Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Irak’ta hükumet karşıtı gösteriler yeniden başladı: 3 ölü, 70’den fazla yaralı

Irak’ın başkenti Bağdat’ta halk bir kez daha sokaklarda gösteriler yapmaya başladı. Diğer şehirlere de yayılan gösterilerde polisle göstericiler arasında yer yer çatışmalar çıktı. Göstericiler Bağdat’ta birçok noktada ana yollar ve caddeleri kapatamaya çalıştı.

BOLD – Irak’ın başkenti Bağdat’ta düzenlenen hükumet karşıtı gösterilerde en az 3 kişi hayatını kaybetti. Göz yaşartıcı gazdan etkilenenlerin de bulunduğu 60 kişi yaralandı.

DİĞER ŞEHİRLERE DE YAYILDI

Göstericiler birçok üniversite, okul, devlet kurumu, belde ve kentlerdeki ana yolları kapatarak protestoların kapsamını genişletti. Nasiriye, Kerbela ve Amara şehirlerinde de halk barikatlar kurarak lastik yaktı.

Irak hükumetine bağlı Güvenlik Medya Ağı tarafından yapılan yazılı açıklamada da 14 subayın da olaylarda yaralandığı belirtildi.

Göstericiler yeniden sokağa inmelerinin nedenini, Başbakan Adil Abdülmehdi’nin yeni bir hükumet kurulması da dahil olmak üzere verdiği sözleri yerine getirmemesi olarak açıklıyorlar.

Bağdat Polisi, hali hazırda göstericilerin barikatlar kurarak kapatmaya çalıştığı tüm yolların, polisin müdahalesi sonucunda açıldığını belirtti.

GÖSTERİLER 1 EKİM’DE BAŞLADI

Bağdat’ta başta elektrik ve su gibi temel ihtiyaçların karşılanamaması ve yüksek işsizlik, yolsuzluk nedeniyle 1 Ekim tarihinde başlayan sokak gösterileri geçtiğimiz yılın son günlerine kadar devam etmişti.

Irak Yüksek Bağımsız İnsan Hakları Komiserliğinin 4 Aralık 2019’daki açıklamasına göre, gösterilerde en az 460 kişi öldü, 19 bin kişi yaralandı.

BAĞDAT’TA YEŞİL BÖLGE’YE 3 ROKET FIRLATILDI

Bu arada Irak’ın başkenti Bağdat’ta hükumet binaları ve yabancı ülkelerin diplomatik misyonlarının bulunduğu Yeşil Bölge içine 3 roket isabet etti. Olayda can kaybı yaşanmadı.

Güvenlik kaynaklarına göre, bölgeye 3 Katyuşa roketi isabet etti. Roketlerin Yeşil Bölge içinde bir yere isabet etmesinin ardından ABD Büyükelçiliği’nin siren sistemi aktive oldu.

Rusya, Türkiye’ye sattığı S-400’lerin teknolojisini “kısmen” bile transfer etmemiş

Dünya

Dünyada koronavirüsün bulaştığı insan sayısı 11 milyonu geçti

Koronavirüs nedeniyle dünyayı hayatını kaybedenlerin sayısı 524 bini geçti. Vaka sayısı ise 11 milyon bin 23’e ulaştı. 6 milyon kişi de virüsü yenmeyi başardı.

BOLD – Dünya genelinde Kovid-19 vaka sayısı 11 milyonu aştı. Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve dünyaya yayılan koronavirüs (Kovid-19) salgınında enfekte olanların sayısı hızla artıyor. Kovid-19 görülen ülke ve bölgelerdeki yeni vakalara ilişkin güncel verilerin derlendiği “Worldometers” internet sitesine göre 3 Temmuz itibariyle dünya genelinde koronavirüsten 524 bin 406 kişi öldü. İyileşenlerin sayısı dünya genelinde 6 milyonu aştı. En fazla vaka ve ölümün görüldüğü ABD’de 2,8 milyonu aşkın kişide Kovid-19 tespit edildi, virüs nedeniyle 131 bin 483 kişi yaşamını yitirdi.

Okumaya devam et

Dünya

Fransa Başbakanı Edouard Philippe gerekçe açıklamadan istifa etti

Fransa Başbakanı Edouard Philippe, istifa sebebini açıklamadan görevinden ayrıldı. Yerel seçimlerde partisi hezimete uğrayan Cumhurbaşkanı Macron, kabinede değişiklik sinyali vermişti.

BOLD – Elysee Sarayı’ndan yapılan açıklamada Fransa Başbakanı Edouard Philippe’nin istifa ettiği bildirildi. Yeni bir hükumet kurulana kadar Philippe’nin görevine devam edeceği belirtildi.

İstifa kararı, Fransa’da haziran ayı sonunda düzenlenen yerel seçimlerde Yeşiller Partisinin (EELV) Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un merkez sağ partisi Cumhuriyet Yürüyüşü Hareketi (LREM) karşısında elde ettiği başarının ardından geldi. Kısa süre önce Fransa’da düzenlenen yerel seçimlerde, partisi LREM’in hezimete uğramasının ardından Fransa Cumhurbaşkanı Macron, kabinede ‘değişikliğe gidileceğini’ açıklamıştı.

Kabine atamaları öncesinde istifasını sunan Philippe, kabinede yapılacak değişikliklerle beraber görevine yeniden atanabilir.

Okumaya devam et

Dünya

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ‘tatil’ için Almanya’ya gitti

Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Alman dostlarımız Türkiye’ye tatile gelmek istiyor” diyerek Berlin’den seyahat kısıtlamasını kaldırmasını istedi. Alman mevkidaşı, “Başka adımlar da olacaktır” diyerek Çavuşoğluna umut verdi.

BOLD – Mevlüt Çavuşoğlu, resmi temaslarda bulunmak üzere gittiği AB dönem başkanı Almanya’nın başkenti Berlin’de mevkidaşı Heiko Maas’la bir araya geldi. AB’nin zorunlu olmayan seyahat kısıtlamalarının 1 Temmuz itibariyle kaldırılmasının tavsiye edildiği listede Türkiye’nin olmaması ana gündem maddesiydi.

Görüşme sonrası iki bakan basın toplantısı düzenlendi. Çavuşoğlu, “Almanya’nın seyahat uyarısını gözden geçirmesi gerekiyor. Alman dostlarımız da Türkiye’ye tatile gelmek istiyor. Almanya turizm sektörü için de çok önemli” dedi. Maas ise “Seyahat kısıtlamalarının kaldırılması açısından önemli bir adım atıldı. Bir liste hazırlandı, bu bir adımdır. Daha başka adımlar da olacaktır” diye konuştu.

Okumaya devam et

Popular