Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Öğrenciler yarıştı, Kudüs tatilini kazanan belediye personeli oldu!

Kudüs

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile Milli Eğitim Müdürlüğü “Kudüs’e mektup” yarışması düzenledi. Yarışma sonrasında 15 öğrenci ve 13 öğretmenin yanı sıra 18 büyükşehir personeli Kudüs tatiline gönderildi. Usulsüzlüğü Sayıştay ortaya çıkardı.

BOLD – 2018 yılında Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile protokol imzalayan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, kitap okuma programı ve “Kudüs’e mektup” yarışması düzenledi. Ancak söz konusu yarışmanın protokolünde ödülün ne olduğu, kaç kişinin ödül alacağı belirtilmedi.

Yarışma bitiminde ödülün Kudüs seyahati olduğu açıklandı. Yarışmada dereceye giren 15 öğrenci ile birlikte 13 öğretmen ve 1 Milli Eğitim Şube Müdürü ile birlikte Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin 18 personeli Kudüs seyahatine gönderildi.

BELLİ OLMAYAN ÖDÜL KUDÜS’MÜŞ

Sözcü’nün haberine göre, Sayıştay denetçileri yaptıkları incelemelerde usulsüzlüğü fark etti. Hazırlanan raporda konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

“11.01.2018 tarih 53 sayılı karar ile Belediye ile Kocaeli Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında, Kitap okuma programı ve Kudüs’e mektup yarışması düzenlenmesine ilişkin protokol yapmak için, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanına yetki verilmesine karar verilmiştir.

Meclis kararına istinaden 07.02.2018 tarihinde protokol imzalanmıştır. Ortak hizmet projesinde ödülün ne olacağı belirtilmemesine rağmen yarışma da dereceye giren öğrenciler, öğretmenler ve bu yarışma kapsamında çalışan personeller Kudüs gezisine götürülmüştür.

Ortak hizmet projesinde kaç kişinin götürüleceği, ödülün ne olacağı, dereceye kaç kişinin gireceği gibi hususların belirtilmemesine rağmen 15 öğrenci, 13 öğretmen, 1 Milli Eğitim Şube müdürü ve 18 Kocaeli Büyükşehir Belediyesi personelinin Kudüs gezisine götürüldüğü tespit edilmiştir.”

TARTIŞMAYA MAHAL VERMEMELİ

Ödülün protokolde belirtilmesi gerektiğini ifade eden Sayıştay denetçileri, “Ortak hizmet projesi içeriklerinin tartışmaya mahal vermeyecek şekilde net olarak belirlenmesi gerekir. Ayrıca meclis kararında da kitap okuma programı ve Kudüs’e mektup yarışması sonundaki ödülün ne olacağı da açıkça belirtilmelidir. Ortak hizmet projelerinde tarafların yükümlülükleri ile bu kapsamda yapılacak işlerin öngörülebilir ve belirli olarak ortaya konulması gerekir” dedi.

AFİŞLERDE BELİRTİLMİŞ

Belediye cevabında söz konusu yarışma ödülünün billboard ve afişlerde yer aldığını açıkladı. Sayıştay denetçileri ise “Ortak hizmet projesi yapıldıktan sonra ödülün ne olduğunun duyurularda ve billboardlarda belirtilmemesi gerekir. Ortak hizmet projelerinde tarafların yükümlülükleri ile bu kapsamda yapılacak işlerin öngörülebilir ve belirli olarak ortaya konulması sağlanmalıdır” ifadelerini kullandı.

Suriyelileri depremden sonra fark ettiler: “Elazığ’daydılar da biz mi görmüyorduk”

Gündem

Türkiye, yurtdışı çıkış ve mallarına tedbiri kaldırdığı SBK’yı Avusturya’dan istedi

Türkiye, daha önce hakkındaki yurtdışı çıkış yasağını ve mallarına tedbir konulmasına ilişkin kararı kaldırdığı Sezgin Baran Korkmaz’ı ABD’nin talebi üzerine gözaltına alındığı Avusturya’dan resmen iadesini talep etti.

BOLD – Sedat Peker’in açıklamalarıyla gündeme gelen ve Avusturya’da ABD’nin talebi üzerine yakalanan Sezgin Baran Korkmaz’ın Türkiye iadesini istedi.

“Söz konusu şahıs dün, 19 Haziran günü Viyana’dan takriben 260 kilometre uzaklıkta bir kasabada gözaltına alındı.” diyen Türkiye’nin Viyana Büyükelçisi Ozan Ceyhun, “İade işlemleri için süreci 19 Haziran tarihiyle başlatmış durumdayız”ifadelerini kullandı.

Büyükelçi Ceyhun bugün yaptığı açıklamada “Söz konusu şahıs dün, 19 Haziran günü Viyana’dan takriben 260 kilometre uzaklıkta bir kasabada gözaltına alındı. Ve kendisi akşama doğru Viyana’ya getirildi. Hali hazırda Viyana Eyalet Ceza Mahkemesi’nde bulunmaktadır. Hakim karşısına çıkmayı beklemektedir. Kurallar gereği, doğal akış gereği yarın çıkması büyük bir ihtimal. Bizlerde bakanlığımızdan aldığımız talimat doğrultusunda gereğini yerine getirerek iade işlemleri için süreci 19 Haziran tarihiyle başlatmış durumdayız” ifadelerini kullandı.

Avukatları, Sezgin Baran Korkmaz’ın Avusturya’da ABD’nin talebi üzerine gözaltına alındığını açıklamıştı. Tutuklama talebinin Korkmaz ile ilgili daha önce açılan dava ile ilgili olmadığı, yeni açılan ancak daha önceki dava ile ilgili bağlantılı olduğu belirtilmişti.

SEZGİN BARAN KORKMAZ VE SBK HOLDİNG

2013-2018 yılları arasında ABD Hazinesi 500 milyon dolardan fazla dolandıran ABD’li Kingston Kardeşler ve Ermenistan asıllı daha sonra Türk vatandaşlığı verilen Lev Dermen, bu paraların bir kısmını Türkiye’ye aktardıklarını ve Sezgin Baran Korkmaz ile kurdukları ortaklık sayesinde bu paralarla ilaç, inşaat ve teknoloji başta olmak üzere birçok alanda şirket satın alarak aklamaya çalıştıklarını Utah’daki mahkemede itiraf etmişlerdi.

Sezgin Baran Korkmaz, hakkında da mahkeme tarafından yurt dışına çıkış yasağı konuldu ve mal varlıklarına tedbir kararı alındı. Bu kararlar daha sonra mahkeme tarafından kaldırıldı. Bu tedbir kararlarının AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Anayasa Mahkemesi’ne seçilen eski İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan’ın gayretleri ile kaldırıldığı ortaya çıkmıştı.

“SOYLU’NUN OPERASYONU HABER VERMESİYLE KAÇTI”

Yurtdışına çıkış yasağı ve malları üzerinde tedbir kaldırılan Sezgin Baran Korkmaz’a bir operasyon daha yapılacaktı. Ancak iddiaya göre Korkmaz’a operasyonu İçişleri Bakanı Soylu haber verecek ve Korkmaz kendisine yapılacak operasyondan bir gün önce yurtdışına kaçacaktı.

İddianın sahibi Sedat Peker, sözlerinin en büyük kanıtının İçişleri Bakanlığı’nın kamera kayıtları olduğunu söyledi. Bakanlığın kamera kayıtlarının açıklanmasını isteyen Peker’in bu iddialarına Süleyman Soylu, herhangi bir cevap vermemişti.

Sezgin Baran Korkmaz Avusturya’da tutuklandı

Okumaya devam et

Gündem

Yönetmen Fatih Terzioğlu anısına kısa film yarışması

Cezaevinde kanser olduktan sonra hayatını kaybeden yönetmen Fatih Terzioğlu anısına kısa film yarışması düzenleniyor. Son başvuru 30 Ekim.

BOLD – Merkezi ABD’de olan insan hakları kuruluşu Advocates of Silenced Turkey (AST) tarafından düzenlenen “Türkiye’deki İnsan Hakları İhlalleri” konulu 2. Uluslararası Kısa Film Yarışması, bu sene 40 yaşında vefat eden Fatih Terzioğlu (40) anısına yapılacak.

Ön elemenin jüri tarafından yapılacağı yarışmada, finale kalanlar halk oylamasıyla seçilecek. Geçen seneye göre ödül miktarının arttırıldığı yarışmaya katılacak kısa filmlerin en fazla 10 dakika olması gerekiyor. Birinciye 3 bin, ikinciye 2 bin, üçüncüye bin dolar ödülün verileceği yarışmaya son başvuru tarihi 30 Ekim 2021. Yarışmaya başvuru için: www.silencedturkey.org, [email protected]

FATİH TERZİOĞLU KİMDİR?

1980 yılında İstanbul’da doğan Fatih Terzioğlu, Niğde Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo ve Televizyon bölümünden mezun oldu. 2003 yılında kapatılan televizyon kanalı Samanyolu TV’de işe başlayan Terzioğlu, bir yıl sonra yönetmen yardımcısı olarak görevine devam etti. Şubat Soğuğu, Sırlar Dünyası, 4. Osman, Kollama, Şefkat Tepe, Kendi Okulumuza Doğru gibi birçok dizide çalıştı. En son Sungurlar dizisinde ikinci yönetmenlik yapıyordu.

Gülen Hareketi soruşturmaları kapsamında 24 Eylül 2018’de gözaltına alınan Terzioğlu üç gün sonra tutuklanıp Silivri Cezaevine gönderildi. Mesajlaşma programı Bylock kullandığı gerekçesiyle 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan Terzioğlu’nun Bylock içeriğinde 15 dua mesajı vardı.

Şubat 2020’de cezası onaylanan Terzioğlu bu tarihten sonra yavaş yavaş hastalanmaya başladı. Önce antidepresan kullandı. Geçen yıl Ramazan Bayramı’ndan sonra sürekli kusma şikayetiyle cezaevi kampüsündeki hastaneye kaldırıldı. Serum verildikten sonra tekrar cezaevine gönderilen yönetmen, pandemi şartlarında karantina hücresinde günlerce tek başına yaşamak zorunda kaldı. Yemek yiyemiyor, kişisel ihtiyaçlarını tek başına göremiyordu. Birçok hak ihlaline uğradı.

Hastalandığını öğrendikten sonra eşini ilk kez 22 Haziran 2020’da yapılan kapalı görüşte gören Esra Terzioğlu, karşılaştığı manzara karşısında şok olmuş, eşini tanıyamadığını söylemişti:

“Dün görüşe gittim. Berbat bir haldeydi. Dehşet derecede kilo vermişti. Camın önüne kafasını dayadı. Benimle konuşurken gözleri kapanıyordu. Cama tıkladım, ‘Fatih kendini bırakma, beni dinle’ dedim. Onu mutlu edecek şeyler anlatıyorum, gülemiyor. Konuşamıyor, kendini ifade edemiyor, işaretle bir şeyler gösteriyor. Sadece herkesin ona dua ettiğini, neler yaptığını duyunca ağladı ağladı, gözlerinden ip gibi yaş akıyor.”

Birdenbire 30 kilo kaybeden Terzioğlu’na 25 Haziran 2020’de 4. evre mide kanseri teşhisi konuldu. Kanser kısa sürede ciğerlerine metastaz yaptı. Esra Terzioğlu eşinin bir an önce tahliye edilmesi ve tedavi edilmesi için günlerce cezaevi ile hastane arasındaki resmi işlemlerle uğraştı.

7 Temmuz 2020’de tahliye edilen Fatih Terzioğlu ancak 43 gün hayata tutunabildi. 23 Ağustos 2020’de tedavi gördüğü Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde hayatını kaybeden Terzioğlu, memleketi Manisa Turgutlu’da toprağa verildi.

Yönetmen Fatih Terzioğlu son yolculuğuna uğurlandı

 

Okumaya devam et

Gündem

Ünlü sanatçı Roger Waters Erdoğan’a seslendi

Dünyaca ünlü müzik grubu Pink Floyd’un kurucularından Roger Waters, söylediği Kürtçe şarkılar nedeniyle 19 yıl hapis cezası verilen Nûdem Durak’ın serbest bırakılması için Erdoğan’a çağrı yaptı.

BOLD – İngiliz rock grubu Pink Floyd’un solisti Roger Waters, Filistin konusunda çalışmaları için ödüllendirildiği ve bir üniversite tarafından düzenlenen Türkiye Kültür Bakanlığı destekli çevrimiçi törende, Kürtçe şarkı söylediği için cezaevinde bulunan Nûdem Durak’ın serbest bırakılması için çağrıda bulundu.

Waters, törende Erdoğan’a seslenerek, “Sizden rica ediyorum, ana dilinde şarkı söylediği için 19 yıl hapis cezasına çarptırılan genç bir kadının dosyasını tekrar değerlendirin. Doğru olanı yapın. Lütfen Nûdem Durak’ı serbest bırakın. Filistinli olmadığını biliyorum ama o bir insan, tutsak. Serbest bırakılması gerek.” ifadelerini kullandı.

Kürtçe şarkı söylediği ve sahnede yaptığı konuşmalardan dolayı hakkında defalarca soruşturma açılan Durak, 4 defa gözaltına alındı. 2 defa da tutuklanan Durak, her iki tutuklamada toplamda 1 buçuk yıl cezaevinde kaldı. Ardından tahliye olan Durak’ın yargılamaları devam eder. Örgüt üyeliğinden açılan her iki dosyanın da Yargıtay’da onanmasının ardından tekrar tutuklanan Durak’a biri 10 yıl, diğeri ise 9 yıl olmak üzere toplamda 19 yıl ceza verildi.

Nudem Durak.

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0