Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

ABD Senatosu’nda Donald Trump’ın azil davası başladı

ABD Başkanı Donald Trump’ın görevden azli istemiyle başlatılan yargı sürecinde Senato’daki ilk oturum gerçekleşti. Demokratların yargılamada kullanılmak üzere belge talepleri reddedilirken yargılama usulleri 53’e karşı 47 oyla kabul edildi.

BOLD ABD Başkanı Donald Trump’ın azline yönelik yargı sürecinde Senato’daki ön duruşma niteliğindeki ilk oturum salı günü yapıldı.

Senato’daki azil oturumlarını ABD Anayasa Mahkemesi Başkanı John Roberts yönetiyor. Duruşmada ilk olarak Senato Çoğunluk Lideri Mitch McConnell’ın yargılama usulüyle ilgili tasarısı tartışıldı. Senato’da yapılan oylamada yargılama usulleri 53’e karşı 47 oyla kabul edildi.

YENİ BELGE TALEPLERİ REDDEDİLDİ

Trump’ın görevden azlini talep eden Demokratların usule yönelik oylamalarda yeni delillerin sürece dahil edilmesi talepleri reddedildi. Senato’daki Demokratların lideri Chuck Schumer, davanın yargıcı olarak görev yapan Yüksek Mahkeme Başkanı John Roberts’ın bir celp ile Beyaz Saray belgelerini istemesini talep etti. Ancak bu talep 47’ye karşı 53 oyla reddedildi.

Dışişleri Bakanlığı belgelerinin davaya delil olarak eklenmesi önerisi de 47’ye karşı 53 oyla reddedildi.

100 sandalyeli ABD Senatosu’nda Cumhuriyetçiler 53 sandalye ile çoğunluğa sahip. Oylamalarda Senato’daki Cumhuriyetçiler’in tamamı “hayır” oyu kullandı.

Tanık çağrılmasıyla ilgili görüşmeler de yargılamanın ilerleyen aşamalarına bırakıldı. Demokratlar, Beyaz Saray’da görev yapmış ve hâlâ Trump ile birlikte çalışan isimlerin tanık olarak dinlenmesini talep ediyor.

HAFTADA 6 GÜN, GÜNDE 6 SAAT

Bundan sonraki aşamada önce Temsilciler Meclisi’nin temsilcileri, ardından da Trump’ın savunma ekibi açılış konuşmalarını yapacak.

McConnell’ın hazırladığı tasarıya göre davacı ve savunma taraflarının tezlerini sunmaları için toplam 24 saatleri olacak. Tarafların her birinin sunumu Senato’da üç iş gününü alacak. Duruşmalar ise günde altı saat, haftanın altı günü boyunca devam edecek.

Mitch McConnell, azil davasını hızla sonuçlandırma fikrinden ise geri adım attı. Demokratlar, süreci hızlandırmanın azil davasını ‘oldu bittiye getirip hasıraltı etmek’ olacağını belirtiyor.

TRUMP: SAFSATA

Davos Zirvesi için İsviçre’de bulunan Trump, Senato’daki duruşmayı ‘safsata’ olarak niteledi.

ABD Balkanı Trump, kişisel çıkarları için görevini kötüye kullanmak ve Kongre soruşturmasını engellemeye çalışmakla suçlanıyor. Trump, ABD tarihinde azil istemiyle yargılanan üçüncü başkan konumunda.

Guardian: Suudi Prens Selman, Amazon’un sahibi Jeff Bezos’un telefonunu hackletti

Dünya

Donald Trump faturayı ‘sol’a kesti: Ordu göreve hazır!

ABD’de siyahi George Floyd’un polis tarafından boğularak öldürülmesinin ardından başlayan protestoların hızla yayılmasına Başkan Trump tepki gösterdi: “Bunlar organize radikal sol gruplar, Floyd’un anısını kirletiyorlar. Ordu müdahale için hazır.”

BOLD – Minneapolis şehrinde 46 yaşındaki siyahi ABD’li George Floyd, polis memuru Derek Chauvin tarafından boğularak öldürüldü. Floyd’un ölümünün ardından halk sokaklara dökülürken protestolar tüm ülkeye yayıldı. İHA’nın aktardığına göre Pentagon; Kuzey Carolina, New York ve Virginia’da bulunan birliklere ‘sokağa inmek üzere hazır olun’ emri verdi. Minnesota ve Kentucky eyaletlerinde artan protestolar nedeni ile Ulusal Muhafızlar göreve çağrılmıştı. Protestolar, 30’a yakın şehirde devam ediyor.

ABD Başkanı Donald Trump ise protestoların yatıştırılması için ordunun göreve hazır olduğunu açıkladı. Floyd’un ölümünün çok üzücü olduğunu ancak adaletin sağlanacağını savunan Trump, sokaklara dökülen göstericilerin Floyd’un anısına saygısızlık yaptıklarını öne sürdü. Trump, “Bunlar organize radikal sol gruplar, Floyd’un anısını kirletiyorlar. Onun anısı için şiddet son bulmalı. Bu kişiler, bu Antifa grubu, bunlar radikal sol kötü insanlar, bu şekilde hareket edemeyeceklerini onlara öğretmek gerek” dedi.

Trump, Beyaz Saray önünde dün toplanan göstericilerin yeniden toplanması ve güvenlik koridorunu aşması durumunda “köpeklerle karşılanacaklarını” ve “Gizli Servis görevlilerinin” göstericileri hızlıca dağıtacağını söyledi.

Minneapolis’in Demokrat Belediye Başkanı’nı da eleştiren Trump, “Eğer onlar (eyalet yönetimi) çağrıda bulunursa ordumuz (olayları durdurmak için) göreve hazır ve istekli. Oradaki birliklerimiz hızlı bir şekilde oraya intikal edebilir” dedi.

Okumaya devam et

Dünya

Dünyanın dört bir yanından genç yetenekler Natali Avazyan için bir araya geldi

Dünyanın farklı ülkelerinde bulunan öğrenciler, Neşet Ertaş’ın ‘Nerdesin Sen’ parçasını insan hakları aktivisti Arlet Natali Avazyan için yeniden yorumladı.

BOLD – Türkiye’de insan hakları ihlallerine karşı verdiği mücadele ile tanınan Arlet Natali Avazyan için özel bir klip hazırlandı. Genç yetenekler klibin sonunda Avazyan’a insan hakları konusundaki duyarlılığından dolayı teşekkür etti.

Avazyan, annesinin yurt dışına çıkışına son ana kadar izin verilmediği için kanser tedavisi geciken ve 7 Mayıs’ta hayatını kaybeden 9 yaşındaki Ahmet Burhan Ataç’ın hep yanında yer almıştı. Avazyan, “Kara Efem” diye seslendiği Ahmet Burhan Ataç’a son 6 ayında çok destek vermişti. Annesi Zekiye Ataç’ın pasaport yasağının kaldırılması, yurt dışına tedaviye gidebilmesi ve hapisteki babası Harun Reha Ataç’ın onu görebilmesi için gerekli izinler konusunda ön ayak olmuştu. Avazyan ayrıca konser yasaklarının kaldırılması için ölüm orucunda hayatlarını kaybeden İbrahim Gökçek ve Helin Bölek ile yine aynı şekilde adil yargılanma talebi nedeniyle ölüm orucunda hayatını kaybeden Mustafa Koçak’ın yanındaydı.

 

Okumaya devam et

Dünya

Irkçılık karşıtı ABD’li göstericilerden CNN’e protesto

ABD’de siyahi George Floyd’un polis tarafından boğularak öldürülmesinin ardından Minneapolis’te başlayan protestolar hızla diğer eyaletlere yayıldı. Irkçılık karşıtı göstericiler CNN binasına saldırdı.

BOLD – Poli şiddeti sonucu 25 Mayıs’ta Minneapolis’te öldürülen siyahi George Floyd’un ölümüne yanıt olarak sergilenen protesto gösterileri dün de devam etti. Centennial Park’ta başlayan gösteriler, polisin geniş güvenlik önlemleri aldığı Atlanta’daki CNN binası etrafında devam etti. Saat 19.00’da protestocular, CNN’in sembolik logosunu hedef aldı. Göstericiler bir polis aracını da ateşe verdi.

Okumaya devam et

Popular