Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

İngiltere’de Prens Harry ile eşi Meghan Markle kraliyet unvanlarını baharda bırakacak

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth, Prens Harry ile eşi Meghan Markle’ın kraliyet unvanlarını baharda bırakacaklarını resmi olarak açıkladı.

BOLD – İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth, kraliyet ailesinden çekilmek istediklerini belirten Prens Harry ve Sussex Düşesi Meghan Markle’ın bu isteklerini resmi olarak onayladı.

Torunu Prens Harry ve ailesinin kraliyet unvan ve görevlerinden ayrılma talebine ilişkin kriz çözüldü. Kraliçe 2. Elizabeth, Harry ve Meghan’ın artık İngiltere Kraliyet Ailesi’ni temsil etmediklerini açıkladı.

İNGİLİZ BASINI “MEGXİT” DEDİ

Kraliçenin kararı, Buckingham Sarayı ve kraliyet ailesi internet sitesinde yayınlanarak resmiyet kazandı. İngiliz medyasında geniş yankı bulan haberi bazı gazeteler, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılması Brexit’ten esinlenerek “Megxit” başlığıyla duyurdu.

Açıklamayla birlikte Prens, Sussex Dükü ve Sussex Düşesi gibi unvanları kullanamayacak olan Harry ve Meghan Markle çifti, İngiltere Kraliyet Ailesi’ne ait yeni restore ettirdikleri Frogmore kır evi için harcanan 2.4 milyon paundluk meblağı da geri ödeyecek. Çiftin kraliyet ailesi görevleri ise bahar ayının başlamasıyla tamamen son bulacak. Çift, artık hiçbir kamu fonundan da yararlanamayacak. Prens Harry’nin ordudaki subay rütbesi de düşecek.

KRALİÇE, AYRILIĞI GEÇEN HAFTA ONAYLAMIŞTI

93 yaşındaki Kraliçe II. Elizabeth, İngiltere’de tahtın varisleri olan Prens Harry, Prens William ve Prens Charles ile geçen hafta konuşarak ikilinin kararına onay vermiş, Harry ve Megan’ın Kanada ve İngiltere’de yaşayacakları bir geçiş dönemine başlayacaklarını söylemişti.

Prens Harry’nin ise karar öncesi arkadaşlarıyla Londra’nın batısında Fulham’da bir barda akşam yemeği yiyerek vakit geçirdiği belirtildi. Prens Harry’nin perşembe günü Buckingham Sarayı’nda yapılacak Rugby Dünya Kupası kura çekiliş töreninden sonra Kanada’ya eşi Meghan Markle ve sekiz aylık çocuğu Archie’nin yanına gitmesi bekleniyor.

Libya Zirvesi sona erdi, kapsamlı plan üzerinde anlaşıldı

 

Dünya

Humboldt Üniversitesi’nden yabancılar için Almanca kursu: Tek şart var…

Berlin Humboldt Üniversitesi, ilkbahar dönemi için yabancılara yönelik B1, B2 ve C1 seviyelerinde kurs açacak. 1 Nisan’da başlayacak kurslara başvuru süresi 23 Şubat Pazar saat 23:59’da sona erecek.

BOLD – Almanya’da iltica başvurusu olumsuz sonuçlanan ya da henüz oturum kararı gelmeyenlere yönelik Berlin Humboldt Üniversitesi’nde dil kursları başlıyor. Humboldt Üniversitesi’nde eğitim görmek isteyen herkes kurslara başvurabiliyor.

Kurslara Berlin ve Brandenburg başta olmak üzere diğer eyaletlerden de başvuru yapılabilecek. Başvurular yarın gece yarısına kadar devam edecek. 10 Mart’ta seviye tespit ve yerleştirme sınavı yapılacak. Kurslar 1 Nisan’da başlayacak ve Ağustos’a kadar devam edecek.

Dil kurslarını Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı finanse ediyor.

Başvuruyla ilgili detaylara buradan ulaşılabilir.

 

Okumaya devam et

Dünya

Merkel ve Macron’dan İdlib’de ateşkes çağrısı

Angela Merkel ve Emmanuel Macron, İdlib için ateşkes çağrısında bulundu. Merkel “Durumun hızlı bir şekilde iyileşmesini umut ediyorum” derken Macron, İdlib’de insani felaket yaşandığını belirtti.

BOLD – Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İdlib’de ateşkesin sağlanması gerektiğini söyledi. İki lider, Brüksel’de düzenlenen bütçe konulu Avrupa Birliği (AB) Zirvesinin ardından gazetecilerle konuştu.

SİYASİ ÇÖZÜM BULUNMALI

Merkel, İdlib’deki durumun hızlı bir şekilde iyileşmesini umut ettiğini söyledi. İdlib’de ateşkesin sağlanması ve siyasi çözümün bulunması için ısrar ettiklerini belirtti. Yüz binlerce insanın umutsuzluk içinde ve insani olarak zor durumda olduklarını ifade etti. Merkel, sığınmacıların daha iyi bir şekilde barınmaları için Almanya’nın yardım teklif ettiğini anlattı. Rusya ile Türkiye arasında İdlib’e ilişkin çabaların olacağını ve Erdoğan ile Vladimir Putin’in telefon görüşmesi yaptığını duyduklarını ifade etti.

RUSYA VE SURİYE’DEN İSTEDİK

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da, “Merkel ve bana göre İdlib’deki durum derhal ateşkes sağlayarak çözülür. Bunu Rusya ve Suriye’den istedik” dedi. Macron, ülkesinin önceliğinin tarım konusunda ortak bir bütçe oluşturmak olduğunu belirtti. “Bir anlaşmaya varamadık. Derinden üzgünüm.” diyen Macron, bütçe konusunda çalışmaların devam edeceğini söyledi.

Macron, AB ülkeleri arasında bir ‘gruplaşma’ olmadığını da dile getirdi. Bütçe konusunda bir anlaşma sağlayabilmek için iki gün boyunca Almanya Başbakanı Angela Merkel ile el ele çalıştığını aktaran Macron, zirve sırasında Merkel ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i aradığını belirtti.

İNSANİ FELAKET YAŞANIYOR

Macron, “İdlib’de insani felaket yaşanıyor. Rusya destekli Esad İdlib’de ilerliyor” dedi. Macron, “İdlib’de askeri tansiyonun yükselme riski bulunuyor. Dün iki Türk asker hayatını kaybetti. Daha önce de onlarcası yaşamını yitirdi. Çok riskli bir durum. Bu durum göç krizine de götürebilir” değerlendirmesinde bulundu. Macron, 2 milyona yakının kişinin yerinden edildiğini veya çok kötü şartlarda olduğunu belirterek sözlerini şöyle tamamladı:

“Putin ve Erdoğan’a karşı çok açık konuştuk. Putin’in rolü ve sorumluluğu bulunuyor. Merkel ve bana göre (İdlib’deki) durum derhal ateşkes sağlayarak çözülür. Bunu Rusya ve Esed rejiminden istedik. Bu durum aynı zamanda siyasi bir süreç ile çözülür. Bu nedenle İstanbul formatında 4’lü (Rusya, Türkiye, Almanya ve Fransa) bir toplantının düzenlenmesi konusunda hazır bulunduğumuzu ve en kısa zamanda yapmak istediğimizi belirttik. Gidebileceğimiz tek yol bu.”

Tayyip Erdoğan, dün Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Angela Merkel ile üçlü bir telefon görüşmesi gerçekleştirmişti.

Okumaya devam et

Dünya

ABD’den “Türkiye’nin yanındayız” açıklaması

ABD Dışişleri Bakanlığı İdlib’te şehit olan Türk askerleri için başsağlığı dileyerek, “NATO müttefikimiz Türkiye’nin yanındayız” açıklaması yaptı. Açıklamanın Erdoğan-Putin görüşmesinden sonra gelmesi dikkat çekti.

BOLD – ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından İdlib şehitleri için başsağlığı dilenerek, “NATO müttefikimiz Türkiye’nin yanındayız” açıklaması yapıldı.

ŞEHİTLER İÇİN BAŞSAĞLIĞI DİLENDİ

ABD Dışişleri Bakanlığından bir yetkili, AA muhabirinin İdlib’de yaşanan son gelişmeler ve Türk askerlerinin şehit düşmesine ilişkin sorusuna yazılı cevap verdi. Açıklamada, “Türkiye hükümetine, askerlerinin ölümünden dolayı başsağlığı dileklerimizi gönderiyoruz” ifadesi kullanıldı.

TÜRKİYE, GERGİNLİĞİN AZALTILMASI İÇİN ORADA

Türk askerlerinin bölgede koordinasyon ve gerginliğin azaltılması için İdlib’de bulunduğuna dikkat çekilen açıklamada, “Bu tür eylemlere karşı NATO müttefikimiz Türkiye’nin yanındayız. Başkan Donald Trump, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile cumartesi günü yaptığı telefon görüşmesinde İdlib’e yönelik endişelerini dile getirmiştir. Ayrıca, Trump bu görüşmede Rusya’ya Esed rejiminin zulümlerine desteği sonlandırması ve Suriye’deki iç savaşa siyasi bir çözüm bulunması için yaptığı çağrıyı yinelemiştir” denildi.

18 Şubat’ta gözaltına alınanlara işkence yapılıyor

Okumaya devam et

Popular