Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Erdoğan’dan Merkel’e anlamlı hediye: Sırçalı ayna ve miğfer

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Almanya Başbakanı Merkel, Türk Alman Üniversitesi’nin yeni kampüsünün açılışına katıldı. Tören sonrası Erdoğan Merkel’e, özel üretilen sırçalı saray aynası ile miğfer hediye etti.

BOLD Türk Alman Üniversitesi’nin İstanbul’daki açılış törenine katılan Almanya Başbakanı Angela Merkel, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan kendisini şaşırtan iki armağan aldı.

Erdoğan Alman Şansölyesi’ne Paşabahçe tarafından özel üretilen sırçalı saray aynası ile miğfer takdim etti.

Üniversitenin yeni binalarının açılış töreninde önce Almanya Başbakanı Merkel söz aldı. “Burada 5 bin öğrencinin eğitim görmesi planlanıyor. Türkiye ve Almanya arasındaki işbirliğinin örneği. Üniversite ilişkimizi gelecekte daha da güçlendirecek ve mezun olan öğrenciler bilimde, ekonomide ve bürokraside sorumluluk taşıyan öğrenciler olacak” dedi.

Alman Başbakanı sonrası kürsüye çıkan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan ise şunları söyledi, “İnşallah bizler de diğer devlet üniversitesi olduğu gibi Türk-Alman Üniversitesi’ne de her türlü desteği vermeye devam edeceğiz. Üniversite inşasını üstlenen TOKİ’ye de ayrıca şükranlarımı sunuyorum.”

ŞANSÖLYE MERKEL TAKDİM SIRASINDA ŞAŞKINLIĞINI GİZLEMEDİ

Törenin ardından Erdoğan, Merkel’e Paşabahçe’nin özel ürettiği sırçalı saray aynası ve zafer miğfer hediye etti. Alman Şansölyesi hediyeler karşısında şaşkınlığını gizlemedi.

 

Topkap Sarayı’nda sergilenen Murassa Ayna’dan esinlenip tasarlanan ayna, 24 ayar altın yaldız ve renkli cam baloncuklar kullanılarak dekorlanmış. Sadece 1999 adet üretilen ve Paşabahçe stoklarında kalmayan hediyenin fiyatı 2 bin 395 lira.

El imalatı camdan üretilen, 24 ayar altın, yaldız ve eskitme boyalarla dekorlanan zafer miğfer ise 1950 liraya satılıyor.

Eski çağlardan itibaren aynalar gücün, zenginliğin ve soyluluğun simgesi olageldi. Kralların saraylarına devasa aynalar yaptırmaları da bunun bir yansımasıdır.

SANA ALACAK SENDEN DAHA GÜZEL BİR HEDİYE BULAMADIM MESAJI

Tarihçi Tolunay Sandıkçığlu’nun çalışmasına göre; ayna Osmanlı’da da bir erkeğin bir kadına verebileceği en güzel hediye olarak görülüyordu. Anlamı ise ‘Sana alacak senden daha güzel bir hediye bulamadım’ demekti.

Kamyonetine el konulan ayvacı İmamoğlu’na isyan etti: “Hani her şey çok güzel olacaktı…”

Politika

Demirtaş’tan 33 şehit mesajı: “Savaş çığlıklarını değil, barış sesimizi yükseltelim”

Selahattin Demirtaş, cezaevinden İdlib şehitleri için açıklama yaptı. Şehitler için rahmet dileyen Demirtaş, “Savaş çığlıklarını değil, barış sesimizi yükseltelim” dedi.

BOLD – Edirne Cezaevinde 3 yılı aşkın süredir tutuklu bulunan tutuklu muhalif lider Selahattin Demirtaş, Suriye’nin İdlib kentinde hava saldırısında şehit olan 33 asker için mesaj gönderdi.

Demirtaş mesajında şu ifadeleri kullandı: “İdlib’deki saldırıda yaşamını yitiren güvenlik personellerine Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyor, acılarını, üzüntülerini yürekten paylaşıyorum. İçeride ve dışarıda sürdürülen savaş, çatışma, gerilim politikalarının daha fazla yıkıma ve acıya yol açmamasını diliyorum. Her koşulda barışı, diyalogla sorunların çözümünü savunmak en onurlu, erdemli tutumdur. Savaş çığlıklarını değil, barış sesimizi yükseltelim.”

Okumaya devam et

Politika

İdlib faciasının ardından konuştu: “İlk atış sonrası uyarı yapılmasına rağmen saldırı sürdü”

Suriye’nin İdlib bölgesinde 33 Mehmetçik’in hava saldırısı sonrası şehit olmasının ardından Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar ilk kez konuştu: “İlk atış sonrası uyarı yapılmasına rağmen saldırı sürdü.”

BOLD – Hulusi Akar, 33 askerin Suriye’de şehit olmasının ardından ilk açıklamasını yaptı. Akar şunları dile getirdi: “Hain saldırı sonrasında uçak, SİHA ve kara ateş destek vasıtalarımızla 200’ü aşkın rejim hedefi ağır ateş altına alındı. Atışlar sonucu 5 helikopter, 23 tank, 23 top ve obüs, bir SA-17, bir SA-22 hava savunma sistemi, 309 rejim askeri etkisiz hale getirildi. Birliklerimizin bulunduğu yerler önceden Rusya’nın sahadaki yetkilileri ile koordine edilmesine rağmen bu saldırı gerçekleştirilmiştir. İlk atış sonrası uyarı yapılmasına rağmen saldırı sürmüştür.”

AMBULANSLAR DAHİ VURULMUŞTUR

Saldırı sırasında karşı tarafın ilk atışına müteakip uyarının yinelendiğini ifade eden Akar, “Önceden Rusya Federasyonu’nun sahadaki yetkilileriyle koordine edilmesine rağmen bu saldırı gerçekleştirilmiş; ilk atışa müteakip bir kez daha uyarı yapılmasına rağmen bir saldırı daha gerçekleştirilmiştir. Bu saldırılarda ambulanslar dahi vurulmuştur.”

RUSYA “BİLGİ VERİLMEDİ” DEMİŞTİ

Rusya Savunma Bakanlığı, İdlib’deki saldırı ile ilgili açıklamasında Türkiye’nin, askerlerinin İdlib vilayetindeki koordinatları konusunda Rus ordusuna bilgi vermediğini, Türkiye’nin verdiği bilgilere göre Türk askerlerinin saldırının gerçekleştirildiği bölgede bulunmaması gerektiğini bildirmişti.

Açıklamada, Suriye ordusunun topçu ateşinde hayatını kaybeden Türk askerlerinin “teröristler”in arasında bulunduğu ileri sürülmüştü. Rusya ve Esad rejimi, silahlı muhalifleri “terörist” olarak nitelendiriyor.

 

Savunma Bakanı Hulusi Akar ve kuvvet komutanları Suriye sınırında

 

Okumaya devam et

Politika

Tayyip Erdoğan’dan şehitler için ses yok

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, İdlib’de verilen şehitlerle ilgili başsağlığı mesajı dahil hiçbir paylaşımda bulunmadı.

BOLD – Suriye’de Türk Silahlı Kuvvetleri’ne düzenlenen hava saldırısında hayatını kaybeden onlarca şehitle ilgili AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan sessizliğini koruyor.

Teamül dışına çıkılarak şehit sayısı Hatay Valisi’ne açıklattırılırken, Saray cephesi sessiz. Tayyip Erdoğan’ın 14 milyon takipçili Twitter hesabı, Kandil mesajından sonra sustu. Şehitler için başsağlığı dilenmezken, son durumla ilgili resmi bir açıklama da yapılmadı.

Türkiye kapıları açınca yüzlerce göçmen Yunanistan’a doğru yürüyüşe geçti

Okumaya devam et

Popular