Bizimle iletişime geçiniz

Kültür

Mark Wahlberg’li Netflix filmi Spenser Confidential’den fragman yayınlandı

Netflix, yeni aksiyon-komedi filmi Spenser Confidential’den fragman yayınladı.

BOLD– 6 Mart’ta platformdaki yerini alacak olan filmde rap müziğin son zamanlardaki yükselen isimlerinden Post Malone da rol alıyor.

MARK WAHLBERG & PETER BERG ORTAKLIĞI

Spenser Confidential, eski bir polis olan Spenser’ın hapis cezasını tamamladıktan sonra cinayete kurban giden iki arkadaşının katilleriyle hesaplaşmasını anlatıyor. Filmin yönetmenliğini; Patriots Day, Deepwater Horizon ve Mile 22 gibi filmlerin yönetmeni Peter Berg üstleniyor. Berg, bu filmlerin tamamında Mark Wahlberg ile çalışmıştı. Filmin diğer rollerinde usta oyuncu Alan Arkin ve en son “Us” ile harika bir performans sergileyen Winston Duke yer alıyor.

6 Mart’ta Netflix’te seyirciyle buluşacak olan Spenser Confidential’in fragmanını aşağıdan izleyebilirsiniz.

Kültür

Sivas Katliamı’nda öldürülen ozan Hasret Gültekin’in hayatı sahneye taşınıyor

2 Temmuz 1993’te Sivas Madımak Oteli’nde katledilen şair ozan Hasret Gültekin’in hayatı ‘Hasret’ adlı türkü müzikal ile sahneye taşınıyor.

BOLD – 1993 yılında Sivas’ta Madımak Oteli’nde öldürülen ozan Hasret Gültekin’in hayatı, Berlin Merkezli Theater28’in ilk Türkiye prodüksiyonu “Hasret – Hasret Gültekin Türkü Müzikali” ile sahneye taşınıyor. Şirin Aktemur’un yazıp yönettiği oyunda, Gültekin’i canlandıran Devrim Evin’e müzisyen Deniz Türkan bağlamasıyla eşlik ediyor. Hasret Gültekin’in bilinen yönlerinin yanı sıra ailesi tarafından paylaşılan ve bugüne dek bilinmeyen değerlerini de anlatarak günümüze ışık tutan “Hasret”, mart ayından itibaren yurt içinde ve yurt dışında izleyiciyle buluşacak.

YARIM KALMIŞ BİR HAYAT

2 Temmuz 1993’te Sivas’ta Madımak Oteli’nde otuz iki aydınla katledilmiş bir ozan… Yirmi iki yıllık ömrüne sayısız başarı sığdıran aydın bir müzisyenken, o yangında yarım bırakılmış bir hayat. Hasret Gültekin’in hayatını hem bilinen hem de daha önce duyulmamış yönleriyle sahneye taşıyan “Hasret” adlı türkü müzikali, Ufuk Güldü tarafından kurulan ve 2010 yılından beri Almanya’da faaliyet gösteren Berlin merkezli tiyatro Theater28’in ilk Türkiye prodüksiyonu.

Şirin Aktemur’un yazıp yönettiği oyunda Devrim Evin rol alırken, oyunun müziklerini ise Deniz Türkan seslendiriyor. Üç yıllık uzun bir araştırmanın sonunda kaleme alınan “Hasret”, Hasret Gültekin’in ölümünden 26 yıl sonra sevdikleriyle, memleketiyle bağlamasıyla, türküleriyle bir buluşma niteliği taşıyor. Müzikal boyunca, Gültekin’in söylediği onlarca türkü, sahnede canlı olarak çalınıp seslendiriliyor.

ARKADAŞLARI ANILARINI ANLATACAK

“Hasret” oyunu, Hasret Gültekin’in annesinin, oğlunun, eşi Yeter Gültekin’in ve Mazlum Çimen gibi yakın arkadaşlarının onunla ilgili özel anlarını sahneden seyircilerle paylaşıyor. Mazlum Çimen’in anlattıkları gülümsetirken annesinin anlattıkları boğazları düğümlüyor.

EŞİ: AMACIMIZ KATLİAMI UNUTTURMAMAK

Eşi Yeter Gültekin’in anlattıkları ise Madımak’la ilgili bilinmeyenleri aktarıyor. Şirin Aktemur oyunu, “Madımak Katliamını hatırlamak, unutmamak, adının katliam olduğunu tanımlayabilmek, katillerin cezalandırılmaması ama kimsenin de intikam duygusu taşımaması, bugün de benzer şekilde hayatların yarım bırakılması ve hasretlik… Aslında sanatın hep gerçek olanla ilgilendiğini söyleyebilirim. Gerçeklik ne kadar samimiyetle anlatılırsa seyirci anlatılanı o denli yüreğine alır” sözleriyle anlatıyor.

Hem Türkiye’de hem de Avrupa’da çeşitli sahnelerde seyirciyle buluşmaya hazırlanan “Hasret – Hasret Gültekin Türkü Müzikali”; 15 Mart’ta Ankara Yılmaz Güney Sahnesi’nde, 20 Mart’ta Berlin Tiyatro Festivali kapsamında Akademie der Künste’de, 28 Mart’ta İzmir Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi’nde, 29 Mart’ta İzmir Menemen – Kubilay Kültür Merkezi’nde, 5 Nisan’da Kenter Tiyatrosu’nda izlenebilir.

Galata Kulesi İBB’den alınıyor

 

Okumaya devam et

Kültür

Gerçeği sorgulatan bilim kurgu dizileri

Altered Carbon’un yeni sezonuna sadece iki gün kala türün en iyilerini hatırlamaya ne dersiniz?

BOLD– Bilim ve teknolojideki baş döndürücü hız TV ve sinema dünyasına da yansıdı. Bilimin sınırları genişledikçe hem yeni konular ortaya çıkıyor hem çekim teknikleri daha fazlasını görmemize izin veriyor. Çevrimiçi TV’lerin yayın hayatına girmesiyle adeta patlama yaşayan bilim kurgu dizilerinin en iyilerine bir bakalım istedik. İzlemedikleriniz varsa elinizi çabuk tutun, sonra birikiyor bizden söylemesi…

BLACK MIRROR 8.9

5 sezondan oluşan Black Mirror’ın her bölümü neredeyse bir film gibi. 2011’de İngiltere’de yayın hayatına başlayıp Netflix’e transfer olan dizi 6 Emmy Ödülü sahibi.

Bir tür teknolojik distopya olan Black Mirror, teknolojinin “insansı” yanımız üzerindeki yıkıcı etkisini en iyi anlatan yapım olarak dikkat çekiyor. Maalesef yeni sezondan henüz bir haber yok.

STRANGER THINGS 8.9

Eleven ve arkadaşları hayatımıza gireli 3 yıl oldu. Fragmanı yayınlanan 4. sezonu 2020 yazında izleyeceğiz. Bilim kullanılarak tetiklenen doğaüstü yeteneklere sahip olan Eleven ve birbirinden sevimli normal(!) arkadaşları devletin gizli deneyleri sonucu diğer evrenlere açılan kapıdan gelen tehlikelere karşı dünyayı daha ne kadar koruyabilecekler bakalım.

WESTWORLD 8.7

HBO’nun yapımı dizi 2016’da yolculuğuna başlasa da henüz sadece iki sezonu bulunuyor. Michael Crichton’un 1973 tarihli aynı adlı filminden uyarlanan yapım, Vahşi Batı temalı bir eğlence parkı üzerinden yapay zeka nerelere varabileceğini ve bunun insanlık için nasıl bir tehdit oluşturduğunu anlatıyor.

LOVE, DEATH & ROBOTS 8.6

David Fincher imzası taşıyan Netflix dizisinin ilk sezonu birbirinden bağımsız 18 animasyon bölümden oluşuyor. Birkaç dakikalık bölümlerden oluşan dizide yakın gelecekteki distopik dünyadan kesitlere yer veriliyor.

DARK 8.6

2017 yılında izleyici karşısına çıkan Dark, Netflix’in ilk Almanca yapımı. Şu ana dek 2 sezonu yayınlanan dizinin çekimleri tamamlanan 3. sezonunun 2020 yazında seyirciyle buluşması bekleniyor. Nükleer bir santralin yanı başındaki Winden isimli küçük bir Alman kasabasında yaşanan kayıp olayları, zamanda yolculuk, iç içe geçmiş kafa yakan hikayeler… Daha ne olsun…

THE EXPANSE 8.5

2015 yılında yayın hayatına başlayan bu dizi, 4 sezon ve 48 bölümü tamamladı. 200 yıl sonrasında deneyimli dedektif Miller, zengin bir ailenin kayıp kızını bulmak için bir uzay gemisi kaptanıyla iş birliği yapar. Olayı araştıran Miller ve gemi personeli, insanlık tarihinin en büyük komplolarından biri ile karşı karşıya olduklarını fark ederler.

FRINGE 8.4

Lost’un yapımcılarının ürettiği Fringe 5 sezondan oluşuyor. Çılgın bilim insanı Walter Bishop ve arkadaşlarının farklı evrenleri gözlemek için yaptıkları deneyler her iki dünya içinde felakete dönüşebilecek değişimlere yol açar. Her şeyin odağında ise FBI ajanı Olivia Dunham ( Anna Torv) vardır.

11.22.63 8.2

Stephen King’in 22/11/63 kitabından esinlenilmiş bu mini dizi sekiz bölümden oluşuyor. James Franco’nun başrolde olduğu dizi, lisede İngilizce öğretmeni olan Jake Epping’in (Franco) zaman yolculuğunu keşfedince zamanda geriye giderek John F. Kennedy suikastini önlemeye çalışmasını anlatıyor.

TRAVELERS 8.1

2016-2018 yılları arasında 3 sezon ve 34 bölüm halinde yayınlanan dizi Kanada ABD ortak yapımı bir Netflix bilim kurgu dizisi. Distopik bir dünyada yaşayan insanlığın son temsilcileri geçmişte yaşayanları uyarmak için bir grup insanı geçmişe göndermesiyle gelişen olaylar anlatılıyor.

THE OA / 7.7

Zal Batmanglij ve Brit Marling üretimi dizi 2016 yılında yayın hayatına başladı. 2019’da gelen 2. sezonun ardından sürpriz şekilde iptal edilmesi ise büyük şaşkınlık yarattı. Bir ailenin evlatlık çocuğu olan görme engelli genç Prairie Johnson (Brit Marling), esrarengiz bir şekilde ortadan kayboluşunun üzerinden yedi yıl geçtikten sonra gözleri görüyor olarak bulunur. Kendini OA olarak tanıtan Prairie’nin kayıp olduğu zamanlara dair anlattıkları ise psikolojik sağlığının sorgulanmasını gerektirecek cinstendir.

THE 100 7.7

The 100 nispeten düşük IMDB puanına rağmen neredeyse klasik haline gelmiş bir yapım. 2014’te seyirciyle buluşan dizi, dünyada yaşanan nükleer bir patlamanın ardından başka bir gezegene yerleşen insanların dünyada yaşamın devam edip etmediğini öğrenmek amacıyla aralarından 100 kişiyi dünyaya göndermeleriyle başlayan gizem, gerilim ve aksiyon dolu hikayesiyle dikkat çekiyor.

Okumaya devam et

Gündem

Galata Kulesi İBB’den alınıyor

AKP’nin CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni ve İmamoğlu’nu kuşatma hamlesine yeni bir halka eklendi.

BOLD– Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Galata Kulesi’nin idaresinin İBB’den alınarak Kültür ve Turizm Bakanlığına devredileceğini söyledi.

İBB DEĞİL BAKANLIK İŞLETECEK

Bakan Ersoy’un açıklamalarına göre işletme süresi biten Galata Kulesi, Kültür ve Turizm Bakanlığına devredilecek. Milli Gazete’nin haberine göre, Kültür ve Turizm Bakanlığı Galataport’tan Atatürk Kültür Merkezi’ne uzanan ve “Beyoğlu Kültür Yolu” anı taşıyacak bir güzergah planlıyor.

Bu plan kapsamında Kule’nin işletmesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden alınacak. Meydandaki bazı binalar kamulaştırılarak Kule’nin etrafı açılacak.

İBB TIRPANLANIYOR MU?

Bakan Ersoy, “Amacımız Beyoğlu’nun eski günlerine kavuşması, canlanması. Beyoğlu bir kültür patlaması yaşayacak” dese de akıllarda Erdoğan’ın “yönetemeyecekler” sözü tazeliğini korumakta. İş Bankası hisseleriyle doğrudan partiyi hedef alan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın CHP’li belediyelere yönelik hamleleri devam edeceğe benziyor.

Okumaya devam et

Popular