Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

BM İnsan Hakları Konseyi’nde Türkiye’ye eleştiri yağmuru

Türkiye’nin son 5 yıldaki insan hakları karnesinin masaya yatırıldı. Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi üye devletleri, Türkiye’ye tavsiyelerini sıraladı. Son yıllardaki insan hakları uygulamaları yerden yere vuruldu.

BOLD – İsviçre’nin Cenevre kentinde bir araya gelen Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi, Evrensel Periyodik İnceleme Mekanizması (UPR) kapsamında bugün Türkiye’de son 5 yılda yaşanan insan hakları ihlallerini masaya yatırdı. Sivil toplum örgütlerinin şikayetleri de konseyde görüşüldü.

Cenevre’de yapılan toplantıda üçüncü kez Türkiye’deki mevcut durum incelendi. Katar, Yemen, Afganistan, Azerbaycan dışındaki bütün ülkeler Türkiye’yi sert bir dille eleştirdi.

Oturumlarda söz alan 133 ülkenin büyük bir bölümü Türkiye’yi düşünce ve ifade özgürlüğüne saygı duymaya çağırdı. Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi’nin üye ülkelerinin bir araya geldiği toplantıda, Türkiye ile ilgili daha önce BM’nin çeşitli organları tarafından hazırlanmış raporlar ile yine daha önceki Periyodik İnceleme çalışma sürecinde yapılan öneriler ışığında hazırlanmış rapor okundu.

Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Faruk Kaymakçı başkanlığında incelemeye katılan Türk heyetine BM İnsan Hakları Konseyi üyesi ülkeler bol bol tavsiyelerde bulundu.

Toplantıda, BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, STK’lar ve Türkiye tarafından hazırlanan 3 farklı rapor görüşüldü.

Konsey, perşembe günü çıkacak olan nihai raporda Türkiye’ye insan haklarını iyileştirme yönünde tavsiyelerde bulunacak. Birleşmiş Milletler, Türkiye ile ilgili UPR raporlarını 2010 ve 2015 yıllarında yayımlamıştı.

İŞKENCE VE SİVİL ÖLÜMLER KONUŞULDU

Konseyde gündeme gelen Birleşmiş Milletler raporunda, Türkiye’de özellikle 2016 yılından itibaren işkence olaylarında artışların yaşandığına dikkat çekildi. Raporda, yargı mensupları, akademisyenler, gazeteciler ve siyasi muhalefete yönelik baskıların arttığı ifade edildi.

“KAYYIM UYGULAMASI İNSAN HAKKI İHLALİDİR”

177 tane medya kuruluşunun kapandığını ve medya kuruluşlarının çeşitli birimlerinde çalışan 10 bine yakın insanın işten atıldığı belirtilen raporda, mesleklerini icra eden gazetecilerin ‘terörle mücadele yasaları’ kapsamında yargılandığına dikkat çekildi.

Terörle Mücadele yasalarının muhalefeti susturma aracı haline getirildiği kaydedilen raporda, ayrıca seçimle seçilmiş belediyelere yönelik kayyım uygulanmasının bir insan hakları ihlali olduğu hatırlatıldı.

“ON BİNLERCE KİŞİ İŞTEN ATILDI”

Çalışma yaşamı alanında da Türkiye’deki ihlallere dikkat çekilen raporda, özellikle 2016 yılından itibaren on binlerce kişinin işten atıldığına vurgu yapıldı.

Sağlık, eğitim, sosyal güvenlik hakları konusunda Türkiye’nin sorumlulukları hatırlatıldı. Uluslararası birçok yasanın ihlal edildiği vurgulandı.

KAYMAKÇI, TÜRKİYE’DE ‘BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ VAR’ DEDİ

Türkiye heyeti adına söz alan Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Büyükelçi Faruk Kaymakçı, Türkiye’nin insan hakları alanında çok önemli çalışmalara imza attığını iddia etti.

BASIN VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ ELEŞTİRİLERİ

Başta ABD ve AB üyesi ülkeler olmak üzere söz alan devlet sözcüleri büyük bir kısmı Türkiye’de basın ve ifade özgürlüğü konusunda saygı göstermeye çağırdı.

Halkın oylarıyla seçilmiş insanların görevden alınması ve tutuklanmasına son verilmesi çağrısı yapıldı. Devlet sözcüleri, Türkiye’de çok sayıda insan hakları savunucusu, muhalif siyasi parti temsilci ve üyeleri, akademisyen ve azıklık gruplara yönelik baskı, tutuklama ve gözaltılara son verilmesini istedi.

Kadına yönelik şiddet ve çocuk evlilikleri konusuna da eleştiri getiren üye devletler, Türkiye’nin ayrımcılığa son vermesi çağrısında bulundu.

“İŞKENCEYE SIFIR TOLERANS TAAHHÜDÜ SÜRMEKTEDİR”

Söz alan Büyükelçi Faruk Kaymakçı, bazı tavsiyelerle ilgili ”yeni çıkarılan yargı reform paketi terörle mücadele yükümlülüklerini de içeriyor. Bizim için İfade özgürlüğü kesin bir haktır. Türkiye’de ifade özgürlüğünün olmadığı söylemi terör örgütlerinin propagandasıdır. Bağımsız mahkemeler her davanın esası için karar verir.” dedi.

Kaymakçı, ‘Türkiye işkenceye sıfır tolerans gösterme taahhüdünü sürdürmektedir’ ifadelerini kullandı.

Türk elçi, Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne bağlılığını sürdürdüğünü söyledi.

“BELEDİYE BAŞKANLARININ GÖREVDEN ALINMASI YASAL”

Büyükelçi, AKH Hükumetinin bazı seçilmiş belediye başkanlarını görevden almasını anayasaya uygun olarak tanımladı.

Türk elçi bazı tavsiyelerle ilgili söz alan ülke temsilcilerine, ‘ülkelerinin çıkarları için’ kürsüyü istismar etmemeleri çağrısında bulundu. Kaymakçı ”hücrede kimseyle görüştürülmeksizin tutuklama/gözaltı” iddialarını reddetti.

ÜYE ÜLKELERİN TAVSİYELERİ
 • Brezilya: Zorla kaybetme (kaçırılma) vakalarıyla ilgili etkin soruşturmalar yapılmalı.
 • Çek Cumhuriyeti: AİHM kararlarının yargıda uygulanmalı.
 • Danimarka: Terörle mücadele yasasının uluslararası standartlara getirilmeli.
 • Mısır: Gözaltında işkenceden ve kötü muameleden kaçınılmalı.
 • Fransa: Terörle mücadele yasası uluslar arası standartlara getirilmeli.
 • Almanya: Türkiye’nin yargı bağımsızlığını engelleyen tüm hükümleri yürürlükten kaldırmalı.
 • Yunanistan: AİHM kararlarının uygulanmalı, Ekümenik Patriklik tanınmalı ve ülkedeki Rum azınlığın hakları korunmalı.
 • İzlanda: İnsan hakları aktivistlerinin saldırıya uğramaktan veya zulüm görmekten korkmaksızın çalışabilmelerinin sağlanmalı.
 • Irak: Zorla kaybetmeler önlenmeli, komşu ülkelerin sınırları ve egemenlik haklarına saygı göstermeli.
 • İtalya: Keyfi gözaltılara son verilmeli ve yargı bağımsızlığı güçlendirilmeli.
 • Meksika: Toplanma ve örgütlenme özgürlüğü ile ifade özgürlüğü korunmalı.
 • Lüksemburg: Kasım 2017’den bu yana tutuklu bulunan Osman Kavala serbest bırakılmalı.
 • Hollanda: Güçler ayrılığı kuvvetlendirilmeli ve ceza kanununda değişiklik yapılmalı.
 • İsveç: Türk Ceza Kanunu’nun terörle mücadele yasalarını kapsayacak şekilde reforme edilmeli, ‘keyfi’ olarak tutuklanan seçilmiş başkanlar serbest bırakılmalı.
 • İsviçre: İfade özgürlüğünün güçlendirilmesi için yargı reformu etkin kullanılmalı, gözaltı koşulları iyileştirilerek bu merkezlerin işkencenin önlenmesi için izlenmeli.
 • İngiltere: Hakaret suçuyla ilgili düzenleme yapılarak ifade özgürlüğü güçlendirilmeli.
 • ABD: Türkiye’de terörle mücadele yasası yeniden düzenlemeli, gazetecilerin keyfi olarak tutuklanmasına son verilmeli.

Türkiye’nin insan hakları karnesi BM İnsan Hakları Konseyi’nde masada / CANLI YAYIN

Dünya

Muhalifler stratejik konumundaki Serakib kasabasını Suriye Ordusu’ndan geri aldı

Türkiye destekli Suriyeli muhalifler İdlib’de stratejik öneme sahip Serakib kasabasını, Suriye ordusuna bağlı birliklerin elinden aldı. Bu arada Ankara’da Rus heyetiyle dün başlayan görüşmelerin bugün de sürmesi bekleniyor.

BOLD – Türkiye destekli Suriye Milli Ordusu (SMO), İdlib’de, M4 ve M5 otoyollarının kesiştiği noktadaki stratejik öneme sahip Serakib kasabasını geri aldığını duyurdu.

Türkiye destekli Ulusal Kurtuluş Cephesi sözcüsü Naci Mustafa yazılı açıklamasında “Serakib kasabası Esad’ın çetelerinden tamamen kurtarılmıştır” dedi. Diğer muhalif kaynaklar da bu gelişmeyi doğruladı.

Çarşamba akşamı geç saatlerde ilçe merkezinin dış mahallerine ulaşan muhalifler, ilerleyen saatlerde Şam güçlerinin hatlarını aşmayı başardı. Kentin dış mahallelerine giren muhalifler sabaha kadar süren şiddetli çatışmaların ardından ilçe merkezini tümüyle ele geçirdi.

İdlib’in güneyinde, M4 yolunun altında yer alan bölgede Rus savaş uçaklarının hava taarruzu ile destek verdiği Suriye ordusu ve İran Devrim Muhafızlarının emrindeki gruplar 20’ye yakın köy ya da çiftlik benzeri yerleşimi ele geçirdi.

SERAKAB’İN ÖNEMİ

Suriye ordusu yaklaşık üç hafta önce Serakib’i silahlı muhalif grupların elinden almayı başarmıştı. Ülkenin dört büyük kentini, Şam, Humus, Hama ve Halep’i birbirine bağlayan M5 ve Hama-Halep ile Lazkiye’nin bağlantısını sağlayan M4 otoyolu Serakib üzerinde birbiriyle buluşuyor. Rejim açısından otoyolların geri alınması ülkenin ekonomisini yeniden canlandırmak açısından büyük önem taşıyor.

TÜRK-RUS HEYETLERİNİN İLK GÜN GÖRÜŞMELERİ

Suriye’nin İdlib kentindeki gelişmeleri görüşmek üzere Ankara’da dün Türkiye ile Rusya arasında üçüncü tur İdlib müzakereleri başladı. Müzakerelerden henüz uzlaşma sağlandığı yönünde bilgi çıkmadı.

Dışişleri Bakanlığı, Rus tarafıyla görüşmelere yarın devam edileceğini bildirdi.

Görüşmelerde Türk heyetine Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal başkanlık ederken; Rus heyetine Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Suriye Özel Temsilcisi Alexander Lavrentyev ve Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Verşinin başkanlık ediyor.

Türk ve Rus heyetleri, daha önce İdlib konusunda Ankara ve Moskova’da iki tur görüşme yapmış; Erdoğan ve Putin telefonda konuyu görüşmüştü. Ancak görüşmelerde bir anlaşma çıkmamıştı.

Suriye haber ajansı: Suriye güçleri İdlib’de Türkiye’ye ait İHA’yı düşürdü

Okumaya devam et

Dünya

Suudi Arabistan, koronavirüs nedeniyle umre ziyaretlerini askıya aldı

Suudi Arabistan yönetimi koronavirüs salgını nedeniyle Mekke ve Medine’ye giriş çıkışları yasakladı. Umre ziyaretlerini geçici olarak askıya aldığını duyurdu.

BOLD – Suudi Arabistan, koronavirüs salgınıyla mücadele amacıyla umre ziyaretlerini askıya alındığını açıkladı.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, ülkedeki uzman sağlık kurumlarının yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile ilgili gelişmeleri yakından takip ettiği belirtilerek, “Sağlık otoritelerinin tavsiyesi ve virüsün yayılmasının önlenmesi amacıyla alınan koruyucu tedbirler kapsamında, umre ya da Mescid-i Nebevi ziyareti için Suudi Arabistan’a girişlerin geçici olarak askıya alınmasına karar verilmiştir” denildi.

TURİSTİK ZİYARETLERE DE SINIRLAMA

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı ayrıca, virüsün tehlikeli bir şekilde yayıldığı ülkelerden Suudi Arabistan’a turistik vizeyle girişlerin ve Suudi Arabistan ile Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) üyesi ülkelerin vatandaşlarının ülkeye giriş çıkışlarında ulusal kimlik kartı kullanımının da askıya alındığı belirtildi.

Açıklamada durumun “geçici” olduğu ve değerlendirmelerin sürdüğü aktarıldı.

HAC ZİYARETLERİ KONUSUNDA KARAR VERİLMEDİ

Bu yıl Haziran-Eylül ayları arasında yapılacak Hac ziyaretleri ile ilgili olarak henüz bir açıklama yapılmadı.

Suudi Arabistan hac döneminde yurt dışından milyonlarca Müslümanın akınına uğruyor.

“Er ya da geç kuzey enlemindeki her ülke koronavirüsle karşı karşıya gelecek”

Okumaya devam et

Dünya

ABD’de silahlı saldırı: 5 kişi öldü

ABD’de işten kovulan bir kişi firmanın genel merkezine silahlı saldırı düzenledi. Wisconsin eyaletinin Milwaukee kentindeki silahlı saldırıda 5 kişi öldü.

BOLD ABD’nin Wisconsin eyaletinin Milwaukee kentinde kimliği açıklanmayan 51 yaşındaki saldırgan, dün öğle sonu birkaç saat önce kovulduğu bira üreticisi firmanın genel merkezinde 5 çalışanı öldürdükten sonra kendini vurdu.

Amerikan medyası olayda ilk belirlemelere göre saldırgan dahil 7 kişinin öldüğünü duyurmuştu. ABD Başkanı Donald Trump ise söz konusu saldırıda 5 kişinin hayatını kaybettiğini belirtti.

Trump, Beyaz Saray’da koronavirüsle ilgili düzenlediği basın toplantısında, Milwaukee kentindeki silahlı saldırıya ilişkin bir değerlendirme yaptı.

Trump, “Aşağılık bir saldırgan tarafından vurularak öldürülen 5 kişinin ailelerine ve yakınlarına başsağlığı, yaralananlara da acil şifalar diliyorum” ifadesini kullandı.

ABD’de büyük tartışma konusu olan bireysel silahlanma hakkı gelecek başkanlık seçimlerinde en çok konuşulacak konulardan biri olması bekleniyor.

ABD’de 6 yaşındaki kız çocuğu kelepçe takılarak gözaltına alındı, polis görevden alındı

Okumaya devam et

Popular