalarının yanı sıra, karantina kurallarını çiğneyenlere Türk Ceza Kanunu’nda yer alan ‘bulaşıcı hastalık tedbirlerine aykırı davranış’ maddesinden 1 yıla kadar hapis cezası verilmesi sağlanacağı öne sürüldü. Denetlemede ciddi sonuçlar alınması durumunda, pandemiyi geçen yılın nisan-mayıs seviyesinde tutmanın mümkün olabileceği, cezasını ödemeyenin “kamu hizmeti alamaması” gibi bir dizi uygulamadan sonuç elde edileceği görüşü öne çıktı. Bu kapsamda TCK’nın 195 maddesinde düzenlenen, “bulaşıcı hastalıklara ilişkin tedbirlere aykırı davranışa ilişkin” cezaların devreye sokulacağı, 2 aydan, 1 yıla kadar öngörülen cezaların uygulanması ve savcıların işlem yapmasının caydırıcı sonuçlar getireceği belirtildi. Bazı illerde savcıların bu maddeden yola çıkarak harekete geçtiği de kaydedildi.

Canlı ders veren öğretmen çiftin bebeği balkondan düşerek hayatını kaybetti

Okumaya devam et

Gündem

Canlı ders veren öğretmen çiftin bebeği balkondan düşerek hayatını kaybetti

kumsal bayram bebek

Konya’da canlı ders veren öğretmen çiftin, komşuya emanet ettikleri 1,5 yaşındaki bebekleri balkondan düşerek can verdi. Olayla ilgili komşu gözaltına alındı.

BOLD – Konya’nın Çumra ilçesinde meydana gelen feci olayda 1,5 yaşındaki Kumsal Bayram, olay yerinde yaşamını yitirdi. Olayla ilgili öğretmen çiftin komşusu gözaltına alındı.

Konya’nın yerel haber sitesi Pusulahaberin haberine göre, olay Konya’nın Çumra ilçesinde meydana geldi. Çumra’da bir ilkokulda öğretmenlik yapan Deniz ve Mustafa Bayram, canlı ders yaptıkları sırda sırasında 1.5 yaşındaki kızları Kumsal’ı komşusuna emanet etti.

Sabah saatlerinde meydana gelen olayda, anne ve babası derste olduğu sırada komşularının yanında olan Kumsal Bayram, balkona çıktı. Üzerine çıktığı koltukta dengesini kaybeden çocuk balkondan aşağı düşerek hayatını kaybetti. Vatandaşların ihbarı üzerine olay yerine sağlık ve polis ekipleri sevk edildi. İsmi henüz öğrenilemeyen komşu, polis ekipleri tarafından gözaltına alındı. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Halka su yerine arsenik içiriyorlar: Tam 350 kat daha fazla

Okumaya devam et

Gündem

Günde 10 gönüllü aşılanacak

Çin’de geliştirilen Kovid-19 aşısının Faz3 klinik çalışmasında ikinci gönüllü aşılamaları, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde başladı. Günde 10 gönüllüye aşı yapılacağı aktarıldı.

BOLD – Koronavirüsle mücadele çerçevesinde Çin’de geliştirilen aşının, Türkiye’de başlatılan Faz3 klinik araştırmalarında ikinci gönüllü grup testlerine geçildi.

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde yürütülecek süreç kapsamında günde 10 gönüllünün aşılanacağı bilgisi verildi.

Halk otobüsü şoförü maske takmayan yolcuyu bıçakladı

Okumaya devam et

Popular