Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Burundi’de devlet başkanı “yüce lider” ilan edildi: Lüks imkanlarla emeklilik keyfi

Burundi parlamentosu, Mayıs’ta görevi bitecek Devlet Başkanı Pierre Nkurunziza’ya 530 bin dolar ödemeye, lüks bir villa tahsis etmeye ve onu “yüce lider” ilan etmeye karar verdi.

BOLD – Burundi parlamentosu, Mayıs’ta görevi bitecek Devlet Başkanı Pierre Nkurunziza’ya bir defaya mahsus olmak üzere 530 bin dolar ödemeye, lüks bir villa tahsis etmeye ve onu “yüce lider” ilan etmeye karar verdi.

Parlamentodan geçen yasa, onaylanması için bakanlar kuruluna gönderildi. Bakanlar kurulunun onaylaması durumunda Nkurunziza’ya bir milletvekili maaşı kadar emekli maaşı da bağlanacak.

ÜLKENİN YÜZDE 65’İ YOKSULLUK SINIRI ALTINDA

Nkurunziza ile başlamak üzere, görevi bırakan devlet başkanı yedi yıl boyunca bir sonraki başkan veya başkanların yardımcısı olacak.

98 vekilin desteklediği ve iki vekilin karşı çıktığı yasa, aynı hakları yalnızca demokratik yollarla seçilmiş eski başkanlara da tanıyor.

BM Dünya Gıda Programı’na göre ülkenin yüzde 65’i yoksulluk sınırı altında ve 10 milyonluk nüfusun yarısının gıda güvenliği bulunmuyor.

ÜLKE İNSAN HAKLARI İHLALLERİYLE ANILIYOR

Nkurunziza’nın 2015’te üçüncü kere başkanlık seçimine katılması ve ardından kazanmasıyla birlikte Burundi bir anayasal krize girmişti. Protestoların ardından sokaklarda çatışmalar yaşanmıştı.

Geçen yıl bir BM komisyonu ülkeyi aralarında işkence, keyfi gözaltı, yargısız infaz ve cinsel şiddetin de yer aldığı insan hakları ihlalleriyle suçlamıştı. Burundi ise bu iddiaları reddediyor.

2034’E KADAR ÖNÜ AÇILMIŞTI

Eski Hutu isyancılarının lideri olan Nkurunziza, 2005’te kanlı iç savaşın sonlanmasının ardından devlet başkanı seçilmiş ve ülkede demokratik yollarla göreve gelen ikinci lider olmuştu.

2018’de referandumla kabul edilen yeni bir anayasa Nkurunziza’nın 2034’e kadar görevde kalmasına olanak sağlamıştı.

Lahey’den Arakanlı Müslümanlara yönelik soykırım için ‘acil’ karar

Okumaya devam et
Reklamlar

Dünya

Norveçli politikacı ve aktivistler: Türkiye’deki siyasi mahkûmları serbest bırakın!

Türkiye’de koronvirüs tedbirleri kapsamında çıkartılacak olan ‘İnfaz Yasası’nda siyasi tutuklu ve hükümlülerin kapsam dışında bırakılmasına Norveçli politikacı ve aktivistlerden tepki geldi.

Norveç’te faaliyet yürüten Den Nordiske Friheten (DNFriheten) Platformu, Türkiye’deki cezaevlerinde tutuklu bulunan siyasi mahkûm ve tutukluların çıkartılacak ‘İnfaz Yasası’ kapsamına alınması için bir kampanya başlattı. Kampanyaya Norveçli siyasiler ve aktivistler,  “Türkiye’deki siyasi mahkûmları serbest bırakın!” sözleriyle destek oldu.

Norveçli politikacı ve gazeteci Odd Anders With, Akademisyen Kari Synnes, din adamı Rolf Martin Synnes ve İvar Flaten yayınladıkları video ile destek verdi. Odd Anders With, sosyal medya hesabından paylaştığı video ile herkesi bu kampanyaya deste vermeye davet etti.

Norveç’in yardım kuruluşu Rødekors gönüllüsü Gry sveen de Türkiye’deki durumu özetleyen bir paylaşım yaparak destek istedi.

Norveçli Sosyal Destek Uzmanı Monica Indemarsson ise HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun başlattığı imza kampanyasına destek olunması çağrısında bulundu.

Norveç’in yardım kuruluşu Rødekors gönüllüsü Gry sveen, sosyal medya hesabından arkadaşlarına kampanyaya destek olmaları için çağrıda bulundu.

1 dakikalık video kampanyası büyüyor

Okumaya devam et

Dünya

Koronadan ‘egzersiz ve yüksek moral’ ile korunun!

Koronavirüs salgınına karşı vücudu sağlıklı, formda tutmak tıp uzmanlarının en önemli önerisi. Bunun için de egzersiz, doğru beslenme, sigarasız yaşam ve psikolojiyi korumak gerekiyor.

BOLD – Dünya geneli hızla yayılarak 678 bini aşkın kişiye bulaşan koronavirüse (Kovid-19) tıp uzmanları ısrarla elleri sabunla yıkama, sosyal mesafeyi koruma tavsiyelerini dillendiriyor.

SAĞLIKLI BESLENME AĞIR GEÇİRME RİSKİNİ AZALTIYOR

Fakat daha önemlisi hastalığa karşı bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek şeklinde ifade ediliyor. Bu sebeple de sağlıklı ve formda kalacak adımların ihmal edilmemesi gerektiği belirtiliyor.

Perioperatif Bakım Merkezi (CPOC) uzmanları, sağlıklı beslenmenin Kovid-19’u ağır geçirme riskini azalttığını vurguluyor.

YOĞUN BAKIMDA TEDAVİ GÖRME İHTİMALİ DÜŞÜYOR

CPOC Direktör Yardımcısı Scarlett McNally, egzersiz yapılması, sigara ve alkolden kaçınılması ve psikolojinin korunması üzerinde duruyor. Bunların virüs kapılması halinde yoğun bakımda tedavi görme ihtimalini azalttığını kaydediyor.

McNally, özellikle risk grubundakilere egzersize başlamaları çağrısı yapıyor ve “Böylece virüse yakalanırlarsa, yoğun bakıma ihtiyaç duyma ihtimalleri azalır” diyor.

FİZİKSEL PERFORMANSI AZ KİŞİLERDE RİSK 5 KAT FAZLA

McNally, salgının başladığı Çin’deki uzmanların “Tıbbi sorunlu, fiziksel performansı düşük insanların, Kovid-19’a yakalandığında daha kötü bir sonucun ortaya çıkması ihtimalinin 5 kat, sigara içenlerinse 3 kat arttığını tespit ettiğini” söyledi.

PİŞİRİLECEK YEMEKLERİ ÖNCEDEN PLANLAMA TAVSİYESİ

İşte CPOC’nin hastalığa karşı önerileri:

Virüs sebebiyle kötü hissetmiyorsanız egzersiz yapın: Tempolu yürüme, bisiklete binme veya koşu, güç ve denge egzersizleri,

İyi beslenin, daha küçük porsiyonlar tüketin ve pişireceğiniz yemekleri önceden planlayın,

Psikolojinizi sağlam tutun, gece iyi uyuyun.

Haluk Levent’in kampanyasına ünlü dostlarından büyük destek

Okumaya devam et

Dünya

Bütçenin yüzde 20’si koronavirüs ile mücadeleye ayrıldı

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, koronavirüs hastalarının sağlık masraflarının yüzde 90’ını hükümetin karşılayacağını açıkladı. Bütçenin yüzde 20’sinin de koronavirüsle mücadeleye ayrıldığını kaydetti.

BOLD – İran’ın başkenti Tahran’da düzenlenen Koronayı Önleme ve Mücadele Merkezi toplantısında konuşan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ülkedeki salgınla ilgili son gelişmeleri aktardı.

İran’ın resmi haber ajansı IRNA’nın aktardığına göre, ülkedeki sağlık sistemini son 6 yılda çok güçlendirdiklerini söyleyen Ruhani, “Koronavirüse yakalanan ve hastanelere başvuran herkesin sağlık masraflarının yüzde 90’ını hükumet, sağlık sigortası yoluyla karşılayacak. Hasta masrafların sadece yüzde 10’unu ödeyecek” dedi.

Ruhani, ülkede halkın gıda malzemelerine erişimde herhangi bir sorunun yaşanmadığını belirtti.

ABD AMBARGOSU

ABD’nin tek taraflı yaptırımları nedeniyle halkın zor şartlarda yaşadığını vurgulayan Ruhani, bu yıl bütçenin yüzde 20’sinin koronavirüs salgını ile mücadeleye ayrıldığını söyledi.

Ruhani “Bütçenin yüzde 20’si, yani 1 trilyon tümen (yaklaşık 406 milyon Türk lirası) yeni tip koronavirüs ile mücadele için tahsis edildi. Ağır yaptırımlara maruz kalan bir ülkenin bunu nasıl yapabileceği dünyaya şaşırtıcı gelebilir. Bunun dışında hastaneler tam donanımlı ve sağlık çalışanlarının da motivasyonu yüksek” ifadelerini kullandı.

Kovid-19 nedeniyle bugün 139 kişinin daha hayatını kaybettiği İran’da, toplam can kaybı 2 bin 517, vaka sayısı 35 bin 408 oldu. Öte yandan, Kovid-19 vakalarının görülmeye başlandığı 19 Şubat’tan bu yana 11 bin 679 kişi de sağlığına kavuştu.

Okumaya devam et

Popular