Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Sivrice ve 60 köye yardım ulaşmadı iddiası

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Salim Kaplan, deprem bölgesinde yaptıkları çalışma sonucu Elazığ’da 60 köy ve Sivrice’ye yardım ulaştırılmadığını tespit ettiklerini iddia etti.

BOLD – Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Ayşe Acar Başaran, Dilşad Canbaz, Şevin Coşkun, Erdal Aydemir ve HDP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Salim Kaplan Elazığ’da cuma günü yaşanan 6.6’lık depremin ardından bölgede incelemelerde bulundu.

CAMİ DAHİL HİÇBİR KONUTTA ÖNLEM ALINMAMIŞ

Çalışmaları sonucu 60 köy ve Sivrice’ye yardım ulaşmadığını belirlediklerini ifade eden Salim Kaplan, “2007 depreminden kalan hasarların daha da büyüyerek karşımızda durması söz konusu. Cami dahil olmak üzere hiçbir konutta önlem alınmamış. İnsanlar, ‘Şükürler olsun ki kış koşullarından kaynaklı insanlar burada değillerdi’ diyor” dedi.

GIDA VE BARINMA İHTİYAÇLARI TAM ANLAMIYLA GİDERİLMEMİŞ

Sivrice, Maden ve Gezin’de inceleme yapan HDP heyeti gözlemlerini basın ile paylaştı. HDP Elazığ İl Örgütünde düzenlenen toplantıda Eş Genel Başkan Yardımcısı Kaplan, depremin sarsıntılarının devam ettiğini, gıda ve barınma ihtiyaçlarının tam anlamıyla giderilmediğini kaydetti.

HASAR TESPİTİ SÖZ KONUSU DEĞİL

Kaplan’ın açıklamaları şu şekilde: “Bugün heyetimizle Sivrice ve Gezin’de tespitlerde bulunduk. Buralarda iktidarın Cumhurbaşkanı’ndan bakanlara kadar ziyaretler oldu ama esaslı çalışmaların olmadığı kanaatine vardık. Ulaştığımız 60 köyün hiçbirinde bir hasar tespiti söz konusu değil.

KÖYLÜLER KENDİ İMKANLARI İLE ARAMA KURTARMA ÇALIŞMASI YAPMIŞ

– 2 ölü, biri ağır 3 yaralının olduğu Çevrimtaş Köyü’ne kimse ulaşmamış. Burada insanlar kendi olanaklarıyla arama kurtarma çalışmaları yapmış. Yolları kapalı olduğu için Elazığ’a gelememişler ve cenazelerini Malatya’ya götürmek zorunda kalmışlar. Yine Sivrice’de gördük ki bu depremin hasarı bugünden kaynaklı değil.

İNSANLAR TRAVMA YAŞIYOR, RİSK DEVAM EDİYOR

– Elazığ kışı çok sert yaşıyor. Eksi 20 dereceye varan bir soğuk söz konusu. Cemevleri halkın toplanma alanlara dönüşmüş durumda. Ellerinden geleni yapıyor cemevleri ama kapasite yetersiz. Evleri yıkılmasa bile insanlar travma yaşıyor ve risk devam ediyor. Bunun için çadır ihtiyacı olduğunu ifade ettiler. Ama çadır ulaştırılmıyor ya da çadır ulaştırılan yerlere ısıtıcı verilmemiş. Tüp verilen yerde başlık, katalik verilen yerde tüp verilmemiş.

Elazığlı depremzedenin isyanı sosyal medyada gündem oldu!

Gündem

CHP’den Osman Kavala’ya gözaltı kararına sert tepki

Osman Kavala’nın tahliye edilmesine kısa bir süre kala gözaltı kararı verilmesine CHP’den sert tepki geldi. CHP’li Aykut Erdoğdu verilen kararla Türkiye Cumhuriyeti’nin hukuksuz bir çadır devletine döndürüldüğünü kaydetti.

BOLD – CHP’den 840 gündür cezaevinde bulunan Osman Kavala’nın hakkında beraat kararının hemen ardından başka bir soruşturma kapsamında gözaltı kararı verilmesine tepki geldi.

GEZİ’DE ÖLÜME NEDEN OLANLAR ER GEÇ YARGILANACAK

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Twitter hesabından Kavala hakkında yeniden gözaltı kararı verilmesine tepki göstererek, “Osman Kavala ‘üst’ kararı, Erdoğan’ın yargıyı hükümsüz kılmak için talimatla karar yazdıracak kadar meseleyi kan davasına dönüştürdüğünün ispatıdır. Kavala er ya da geç serbest kalacak, Gezi’deki ölümlere neden olanlar, yargıya talimat verenler er ya da geç yargılanacaktır” dedi.

“BU DEVLET ÇİFTLİĞİNİZ DEĞİL”

CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu da karara tepki göstererek, “Osman Kavala kararını verenler ve verdirtenler Türkiye Cumhuriyeti Devletini içeride ve dışarıda rezil ediyorlar. Türkiye Cumhuriyeti Devletini hukuksuz bir çadır devletine döndürdüler. Bu devlet kolay kurulmadı. Bu devlet sizin çiftliğiniz değil. Haddinizi bilin” dedi.

TEKİN: SARAY KAFAYI TAKTI, YARGI MAZERET BULDU

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin ise, “Medeni bir ülkede insanlar aksi ispatlanana kadar masumdur, kanunda yer alan bir suçu işlerlerse yargı kararıyla tutuklanır. AKP’nin ilkel zihniyetinde saray bir insana kafayı takarsa yargı mazeret bulur, talimatla tutuklanır. Osman Kavala ve Demirtaş’ın durumu budur” dedi.

 

AfSV: Temel prensibimiz barışa sadakat, şiddetin her türlüsünü red

Okumaya devam et

Gündem

Haluk Levent’ten Ahmet’e destek: Elimizden ne gelirse yapacağız

Ahmet Burhan Ataç’ın annesine uygulanan yurt dışı yasağına Ahbap Platformunun kurucusu şarkıcı Haluk Levent, yaşanan adaletsizliğe sessiz kalmadı. Ahmet’e destek olacağını söyleyen Levent, “Elimizden ne gelirse yapacağız” dedi.

4’üncü evre kanser teşhisi nedeniyle Almanya’ya tedaviye annesiz gitmemesi için 9 yaşındaki Ahmet Burhan Ataç’a sosyal medyadan destek çığ gibi büyüdü. Anne Zekiye Ataç’a uygulanan yurt dışı yasağına tepki gösteren sosyal medya kullanıcıları, Haluk Levent’ten destek istedi.

Ahbap Platformunun kurucusu ünlü şarkıcı Haluk Levent, yaşanan adaletsizliğe sessiz kalmayarak Ahmet’in annesine destek olacaklarını söyledi. Levent yaptığı paylaşımda “Elimizden ne gelirse yapacağız. Adalet bakanlığına gitmiştim yakında bir kez daha gideceğim. Bir yol buluruz inşallah..” dedi.

Okumaya devam et

Gündem

Sosyal medyada tepkiler çığ gibi büyüdü: AhmetiYaşat Türkiye!

Kemik kanseri tedavisi gören 9 yaşındaki Ahmet Burhan Ataç’ın annesiz Almanya’ya gitmemesi için sosyal medyada “AhmetiYaşat Türkiye” etiketiyle destek kampanyası başladı.

BOLD-15 Temmuz sonrası yürütülen tenkil sürecinde tutuklanan Harun Reha Ataç ve tutuksuz yargılanan eşi Zekiye Ataç çiftinin kanser teşhisi nedeniyle tedavi gören 9 yaşındaki oğulları Ahmet Burhan Ataç, tedavi için Almanya’ya annesiz gitmiş ve anne özlemi nedeniyle tedaviyi yarıda kesip dönmek zorunda kalmıştı.

Almanya’ya ikinci kez tedavi için gidecek olan Ahmet Burhan Ataç’ı, annesiz bırakmamak adına yapılan girişimler sonucunda anne Zekiye Ataç için uygulanan yurtdışı yasağının kaldırılmasına yönelik başvuru Mersin 7’inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilmişti.

Ahmet ve annesi Zekiye, bu karar üzerine çok sevinmiş ve Almanya’ya birlikte gitme hazırlıkları yaptıkları sırada mahkemenin verdiği karara itiraz edildiği ve anne Zekiye Ataç’a yeniden yurtdışı yasağı konulduğu öğrenildi.

Ağır bir tedavi süreci geçiren Ahmet’in, en çok ihtiyacı olan moral bir hak ihlali sonucu yargı tarafından gasp edildi.

9 yaşındaki Ahmet’i cezalandıran adalete tepki gösteren sosyal medya kullanıcıları, “AhmetiYaşat Türkiye” etiketiyle paylaşımda bulundu.

Okumaya devam et

Popular