Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Rum Kesimi: Türkiye, İtalyan Eni ve Fransız Total şirketlerinin alanlarında sondaja hazırlanıyor

Güney Kıbrıs Rum Kesimi, Türkiye’yi ‘korsan devlet’ olarak niteleyerek Ankara’nın uluslararası hukuku reddettiğini iddia etti.

BOLD – Güney Kıbrıs Rum Kesimi, daha önce kendilerinin İtalyan Eni ve Fransız Total şirketlerine sondaj için izin verdiği bölgelerde sondaj yapmaya çalıştığını kaydetti.

Türkiye, Yavuz ve Fatih sondaj gemileriyle Doğu Akdeniz’de Kıbrıs çevresinde 3 bölgede sondaj çalışması yürtüttü. Bu, Türkiye’nin Temmuz ayından bu yana dördüncü sondaj çabası olacak.

Aynı zamanda bu Türkiye’nin Eni ve Total’a sağlanan ikinci izin bölgesinde sondaj çalışması yürüteceği anlamına geliyor.

Avrupa Birliği, Kıbrıs kıyılarında Türkiye adına sondaj çalışmalarına katılcak kişi ve kuruluşlara yaptırım kararı almıştı.

Miçotakis’ten Avrupa Birliği’ne ‘veto’ tehdidi

Dünya

“Bu suikastı düzenlemiş olsaydım MİT bana sahip çıkmayacaktı”

Yeşiller Partisi eski Milletvekili Berivan Aslan, MİT’in kendisine yönelik suikast planıyla ilgili konuştu. Avrupa’daki muhaliflerin korkutulmak istendiğini vurguladı. İtirafçı MİT’çinin sözlerini aktardı.

BOLD – Mili İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) Avusturya’da Feyyaz Ö. adlı mensubuna, Yeşiller Partisi’nin eski milletvekili ve akademisyen Berivan Aslan’a suikast düzenleme görevi verdiği ortaya çıkarıldı. Feyyaz Ö, 15 Eylül günü güvenlik güçlerine teslim olarak MİT’in kendisini görevlendirdiğini itiraf etti. Viyana Eyaleti Anayasayı Koruma ve Terörle Mücadele Teşkilatı (LVT) görevlilerince ifadesi alınan Feyyaz Ö, 21 Eylül’deki ikinci ifadesinde ise Berivan Aslan dışında başka Avusturyalı politikacıların da listede yer aldığını söylediği kaydedildi.

Yeşiller Partisi eski milletvekili Berivan Aslan, MİT’in kendisi hakkındaki suikast planını Deutsche Welle Türkçe’den Elmas Topcu’ya yorumladı. Avusturya’daki Yeşiller Partisi eski milletvekili Berivan Aslan, olayı Avrupa’daki muhalefeti susturmaya karşı bir adım olarak gördüğünü belirtti. “Artık Avrupa’daki muhalifleri korkutmak, onlara gözdağı vermek istiyorlar. Bunu zaten Türkiye’ye giriş-çıkış yasaklarıyla yapıyorlardı. Bu suikast planları onu da bir adım öne götürdü” dedi.

Aslan, “15 Eylül akşamı Viyana istihbaratı tarafından telefonla bilgilendirildim, işte bir kişi bize geldi, bunları bunları anlattı diye. Ertesi gün o kişinin ifadesini görmek istediğimi söyledim. İfadesini okuduğumda ise şoke oldum ve kendime bir insan neden başkalarına neden böyle kötülük yapmak ister diye sordum, anlamaya çalıştım” diye konuştu. Araştırdıklarında MİT mensubunun Avusturya birimlerine teslim olmasının kafasında makul bir çerçeveye oturduğunu söyleyen Aslan, şu değerlendirmelerde bulundu:

 • Feyyaz Ö. diyor ki: ‘Ben ilk etapta kendimi kurtarmak istedim ve ben bu suikastı düzenlemiş olsaydım MİT bana sahip çıkmayacaktı, beni suçlu, kriminal olarak damgalayacaklardı. Bana karşı bir süredir kanıt biriktiyorlar, ellerinde bir şeyler var’.
 • Zaten emekli bir MİT’çi, buna belli ki kirli işlerini yaptırıyorlar.
 • Avusturya’nın elinde bilgiler olsa da Türk tarafı bunları kabul etmeyecek, alakam yok diyecek.
 • Dünden beri Viyana’daki Büyükelçi’nin açıklaması da bu yönde, iddiaların inandırıcı olmadığını, çirkin yalanlar olduğunu söylüyor.
 • Ama irtibata geçtiği bütün kişilerin bilgilerini açıkça ortaya koyan bir adam var, telefon numaralarını, isimleri ortaya döküyor.
BERİVAN ASLAN NEDEN SEÇİLDİ?
 • Açıkçası ben de kendi kendime sordum, artık vekil de değilim, önemli biri de değilim, üniversitede öğretim üyesiyim sadece, ceza hukuku dersleri veriyorum, onlar için o kadar da önemli biri değilim.
 • Diğer taraftan şunu fark ettim, ben bir örgütü temsil etmiyorum, daha geniş bir yelpazeye aitim.
 • Herkes için buradaydım ve herkes için sesimi çıkartabiliyorum, hâlâ da elimden geleni yapıyorum.
 • Bence bu sefer daha başka düşündüler, daha bağımsız biri olsun, Avrupa’ya gözdağı verelim diye düşündüler galiba.
 • Benim gözlemim, Türkiye’deki muhalifleri kolayca tutuklayıp içeri atabiliyorlar ya da onları susturabiliyorlar, işsiz bırakabiliyorlar.
 • Son yıllarda Avrupa’da da güçlü bir muhalefetin yükseldiğini görüyoruz.
 • Bence bu operasyon ona karşı, Avrupa’daki muhalefeti susturmaya karşı bir adım.

 

Okumaya devam et

Dünya

Şişe su satıcısı Alibaba’nın kurucusunu tahtından edip liderliğe yükseldi

Çin’in en zengini şişe su milyarderi Zhong Shanshan oldu. Alibaba’nın kurucusunu tahtından edip ilk sıraya yükselen Zhong Shanshan’ın bunu başarmasında Hepatit aşıları ve Kovid-19 test kitleri üreten bir firmanın hakim hissedarı olması etkili oldu.

BOLD – Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne göre, Nongfu Spring markasıyla şişe su üreten Zhong Shanshan, Alibaba’nın kurucusu Jack Ma’yı sollayarak Çin’in en zengin kişisi oldu.

KOVİD-19 AŞISI ÜRETEN BİR FİRMANIN DA ORTAĞI

Bloomberg verilerine göre Zhong Shanshan, 58,7 milyar dolarlık servetiyle en zenginler listesinin zirvesine tırmandı. Zhong Shanshan, Nongfu Spring şirketini 1996 yılında Çin’in doğu kıyısındaki Cıciang eyaletinde kurdu. Çinli iş insanının aynı zamanda Hepatit aşıları ve Kovid-19 test kitleri üreten bir firmanın da hakim hissedarı olması, en zenginler listesinde yükselmesine yardımcı oldu. “Yalnız kurt” lakaplı Zhong, Asya’nın da ikinci en zengin kişisi oldu.

https://www.boldmedya.com/2020/09/24/3-kucuk-cocuk-yalniz-kaldi-uzaktan-egitim-icin-kullandiklari-bilgisayarlara-el-koydular/

Okumaya devam et

Dünya

Rum Cumhurbaşkanı Anastasiadis: Türkiye’ye sadece lafla değil eylemlere karşılık vereceğiz

Güney Kıbrıs Rum Kesimi Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de huzur bozan taraf olduğunu ileri sürerek, “Türkiye’nin davranışı yanıtsız ve sonuçsuz bırakılamaz” dedi.

BOLD- Bölgedeki gelişmeleri Fransız Le Figaro gazetesine değerlendiren Güney Kıbrıs Rum Kesimi Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, Türkiye’yi Doğu Akdeniz’de huzur bozan taraf olarak niteledi. Türkiye’nin davranışlarının yanıtsız ve sonuçsuz bırakılamayacağını söyleyen Rum Cumhurbaşkanı: “Sadece laf değil eylemlerle karşılık vereceğiz” ifadelerini kullandı.

DİPLOMATİK VE POLİTİK KARARLAR ALINMALI

1 Ekim’e ertelenen AB zirvesinden beklentileri olduğunu belirten Anastasiadis, Türkiye’nin uzun süredir Yunanistan karasularını ve Kıbrıs münhasır ekonomik bölgesini ihlal ederek Doğu Akdeniz’deki yasadışı iddialarını dayatmaya çalışması nedeniyle “diplomatik ve politik kararların” alınması gerektiği söyledi.

Türkiye’nin, Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nin münhasır ekonomik bölgesini ihlalden vazgeç çağrılarına yanıt vermediğini söyleyen Anastasiadis: “Ankara’ya diyalog talebinde bulunduğumuzu, aksi takdirde Lahey Uluslararası Mahkeme’ye başvuracağımızı hatırlatıyoruz” dedi.

Anastasiadis Yunanistan ve Türkiye arasındaki görüşmeleri memnuniyetle karşıladığını da dile getirdi.

El Fetih ve Hamas 14 yıl aradan sonra yapılacak seçimler için anlaştı

 

Okumaya devam et

Popular