Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Erdoğan’dan Merkel’e anlamlı hediye: Sırçalı ayna ve miğfer

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Almanya Başbakanı Merkel, Türk Alman Üniversitesi’nin yeni kampüsünün açılışına katıldı. Tören sonrası Erdoğan Merkel’e, özel üretilen sırçalı saray aynası ile miğfer hediye etti.

BOLD Türk Alman Üniversitesi’nin İstanbul’daki açılış törenine katılan Almanya Başbakanı Angela Merkel, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan kendisini şaşırtan iki armağan aldı.

Erdoğan Alman Şansölyesi’ne Paşabahçe tarafından özel üretilen sırçalı saray aynası ile miğfer takdim etti.

Üniversitenin yeni binalarının açılış töreninde önce Almanya Başbakanı Merkel söz aldı. “Burada 5 bin öğrencinin eğitim görmesi planlanıyor. Türkiye ve Almanya arasındaki işbirliğinin örneği. Üniversite ilişkimizi gelecekte daha da güçlendirecek ve mezun olan öğrenciler bilimde, ekonomide ve bürokraside sorumluluk taşıyan öğrenciler olacak” dedi.

Alman Başbakanı sonrası kürsüye çıkan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan ise şunları söyledi, “İnşallah bizler de diğer devlet üniversitesi olduğu gibi Türk-Alman Üniversitesi’ne de her türlü desteği vermeye devam edeceğiz. Üniversite inşasını üstlenen TOKİ’ye de ayrıca şükranlarımı sunuyorum.”

ŞANSÖLYE MERKEL TAKDİM SIRASINDA ŞAŞKINLIĞINI GİZLEMEDİ

Törenin ardından Erdoğan, Merkel’e Paşabahçe’nin özel ürettiği sırçalı saray aynası ve zafer miğfer hediye etti. Alman Şansölyesi hediyeler karşısında şaşkınlığını gizlemedi.

 

Topkap Sarayı’nda sergilenen Murassa Ayna’dan esinlenip tasarlanan ayna, 24 ayar altın yaldız ve renkli cam baloncuklar kullanılarak dekorlanmış. Sadece 1999 adet üretilen ve Paşabahçe stoklarında kalmayan hediyenin fiyatı 2 bin 395 lira.

El imalatı camdan üretilen, 24 ayar altın, yaldız ve eskitme boyalarla dekorlanan zafer miğfer ise 1950 liraya satılıyor.

Eski çağlardan itibaren aynalar gücün, zenginliğin ve soyluluğun simgesi olageldi. Kralların saraylarına devasa aynalar yaptırmaları da bunun bir yansımasıdır.

SANA ALACAK SENDEN DAHA GÜZEL BİR HEDİYE BULAMADIM MESAJI

Tarihçi Tolunay Sandıkçığlu’nun çalışmasına göre; ayna Osmanlı’da da bir erkeğin bir kadına verebileceği en güzel hediye olarak görülüyordu. Anlamı ise ‘Sana alacak senden daha güzel bir hediye bulamadım’ demekti.

Kamyonetine el konulan ayvacı İmamoğlu’na isyan etti: “Hani her şey çok güzel olacaktı…”

Politika

“PKK Suriye’de Irak’ta değil Ankara’da kuruldu, çözümü de burada”

TBMM Dışişleri Komisyonu Üyesi HDP’li Hişyar Özsoy, Türkiye’nin sınır ötesi operasyonlarının Kürt meselesi ve PKK konusunda çözüm olmayacağını belirtti. “PKK Ankara’da kurulmuş bir örgüt. Çözümü Türkiye sınırları içinde aramalısınız” dedi.

BOLD – Meclis Dışişleri Komisyonu Üyeleri Hişyar Özsoy, Serpil Kemalbay ve Tülay Hatimoğulları, Türkiye’nin sınır ötesi operasyonları ile Ortadoğu ve Libya’daki gelişmelere ilişkin basın toplantısı düzenledi. TBMM’deki toplantıda konuşan HDP Diyarbakır Milletvekili Hişyar Özsoy, Türkiye’nin dış politikada “komşularla sıfır sorun” politikası yürüteceğini belirtmesine rağmen gelinen aşamada komşusunun kalmadığını söyledi.

Mezopotamya Ajansı’nın aktardığına göre Türkiye’nin Suriye ve Irak’a yönelik sınır ötesi operasyonlarının arkasında Kürt sorunu ve PKK olduğunu vurgulayan Özsoy, “Bunlar Irak’ta, Suriye’de çözülebilecek sorunlar değil. PKK tam şu kentte, Ankara’da kurulmuş bir örgüt” diye konuştu. Özsoy şöyle devam etti: “PKK, Türkiye’nin dinamikleri içerisinden çıkmış bir örgüt. Çözümü arayacaksanız, sınır ötesi operasyonlarla, savaşla değil, diyalogla ve Türkiye’nin sınırları içerisinde çözmek zorundasınız. Türkiye, Suriye’de de Libya’da da boğazına kadar suça batmış durumda.”

HER YERİ FETHEDECEKLER HAVASI YARATILIYOR

Türkiye’nin her yere “sert güç” olarak girmek istediğini dile getiren Özsoy, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Osmanlıcılık ve İttihatçılık sentezinde bir politika yürüttüğünü söyledi. Özsoy, şunları dile getirdi: “Türkiye, dış politikada ‘bir koyup, üç almak’ şeklinde bir politika yürütmek istiyor. Hükumetin domine ettiği kanallara baktığımızda, neredeyse bir fetih havası var. Suriye’den, Libya’ya her tarafı fethedecekler havasını yaratıyorlar. Politikalarının arka planında da ‘saha da yoksan masada da yoksun’ düşüncesi var. Sahada olmaktan kasıtları da savaşmak. Türkiye’nin yaptığı şey fetih falan değil, yaptığı şey; Türkiye’de, Suriye’de, Libya’da yaşayan halkların çıkarlarına değil, emperyal politikalarını çıkarlarınadır. Suriye’yi de Libya’yı da kendi vesayet savaşlarının merkezi haline getirdiler. Rusya’nın Suriye ve Libya’da daha fazla ilerlememesi için Amerika, Türkiye’nin sırtını sıvazlıyor. Amerika ve kimi batılı güçler Türkiye’ye bölgesel jandarmalık rolünü veriyorlar. Türkiye’nin oyun kurduğu, oyun yıktığı bir durum söz konusu değil. Bu güçler, ‘Biz savaşmayacağız ama yerel partnerimiz Türkiye savaşsın’ diyor.”

Okumaya devam et

Politika

Akşener ekonomi ile Erdoğan’ı vurdu: Sözüm ona dünya bize hayran, Avrupa bizi kıskanıyor!

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Erdoğan’ın ekonomi politikalarını eleştirdi: “Milyonlarca vatandaşı yoksulluk ve açlık sınırında yaşayan bir ülkenin ekonomisi nasıl uçan ekonomi oluyor? Sözüm ona dünya bize hayran, Avrupa bizi kıskanıyor!”

BOLD – İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin grup toplantısında konuştu. Z Kuşağı hakkında Tayyip Erdoğan’ı uyardı. Akşener’in açıklamalarından satır başları özetle şu şekilde:

 • Sivas’ta yakılan da bizdik, Başbağlar’da vurulan da bizdik. Biz Madımak’la, Başbağları ayıranlardan değiliz. Her iki acıyı da kendi acımız bilenleriz.
 • Sosyal medya üzerinden insanların ailelerine namuslarına her türlü hakareti yapan AKP’nin trolleri için gereğini yapalım. Yani işe samimiyetle başlayalım.
 • Olayları bahane edip “fırsat bu fırsat” diyorlar. Barolardan rahatsızlar. Kafaya koymuşlar, baroları ayrıştıracak bir yasa getiriyorlar. Ankara Barosu’nun haddi aşan açıklamalarını fırsat bildiler. Kadınlara gıcıklar. Kafaya koymuşlar. Kırk yılda bir iyi bir iş yaptıkları İstanbul Sözleşmesi’nden çekileceklermiş. Nedeni bir LGBTİ yürüyüşü.
 • Gençleri sosyal medyada kontrol edemiyorlar. Yasaklayacaklarmış. Kendilerine yapılan alçakça bir saldırıyı gündeme getirip algı operasyonu yapmaya çalışıyorlar. Twitter ne yaptı kendilerine ait trol hesapları kapattı. Kendi hesaplarının engellenmesine kızdılar. Bir hafta önce sosyal medyayı öve öve bitiremeyen Sayın Erdoğan, bir hafta sonra “kapatacağız” der miydi? Bu, farklı düşünceleri ezerek susturma çabasıdır.
 • Her gün birileri hakarete, iftiraya uğruyor. Küçük ortak her gün öfke krizi geçiriyor. Minik ortak her gün birini hedef gösteriyor. Masum gazeteciler cezaevine konuluyor ama masum kadınlara tecavüz göndermesi yapanlar serbest kalabiliyor. Erdoğan’a sorarsanız; suçlu Netflix, YouTube, Twitter.
 • Ahmakça tedbirlerle sonuç alamazsın Sayın Erdoğan. Onca kadının yaşadıklarının hakkı sende kalır. Bu zihniyet tek adam rejimlerinin genel tanımı. Dislike yaptılar diye yasak getirmek hep aynı zihniyetin ürünüdür.
 • Buradan Sayın Erdoğan’ı uyarıyorum; Gençlerin önüne kurulan hiçbir duvar ayakta kalamamıştır. “Ne yaptım” dediğin gün her şeyi kaybettiğin gün olur, demedi demiyesin. Gazetecileri dinlemek yerine susturmayı seçtin. Türkiye’yi bu hale bizzat sen getirdin.
 • Dolar bugün 6.58’ten işlem görüyor. İki senede TL yüzde 50 değer kaybetmiş. Kişi başı milli gelirimiz 9 bin doların altına düşmüş. Tarım işçilerinin sayısı azalmış. İki senelik enflasyon yüzde 30 olmuş. Türkiye kendi sınıfında dünyanın en yüksek enflasyonuna sahip.
 • Gelmekte olan geliyorken, damat bey ve kayınpederine önerim, Partili Cumhurbaşkanlığı sistemini türlü yalanlarla savunmayı bir an önce bırakmalarıdır.
 • Sizi TÜİK’in düzenlenmiş rakamları kurtaramaz. Damadı hazinenin başından almalısın. Gitsin başkasının hazinesiyle oynasın kardeşim.
 • O 5 müteahhidi zengin etmekten bıkmadınız gitti. Bir türlü doyuramadınız gitti. Yazıklar olsun size.
 • Bakkalda, markette, manavda fiyatlar ortada. İşsiz gençlerin, emeklilerin, EYT’lilerin durumu ortada. 148 lira zam ortada. Emeklilere günlük 5 TL zam ortada.
 • Milyonlarca vatandaşı yoksulluk ve açlık sınırında yaşayan bir ülkenin ekonomisi nasıl uçan ekonomi oluyor? Sözüm ona dünya bize hayran, Avrupa bizi kıskanıyor.

Okumaya devam et

Politika

Gençler ‘Yeşil Bursa’yı betona boğan AKP’li belediyeyi böyle protesto etti

Bursalı Saadet Partili gençler, ‘yeşil Bursa’ olarak da bilinen kenti, betonlaştırmakla suçladıkları AKP’li yöneticileri hazırladıkları tiyatral basın açıklamasıyla protesto etti.

BOLD- Saadet Partisi (SP) Bursa Gençlik Kollarına üye gençler, Bursa’nın betonlaştırmasını ilginç bir eylemle protesto etti.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin vergilerle topladığı parayı betona yatırarak israf ettiğini savunan göstericiler, belediye binası önünde tiyatral bir basın açıklaması yaptı.

BEYAZ AK PARTİLİ ADAM…

Üzerinde ‘gariban halk’ yazan bir tişört giyen bir partili ile ‘belediye başkanı’ yazılı takım elbise giyen bir partilinin yer aldığı açıklamada, ‘belediye başkanı’, ‘gariban halktan’ aldığı parayı yanlarında getirdikleri beton dolu bir kutuya gömdü. Yapılan paylaşımda ise şu ifadeler kullanıldı:”Son fabrika satıldığında son üretici toprağını terk ettiğinde Beyaz Ak Partili Adam betonun ve asfaltın yenmeyen birşey olduğunu anlayacaktır.”

Tünelde şerit değiştiren araç bisiklet sürücüsüne böyle çarptı!

Okumaya devam et

Popular