Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Hülya Koçyiğit’in damadının ortağı olduğu şirket kiralamıştı: Konyaaltı Sahili’nde 2,6 milyon TL’lik vurgun

Hülya Koçyiğit’in damadı Ender Alkoçlar ve ortağına ihaleyle yıllık 8,5 milyon TL’ye kiralanan Konyaaltı Sahili’nin, 11 milyon TL’ye başkalarına kiralandığı ortaya çıktı. Sayıştay, kiralama ihalesinin hukuka aykırı olduğunu tespit etti.

BOLD – Antalya Konyaaltı Sahilindeki ticari alanların oyuncu Hülya Koçyiğit’in damadı Ender Alkoçlar’ın da içerisinde yer aldığı iş ortaklığına kiralanmasında yapılan usulsüzlük Sayıştay’ın denetimlerine takıldı. Sayıştay denetçileri, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin AKP’li eski başkanı Menderes Türel döneminde yapılan kiralama ihalesinde hukuka aykırılıklar tespit etti. Denetçiler, Alkoçlar – Senatalya İş Ortaklığı’nın tek başına katıldığı ihalede “rekabeti engelleyici unsurlar” oluştuğunu da belirledi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi 2018 Yılı Sayıştay Denetim Raporunda, 8 milyon 500 bin TL’ye kiralanan Konyaaltı Sahilindeki ticari alanların, kiralama ihalesini alan iş ortaklığı tarafından 11 milyon 100 bin TL’ye başkalarına kiralandığı belirtildi.

2 MİLYON 600 BİN TL KAZANDILAR

Denetim Raporunda, iş ortaklığının belediyeden kiraladığı ticari alanları başkalarına kiralayarak 2 milyon 600 bin TL kazandığı vurgulandı. Sayıştay denetçileri, kiralama ihalesi kapsamında olmayan dört adet halka açık şezlong alanın da yine iş ortaklığı tarafından hukuka aykırı olarak başkalarına kiralandığını saptadı.

İHALEYE KATILIMI ENGELLEYİCİ NİTELİKTE

Raporda öte yandan, belediyenin 205 milyon TL yatırım yaptığı Konyaaltı Sahilinin kiralama ihalesinde tahmini kira bedelinin tespit edilmesi amacıyla ticaret odası, sanayi odası, borsa gibi kuruluşlardan veya bilirkişilerden görüş alınmadığına dikkat çekildi.

İhaleye sadece bir şirketin katılması nedeniyle “rekabet ortamının” oluşmadığına vurgu yapan Sayıştay, ihale şartnamesinde yer alan yeterlilik kriterinin başka şirketlerin katılımını engelleyici nitelikte olduğunu belirtti. Raporda, “İhalenin açıklığın sağlanmamasına da sebebiyet vererek belediye gelirinin olduğundan düşük gerçekleşmesine neden olabileceği” uyarısında bulunuldu.

ŞİKÂYET DİKKATE ALINMADI

Raporda, ihaleye katılmak isteyen bir başka şirketin, ihale şartlarında yer alan yeterlilik kriterinin rekabeti engelleyici olduğuna ve yumuşatılması gerektiğine dair belediyeye yaptığı yazılı başvurunun da dikkate alınmadığı kaydedildi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi 2018’de 28 yıllığına kiralanan Konyaaltı Sahili’nde 15 milyon lira üzeri kamu zararı tespit ettiği ihale ve sözleşmeyi geçtiğimiz hafta iptal etmişti.

Hülya Koçyiğit’in damadı Ender Alkoçlar’a Antalya’dan kötü haber: İhale ve sözleşme iptal

Gündem

Halk ekonomi politikaları ve Berat Albayrak’tan memnun değil

AREA Araştırma’nın yaptığı son anket, Cumhur İttifakı’nın oylarının yüzde 47’ye gerilediğini ortaya koydu. Ankete katılan vatandaşların yarıdan fazlası hükumetin ekonomi politikasını ve Damat Berat Albayrak’ı başarısız buldu.

BOLD – AREA Araştırma’nın anketi halkın yarısından çoğunun Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemini desteklemediğini ortaya koydu. Ankete göre vatandaş Kovid-19 salgınından sonraki en büyük sorunun hayat pahalılığı ve yoksulluk olduğunu düşünüyor.

5 PARTİNİN OYU YÜZDE 10’UN ÜZERİNDE

Korkusuz’dan Ahmet Takan’ın aktardığı AREA Araştırma’nın anketi 12 büyükşehirden 2 bin 220 kişinin katılımıyla 24-27 Haziran tarihleri arasında hazırlandı. “Bugün milletvekili seçimi olsa hangi partiye oy verirsiniz” sorusuna verilen yanıtlara göre dağılım şu şekilde: Yüzde 37 AKP, yüzde 24.6 CHP, yüzde 11 İyi Parti, yüzde 10.5 HDP, yüzde 10.1 MHP, yüzde 3.3 DEVA, yüzde 1.2 SP, yüzde 1.2 Gelecek Partisi, yüzde 1.2 diğer. Bu dağılıma göre AKP ve MHP’nin toplam oyu yüzde 47.1.

ERDOĞAN’IN ARDINDAN AKŞENER GELİYOR

Katılımcılar birden çok seçeneği işaretleyebildiği “Aşağıda belirtilen siyasi liderlerle ilgili genel kanaatiniz nedir” sorusunda ise olumlu değerlendirmelere göre dağılıma bakıldığında yüzde 51.9’la AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başta geldi. Onu yüzde 35.7’yle İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, yüzde 32.4’le MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli izledi. Bahçeli’den sonra ise yüzde 27.4’le DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, yüzde 27.4’le CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yüzde 21’le Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ve yüzde 16.2’yle HDP eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş geldi.

EKONOMİ POLİTİKALARI BAŞARISIZ BULUNDU

“Cumhurbaşkanlığı hükumet sisteminin genel olarak performansını nasıl buluyorsunuz” sorusuna ise katılımcıların yüzde 36.8’i “Başarılı”, yüzde 54.2’si “Başarısız” yanıtını verirken, yüzde 9’u ise fikir belirtmedi. Katılımcılara “Hükumetin ekonomi politikasını nasıl buluyorsunuz” diye sorulduğunda, yüzde 30.2’si “Başarılı”, yüzde 63’ü “Başarısız” derken, yüzde 6.8’lik kısım ise değerlendirmede bulunmadı.

BABACAN’IN OYLARI YÜKSELİŞTE

Anket sonuçlarını değerlendiren AREA yönetim kurulu başkanı Murat Karan, ekonomik ve işsizliğin ülke sorunları arasında hala en üst sırada yer aldığını belirtti. Ayrıca Karan DEVA Partisi (yüzde 3.3) ve Gelecek Partisi’nin (yüzde 1.2) oy oranlarının yüzde 4.5 seviyesine yükseldiğine işaret ederek, Babacan’la ilgili olumlu kanaatin yükseldiğini, DEVA’nın seçmenlerin ikinci parti tercihi olarak kendini göstermeye başladığını ifade etti.

KATILIMCILARA GÖRE DAMAT BAŞARISIZ

Ankette bakanların performansları da soruldu. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın performansından memnun olanların oranı yüzde 27.3 iken, bakanın performansının başarısız olduğunu düşünenlerin oranı ise yüzde 60.7. Fikir belirtmeyenlerin oranı ise yüzde 12. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun performansını ise yüzde 59.4 başarılı bulurken, yüzde 30.8 başarısız buldu. Değerlendirme yapmayanların oranı 9.8

EN ÖNEMLİ SORUN SALGIN VE PAHALILIK

Ankette katılımcılara Türkiye’nin Kovid-19 dışındaki en önemli sorununun ne olduğu sorulduğunda, yüzde 47.5’lik bir kesim ekonomi, hayat pahalılığı ve yoksulluk derken, yüzde 21’lik kısım işsizlik, yüzde 4.1’lik kesim ise eğitim sistemindeki sıkıntıları ve eğitimsizliği işaret etti.

İSTANBULLU İMAMOĞLU’NU BAŞARILI BULUYOR

Ankara ve İstanbul büyükşehir belediyelerinin başkanlarının performansları da değerlendirildi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun performansının başarılı olduğunu düşünen İstanbulluların oranı yüzde 54.7 iken, başarısız olduğunu düşünenlerin oranı yüzde 34.9. Türkiye genelinde ise İmamoğlu’nun performansını olumlu yönde değerlendirenlerin oranı yüzde 49.8.

YAVAŞ, DESTEĞİNİ YÜZDE 60’A ÇIKTI

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın performansını ise Ankaralıların yüzde 60.5’lik bir kesimi başarılı, yüzde 30.2’lik kesimi ise başarısız olarak değerlendiriyor. Fikrini belirtmeyenlerin oranı 9.3. Türkiye genelinde ise Yavaş’ın başarılı olduğunu düşünenlerin oranı yüzde 56, başarısız olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 20.4. Değerlendirmede bulunmayanların oranı 23.6.

Sivas Katliamı etkinlikleri bu yıl şair Behçet Aysan’a adandı

Okumaya devam et

Gündem

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Mehmet Ceylan: DSÖ’nün öngörüleri çıkmıyor

Yeniden faaliyete geçen düğün ve eğlence salonları konusunda uyaran Prof. Dr. Mehmet Ceylan, DSÖ’nün ikinci dalga hakkındaki felaket senaryolarına da katılmadığını söyledi.

BOLD – Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ), koronavirüs salgınında en kötüsünün henüz yaşanmadığı yönündeki açıklamasını değerlendirdi.

ÖNGÖRÜLERİ ÇIKMADI

DSÖ’nün koronavirüs salgınının başından beri yaptığı öngörülerin çıkmadığını söyleyen Ceyhan, “Bu onların, yanlış ikinci dalga öngörüsünden kaynaklanan bir olay. Ben daha kötüsünün olacağını düşünmüyorum” ifadelerini kullandı.

‘İkinci dalga’ terimi ile ilgili bilgi de veren Ceylan, “İkinci dalga İspanyol gribinden kalan bir tanım. İspanyol gribinde ilk dalga bitiyor, bir süre vaka görünmüyor, virüs mutasyona uğrayarak daha kötü şekilde geliyor. O zaman ikinci dalgada ülkeler hazırlıksız yakalanıyor. Vakalar bittiği için tedbirler kaldırılıyor, kontrolsüz bir şekilde salgın, bir odaktan başlayarak yayılıyor. Halbuki birinci dalgadaki dalgalanmalarda henüz tedbirler tam olmasa da kaldırılmamış, ülkeler de hazırlıklı. O yüzden birinci dalgadaki vaka artışlarını daha kolay kontrol altına alıyorsunuz” dedi.

DAHA KÖTÜ OLMAZ

Türkiye’de ve dünyadaki vaka sayılarında, sonbaharda tatilden dönenler ve açılan okullar yüzünden artış olabileceğini söyleyen Ceylan, ”Bunun birinci dalganın dalgalanmaları şeklinde olabileceğini düşünüyorum. Bu nedenle daha kötüsünün olacağını düşünmüyorum” diye konuştu.

SOSYAL MESAFE VE MASKENİN ÖNEMİ

Ceylan, 1 Temmuz’da tekrar faaliyete başlayan, oyun, tiyatro, sinema ve düğün salonlarına dikkat çekerek, “Bunların hepsinin belli oranda riski var. O ortamda maske takma oranının düşmesi söz konusuysa sosyal mesafe azalıyorsa risk artıyor. İnsanlar ne kadar çok konuşuyorsa şarkı söylüyorsa ya da yüksek sesle konuşuyorsa hızlı nefes alıp vermek yani hareket edilen bir aktivite var ise o kadar risk artıyor. Dolayısıyla hepsinde böyle bir risk var. Eğer hareket edilecekse şarkı söylenecekse bağırıp, çağıracak ise insanlar, düğünler, nişanlar katılanların da içinde bulunduğu aktiviteler daha riskli” dedi

‘DÜĞÜNLER RİSKLİ’

Sinema ve tiyatro salonlarının daha kontrol edilebilir alanlar olduğunu belirten Ceylan, ”Ama bir düğün ortamında nişan ya da kutlama ortamında bunu sağlamak daha zor olacaktır. Dolayısıyla insanların dikkatli olması lazım. Oradan çıkacak 10-20 tane vaka, bir de orada bulunan enfekte olacak 65 yaş üstü kronik hastalıkları olan varsa dolayısıyla daha ağır seyredecektir. Özellikle kutlama şeklinde olan toplanmalarda daha dikkatli olunması lazım” diye konuştu.

Polis ağzını açana cezayı kesti: Hem sosyal mesafeye uyma hem de bize müdahale et!

Okumaya devam et

Gündem

AKP, MHP ve İyi Parti Sivas Katliamı önergesini reddetti

HDP Milletvekili Zeynep Özen’in Sivas Katliamı’nın sorumlularının bulunması için TBMM’ye verdiği önerge AKP, MHP ve İyi Partinin oylarıyla reddedildi.

BOLD – HDP İstanbul Milletvekili Zeynep Özen, 2 Temmuz 1993’teki Sivas Katliamı’nın aydınlatılması için Meclis Araştırma Komisyonuna bir önerge verdi. Özen’in teklifi TBMM Genel Kurulunda dün yapılan görüşmede AKP, MHP ve İyi Partinin oylarıyla reddedildi.

“KATİLLER BULUNAMADI”

Olay sonrasında yaşanan adaletsizliklerin katliamın acısını artırdığını söyleyen Özen, haklarında dava açılan katillerin bir kısmı hiç bulunamadığını belirtti. Daha sonra bu katillerin bazılarının Sivas’tan hiç ayrılmadan yaşamlarına devam ettikleri, hatta resmi olarak haklarında arama kararları olmasına rağmen evlendikleri, askere gittikleri, işe girip çalıştıkları, ehliyet aldıklarını vurguladı.

“POLONYA SINIRINDA YAKALANAN SANIĞIN İADESİ İSTENMEDİ”

Önergede sanıklar hakkında bilgi de veren Özen “Aranan Sivas sanıklarından Cafer Erçakmak, Sivas Valiliğinin 100 metre ilerisindeki evinde hayatını kaybetti. Sivas katillerinin bir kısmı da arama kararlarına rağmen ellerini kollarını sallayarak yurt dışına çıkartıldılar. Sivas Katliamı sanıklarından kırmızı bültenle aranan Vahit Kaynar da Polonya sınırında yakalandı ama 40 gün yasal süre dolana kadar Türkiye’den iadesi istenmediği için serbest bırakıldı. Yurt dışına çıkartılanlar, işledikleri insanlık suçlarından ötürü değil sadece gösteri ve yürüyüş kanununa aykırı davranılması gerekçe olarak gösterildiği için iade edilmediler. En sonunda dava zaman aşımından düşürüldü. Son olarak Sivas Katliamının bir numaralı sanıklarından Ahmet Turan Kılıç, AKP’li Cumhurbaşkanı tarafından yaşı ve sağlık sorunları gerekçesiyle affedildi. Sivas Katliamı’ndan bugüne kadar 27 yıl bu şekilde geçti” dedi.

“GİZLİ KALAN GERÇEK İFŞA EDİLMELİ”

Özen şöyle devam etti: “Madımak Oteli’nde bulunan canların yakılarak hunharca katledildiği Sivas katliamının arkasında gizli kalan gerçeklerin ifşa edilmesi, yargı kararlarına rağmen Sivas katillerini koruyup cezasız bırakan unsurların ortaya çıkarılması, katliamla ilgili devlet arşivlerinde yıllardır saklı kalan belgelerin araştırılıp kamuoyuyla paylaşılması, perde arkasındaki asıl sorumlularının açığa çıkması ve böylece katliamda yakınlarını yitirenlerin acılarının az da olsa dindirilmesi için Sivas Katliamının araştırılması elzemdir.”

“İNSANLIK SUÇU SAYILSIN”

HDP Kocaeli Milletvekili ve insan hakları savunucusu Ömer Faruk Gergerlioğlu, Madımak katliamının yıl dönümünde linç eylemlerinin Türk Ceza Kanunu’nda (TCK) ‘insanlık suçu’ olarak tanımlanması ve failler hakkında on yıldan az olmamak üzere ağırlaştırılmış hapis cezasına çarptırılması için kanun teklifi verdi.

5237 Sayılı TCK’da değişiklik yapılmasına dair verilen kanun teklifinin gerekçesi “Türkiye’de cezasızlık politikaları bir sonraki eylemin fitilini ateşlemektedir. Kamplaştırıcı ve kutuplaştırıcı siyaset dili insanların linç edilerek ölmelerine sebep olmaktadır. Bu sebeple linç suçunun TCK’da müstakil bir suç olarak tanımlanması gerekmektedir” sözleriyle açıklandı.

Kanun teklifinde şu ifadelere yer verildi: “Eğer Maraş olayları olduğunda bir daha asla denseydi ve cezalar verilseydi, Çorum olayları olmazdı. Eğer Çorum olaylarından sonra bir daha asla denseydi ve gereken cezalar verilseydi Sivas Katliamı olmazdı. Türkiye’de cezasızlık politikaları bir sonraki eylemin fitilini ateşlemektedir. Kamplaştırıcı ve kutuplaştırıcı siyaset dili insanların linç edilerek ölmelerine sebep olmaktadır.

Sivas Katliamı etkinlikleri bu yıl şair Behçet Aysan’a adandı

Okumaya devam et

Popular