Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Libya Ulusal Ordusu Sözcüsü Mismari; Türkiye’ye ait bir İHA’yı düşürdüklerini açıkladı

Libya’da Ulusal Ordu Sözcüsü Ahmed el-Mismari, Hafter güçlerine saldırmak üzere olan Türkiye’ye ait silahlı İHA’yı imha ettiklerini açıkladı.

BOLD-Almanya’nın başkenti Berlin’de gerçekleşen ‘Ateşkes’ görüşmelerinin ardından Libya’da Ulusal Ordu Komutanı Halife Hafter’e bağlı güçler, yapılan görüşmelere rağmen Trablus ve çevresine girecek sivil uçakları düşürmekle tehdit etti.

TRABLUS VE ÇEVRESİ UÇUŞA YASAK BÖLGE İLAN EDİLDİ

Libya’daki gerilim Berlin’de gerçekleştirilen görüşmelerinden ardından tekrar tırmanmaya başladı. Halife Hafter komutasındaki Libya Ulusal Ordusu Sözcüsü Ahmed el-Mismari, Trablus ve çevresini uçuşa yasak bölge ilan ederken, ateşkes çağrısına rağmen Trablus ve çevresine girecek sivil uçakları düşürmekle tehdit etti.

Mismari, yaptığı açıklamada Trablus ve çevresini uçuşa yasak bölge ilan ettiklerini belirterek, Trablus’ta bulunan Mitiga Havaalanı’nın LUO hedeflerine yönelik saldırılarda ‘fırlatma rampası’ olarak kullanıldığını öne sürdü.

Türkiye’ye ait olduğu iddia edilen İHA, Hafter güçleri tarafından düşürüldü.

MİSMARİ: BİR TÜRK UÇAĞINI İMHA ETTTİK

Mismari, “Kuvvetlerimize saldırmaya çalışan bir Türk uçağını (İHA) imha ettik ve bu ateşkes anlaşmasının ihlalidir” diye konuştu. Sözcü, ayrıca “Mitiga Havaalanı’ndan ayrılan sivil veya askeri uçaklar hedef alınacak, bu son uyarımız” ifadelerini kullandı.

Rusya ve Türkiye’nin girişimleriyle Libya’da geçici olarak sağlanan ateşkesi kalıcı hale getirmek için geçen Pazar Almanya’nın başkenti Berlin’de 11 ülkenin üst düzey temsilcilerinin katıldığı bir konferans düzenlenmişti. Konferansta kalıcı ateşkes kararına varılamasa da, bunun için bir yol haritasında uzlaşma sağlanmıştı.

Buna göre kalıcı ateşkesin desteklenmesi, silah ambargosuna uyulması Libya’nın iç işlerine karışılmaması taahhüdünde bulunulmuştu. Ayrıca, Trablus’taki hükümet ile General Hafter destekli Tobruk’taki Temsilciler Meclisinden beşer kişinin katılacağı askeri bir komite ve aynı zamanda Berlin sürecini koordine edecek uluslararası bir komisyonun oluşturulmasına karar verilmişti.

Kanada Avukat Hakları Örgütü, Adalet Bakanlığı’ndan tutuklu avukatların salıverilmesini istedi

Dünya

AP Türkiye Raportörü’nden Rusya göndermesi: AB, yeni güçlü dostlarınızdan çok daha güvenli

Avrupa Birliği’nin (AB) yasama organı Avrupa Parlamentosu’nun (AP) Türkiye raportörü Nacho Sanchez Amor, İdlib’deki hava saldırısında Tük askerlerinin şehit olduğu haberinin kendisini çok üzdüğünü söylerken, “AB, Türkiye’nin yeni güçlü dostlarından çok daha güvenilir” dedi.

BOLD-Twitter üzerinden paylaşımda bulunan Amor, Türkiye’nin Rusya’ya yakınlaşmasına göndermede bulunarak “Türk askerlerinin can kaybı yaşamasından büyük üzüntü ve Türkiye, İdlib ve sığınmacılar etrafındaki gelişmelerden büyük endişe duyuyorum. Geçmişte yaptığım açıklamayı tekrar yapmaktan derin üzüntü duyuyorum: AB, Türkiye’nin yeni güçlü dostlarından çok daha güvenilir. Tekbaşınacılığı bırakmalısınız, bu işe yaramıyor” ifadesini kullandı.

İdlib saldırısı sonrası, Türkiye göçmen kontrolünü bıraktı!

Okumaya devam et

Dünya

İdlib saldırısı sonrası, Türkiye göçmen kontrolünü bıraktı!

Türkiye’de çok sayıda askerin şehit olmasının ardından İdlib konusunda adım atmayan Avrupa’ya karşı sınır kapılarını açarak göçmen kontrolünü bıraktı.

BOLD-Reuters, abonelerine Türkiye’nin Suriyeli mülteciler konusunda kontrolü bıraktığını ve Avrupa’ya geçişini engellememe kararı aldığını duyurdu.

 

İdlib’te acı tablo TSK’ya saldırı 22 asker şehit!

Okumaya devam et

Dünya

TSK’nın Rus uçaklarını hedef aldığı iddiası!

Rus medyasında TSK’nın, Suriye’nin İdlib kentinde Rus uçaklarını hedef aldığı iddiası gündeme geldi.

BOLD-Reuters’ın Rusya 24 kanalından aktardığı iddiada, Suriye ve Rus savaş uçaklarının bölgedeki muhalifleri durdurmak için ateş açtığını, muhalifler ve TSK’nin ise hava savunma sistemleri kullanarak uçakları vurduğunu aktardı.

Anadolu Ajansı ise, bazı Rus basın yayın organlarında yer alan “Türk ordusunun İdlib’te, Rus uçaklarına ateş ettiği”ne yönelik iddialarının yalanlandığını aktardı.

Bazı Rus basın yayın organlarında “Türk ordusunun İdlib’de, Rus uçaklarına ateş ettiği”ne yönelik iddialar yer aldı. AA muhabirinin konuya ilişkin sorusu üzerine güvenilir kaynaklar, söz konusu iddiaları kesin bir dille yalanladı.

İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’nde (İGAB) bulunan Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) unsurlarının, Rus savaş uçaklarını hedef aldığına yönelik haberlerin gerçeği yansıtmadığını vurgulayan kaynaklar, Türk askerinin hiçbir şekilde Rus askerlerini ve Rus uçaklarını hedef almadığını belirtti.

“Erdoğan müttefiki Putin tarafından küçük düşürüldü”

Okumaya devam et

Popular