Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi: Türkiye yanlısı 2 bin 400 Suriyeli savaşçı Libya’da

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Libya’da Türkiye tarafından desteklenen yaklaşık 2 bin 400 Suriyeli savaşçının bulunduğunu iddia etti.

BOLD – Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Libya’da Türkiye destekli Suriyeli savaşçıların bulunduğuna dair yeni bir iddia ortaya attı.

Gözlemevi, Libya’da Türkiye tarafından desteklenen 2 bin 400 kadar Suriyeli savaşçının bulunduğunu, yaklaşık bin 700 milisin de şu anda Türkiye’de eğitim aldığını ileri sürdü.

Açıklamada, söz konusu Suriyeli savaşçıların bir süredir Türkiye ve ittifak kurduğu gruplar tarafından kontrol edilen Afrin bölgesinden geldiklerine dikkat çekildi.

LİBYA’YA 80 ASKER YOLLANDI

Al Monitor haber sitesi de Türkiye’nin Libya’ya şu ana kadar 80 asker yolladığını yazdı.

İngiliz Guardian gazetesi geçen hafta yaptığı haberde,Türk vatandaşlığı ve 2 bin dolar karşılığında Suriye’deki muhalif savaşçıların Libya’ya gönderildiğini yazmıştı.

Dışişleri Bakanı Melüt Çavuşoğlu, Suriye Milli Ordusu askerlerine Libya’da savaşmaları karşılığında vatandaşlık verileceği iddiasını “Tamamen gerçek dışı” diyerek yalanlamıştı.

ERDOĞAN: EĞİTİM AMAÇLI BİR EKİP GİDECEK

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Berlin’deki Libya Konferansı sonrası dönüşte  yaptığı açıklamada, Libya’ya şu anda askeri güç göndermeyeceklerini, sadece eğitim amaçlı bir ekip gönderildiğini söyledi.

Uçakta endisine eşlik eden gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, Berlin’deki konferansta kendisine en çok “Bundan sonra buraya askeri güç gönderecek misiniz?” sorusunun yöneltildiğini söyledi.

Erdoğan, “Bizim de onlara verdiğimiz cevap şu oldu: ‘Biz buraya şu anda askeri güç göndermiyoruz. Biz sadece eğitmen olarak, eğitici olarak buraya bir kadro gönderdik, o kadar. Bunlar da orada eğitim yapıyor” dedi.

Hafter güçlerinden Serrac’a ağır darbe: Yurt dışına petrol ihraç eden limanları kapattı

Dünya

Koronavirüs salgınının en belirgin özelliği: Yalnızlık

Dünyayı saran Kovid-19 salgınında can kayıplarının acısı çok daha acı. Hastalığa yenik düşenler, son nefeslerini yalnız veriyor, yakınlarını kaybedenler yitirdiklerinin yanında olamıyor. Evde tecrit edilen insanlardan bekarlar da yalnızlığı değişik bir şekilde tadıyor.

BOLD – Salgının en fazla etkilediği ülkelerde yaşamını yitirenler, cenaze törenleri düzenlenmeden sessizce, apar topar, tanımadıkları görevlilerce toprağa veriliyor. Bazı Avrupa ülkelerinde ölenlerin bazıları ise yakılıyor. Hastalığın yayılmasını engellemek için alınan önlemler, insan hayatında telafisi olmayan acılar bırakıyor.

Hayatını kaybedenler, en yakınlarına “hoşçakal” diyemeden bu dünyadan ayrılıyor. Geride kalanlar ise yakınlarının son anlarında onlara destek olamıyor.

Sosyal mesafenin hayatımızın ortasına yerleşip insanları birbirinden uzaklaştırdığı şu günlerde koronavirüs salgını, acılı ailelerin yas tutması da ellerinden aldı. Yaşamını yitirenler, cenaze törenleri düzenlenmeden sessizce, apar topar, bazen tanımadıkları görevlilerce toprağa veriliyor

TECRİT, BEKARLARI DAHA FAZLA ETKİLİYOR

Yalnızlığın bir diğer boyutunu ise karantina dolayısıyla evlerinde tek başına yaşamak zorunda kalan bekarlar yaşıyor.

Toplumun büyük bölümünün eve kapanmasının, yalnız yaşayan bekarları ciddi biçimde olumsuz etkilediği belirtiliyor. Evli ve çocuklu ailelerde korona krizi sırasında iletişim artarken, bekarlar arasında yalnızlığın arttığı belirtiliyor.

Psikologlar, koronavirüs önlemleri kapsamında uygulanan tecritin, bekar ve yalnız yaşayanlarda endişe ve depresyon gibi şikayetlere yol açabileceğini vurguluyor.

Hindistan’da evi olmayan işçiler kendilerini ağaçlarda karantinaya aldı

Okumaya devam et

Dünya

Türkiye’de hayatını kaybeden kişi sayısı 168, vaka sayısı 10 bin 827’ye çıktı

Koronavirüs salgını nedeniyle Türkiye’de hayatını kaybeden kişi sayısı 168’e, test sonuçları pozitif çıkan vaka sayısı ise 10 bin 827’e çıktı.

BOLD-Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle son 24 saate yaşanan gelişmeleri, sosyal medya hesabından paylaştı. Bugün 11 bin 535 kişiye test uygulandığını belirten Koca, bugünkü vaka sayısının bin 610 olarak açıkladı. Türkiye’deki toplam vaka sayısı 10 bin 827’e tırmandı.

Koronavirüs nedeniyle bugün 37 kişinin vefat ettiği belirtilen paylaşımda, bugüne kadar toplan ölümlü vaka sayısının ise 168 olduğu belirtildi.

Okumaya devam et

Dünya

İspanya’da vaka sayısı Çin’i geçti

İspanya’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayısı 85 bin 1952e ulaştı. Böylece İspanya, Kovid-19 salgınında hastalığın çıkış yeri olan Çin’i geçen üçüncü ülke oldu. Daha önce ABD ve İtalya, vaka sayısında Çin’i geçmişti.

BOLD – İspanya’da koronavirüs vakalarının sayısı, salgının başladığı Çin’i bugün itibarıyla geçti.

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Pazar günü 78 bin 797 olan vaka sayısının Pazartesi 85 bin 195’e yükseldiği, ölü sayısının da 6 bin 528’den 7 bin 340’a çıktığı duyuruldu.

Çindeki vaka sayısı 82 bin 198.

İspanya, vaka sayısında Çin’i geçen üçüncü ülke oldu. Dünya çapında en fazla vaka 143 bin 55 ile ABD’de.

İkinci sırada ise 97 bin 195 ile İtalya var.

İspanya’da vaka sayısı Çin’i geçti

KOVİD-19, AFRİKA’DA 46 ÜLKEYE YAYILDI

Yeni tip koronavirüsün yol açtığı Covid-19 salgını, sıcak Afrika kıtasında yavaş yavaş yayılıyor. Avrupa ülkelerinden gelen kişiler aracılığıyla Afrika’ya ulaşan Covid-19, kıta ülkelerinden ilk olarak Mısır’da görüldü.

Cezayir, Fas, Nijerya ve Güney Afrika’ya da sıçrayan virüs, daha sonra Burundi, Lesotho, Siera Leone, Komor Adaları ve Güney Sudan hariç kıtanın tüm ülkelerine yayıldı.

Virüsün kıtaya ulaştığı şubat ortasından bu yana 5 bine yakın vaka görülürken, bunların 150’den fazlası ölümle sonuçlandı.

AFRİKA’DA AVRUPALILARA “KORONAVİRÜSLER” DENİLİYOR

Yeni tip koronavirüsün çıktığı ülke Çin olsa da salgının en çok Avrupa’da etkisini göstermesi ile Afrika ülkelerinde yaşayan batılılara yönelik ırkçı saldırılar önemli ölçüde arttı.

Bugüne kadar birçok hastalıkla mücadele etmek zorunda kalan Afrikalılar, Kovid-19’un ülkelerinde yayılmasında Avrupalıları sorumlu tutuyor. Ayrıca virüsün ABD, Çin veya Fransa’da laboratuvar ortamında icat edildiğine dair komplo teorileri de halk arasında güçleniyor.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde bulunan bir Fransız vatandaşı Le Figaro’ya verdiği röportajda, “Sınırların kapatılmasıyla birlikte bir güvensizlik ilklimi oluştu. Yerel halk, Avrupa’dan gelen insanlara ‘koronavirüsler’ şeklinde sesleniyor” diye konuştu.

PRENS CHARLES, TABURCU EDİLDİ

Koronavirüs testi pozitif çıkan Galler Prensi Charles tedavisinin ardından taburcu edildi.

Prens Charles ve eşi Camilla’nın yaşadığı Clarence House’dan yapılan açıklamaya göre, 7 gün önce testinin pozitif çıktığı duyurulan Prens Charles, kişisel tecritten de çıktı. Prens’in sağlık durumunun iyi olduğubelirtildi.

71 yaşındaki Prens Charles, Kovid-19’la bağlantılı hafif belirtiler gösterdikten sonra test yapılmış, karantina dönemini İskoçya’daki kraliyete ait evinde geçirmişti. 72 yaşındaki eşi Camilla’ya yapılan test negatif çıkmış, ancak o da tecrit uygulamıştı.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson da dünyada koronavirüs testi pozitif çıkan ilk lider olmuştu. Başbakan, Downing Street’teki adresinde karantinada.

NETANYAHU , KARANTİNAYA ALINDI

İsrail’de yayımlanan Haaretz gazetesinin haberine göre, Netanyahu’ya yakın çalışan danışmanlarından birinin koronavirüs testinin pozitif çıkması üzerine, Netanyahu da kendini karantinaya almaya karar verdi.

Sadece Netanyahu değil, yakın çalışan diğer tüm diğer danışmanlar da karantinaya alınıyor.

İsrail meclisi Knesset’le ilgili konularda Başbakan Netanyahu’nun danışmanlığını yapan çalışanın koronavirüse yakalandığı pazartesi günü teyit edildi. Netanyahu’nun ofisinden yapılan açıklamada, kendi test sonucu çıkmadan önce karantinaya alınmasının bir önlem olduğu açıklandı.

Hindistan’da evi olmayan işçiler kendilerini ağaçlarda karantinaya aldı

Okumaya devam et

Popular