Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Dünyanın en büyük iki motorlu uçağı Boeing 777X ilk test uçuşunu tamamladı

Boeing dünyanın en büyük iki motorlu uçağı olan 777X’in ilk test uçuşunu başarıyla tamamladı. ABD merkezli şirket 346 kişinin öldüğü iki kazaya yol açan 737 Max uçaklarının uçuşunun yasaklanması sonrası bir süredir imajını düzeltmeye çalışıyor.

BOLD – Boeing, ürettiği dünyanın en büyük çift motorlu uçağı 777X’in ilk test uçuşunu başarılı şekilde gerçekleştirdi.

Boeing’in merkezi Seattle’dan kalkan uçak, dört saatlik bir uçuş gerçekleştirdi. Daha önceki iki deneme sert rüzgar nedeniyle ertelenmişti. Uçağın hizmete girmesi için daha fazla testlerin yapılacağı kaydedildi.

BU YIL HİZMETE GİRMESİ PLANLANIYORDU

Yolcu uçağının bu yıl hizmete girmesi planlanıyordu ancak bazı teknik zorluklar nedeniyle tarih ertelendi. Uçağın gövdesi, Eylül ayındaki strest testi sırasında parçalanmıştı.

777X, Boeing’in başarılı uçaklarından olarak görülen 777 mini-jumbo’nun daha büyük ve yakıt açısından daha verimli bir versiyonu.

Şirket, bugüne kadar her biri 410-442 milyon dolar arası fiyatlarla 309 adet 777X satış sözleşmesi imzaladığını açıkladı.

İki koridorlu uçağın iki versiyonundan biri 384, diğeri de 426 yolcu alabiliyor.

Bu uçaklar, Avrupalı uçak üreticisi Airbus’ın 360 – 410 yolcu kapasiteli A350-1000 uçağıyla rekabet edecek.

BOEING, İMAJ DÜZELTMEYE ÇALIŞIYOR

Boeing, 737 Max uçaklarının 2018 Ekim’de Endonezya’da ve beş ay sonra Etiyopya’da kaza yapmasından sonra bir krize girdi.

Şirket, uçağı hızlı bir şekilde üretebilmek için güvenlik önlemlerini göz ardı etmekle suçlanıyor ve birden fazla soruşturma geçiriyor.

Dünya genelinde uçuşu yasaklanan yüzlerce 737 Max’in, ilk başta birkaç ay içinde havalanacağı açıklanmıştı. Fakat yasağın üzerinden bir yıla yakın zaman geçmesine rağmen Boeing 737 Max için gerekli güvenlik izinlerini alamadı.

Bu uçak, kaza öncesinde şirketin en iyi satış rakamlarını yakalayan uçağı olmuştu.

Yasağın şimdiye kadar şirkete 9 milyar dolardan fazla maliyet getirdiği tahmin ediliyor.

The Simpsons’ın Kobe Bryant kehaneti

Dünya

İngiltere Başbakanı Boris Johnson yoğun bakıma alındı

Koronavirüs salgınına yakalanan İngiltere Başbakanı Boris Johnson’un kaldırıldığı hastanede yoğun bakıma alındığı öğrenildi.

BOLD-Dünyayı etkisi altına alan yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınına yakalanan İngiltere Başbakanı Boris Johnson, 11 günce kendini karantina almıştı. Semptomların artmasının ardından tedavi amaçlı hastaneye kaldırılan Başbakan Johnson’ın bugün akşam saatlerinde yoğun bakıma ifade edildi.

Çin’de sokağa çıkma yasakları hafifletildi, on binlerce kişi parklara akın etti

Okumaya devam et

Dünya

İtalyan Ulusal Baro Konseyi, Türkiye’deki tutuklu avukatlar raporunu yayımladı

Tutuklu Avukatlar Girişimi’nin Türkiye’de tutuklanan ve haklarında soruşturma açılan avukatlarla ilgili hazırladığı rapor, İtalyan Ulusal Baro Konseyi (Il Consiglio Nazionale Forense) tarafından İtalyanca ve İngilizce olarak yayımlandı.

BOLD-Türkiye’de kutlanan ‘5 Nisan Avukatlar Günü’ vesilesiyle Tutuklu Avukatlar Girişimi, Türkiye’deki toplu avukat tutuklamaları, terörle mücadele kanunlarının kötüye kullanılmasını, baroların azalan bağımsızlığını, mesleğe girişteki hâksiz engellemeler ve kapatılan hukuk derneklerinin anlatıldığı rapor İtalyan Ulusal Baro Konseyi tarafından İtalyanca ve İngilizce olarak yayınlandı.

345 AVUKAT HAKKINDA 2 BİN 158 YIL HAPİS

15 Temmuz 2016’tan buyana Türkiye’de avukatları hedef alan tutuklamalar raporda ayrıntılı bir şekilde yer aldı. Raporda Şubat 2020 itibariyle 1500’den fazla avukat hakkında kovuşturma yapıldığını ve 605 avukat tutuklandığını vurgulandı. 345 avukat hakkında ise ‘Silahlı bir terör örgütüne üyelik veya terör propagandası yapmak’ suçlamasıyla 2158 yıl hapis cezasına çarptırıldığı belirtildi.

Tutuklanan avukatların 14’nün ise il baro başkanı olarak görev yapan kişiler olduğu ifade edildi. Konya Barosu Başkanı Fevzi Kayacan, Trabzon Barosu Başkanı Orhan Öngöz, Siirt Barosu Başkanı Cemal Acar, Gümüşhane Barosu Başkanı İsmail Taştan gibi isimlerin yasalara aykırı bir şekilde tutuklandığı vurgulandı.

United Nations (UN) Özel Raportörü Diego García-Sayán twitter hesabından paylaştığı rapor hakkında “1.500’den fazla Türk avukatının sadece mesleki görevlerini yerine getirmeleri nedeniyle kovuşturulduğunu, tutuklandığını ve işkenceye maruz kaldığını ortaya koyan etkileyici bir rapor. 2016’dan bu yana 354 avukat 2.158 yıl hapse mahkûm edildi.” Şeklinde ifade etti.

BM İşkenceyi Önleme Komitesi’nden hükumetlere erken tahliye çağrısı

Okumaya devam et

Dünya

Almanya’da aşırı sağcı suçların sadece yüzde 8’i mahkumiyetle sonuçlanıyor

Almanya’da yapılan bir çalışma, ülkede aşırı sağcıların nadiren ceza aldığını ortaya koydu. Araştırmaya göre, cezalandırma konusunda eyaletler arasında da ciddi farklılıklar bulunuyor.

BOLD – Almanya’da sığınmacı yurtlarına yönelik saldırıların mercek altına alındığı araştırmaya göre aşırı sağcı suçların sadece yüzde 8’i mahkumiyetle sonuçlanıyor. Aydınlatılabilen vaka oranı ise yüzde 18 olarak belirtiliyor.

Eyaletlerin içişleri bakanlıkları tarafından verilen bilgilere göre, 2015-2018 yılları arasında sığınmacı yurtlarını hedef alan gamalı haç çizmekten patlayıcı madde ile saldırıda bulunmak ve kundaklamaya kadar siyasi saiklerle işlenen 2 bin 558 suç kayıtlara geçti.

İşlenen bu suçlardan sadece 467’si polis tarafından aydınlatıldı. Bu, polisin bu vakaların sadece yüzde 18’inde fail veya failler hakkında soruşturma başlattığı anlamına geliyor. Sadece 206 vakada, fail ve failler para veya hapis cezasına çarptırıldı. Bu da, aydınlatılan vakaların yaklaşık yüzde 44’ünün, bütün vakaların da sadece yüzde 8’inin mahkumiyet ile sonuçlandığını gösteriyor.

EYALETLER ARASINDA DA FARKLILIKLAR MEVCUT

Aaraştırma, işlenen suçlara yönelik cezai takibatta eyaletler arasında farklılıklar olduğunu da ortaya koydu. Baden-Württemberg eyaletinde hakkında soruşturma açılan faillerin yüzde 64’ü hüküm giyerken, ülkenin doğusundaki Brandenburg eyaletinde bu oranın yüzde 26’ya düştüğü tespit edildi. Savcılığın veya mahkemenin faillere ilişkin kanıtları yeterli bulmaması da, çoğunlukla dava açılamamasına neden olarak gösteriliyor.

İrlanda Başbakanı, koronavirüs salgını boyunca sağlık çalışanlarına yardım edecek

Okumaya devam et

Popular