Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Avrupa Komisyonu ve AB Konseyi Brexit anlaşmasını imzaladı

Avrupa Komisyonu ile Avrupa Birliği Konseyi, Avrupa Parlamentosunun onayına sunulacak Brexit anlaşmasını imzaladı. İngiltere’de parlamento aşamasının tamamlanmasının ardından Kraliçe 2. Elizabeth de Brexit anlaşmasını dün onaylamıştı.

BOLD Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen sosyal medyada yaptığı açıklamada, “Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel ile AP’nin oyuna sunulacak Brexit anlaşmasını imzaladık” dedi.

Ursula von der Leyen ile Charles Michel’in resmi onayıyla, Brexit anlaşmasının metni 29 Ocak’ta Avrupa Parlamentosunun oyuna sunulacak. Perşembe günü AB’ye üye devletler anlaşmayı yazılı olarak onaylayacak.

İmzadan sonra Charles Michel, “Her şeyin değişmesi artık kaçınılmaz ancak arkadaşlığımız devam edecek. Ortak ve müttefikler olarak yeni bir döneme giriyoruz. Bu yeni sayfayı hep birlikte yazalım” diye konuştu

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth, parlamento aşamasının tamamlanmasının ardından dün ülkenin Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılmasına (Brexit) ilişkin yasa tasarısına onay vermişti.

İngiltere’nin 31 Ocak’ta AB’den resmen ayrılmasının hukuki temelini teşkil eden tasarı, Kraliçe’nin onayıyla yasalaşarak yürürlüğe girdi.

Kraliçe Elizabeth, Britanya’nın AB’den ayrılışını içeren tasarıyı onayladı

Dünya

Merkel ve Macron’dan İdlib’de ateşkes çağrısı

Angela Merkel ve Emmanuel Macron, İdlib için ateşkes çağrısında bulundu. Merkel “Durumun hızlı bir şekilde iyileşmesini umut ediyorum” derken Macron, İdlib’de insani felaket yaşandığını belirtti.

BOLD – Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İdlib’de ateşkesin sağlanması gerektiğini söyledi. İki lider, Brüksel’de düzenlenen bütçe konulu Avrupa Birliği (AB) Zirvesinin ardından gazetecilerle konuştu.

SİYASİ ÇÖZÜM BULUNMALI

Merkel, İdlib’deki durumun hızlı bir şekilde iyileşmesini umut ettiğini söyledi. İdlib’de ateşkesin sağlanması ve siyasi çözümün bulunması için ısrar ettiklerini belirtti. Yüz binlerce insanın umutsuzluk içinde ve insani olarak zor durumda olduklarını ifade etti. Merkel, sığınmacıların daha iyi bir şekilde barınmaları için Almanya’nın yardım teklif ettiğini anlattı. Rusya ile Türkiye arasında İdlib’e ilişkin çabaların olacağını ve Erdoğan ile Vladimir Putin’in telefon görüşmesi yaptığını duyduklarını ifade etti.

RUSYA VE SURİYE’DEN İSTEDİK

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da, “Merkel ve bana göre İdlib’deki durum derhal ateşkes sağlayarak çözülür. Bunu Rusya ve Suriye’den istedik” dedi. Macron, ülkesinin önceliğinin tarım konusunda ortak bir bütçe oluşturmak olduğunu belirtti. “Bir anlaşmaya varamadık. Derinden üzgünüm.” diyen Macron, bütçe konusunda çalışmaların devam edeceğini söyledi.

Macron, AB ülkeleri arasında bir ‘gruplaşma’ olmadığını da dile getirdi. Bütçe konusunda bir anlaşma sağlayabilmek için iki gün boyunca Almanya Başbakanı Angela Merkel ile el ele çalıştığını aktaran Macron, zirve sırasında Merkel ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i aradığını belirtti.

İNSANİ FELAKET YAŞANIYOR

Macron, “İdlib’de insani felaket yaşanıyor. Rusya destekli Esad İdlib’de ilerliyor” dedi. Macron, “İdlib’de askeri tansiyonun yükselme riski bulunuyor. Dün iki Türk asker hayatını kaybetti. Daha önce de onlarcası yaşamını yitirdi. Çok riskli bir durum. Bu durum göç krizine de götürebilir” değerlendirmesinde bulundu. Macron, 2 milyona yakının kişinin yerinden edildiğini veya çok kötü şartlarda olduğunu belirterek sözlerini şöyle tamamladı:

“Putin ve Erdoğan’a karşı çok açık konuştuk. Putin’in rolü ve sorumluluğu bulunuyor. Merkel ve bana göre (İdlib’deki) durum derhal ateşkes sağlayarak çözülür. Bunu Rusya ve Esed rejiminden istedik. Bu durum aynı zamanda siyasi bir süreç ile çözülür. Bu nedenle İstanbul formatında 4’lü (Rusya, Türkiye, Almanya ve Fransa) bir toplantının düzenlenmesi konusunda hazır bulunduğumuzu ve en kısa zamanda yapmak istediğimizi belirttik. Gidebileceğimiz tek yol bu.”

Tayyip Erdoğan, dün Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Angela Merkel ile üçlü bir telefon görüşmesi gerçekleştirmişti.

Okumaya devam et

Dünya

ABD’den “Türkiye’nin yanındayız” açıklaması

ABD Dışişleri Bakanlığı İdlib’te şehit olan Türk askerleri için başsağlığı dileyerek, “NATO müttefikimiz Türkiye’nin yanındayız” açıklaması yaptı. Açıklamanın Erdoğan-Putin görüşmesinden sonra gelmesi dikkat çekti.

BOLD – ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından İdlib şehitleri için başsağlığı dilenerek, “NATO müttefikimiz Türkiye’nin yanındayız” açıklaması yapıldı.

ŞEHİTLER İÇİN BAŞSAĞLIĞI DİLENDİ

ABD Dışişleri Bakanlığından bir yetkili, AA muhabirinin İdlib’de yaşanan son gelişmeler ve Türk askerlerinin şehit düşmesine ilişkin sorusuna yazılı cevap verdi. Açıklamada, “Türkiye hükümetine, askerlerinin ölümünden dolayı başsağlığı dileklerimizi gönderiyoruz” ifadesi kullanıldı.

TÜRKİYE, GERGİNLİĞİN AZALTILMASI İÇİN ORADA

Türk askerlerinin bölgede koordinasyon ve gerginliğin azaltılması için İdlib’de bulunduğuna dikkat çekilen açıklamada, “Bu tür eylemlere karşı NATO müttefikimiz Türkiye’nin yanındayız. Başkan Donald Trump, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile cumartesi günü yaptığı telefon görüşmesinde İdlib’e yönelik endişelerini dile getirmiştir. Ayrıca, Trump bu görüşmede Rusya’ya Esed rejiminin zulümlerine desteği sonlandırması ve Suriye’deki iç savaşa siyasi bir çözüm bulunması için yaptığı çağrıyı yinelemiştir” denildi.

18 Şubat’ta gözaltına alınanlara işkence yapılıyor

Okumaya devam et

Dünya

Putin, cihatçıların saldırgan tavırlarını Erdoğan’a şikayet etti

Kremlin, Putin’in İdlib’de cihatçıların saldırgan eylemlerinden derin endişe duyduğunu Erdoğan’a ilettiğini açıkladı.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefon görüşmesi sonrası Kremlin’den açıklama yapıldı. Açıklamada iki liderin görüşmede, İdlip konusunda teması arttırma noktasında anlaştığı belirtildi.

PUTİN, GÖRÜŞMEDE CİHATÇILARI GÜNDEME GETİRMİŞ

İki liderin yapılan tüm anlaşmalara bağlı olduklarını ifade ettikleri belirtilen açıklamada, Putin’in “İdlib’de cihatçıların saldırgan eylemlerinden derin endişe duyduğu”nu Erdoğan’a ilettiği belirtildi. Açıklamada, Putin ve Erdoğan’ın, Suriye’nin İdlib vilayetinde gerilimin düşürülmesi, ateşkesin güvenceye alınması ve terörist tehditlerin etkisiz hale getirilmesi hedefi doğrultusunda temaslarını yoğunlaştırma konusunda mutabık oldukları kaydedildi. Açıklamada ayrıca iki liderin Libya’daki gelişmeleri de görüştükleri bildirildi.

18 Şubat’ta gözaltına alınanlara işkence yapılıyor

Okumaya devam et

Popular