Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Auschwitz’de soykırım kurbanları anıldı

Nazi toplama kampı Auschwitz’in Kızıl Ordu tarafından kurtarılışının 75. yıl dönümünde kampta öldürülen Yahudiler anıldı. Anma törenine kamptan sağ kurtulanlar da katıldı.

BOLD Polonya’da Naziler tarafından yaklaşık bir milyon Yahudi’nin öldürüldüğü Auschwitz toplama kampının dönemin Sovyetler Birliği’ne bağlı Kızıl Ordu tarafından kurtarılmasının 75. yıl dönümünde uluslararası katılımlı bir anma töreni düzenlendi.

Törene kamptan sağ kurtulan ve bugün hala hayatta olan 200 kişinin yanı sıra 60 ülkenin ve uluslararası organizasyonların temsilcileri katıldı.

STEINMEIER: ALMANLARIN SUÇUNUN OLDUĞU BİR YERDİR

Törende ev sahibi olarak ilk konuşmayı yapan Polonya Devlet Başkanı Andrzej Duda tarihin tekrarlanmaması için yaşanan dehşetin akıllarda tutulması gerektiğini belirterek Auschwitz’te yaşananlarla ilgili gerçekleri korumanın ve geçmişi anmanın bir yükümlülük olduğunu dile getirdi.

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier de antisemitizme karşı kararlı bir şekilde mücadele edilmesini isteyerek Auschwitz’den sadece geçmiş olarak bahsedilmemesi gerektiğini, buna bir sorumluluk olarak bakılması gerektiğini söyledi.

Steinmeier, kamptaki anı defterine de “Auschwitz dehşet ve Almanların suçunun olduğu bir yerdir. Başka insanları aşağılayan, işkenceden geçiren ve öldürenler Almanlar’dı. Biz neler olduğunu biliyoruz ve biz bunun tekrar olabileceğini de biliyoruz” diye yazdı.

AUSCHWİTZ TOPLAMA KAMPI

Nazilerin kontrolü altında olan Auschwitz’deki toplama kampında yaklaşık bir milyon kişinin öldürüldüğü tahmin ediliyor.

Bütün Avrupa çapında öldürülen Yahudi sayısının ise altı milyonu bulduğu tahmin ediliyor.

Auschwitz’deki kampa 27 Ocak 1945 tarihinde Kızıl Ordu operasyon düzenlemiş ve kampta geriye kalan 7 bin 500 kişiyi sağ olarak kurtarmıştı.

Çin’in diplomatik temsilcilikleri Uygurların pasaportlarını yenilemiyor

Dünya

Almanya’da aşırı sağcı suçların sadece yüzde 8’i mahkumiyetle sonuçlanıyor

Almanya’da yapılan bir çalışma, ülkede aşırı sağcıların nadiren ceza aldığını ortaya koydu. Araştırmaya göre, cezalandırma konusunda eyaletler arasında da ciddi farklılıklar bulunuyor.

BOLD – Almanya’da sığınmacı yurtlarına yönelik saldırıların mercek altına alındığı araştırmaya göre aşırı sağcı suçların sadece yüzde 8’i mahkumiyetle sonuçlanıyor. Aydınlatılabilen vaka oranı ise yüzde 18 olarak belirtiliyor.

Eyaletlerin içişleri bakanlıkları tarafından verilen bilgilere göre, 2015-2018 yılları arasında sığınmacı yurtlarını hedef alan gamalı haç çizmekten patlayıcı madde ile saldırıda bulunmak ve kundaklamaya kadar siyasi saiklerle işlenen 2 bin 558 suç kayıtlara geçti.

İşlenen bu suçlardan sadece 467’si polis tarafından aydınlatıldı. Bu, polisin bu vakaların sadece yüzde 18’inde fail veya failler hakkında soruşturma başlattığı anlamına geliyor. Sadece 206 vakada, fail ve failler para veya hapis cezasına çarptırıldı. Bu da, aydınlatılan vakaların yaklaşık yüzde 44’ünün, bütün vakaların da sadece yüzde 8’inin mahkumiyet ile sonuçlandığını gösteriyor.

EYALETLER ARASINDA DA FARKLILIKLAR MEVCUT

Aaraştırma, işlenen suçlara yönelik cezai takibatta eyaletler arasında farklılıklar olduğunu da ortaya koydu. Baden-Württemberg eyaletinde hakkında soruşturma açılan faillerin yüzde 64’ü hüküm giyerken, ülkenin doğusundaki Brandenburg eyaletinde bu oranın yüzde 26’ya düştüğü tespit edildi. Savcılığın veya mahkemenin faillere ilişkin kanıtları yeterli bulmaması da, çoğunlukla dava açılamamasına neden olarak gösteriliyor.

İrlanda Başbakanı, koronavirüs salgını boyunca sağlık çalışanlarına yardım edecek

Okumaya devam et

Dünya

Çin’de sokağa çıkma yasakları hafifletildi, on binlerce kişi parklara akın etti

Çin’de karantina ve seyahat yasaklarının hafifletilmesinin ardından hafta sonunda binlerce kişi, tehlikenin henüz geçmediği uyarılarına rağmen turistik yerlere akın etti. Bölgede uzmanlar 2. bir salgın dalgasından korkuyorlar.

BOLD – Çin’de karantina ve seyahat yasaklarının hafifletilmesinin ardından hafta sonu Anhui eyaletindeki Huangşan dağ parkı, yüzleri maskeli büyük bir kalabalığın akınına uğradı.

Sabah 07.48’de parkın günlük 20 bin kişilik ziyaretçi kapasitesi doldu. Kalabalık fotoğraflarının sosyal medyada yayımlanmasından sonra Komünist Partisi uyarı yayımladı.

Park yönetimi artık ziyaretçi kabul etmeyeceğini duyurdu. Şanghay’da ise haftalardır büyük bir sükunetin hüküm sürdüğü Bund rıhtımı çok büyük kalabalıkları ağırladı.

Birçok lokantaya sadece rezervasyon yaptıranlar alındı. Başkent Pekin’de de benzer manzaralar yaşandı. Kent sakinleri parklara ve açık alanlara akın etti.

Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nin baş epidemi uzmanı Zeng Guang, Perşembe günü, salgının bitmediğini belirterek “Küresel epidemi büyürken Çin henüz sona yaklaşmadı, yeni bir aşamaya girdi” demişti.

Çin’deki yeni vakaların sayısının düştüğü açıklayan hükümet, geçici olarak imalat ve hizmet sektörlerinde hayatın normale dönmesine yönelik adımlar atmaya başladı.

Yeni bir salgın dalgası endişesiyle bazı adımlar ise erken bulunarak geri alındı.

Theodore Roosevelt uçak gemisinin görevden alınan kaptanı koronavirüse yakalandı

Okumaya devam et

Dünya

İran’da Kovid-19’a karşı sahte içki tüketiminden ölenlerin sayısı 339’a çıktı

İran’da yeni tip koronavirüsten (Kovid-19) koruduğu söylentileri üzerine tüketimi artan sahte içkiden zehirlenerek hayatını kaybedenlerin sayısı 339’a yükseldi.

BOLD – İran’da son açıklanan kayıplarla birlikte 6 Mart’tan bu yana İran’da sahte içkiden ölenlerin sayısı 339’a ulaştı. Sahte alkol kullananların yaş ortalamasının ağırlıklı olarak 20 ile 40 arasında değiştiği belirtildi.

İran Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Kiyanuş Cihanpur, 31 Mart Salı günü yaptığı açıklamada, 6 Mart’tan bu yana ülke genelinde 3 bin 117 kişinin sahte içkiden zehirlenerek hastanelere başvurduğunu, bu kişilerden 320’sinin yaşamını yitirdiğini söylemişti.

İran’da “koronavirüse iyi geldiği” söylentileri üzerine sahte alkol tüketimi artmıştı. Bu kapsamda sahte içki üreten birçok kişi gözaltına alınırken, yapılan operasyonlarda yüz binlerce litre alkol ele geçirilmişti.

Papa Francis: Kovid-19, cezaevlerinde büyük bir felakete yol açabilir

Okumaya devam et

Popular