Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Avrupa Komisyonu ve AB Konseyi Brexit anlaşmasını imzaladı

Avrupa Komisyonu ile Avrupa Birliği Konseyi, Avrupa Parlamentosunun onayına sunulacak Brexit anlaşmasını imzaladı. İngiltere’de parlamento aşamasının tamamlanmasının ardından Kraliçe 2. Elizabeth de Brexit anlaşmasını dün onaylamıştı.

BOLD Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen sosyal medyada yaptığı açıklamada, “Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel ile AP’nin oyuna sunulacak Brexit anlaşmasını imzaladık” dedi.

Ursula von der Leyen ile Charles Michel’in resmi onayıyla, Brexit anlaşmasının metni 29 Ocak’ta Avrupa Parlamentosunun oyuna sunulacak. Perşembe günü AB’ye üye devletler anlaşmayı yazılı olarak onaylayacak.

İmzadan sonra Charles Michel, “Her şeyin değişmesi artık kaçınılmaz ancak arkadaşlığımız devam edecek. Ortak ve müttefikler olarak yeni bir döneme giriyoruz. Bu yeni sayfayı hep birlikte yazalım” diye konuştu

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth, parlamento aşamasının tamamlanmasının ardından dün ülkenin Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılmasına (Brexit) ilişkin yasa tasarısına onay vermişti.

İngiltere’nin 31 Ocak’ta AB’den resmen ayrılmasının hukuki temelini teşkil eden tasarı, Kraliçe’nin onayıyla yasalaşarak yürürlüğe girdi.

Kraliçe Elizabeth, Britanya’nın AB’den ayrılışını içeren tasarıyı onayladı

Dünya

Almanya’nın sızan Türkiye raporu: Basın senkronize, yargı terör suçlamalarında fazla hızlı ve rahat

Almanya Dışişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan, Türkiye ile ilgili basına sızan özel 31 sayfalık raporda Türk yargısı ve basınıyla ilgili çarpıcı ifadeler bulunuyor.

BOLD- Der Spiegel’de yayınlanan Türkiye ile ilgili 31 sayfalık, 24 Ağustos tarihli raporda, basın ve düşünce özgürlüğü konularında ilginç ifadeler yer aldı. Hazirana kadar olan dönemi kapsayan raporda, toplantı ve gösteri hakkı, fikir beyan etme, basın özgürlüğü alanlarında ciddi bir baskının olduğu belirtildi. Türkiye’de yayın yapabilen yazılı ve görsel medyanın ise neredeyse tamamen aynı çizgiye geldiği ve adeta senkronize olduğu, çoğulculuğun ise artık mevcut olmadığı belirtildi.

DEMOKRATİK HAKLAR SADECE YAZILI MEVCUT

Raporda, temel haklar noktasında büyük ihlallerin olduğu vurgulanırken, anayasadaki demokratik hakların ağır darbe aldığı ve artık sadece yazılı olarak mevcut oldukları ifade edildi.

YARGIYA AĞIR ELEŞTİRİ

Türk yargısını terör suçlamaları konusunda fazla hızlı ve rahat olarak nitelendiren raporda, Türk güvenlik güçlerinin güneydoğu bölgesindeki uygulamalarına halk tarafından getirilen eleştirilerin dahi bu tür suçlamalarda kullanılabildiği belirtiliyor.

Raporda, Türk yargısının büyük oranda işlevsizleştirildiği ve politik olarak yönlendirildiği de ifade edilerek iktidarın hoşuna gitmeyen kararlar alan hakimlerin ve savcıların bireysel olarak cezalandırıldığı anlatıldı. Ayrıca raporda, bazı diğer hakim ve savcıların hükumetin istediklerini yaparak durumu kendi kariyerleri için fırsata çevirdikleri aktarıldı.

MÜLTECİ KONUSU DA YER ALDI

Uluslararası kıyaslamalarda Türkiye’nin mülteci ve göç politikalarının olumlu olmaya devam ettiği rapora eklenerek ülkenin dünyadaki en büyük mülteci kalabalıklarından birine ev sahipliği yaptığının altı çiziliyor. Türkiye’nin bu anlamda Avrupa Birliği (AB) için zor ama önemli bir ortak olmaya devam ettiği kaydediliyor.

Raporda ayrıca Türkiye’de bulunan mültecilerin çoğunun yasa dışı şekilde çalışmaya devam ettiği ve bu nedenle de ortaya insan hakları ihlalleri çıktığı, güvenlik güçleri ve iş verenlerin durumu suistimal edebildikleri ekleniyor. Yine bununla birlikte yaşanan ihlallerin sistematik olduğuna dair yeterli bulgular olmadığı belirtiliyor.

BU TÜR RAPORLAR NEDEN HAZIRLANIYOR?

Alman basınına yansıyan rapor, Federal Alman devletinin düzenli aralıklarla en çok sığınmacı aldığı ülkelere yönelik hazırladığı türde belgeler. Bu raporların sonucuna göre, sığınmacılık politikaları yeniden değerlendiriliyor ve verilecek olan izinlerin sayısı arttırılıyor veya düşürülüyor. Son bir yılda Almanya’ya 10 binden fazla Türk sığınma ve iltica başvurusu yaptı. Bu başvuruların neredeyse yarısının kabul edildiği biliniyor.

Türkiye savaşın eşiğine geldiği Yunanistan’dan pirinç alıp ‘yerli’ diye satıyor

Okumaya devam et

Dünya

Pompeo’dan İslam dünyasına çağrı: Doğu Türkistan için ses yükseltin

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Müslüman liderlere çağrıda bulunarak Doğu Türkistan ve Çin’de baskı altındaki Müslümanlarla ilgili seslerini yükseltmelerini istedi.

BOLD – İtalya’yı ziyaret eden Pompeo, ABD’nin Roma Büyükelçiliği’nde dini özgürlüklerle ilgili düzenlenen bir konferansta yaptığı konuşmada, “Müslüman liderlerin, etnik Kazak ve Kırgızlar da dahil olmak üzere Uygurlar ve Çin’de baskı altındaki diğer Müslümanlar için seslerini yükseltmelerini umuyorum. Bu benim coşkulu ümidim ve beklentim” dedi.

“Yahudi liderler de Yemen’de sayıları azalan Yahudi cemaati için ayağa kalkmalı.” ifadesini kullanan Pompeo, “Hristiyan liderlerin Kuzey Kore ve Irak’taki kardeşleri adına seslerini yükseltmek gibi bir yükümlülüğü var.” şeklinde konuştu.

Vatikan’dan Çin’deki dini özgürlüklere yönelik ihlallerin kınaması konusunda Washington’la aynı safta yer almasını isteyen ABD’li bakan, Papa Francis’ten Çin’le 2018’de yapılan piskoposların atanması anlaşmasını sonlandırmasını istedi.

MERKEL’DEN ÇİN’E ELEŞTİRİLER

Çin’deki Müslüman azınlığa uygulanan baskılarla ilgili Pekin’e yönelik bir tepki de Almanya Başbakanı Angela Merkel’den geldi.

Çin’i ülkedeki azınlıklara karşı “kötü ve zalimce muamelede bulunmakla” suçlayan Merkel, ayrıca Hong Kong’daki muhalefete yönelik baskılara ilişkin derin endişe duyduklarını da dile getirdi.

Federal Meclis’te açıklamalarda bulunan Merkel, hak ihlalleri meselesini Avrupa Birliği zirvesinin gündemine taşıyacaklarını aktardı.

AB dönem başkanı Almanya’nın Başbakanı Merkel, “Çin’deki azınlıkların haklarının kötü ve zalimce muamele görmesini de AB liderler zirvesinin gündemine getireceğiz” diye konuştu.

Alman Dışişleri: Türkiye’de ifade özgürlüğü ‘iptal’ yargı işlevsiz

Okumaya devam et

Dünya

Merkel: Türkiye ile ilişkilerimizi yeniden dengelemek zorundayız

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye ile ilişkilerin çok boyutlu olduğunu belirtti. “Türkiye ile ilişkilerimizi yeniden dengelemek zorundayız çünkü birçok önemli konu hala bu ülkeyle iş birliğine bağlı” dedi.

BOLD – Almanya Başbakanı Angela Merkel, Federal Meclisteki bütçe görüşmelerinde yaptığı konuşmada, yarınki Avrupa Birliği (AB) toplantısında Türkiye ile ilişkilerin ele alınacağını belirtti.

Türkiye ile ilişkilerin çok boyutlu olduğunu ifade eden Merkel, “Bir taraftan insan hakları ile ilgili gelişmelerden yakınıyoruz diğer taraftan ise Türkiye ile Yunanistan ve (Güney) Kıbrıs arasındaki gerilimin ne kadar ciddi olduğunu görüyoruz. Askeri bir eylem ile barış arasındaki çizginin ne kadar ince olduğunu görüyoruz.” dedi.

Türkiye’nin NATO üyesi olduğunu vurgulayan ve Türkiye’nin mültecilere kapılarını açtığını hatırlatan Merkel, “Türkiye mültecileri ağırlamada inanılmaz ve dikkate değer işler yapıyor. Türkiye 4 milyon mülteciyle belki de dünyada en çok mülteci barındıran ülke. Bu nedenle, anlaşmazlıkların çözümüne nasıl katkıda bulunabileceğimize ve mülteci konusunda iş birliğimizi nasıl güçlendirebileceğimize bakmalıyız. Türkiye ile ilişkilerimizi yeniden dengelemek zorundayız çünkü birçok önemli konu hala bu ülkeyle iş birliğine bağlı.” ifadelerini kullandı.

Alman Dışişleri: Türkiye’de ifade özgürlüğü ‘iptal’ yargı işlevsiz

Okumaya devam et

Popular