Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Kira ve fatura sonrası dar gelirli vatandaşın cebinde 573 lira kalıyor

CHP’li Veli Ağbaba’nın hazırladığı çalışma emekli ve asgari ücretlinin kıt kanaat geçindiğini gözler önüne serdi. Kira ve faturalardan sonra asgari ücretlinin elinde kalan para 573 lira.

BOLD – Ekonomik sıkıntı en çok dar gelirli vatandaşı vuruyor. Özellikle emekliler ve asgari ücretle geçinmeye çalışanlar kira ve fatura giderleri altında eziliyor.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, bir yılda temel kalemlere gelen zamları nazara verip, asgari ücretin azlığına dikkat çekti.

DOĞALGAZ VE ELEKTRİK FATURASI SONRASI HAZIRLADI

Cumhuriyet’ten Mahmut Lıcalı’nın haberine göre CHP’li Ağbaba, son günlerde kabarık gelen doğal gaz ve elektrik faturalarının gündem olması sonrası hazırladığı çalışmasını paylaştı.

Ağbaba, asgari ücretli ve düşük maaşla geçimini sürdüren emeklilerin faturaları, kirayı ödemesi akabinde maaşından arta kalan parayla temel ihtiyaçlarını karşılayamadığına dikkat çekti. “Kira ve faturalar sonrası emekli ve asgari ücretlinin elinde sadece ekmek alabilecek para kalıyor” dedi.

ZAM ORANI YÜZDE 15,18 DÜZEYİNDE

Çalışmada son bir buçuk yılda elektrik faturalarına gelen zamların toplamının yüzde 70’i bulduğu, doğal gazın da 53,8 zamlandığı ortaya kondu.

TÜİK verilerine de yer verilen çalışmada son enflasyon rakamlarına göre kiralara yüzde 15,18 zam yapıldığı bilgisi yer aldı. Böylece  1000 liralık kira, yeni yılla 1150 ‘ye yükseldi.

FATURA VE KİRA ARTINCA YETERLİ GELMEDİ

Maaşlar, en düşük memur emeklisinde 134 liralık zamla 2 bin 560 lira, en düşük işçi emeklisinde 77 liralık zamla 1255 lira oldu. Asgari ücret 2 bin 324 liraya yükseltildi. Ancak bu artışlar fatura ve kira giderlerindeki yükseliş sebebiyle yetersiz kaldı.

Veli Ağbaba’nın çalışmasındaki diğer veriler şu şekilde:

ORTALAMA GİDER 1751 LİRAYI BULDU

– Ankara’da yeni yılla doğal gaz faturası ortalama 456, elektrik faturası ortalama 145 liraya çıktı. Ortalama 1000 liralık kiralar bin 150 oldu. Kışın ısınma için en çok kullanılan doğal gaz ve elektrik faturalarının toplamı 601 liraya ulaştı. Faturalara kira da eklenince ortalama gider 1751 lirayı buldu.

– Doğal gaz ve elektrik faturası ile kira için ödenen tutar değerlendirildiğinde asgari ücretlinin elinde 573, en düşük memur emeklisinde 809, en düşük işçi emeklisinde ise 496 lira kaldı.

İGDAŞ alacaklarını toplayabilmek için fatura taksitlendirme kapısını tekrar açtı

Ekonomi

Ekonomist Mahfi Eğilmez hükümete çağrıda bulundu: Para basmak gerekiyorsa basın!

Türkiye’nin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle karşı karşıya kaldığı ekonomik kriz nedeniyle Ekonomist Mahfi Eğilmez, sosyal medya hesabından “Hükümete açık mektup” yazdı.

Dünyayı saran koronavirüs salgını nedeniyle ciddi bir ekonomik kriz ile karşı karşıya kalındığını vurgulayan Ekonomist Mahfi Eğilmez, “hükümete açık mektup” başlığıyla yaptığı paylaşımda “Yasa gerekiyorsa yasa, para basmak gerekiyorsa para, malzeme gerekiyorsa malzeme. Hemen bugün” uyarısında bulundu.

Eğilmez’in mektubu şöyle:

“Kendi yaşamlarını toplum için hiçe sayarak gece gündüz çalışan bütün sağlık personeline her türlü desteği madden ve manen vermek, onlara yönelik şiddeti önlemek için gereken her şeyi yapmak.

 

İşyeri kapatıldığı için geliri kesilen, üretim durduğu için ürettiğini satamayan, ihtiyaçlarını karşılamayan, borçlarını ödeyemeyen insanlarımıza maddi destek vermek.

 

“Bugün hiçbir konu bunlardan daha önemli değil” diyen Eğilmez, şöyle devam etti:

 

Bugün artık kaç işyerini, kaç üreticiyi kaybettiğimizi konuşmaktan çok kaçını kurtarabileceğimizi düşünmek zamanı. İş işten geçmeden gerekeni yapmalıyız.

 

Yasa gerekiyorsa yasa, para basmak gerekiyorsa para, malzeme gerekiyorsa malzeme. Hemen bugün.

 

Saygılarımla, Mahfi Eğilmez”.

CHP’den korkutan virüs raporu: 11 milyon kişi işsiz kalacak

 

Okumaya devam et

Ekonomi

Virüs tespit edilen bölümdeki işçiler hala çalıştırılmaya devam ediyor

Korona virüsü sebebiyle mağazalarını kapatan ancak internet ve depo bölümündeki işçilerini çalıştıran LC Waikiki’de bir işçi koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi. O bölümde çalışan 9 işçide virüs tespit edilirken diğer işçilere izin verilmemesi tepki çekti.

BOLD – Giyim markası LC Waikiki, koronavirüs sebebiyle mağazalarını kapattı. Ancak internet ve depo bölümündeki işçiler çalıştırılmaya devam ediyor. Bir işçinin virüs nedeniyle ölmesinin ardından işçiler, yönetime “Önlemleri artırın” çağrısında bulunuyor.

VİRÜS TESPİT EDİLEN ORTAMDA ÇALIŞIYORLAR

Gazeteduvar’dan Hacı Bişkin’in haberine göre Korona virüsü sebebiyle mağazalarını kapattığını duyuran LC Waikiki’nin İstanbul Esenyurt’ta bulunan deposunda çalışan işçiler, 9 işçide korona virüsü tespit edilmesine rağmen kendilerine hala izin verilmediğini belirttiler. İşçiler, kendilerine kötü şartlarda yemek verildiğini söyleyerek çalıştıkları ortamın hijyenik olmamasından yakındı.

ARKADAŞLARI ÖLEN İŞÇİLER TEDİRGİN

Şirket son olarak 1 Nisan’a kadar işçilere ücretli izin vererek evlerine gönderdi. Bir işçi şirketin hala yeterli önlemler almadığını vurgulayarak, “Arkadaşlarımızdan aldığımız bilgilere göre koronavirüsün bulaştığı ancak şirket yönetiminin bunu kabul etmediğini öğrendik. Son olarak bir arkadaşımızın virüs kaynaklı ölmesi bizleri daha da tedirgin etti” dedi.

İŞÇİLERE MASKE VE ELDİVEN VERİLMEMİŞ

Alınan tedbirleri yetersiz bulan işçiler taleplerini şöyle sıraladı: “Burası binlerce işçinin çalıştığı bir alan. Hastalık bulaşma riski çok fazla olan bir yerde çalışıyoruz. Çalışanlara hala maske ve eldiven sağlanamıyor. Risk ortadan kalkana kadar ücretli izin devam etmeli. Herhangi bir durumda hiçbir arkadaşımız işsiz kalmamalı.”

Kılıçdaroğlu’ndan iktidara çağrı: Herkes için karantina kararı alınmalı

 

Okumaya devam et

Ekonomi

Kredi kartı faizleri ve asgari ödeme tutarına korona ayarı

Merkez Bankası aylık kredi kartı faizlerini indirdi. Yüzde 1,40 olan aylık kredi kartı faizi yüzde 1,25 oldu. BDDK da kredi kartı asgari borç ödeme tutarında en alt limiti, borcun yüzde 30’undan yüzde 20’sine düşürdü.

BOLD – Resmi Gazete’de yayımlanan düzenlemeye göre Türk Lirası cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranı yüzde 1,25 oldu. Yabancı para cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranı ise yüzde 1,00 olarak belirlendi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) da kredi kartlarında asgari tutarı dönem borcunun yüzde 20-40 arasında olacak şekilde belirleyebilecek ve kredi kartı limitine ilişkin sınırlamaları değiştirebilecek.

Daha önceden kredi kartı asgari borç yatırma tutarının en alt limiti borcun yüzde 30’uydu. Şimdi en alt limit yüzde 20’ye çekildi. Banka isterse limiti üst seviye olan yüzde 40’tan belirleyebilir.

Yönetmelikte başlığı, “Kredi kartı limiti ve asgari tutar” olarak değiştirilen 22. maddesine de şu fıkra eklendi:

“Kurul, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının görüşünü alarak, kredi kartlarında asgari tutarı dönem borcunun yüzde yirmisi ile yüzde kırkı arasında olacak şekilde belirlemeye ve Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığının görüşünü alarak kredi kartı limitine ilişkin bu maddede yer alan sınırlamaları değiştirmeye yetkilidir.”

Okumaya devam et

Popular