Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Melek Çetinkaya, polis sorgusundaki o soruya böyle yanıt verdi: 3 lira verdim!

TEM tarafından gözaltına alınan Tutuklu Harbiyeli annesi Melek Çetinkaya’nın polis sorgusunda verdiği ifade sosyal medyada gündem oldu. Polisin “eylemi nasıl finanse ediyorsunuz?” sorusuna Çetinkaya’nın “3 lira verdim geldim” yanıtı sorgudaki komik diyaloglara dikkat çekti.

BOLD-Ankara’da Güvenpark’ta düzenlenmesi planlanan “Adalet Yürüyüşü”nü organize ettiği gerekçesiyle Terörle Mücadele (TEM) Şubesi tarafından gözaltına alınan Hava Harp Okulu öğrencisi Taha Furkan Çetinkaya’nın annesi Melek Çetinkaya, çıkarıldığı Sulh Ceza Hakimliği tarafından yurtdışı çıkış yasağı konularak serbest bırakıldı.

Müebbet hapse mahkûm edilen askeri öğrenciler adına Ankara Güvenpark’ta yaptığı eylemlerle tanınan Melek Çetinkaya, 19 Ocak günü başlattığı “Adalet Yürüyüşü” polis engeline takılmıştı. Kendisiyle birlikte yürüyüşe katılan 66 kişi de Ankara Güvenlik Şube Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alınmıştı.

Oğlu ve arkadaşları için “Adalet yürüyüşü” yapmak isterken Terörle Mücadele tarafından 21 Ocak’ta gözaltına alınan Melek Çetinkaya, savcılık sorgusu sonrası yurtdışı çıkış yasağı ve imza şartı ile serbest bırakıldı. Polis sorgusunda yaşanan ilginç diyaloglar ise dikkat çekti.

 

Melek Çetinkaya, savcılık sorgusunun ardından sevk edildiği Sulh Ceza Hakimliği önünde beklerken.

POLİS SORGUSUNDA YAŞANAN O DİYALOG!

Soruldu: İçerisinde yer aldığınız eylem ve etkinlikler hangi konuya istinaden, hangi isim altında yapılmakta ve ne amaçla gerçekleştirilmektedir?

Melek Çetinkaya: Benim oğlum Taha Furkan 19 yaşında askeri öğrenci iken Anayasal Düzeni Yıkmaya Teşebbüs suçundan Silivri Cezaevinde tutuklu olduğu için oğluma yapılan haksızlığı duyurmak amacıyla kendi başıma yaptığım bir eylemdir.

Soruldu: İçerisinde yer aldığınız eylem ve etkinliklerdeki sorumluluğunuz nedir?

Melek Çetinkaya: Anne olmam

Soruldu: İçerisinde yer aldığınız eylem ve etkinliklere ilişkin organizasyonun planlanması ve finanse edilmesi hususunda kim/kimlerle birlikte hareket etmektesiniz?

Melek Çetinkaya: Kendi başıma hareket ettim. Finanse edilecek bir durum yoktur. 3 lira verdim ve eylem yerine geldim.

Ankara TEM Şube’de gözaltındaki Melek Çetinkaya, zor durumda!

Gündem

AYM: 1 Mayıs’a müdahale hak ihlalidir

Anayasa Mahkemesi, İstanbul Valiliği tarafından yasaklanan 2015’teki 1 Mayıs eylemine yönelik yapılan polis müdahalesini ‘Hak ihlali’ olarak karara bağladı.

BOLD-2015 yılında 1 Mayıs İşçi Bayramı’nda İstanbul Taksim’de düzenlenmek istenen eylemde polis müdahalesine maruz kalan bir vatandaş Anayasa Mahkemesi’ne müracaat etti. AYM, 2015’teki 1 Mayıs eylemine ilişkin “toplantı ve gösteri yürüyüş hakkının ihlali” gerekçesiyle yapılan başvuruyu karara bağlandı. Mahkeme, Anayasa’nın 34. maddesinde güvence altına alınan toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının ihlal edildiğine karar kıldı.

AmorsNews’in haberine göre, Salih Şahin isimli vatandaş 2015 yılındaki 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü̈ etkinlikleri çerçevesinde gerçeklesen gösteri yürüyüşüne “gereksiz ve orantısız müdahale edilmesi nedeniyle toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkının” ve “kolluk güçlerinin hukuka aykırı kuvvet kullanımı nedeniyle de kötü muamele yasağının ihlal edildiği” gerekçesiyle başvuruda bulundu.

Şahin’in başvurusunu değerlendiren AYM kararında, “barışçıl olduğu kabul edilen ve kamuya açık bir alanda yapılan toplantı ve gösteri yürüyüşünün doğrudan dağıtılması şeklindeki müdahalenin Anayasa’nın 34. maddesiyle korunan hak yönünden demokratik toplumda gerekliliği kamu makamlarınca izah edilememiştir” denildi. Bu gerekçeyle Anayasa’nın 34. maddesinde güvence altına alınan toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkının ihlal edildiğine karar verdi.

Kararda, “toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının ihlal edildiğinin tespit edilmesinin başvurucunun uğradığı zararların giderilmesi bakımından yetersiz kalacağı açıktır. Dolayısıyla eski hâle getirme kuralı çerçevesinde ihlalin bütün sonuçlarıyla ortadan kaldırılabilmesi için toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının ihlali nedeniyle yalnızca ihlal tespitiyle giderilemeyecek olan manevi zararları karşılığında başvurucuya net 6 bin TL manevi tazminat ödenmesine karar verilmesi gerekir” ifadelerine yer verildi.

AKP’li arkadaşını yerin dibine soktu: “Yarın Yunan Anadolu’ya girse enişte diye boynuna sarılır”

Okumaya devam et

Gündem

Tarihi mahkemede Adnan Menderes’ten güldüren Necip Fazıl savunması

Eski başbakanlardan Adnan Menderes’in örtülü ödenekten Necip Fazıl’ın Büyük Doğu dergisine aktardığı paraların hesabını mahkemede verdiği görüntüler ortaya çıktı.

BOLD – Türkiye’nin merhum başbakanlarından 1961 yılında idam edilen Adnan Menderes’in yargılandığı tarihi mahkemeden bir görüntü sosyal medyada dolaşıma girdi. Mahkeme de Menderes’e Örtülü ödenekten Necip Fazıl Kısakürek’in sahibi olduğu”Büyük doğu” dergisine aktardığı paraların hesabı soruluyor. İddia makamı, Başbakanlık tarafından ajans, gazete ve dergilere ödenen yaklaşık 700 bin liranın 147 bin lirasının sadece Büyük Doğu’ya aktarıldığını belirtiyor.

‘DÜZELTECEĞİM DİYOR O ŞEKİLDE GİDİYOR’

Menderes, bu paranın fazla olduğunu söyleyen Mahkeme Başkanı Salim Başol’a paraların bir kerede verilmediğini söylüyor. Bu sefer de Başol, ‘Necip Fazıl’ın yazılarının memleket yararına mı ki?’ diye soruyor. Menderes’in bu soruya verdiği ”Onun memleket yararından ayrıldığını gördüğümüz an münasebeti kestik. Uzun zaman münasebeti kesiyoruz tekrar geliyor, düzelteceğim, doğru gideceğim diyor,o şekilde devam ediyor” cevabı salondakileri güldürüyor.

İşte o tarihi görüntüler:

Okumaya devam et

Gündem

AKP’li arkadaşını yerin dibine soktu: “Yarın Yunan Anadolu’ya girse enişte diye boynuna sarılır”

Sokak röportajı yapan muhabirin mikrofon uzattığı muhalif bir vatandaş, kendisini kızdıran AKP’li tanıdığıyla kamera önünde ekonomik krizi tartışınca açtı ağzını yumdu gözünü.

BOLD – Sokak röportajı yapan muhabirin mikrofon uzattığı bir vatandaş ile AKP’li tanıdığı kameralar önünde tartışmaya başladı. AKP’li vatandaşın “Kim aç bu memlekette. Bana aç birini getirin. Memlekette ne yok. Memleket güllük gülistanlık” sözlerine arkadaşından sert cevap geldi. Doğal gaz zamlarını eleştiren vatandaşa yine AKP’li yakını itiraz ederek, “Yazlığın var kışlığın var. Neyin yok ki” dedi.

BELKİ VERGİ DE VERMİYORDUR BU

Bu sözler muhalif vatandaşı daha da kızdırdı. Kendisini değil memleketi düşündüğünü söyleyen vatandaş, ”Bu ruh hastasının kira gelirleri var. Memlekette herkesi kendi gibi zannediyor. Bu hiçbir şeye para vermez. Doğru düzgün vergi de vermiyordur belki de. Bunun için ülkenin fabrikaları kapatılmış şirketleri kapatılmış önemli değil. Yunan Anadolu’ya girse enişte diye boynuna sarılır” diye konuştu.

İşte sosyal medyada platformlarında büyük ilgi gören o röportaj:

Arınç’tan KHK’lılarla ilgili açıklama: Beraat etmiş kimse iş vermiyor, bu adam dağa mı çıksın?

Okumaya devam et

Popular