Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Simon Hassan önce TC vatandaşı yapıldı, ardından yüzbaşı kadrosuyla TSK’ya alındı

500 ÖSO mensubu, TC vatandaşı yapılarak TSK ve MİT personeli yapıldı. Yüzbaşı rütbesiyle göreve başlayan “cihatçı” Simon Hasan onlardan biri.

BOLD – Simon Hassan, Suriye savaşından beri gündemden hiç düşmeyen Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) Sultan Murad Tugayı bünyesinde kendi deyimiyle 3 yıldır “Türkiye adına savaşan” bir yüzbaşı. İki ay önce Türkiye vatandaşlığa alınan Hassan artık bir Çankırılı! TSK bünyesinde görevlendirildi ve bir hastanede kısa süreliğine tedavi gördükten sonra tekrar cepheye dönecek. Vatandaşlığa geçtikten sonra yeni bir kimlik ve isim almış. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yapılan Hassan artık Kara Kuvvetleri bünyesinde resmi bir Türk askeri. Bir yüzbaşının tüm sosyal haklarına sahip ve aynı maaşı alıyor. Ailesi de Hassan ile birlikte vatandaşlığa alınmış. Hassan, “Ben tek değilim” diyor.

TSK PERSONELİYLE AYNI HAKLAR

Grihat’tan Serdar Fırat’ın haberine göre; Cihatçı ÖSO mensuplarına son bir yıl içinde yeni isim ve kimlikler verilmeye başlandı. Dikkat çekmesin diye vatandaşlığa alınan cihatçılar çeşitli illerin nüfuslarına kayıt ettirildi. Askeri kaynaklara göre; bu zamana kadar 500 cihatçı TSK bünyesine alınıp vatandaşlık verildi. TSK’nın resmi personeli yapılan ÖSO militanlarının rütbelerine göre aldıkları maaş, diğerleriyle aynı.

Türk Ordusunda artık şu an en yüksek yüzbaşı olmak üzere çeşitli rütbelerde ve alanlarda görev yapan ÖSO mensupları var. Sadece Türk Ordusuna dahil edilen ÖSO mensupları bulunmuyor, Milli İstihbarat Teşkilatı’na da aynı yöntemle alının 15 cihatçı var. Güvenlik kaynakları şu ana kadar T.C. vatandaşlığına geçirilen 15 kişinin MİT’in resmi personeli, haber alma elemanı olarak ise ÖSO mensubu 200’ün üzerinde kişinin kullanıldığı bilgisini veriyor.

TSK’DA RAHATSIZLIK

Cihatçıların Türk askeri yapılması, görevlere getirilmesi ordu içinde ciddi rahatsızlık oluşturduğu belirtiliyor. Emir komuta zinciri içinde özellikle üst rütbe görev verilenler hakkında alt rütbede bulunan uzman çavuş veya astsubayların rahatsızlıklarını resmi kanallara ilettiği bildiriliyor.

Hâlihazırda Suriye’de yine Türk Ordusu ile birlikte hareket eden ÖSO’lu cihatçılara ise 500 dolar aylık veriliyor. Yeni katılanların maaşı biraz daha düşük, kendi içlerindeki rütbelere göre bu rakam değişebiliyor.

EĞİTİM SADAT’TAN

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere İktidar mensuplarının, ‘Muharip Güç’, ‘Milli Ordu’, ‘Kuvayı Milliye’ ruhuna dahil ettiği ÖSO mensupları şimdilerde akın akın Libya’ya gönderiliyor. Türkiye onları savaşçı olarak Libya’ya transfer ediyor. Şu ana kadar daha çok Sultan Murad Tugayı ve Fehim İsa gruplarından oluşan 3 bin Cihatçı başlarında Türk askeriyle Libya’ya İstanbul üzerinden transfer edildi. Cihatçılar asker kamuflajı giyiyor ve Türk bayrağı taşıyor. Bu üniformalarla savaşırken bazı bölgelerde yağma yapmaktan çekinmiyor. Libya’ya gidenlere 2 bin 500 dolar para ödeniyor ve 6 aylık bir kontrat imzalatılıyor.

Türkiye asıl güç olarak gördüğü ÖSO mensuplarını Suriye’de tutmak istiyor. Şu ana kadar Libya’da 15 cihatçı öldü. Cihatçılar Türkiye’nin verdiği geçici vesika (kimlik) bulunduruyor. ÖSO’yu yönlendirme, eğitme ve programlama işini Uluslararası Danışmanlık Şirketi SADAT yapıyor kimin vatandaşlığa alınacağına da bu şirket karar verip ordu bünyesinde rütbesini belirliyor.

HABERİN TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

Gündem

Milletvekilleri duruşmaya alınmadı, kim, neyi gizliyor?

AKP’li milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın korumaları ve yakınlarının saldırıları sonucu üç kişinin hayatını kaybettiği Şenyaşar ailesinin duruşmasına HDP’li milletvekilleri alınmadı.

BOLD – Urfa’nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018’de meydana gelen saldırılarda yaşamını yitiren Hacı Esvet Şenyaşar, oğulları Celal ve Adil Şenyaşar’ın ölümüne ilişkin açılan davanın ikinci duruşması dün Malatya 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

2’si tutuklu 13 kişinin, “öldürme”, “öldürmeye teşebbüs”, “yaralama”, “mala zarar verme” ve “ateşli silah bulundurma” suçlamalardan yargılandığı davanın 15 Nisan’daki ilk duruşması koronavirüs salgını nedeniyle alınan tedbirler kapsamında görülememiş, Nöbetçi Malatya 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi, dosya üzerinde inceleme yapıp erteleme kararı vermişti.

Saldırıda yaralı kurtulup, 2 yıldır tutuklu bulunan Fadıl Şenyaşar ile AKP’li vekil Yıldız’ın yakını Enver Yıldız, duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBIS) üzerinden bağlanırken, tutuksuz 11 sanık salonda hazır bulundu.

İDDİANAME YILDIZ AİLESİNİ KORUMAYA YÖNELİK

Şenyaşar ailesinin avukatı Bülent Duran’ın, Urfa Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamenin Yıldız ailesini korumaya yönelik olduğunu söylediği duruşmaya mahkeme başkanının kararıyla Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu ile Urfa Milletvekili Ayşe Sürücü alınmadı. Gergerlioğlu daha sonra aile ile canlı bir Youtube yayını gerçekleştirdi.

 

Mahkeme başkanını adliyedeki Adalet Komisyonu’na şikayet eden Gergerlioğlu, Şenyaşar ailesine karşı yapılanların herkes tarafından bilindiğini, yine de geçen 2 yıllık süre içerisinde adaletin yerini bulmadığını söyledi.

“MAHKEME BAŞKANI BİZİ ALMAMAK İÇİN DİRETTİ”

Gergerlioğlu, “Urfa’da yaşanan bu olayın davası Malatya’ya alınarak dava görülmeye başlandı. Duruşmaya katılmak için Ankara’dan Malatya’ya geldik. Duruşma öncesi ailenin duygu ve düşüncelerini almak için kısa bir canlı yayın yapmak istedik. Ama hemen müdahaleye uğradık. Yayın yapmamız engellendi. Ardından mahkeme salonuna girmek istedik, bir kez daha engellendik. Mahkeme başkanı taraflar dışında başka kimseyi duruşma almayacağını söyledi. Biz milletvekili olarak, milletin adına duruşmaya katılmak istedik. Mahkeme başkanı bizi almama noktasında diretti. Bu durumu Adliye Adalet Komisyonu başkanlığına bildirdik. Fakat o da ‘bu konu beni aşar’ diyerek, başvurumuzu geri çevirdi. Sonuçta mahkeme salonuna giremedik. Bu durum ailenin adalet konusundaki kaygılarını arttırmıştır” dedi.

Şenyaşar ailesinin kamuoyuna duruşmaya katılım çağrısı yaptığını hatırlatan Gergerlioğlu, kendisinin de partisi tarafından bu adalet arayışına destek olmak için görevlendirildiğini dile getirdi.

“SON DERECE VAHİM BİR DURUM”

Gergerlioğlu, karşılaştıkları engellemeyi “Bu duruşmayı izlemememizin ne manisi olabilir? Kim neyi gizliyor? Ben bunu açıkça soruyorum; Biz neden içeri alınmadık? Tamam, mahkeme başkanının böyle bir kararı olabilir. Ama biz de milletvekiliyiz ve milletin adına gelmişiz. Tüm bunlara baktığımız zaman belli ki önceden alınmış kararlar var. Daha önce hiç karşılamadığımız bir durum. Yine duruşmayı izlemek için ille de milletvekili olmak da şart değil. Yani mahkemelerin ‘aleniyet ilkesi’ çiğnenmiş oldu. Onun için bunu son derece vahim bir durum olarak görüyoruz” ifadelerini kullandı.

SÜRÜCÜ: AMAÇ GERÇEKLERİN ÜSTÜNÜ ÖRTMEK

MA’nın haberine göre Duruşma salonuna sokulmayan partili bir diğer isim Urfa Milletvekili Ayşe Sürücü de, olayın Urfa’da yaşandığını, bu yüzden duruşmaların da orada görülmesi gerektiğini dile getirerek dava dosyasının Malatya’ya taşınmasını eleştirdi. Sürücü, “ Gerçeklerin ortaya çıkmasını istemiyorlar. Yine kamuoyunun olaydan haberdar olmasını istemiyorlar. Amaçları gerçeklerin üstünü örtmek” dedi.

NE OLMUŞTU?

24 Haziran 2018 genel seçimlerinin hemen öncesinde Urfa’nın Suruç ilçesinde, 14 Haziran’da AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın korumaları ve yakınlarının Şenyaşar ailesine ait iş yerine yönelik saldırısı, yaralıların kaldırıldığı hastanede devam etmiş ve baba Hacı Esvet Şenyaşar ile çocukları Celal ile Adıl Şenyaşar yaşamını yitirirken, Ferit, Memet, Fadıl Şenyaşar’ın da aralarında olduğu 9 kişi ise yaralanmıştı. Olaydan sonra tedavi edildikleri hastanelerde gözaltına alınan yaralı kardeşlerden Fadıl Şenyaşar, “öldürmek” ve “yaralamak” iddialarıyla tutuklanmıştı.

AKP’li Yıldız’ın ağabeyi Mehmet Şah Yıldız’ın da yaşamını yitirdiği olaya dair somut ifadeler ve görüntüler olmasına rağmen, Yıldız ailesinden kimseye dokunulmamış, 17 ay sonra Enver Yıldız koruma ordusu ile geldiği Urfa Adliyesinde tutuklanmıştı.

Savcılık tarafından olaydan 18 ay sonra hazırlanan iddianamede ise Şenyaşarlara yönelik asıl saldırının yaşandığı hastane boyutu iddianame dışı bırakılmasının yanı sıra sağlam şekilde girdiği hastaneden kafası ezilmiş halde ölü olarak çıkan Esvet Şenyaşar’a dair tespite yer verilmedi.

Okumaya devam et

Gündem

Hizmet Hareketine ait yurt binasına Saray el koydu

Ankara Çukurambar’daki yaklaşık 25 katlı Hizmet Hareketi’ne ait yurt binasına Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı logosu yerleştirildi. Yurt olarak inşa edilen bina ve şirkete 15 Temmuz sonrası el konulmuştu.

BOLD – Ankara’nın Çukurambar semtindeki yaklaşık 25 katlı binaya Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı logosu yerleştirildi. Hizmet Hareketi’ne ait Atlantik AŞ’ye ait olan binaya 15 Temmuz sonrası el konulmuştu.

BİNAYA LOGO ASILDI

Cumhuriyet’ten Sefa Uyar’ın haberine göre Ankara’nın Çankaya ilçesindeki Çukurambar semtinde bulunan yaklaşık 25 katlı binaya, halihazırda Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün eski binasında bulunan Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı ismi ve logosu asıldı. 15 Temmuz sonrası binaya el konulması ile birlikte söz konusu alanın mülkiyetinin Hazine’ye geçtiği; binanın kullanımının ise Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nda olduğu öğrenildi.

Dink’i tehdit eden MİT’çiler mahkemede dinlenmeyecek

Okumaya devam et

Gündem

Erdoğan’dan nikah hediyesi Cumhurbaşkanı Danışmanlığı oldu

Danışman sayısı ile gündem oluşturan Saray’a iki yeni danışman daha atandı. Geçen aylarda AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın nikah şahidi olduğu Hamza Gedikoğlu da Saray’a danışman yapıldı.

BOLD – Cumhurbaşkanı Danışmanlığına iki yeni atama Resmi Gazete’de yayımlandı. Karara göre Ayhan Oğan ve Hamza Gedikoğlu AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan imzasıyla, Cumhurbaşkanı Danışmanlığına atandı.

ERDOĞAN NİKAH ŞAHİDİ OLMUŞTU

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla yayımlanan kararlara göre, Ayhan Oğan ve Hamza Gedikoğlu Cumhurbaşkanı Danışmanlığına atandı. Erdoğan, geçtiğimiz aylarda Hamza Gedikoğlu’nun nikah şahitliğini yapmıştı. Erdoğan, Eşi Emine Erdoğan ile Üsküdar Belediyesi Nikah Salonu’nda Öznur Hacıosmanoğlu ile Hamza Gedikoğlu çiftinin nikah törenine katılmıştı.

Türkiye’de 18 kişi daha koronavirüsten öldü: Bin 24 yeni vaka tespit edildi

Okumaya devam et

Popular