Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

AİHM Türkiye aleyhine başvurularda Erdoğan ile istişareli sipariş kararlar alıyor

Adalet Bakanlığı İnsan Hakları Komisyonu eski Başkanı Talip Aydın, AİHM’in Türkiye’nin aleyhine olan başvurularda, Erdoğan rejimiyle istişare içinde ortak kararlar aldığını iddia etti.

BOLD- Adalet Bakanlığı İnsan Hakları Komisyonu eski Başkanı Dr. Talip Aydın, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) hakkında bir takım iddiaları gündeme getirdi. AİHM’i Erdoğan rejimiyle ortak hareket etmekle suçlayan, eski hakim ve insan hakları aktivisti Aydın, sosyal medya hesabından konuyla ilgili bir dizi bilgisel paylaştı.

AİHM, AVRUPA İNSAN HAKLARI SÖZLEŞMESİNİ İHLAL ETTİ

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin, özellikle KHK’lıların, Türkiye aleyhine yapılan başvuruları, Erdoğan-Perinçek Rejimi ile müzakere ederek, karara bağladığını öne süren Aydın, AİHM’in Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinde yer alan ‘Adil Yargılanma hakkı’, ‘silahların eşitliği’, ‘Mahkemelerin bağımsızlığı ve tarafsızlığı’ gibi bir çok ilkeyi açıkça ihlal ettiğini söyledi.

TÜRK MAHKEMELERİ O YÜZDEN ÇOK RAHAT

AİHM’in, Türkiye aleyhindeki, incelemeyi öne aldığı pilot başvurular, komisyon kurma kararı, mahkemelerin hangi oranlarda ret ve kabul vereceği konularının Erdoğan rejimiyle istişareli yürüttüğünü söyleyen Aydın, ”Takım oyunu gereği, AIHM ile uyum halinde, Anayasa Mahkemesi başta olmak üzere, sipariş kararlar, AİHM kullanabileceği argümanlar oluşturuluyor. AİHM Türkiye masası zaten kurtarılmış bölge, o yüzden mahkemeler içeride çok rahat” diye konuştu.

İYİ NİYETLİ OLMAK SİZİ KURTARMAZ

Hukukçuların KHK’larla mağdur edilenler konusunda, AİHM’den medet ummasının yanlış olduğunu savunan Aydın, ”Bu gerçeklere göre tedbir almak yerine hala bu şeytan üçgeni içinde mağdurları uyutanlar var, bu kadar insanın vebali ağır bir yük, iyi niyetli olmak sizi kurtarır mı bilemem” dedi.

AİHM ERDOĞAN REJİMİNİ ZORA SOKMAZ

AİHM’in hakem değil oyuncu olduğunu belirten Aydın ”Rejimi zora sokacak gerçek adım atmaz, Örneğin bir tek KHK pilot başvuru ile ihlali tespit etmek yerine insanları olmayan komisyona yönlendirdi” ifadelerini kullandı.

Berat Albayrak ve babası Kanal İstanbul’da arazi kapatmış

Okumaya devam et
Reklamlar

Gündem

AYM: 1 Mayıs’a müdahale hak ihlalidir

Anayasa Mahkemesi, İstanbul Valiliği tarafından yasaklanan 2015’teki 1 Mayıs eylemine yönelik yapılan polis müdahalesini ‘Hak ihlali’ olarak karara bağladı.

BOLD-2015 yılında 1 Mayıs İşçi Bayramı’nda İstanbul Taksim’de düzenlenmek istenen eylemde polis müdahalesine maruz kalan bir vatandaş Anayasa Mahkemesi’ne müracaat etti. AYM, 2015’teki 1 Mayıs eylemine ilişkin “toplantı ve gösteri yürüyüş hakkının ihlali” gerekçesiyle yapılan başvuruyu karara bağlandı. Mahkeme, Anayasa’nın 34. maddesinde güvence altına alınan toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının ihlal edildiğine karar kıldı.

AmorsNews’in haberine göre, Salih Şahin isimli vatandaş 2015 yılındaki 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü̈ etkinlikleri çerçevesinde gerçeklesen gösteri yürüyüşüne “gereksiz ve orantısız müdahale edilmesi nedeniyle toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkının” ve “kolluk güçlerinin hukuka aykırı kuvvet kullanımı nedeniyle de kötü muamele yasağının ihlal edildiği” gerekçesiyle başvuruda bulundu.

Şahin’in başvurusunu değerlendiren AYM kararında, “barışçıl olduğu kabul edilen ve kamuya açık bir alanda yapılan toplantı ve gösteri yürüyüşünün doğrudan dağıtılması şeklindeki müdahalenin Anayasa’nın 34. maddesiyle korunan hak yönünden demokratik toplumda gerekliliği kamu makamlarınca izah edilememiştir” denildi. Bu gerekçeyle Anayasa’nın 34. maddesinde güvence altına alınan toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkının ihlal edildiğine karar verdi.

Kararda, “toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının ihlal edildiğinin tespit edilmesinin başvurucunun uğradığı zararların giderilmesi bakımından yetersiz kalacağı açıktır. Dolayısıyla eski hâle getirme kuralı çerçevesinde ihlalin bütün sonuçlarıyla ortadan kaldırılabilmesi için toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının ihlali nedeniyle yalnızca ihlal tespitiyle giderilemeyecek olan manevi zararları karşılığında başvurucuya net 6 bin TL manevi tazminat ödenmesine karar verilmesi gerekir” ifadelerine yer verildi.

AKP’li arkadaşını yerin dibine soktu: “Yarın Yunan Anadolu’ya girse enişte diye boynuna sarılır”

Okumaya devam et

Gündem

Tarihi mahkemede Adnan Menderes’ten güldüren Necip Fazıl savunması

Eski başbakanlardan Adnan Menderes’in örtülü ödenekten Necip Fazıl’ın Büyük Doğu dergisine aktardığı paraların hesabını mahkemede verdiği görüntüler ortaya çıktı.

BOLD – Türkiye’nin merhum başbakanlarından 1961 yılında idam edilen Adnan Menderes’in yargılandığı tarihi mahkemeden bir görüntü sosyal medyada dolaşıma girdi. Mahkeme de Menderes’e Örtülü ödenekten Necip Fazıl Kısakürek’in sahibi olduğu”Büyük doğu” dergisine aktardığı paraların hesabı soruluyor. İddia makamı, Başbakanlık tarafından ajans, gazete ve dergilere ödenen yaklaşık 700 bin liranın 147 bin lirasının sadece Büyük Doğu’ya aktarıldığını belirtiyor.

‘DÜZELTECEĞİM DİYOR O ŞEKİLDE GİDİYOR’

Menderes, bu paranın fazla olduğunu söyleyen Mahkeme Başkanı Salim Başol’a paraların bir kerede verilmediğini söylüyor. Bu sefer de Başol, ‘Necip Fazıl’ın yazılarının memleket yararına mı ki?’ diye soruyor. Menderes’in bu soruya verdiği ”Onun memleket yararından ayrıldığını gördüğümüz an münasebeti kestik. Uzun zaman münasebeti kesiyoruz tekrar geliyor, düzelteceğim, doğru gideceğim diyor,o şekilde devam ediyor” cevabı salondakileri güldürüyor.

İşte o tarihi görüntüler:

Okumaya devam et

Gündem

AKP’li arkadaşını yerin dibine soktu: “Yarın Yunan Anadolu’ya girse enişte diye boynuna sarılır”

Sokak röportajı yapan muhabirin mikrofon uzattığı muhalif bir vatandaş, kendisini kızdıran AKP’li tanıdığıyla kamera önünde ekonomik krizi tartışınca açtı ağzını yumdu gözünü.

BOLD – Sokak röportajı yapan muhabirin mikrofon uzattığı bir vatandaş ile AKP’li tanıdığı kameralar önünde tartışmaya başladı. AKP’li vatandaşın “Kim aç bu memlekette. Bana aç birini getirin. Memlekette ne yok. Memleket güllük gülistanlık” sözlerine arkadaşından sert cevap geldi. Doğal gaz zamlarını eleştiren vatandaşa yine AKP’li yakını itiraz ederek, “Yazlığın var kışlığın var. Neyin yok ki” dedi.

BELKİ VERGİ DE VERMİYORDUR BU

Bu sözler muhalif vatandaşı daha da kızdırdı. Kendisini değil memleketi düşündüğünü söyleyen vatandaş, ”Bu ruh hastasının kira gelirleri var. Memlekette herkesi kendi gibi zannediyor. Bu hiçbir şeye para vermez. Doğru düzgün vergi de vermiyordur belki de. Bunun için ülkenin fabrikaları kapatılmış şirketleri kapatılmış önemli değil. Yunan Anadolu’ya girse enişte diye boynuna sarılır” diye konuştu.

İşte sosyal medyada platformlarında büyük ilgi gören o röportaj:

Arınç’tan KHK’lılarla ilgili açıklama: Beraat etmiş kimse iş vermiyor, bu adam dağa mı çıksın?

Okumaya devam et

Popular