Bizimle iletişime geçiniz

Kültür

Açılış sahnesiyle seyirciyi çarpan on film

Bazı filmler, finalleriyle değil açılış sekanslarıyla akıllara kazınır.

BOLD- Seyirciyi saatler boyunca perde ya da ekran karşısında tutmak zordur. Başlangıcıyla iyi bir etki bırakmayan filmler ise seyirciyle bağ kurma şansını baştan kaybeder. Ancak, öyle filmler var ki sizi daha ilk sahneden koltuğa çiviler. Sinema tarihinin çok konuşulan açılış sahnelerinden onunu sizin için derledik.

1. BİR ZAMANLAR BATIDA/ ONCE UPON A TIME IN WEST 1968

O tren gelir, gelir… Filmi henüz izlememiş olanlar için biraz havada kalsa da Sergio Leone’nin bu western klasiğini izleyenler , bu harika açılış film boyunca yaşayacakları deneyimin habercisi olduğunu iyi bilirler…

2. MATRIX 1999

Matrix’ten sonra her şey değişti… Sinema tarihinde devrim yapan Matrix üçlemesinin ilk halkasının filmin temasını oldukça iyi kodlayan açılış sahnesi bu listeye girmeyi kesinlikle hak ediyor.

3. SEVEN 1995

Kendisinden sonra yapılan seri katil filmlerinin neredeyse hepsi üstünde etkili olan David Fincher imzalı Seven’ın açılış sekansı seyirciyi daha en baştan filmin kasvetli havasına sokuyor.

4. STAR WARS 1977

Fazla söze gerek yok… a long time ago in a galaxy far far away…

5. İYİ KÖTÜ ÇİRKİN/ THE GOOD THE BAD AND THE UGLY 1966

Spagetti westernlerin üstadı Sergio Leone’den bir klasik daha… Efsaneler arasındaki yerini çoktan alan film müziği ve grafiklerin eşsiz uyumu filmin açılışını unutulmazlar arasına katıyor.

6. SIKIYSA YAKALA/ CATCH ME IF YOU CAN 2002

Spielberg’ün Tom Hanks ve Leonardo DiCaprio’yu bir araya getiren filminin animasyon açılışı filmi çok iyi yansıtarak türünün en iyilerinden biri oluyor.

7. YÜKSEKLİK KORKUSU/ VERTİGO 1958

Alfred Hitchcock’un kült filminin açılışı da aynı payeyi hak ediyor. Sürekli bir göze evrilen spiraller bizi daha film başlamadan daraltmayı başarıyor.

8. GELECEĞE DÖNÜŞ/ BACK TO THE FUTURE 1985

Bir zaman yolculuğu filminin saatlerle dolu bir odada tik taklarla başlamasından daha doğal ne olabilir? Hikâyenin asıl oyuncusunun “zaman” olduğu bundan daha iyi anlatılamazdı.

9. JAMES BOND SERİSİ 1962-…

Bunu izlemeyen yoktur herhalde… 25. Filmiyle beyaz perdeye gelmeye hazırlanan Bond filmlerinde çok şey değişti ama o aynen kaldı.

10. SAVAŞ TANRISI/ LORD OF WAR 2005

Tamam, bu listedeki en iyi film değil… Ama filmin mesajını ve bütününü daha iyi anlatan bir açılış sahnesi de yok… Açılışın son karesi ise tam bir tokat niteliğinde…

Kültür

Cem Yılmaz yardım önerisine gelen yorumlara isyan etti: Siz bildiğiniz gibi yapın kardeşim

Pandemide fedakarlık yapan sağlık çalışanları için Sağlık Bakanlığına ücretsiz gösteri yapma önerisi sunan Cem Yılmaz, teklifini beğenmeyenlere, “Siz bildiğiniz gibi yapın” dedi.

BOLD – Oyuncu ve Komedyen Cem Yılmaz, sosyal medya hesabından koronavirüs salgını nedeniyle zor şartlarda çalışan sağlıkçılar için Sağlık Bakanlığına gösteri önerisinde bulundu. Cem Yılmaz, sağlık çalışanları için moral toplantıları düzenlenirse ücret almamak kaydıyla katılabileceğini söyledi.

Ünlü komedyen paylaşımında “Pandemi boyunca sorumluluğu en yüksek seviyede olan Sağlık Bakanlığımıza önerimdir. Tüm ülkede, sağlık personeline, canıyla kanıyla mücadele eden bütün savaşçılarımıza moral toplantıları söyleşiler organize ederlerse hiç bir ücret almamak kaydıyla katılmayı görev bilirim” ifadelerini kullandı.

Yılmaz’ın paylaşımı 25 bine yakın beğeni alırken, bazı sosyal medya kullanıcıları ise ünlü komedyenin nakit yardım yerine gösteri önerisi yapmasını eleştirdi. Eleştirileri de hesabından paylaşan Cem Yılmaz’ın tepkilere cevabı kendi üslubunca oldu. Yılmaz paylaşımında şu ifadeleri kullandı: “Sanıyorum bu kadarı yeter. Siz bildiğiniz gibi yapın kardeşim. Teşekkürler.”

Tayyip Erdoğan’ın maaşına 3 asgari ücretlik zam!

Okumaya devam et

Sinema

HBO Max dizilerden sonra orijinal film atağına geçti

Steven Soderbergh’in Meryl Streep ve Gemma Chan’i bir araya getiren yeni filmi Let Them All Talk, aralık ayında HBO Max’te izleyici ile buluşacak.

BOLDTraffic ile Oscar alan Soderbergh’in komedi türündeki yeni filminin senaryosunu, Deborah Eisenberg kaleme aldı. Filmlerinde yeni teknikler denemesiyle bilinen Soderberg’in bu yapımda da sınırlı imkanlar kullandığı biliniyor.

Daha önce iPhone ile film çeken ünlü yönetmen Let Them All Talk için ses ekipmanları dışında alışıldık film ekipmanlarının çoğunu kullanmamış ve hareketli sahnelerin birçoğunu eline kamera alıp tekerlekli sandalyede çekmiş.

Filme dair bir diğer ilginç bilgide senaryo ile ilgili. Gelen bilgilere göre yapımın senaryosu sadece olayları temel çizgileriyle ele almış ve oyuncuların doğaçlama performanslarıyla tamamlanmış.

Let Them All Talk yakın tarihte HBO Max’te izleyeceğimiz tek yapım değil. Raised by Wolves ile dizi alanında ilk ciddi yapımını sunan ve daha önce de Seth Rogen’ın An American Pickle filmini yayınlayan platform, önümüzdeki günlerde de Robert Zemeckis’in The Witches filmini izleyici karşısına çıkaracak.

Okumaya devam et

Gündem

Müjde Ar, aldığı ödülü Kavala ve tutuklu gazetecilere ithaf etti

6. Balkan Panorama Film Festivali’nin Onur Konuğu olan Müjde Ar, ödülünü 3 yıldır cezaevinde bulunan Osman Kavala’ya ve tutuklu gazetecilere ithaf etti.

BOLD– Birgün’ün haberine göre Türkiye sinemasının deneyimli ismi Müjde Ar, bu yıl 6. Kez düzenlenen Balkan Panorama Film Festivali‘nin Onur Konuğu oldu. Müjde Ar kendisine takdim edilen Onur Ödülü’nü 2017 yılından beri cezaevinde bulunan iş insanı Osman Kavala ile tutuklu gazetecilere ithaf etti.

Pandemik salgın nedeniyle festivale katılamayan Müjde Ar’ın yayınladığı video mesaj şöyle:

“Bana verilen bu ödülü yaptığı haberlerden ötürü hapishanede olan gazetecilere ve hakkında hiçbir delil olmadan, AİHM kararlarına rağmen 3 yıldır cezaevinde tutulan dostum, gerçek bir kültür-sanat dostu Osman Kavala’ya ithaf ediyorum.”

Okumaya devam et

Popular