Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Simon Hassan önce TC vatandaşı yapıldı, ardından yüzbaşı kadrosuyla TSK’ya alındı

500 ÖSO mensubu, TC vatandaşı yapılarak TSK ve MİT personeli yapıldı. Yüzbaşı rütbesiyle göreve başlayan “cihatçı” Simon Hasan onlardan biri.

BOLD – Simon Hassan, Suriye savaşından beri gündemden hiç düşmeyen Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) Sultan Murad Tugayı bünyesinde kendi deyimiyle 3 yıldır “Türkiye adına savaşan” bir yüzbaşı. İki ay önce Türkiye vatandaşlığa alınan Hassan artık bir Çankırılı! TSK bünyesinde görevlendirildi ve bir hastanede kısa süreliğine tedavi gördükten sonra tekrar cepheye dönecek. Vatandaşlığa geçtikten sonra yeni bir kimlik ve isim almış. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yapılan Hassan artık Kara Kuvvetleri bünyesinde resmi bir Türk askeri. Bir yüzbaşının tüm sosyal haklarına sahip ve aynı maaşı alıyor. Ailesi de Hassan ile birlikte vatandaşlığa alınmış. Hassan, “Ben tek değilim” diyor.

TSK PERSONELİYLE AYNI HAKLAR

Grihat’tan Serdar Fırat’ın haberine göre; Cihatçı ÖSO mensuplarına son bir yıl içinde yeni isim ve kimlikler verilmeye başlandı. Dikkat çekmesin diye vatandaşlığa alınan cihatçılar çeşitli illerin nüfuslarına kayıt ettirildi. Askeri kaynaklara göre; bu zamana kadar 500 cihatçı TSK bünyesine alınıp vatandaşlık verildi. TSK’nın resmi personeli yapılan ÖSO militanlarının rütbelerine göre aldıkları maaş, diğerleriyle aynı.

Türk Ordusunda artık şu an en yüksek yüzbaşı olmak üzere çeşitli rütbelerde ve alanlarda görev yapan ÖSO mensupları var. Sadece Türk Ordusuna dahil edilen ÖSO mensupları bulunmuyor, Milli İstihbarat Teşkilatı’na da aynı yöntemle alının 15 cihatçı var. Güvenlik kaynakları şu ana kadar T.C. vatandaşlığına geçirilen 15 kişinin MİT’in resmi personeli, haber alma elemanı olarak ise ÖSO mensubu 200’ün üzerinde kişinin kullanıldığı bilgisini veriyor.

TSK’DA RAHATSIZLIK

Cihatçıların Türk askeri yapılması, görevlere getirilmesi ordu içinde ciddi rahatsızlık oluşturduğu belirtiliyor. Emir komuta zinciri içinde özellikle üst rütbe görev verilenler hakkında alt rütbede bulunan uzman çavuş veya astsubayların rahatsızlıklarını resmi kanallara ilettiği bildiriliyor.

Hâlihazırda Suriye’de yine Türk Ordusu ile birlikte hareket eden ÖSO’lu cihatçılara ise 500 dolar aylık veriliyor. Yeni katılanların maaşı biraz daha düşük, kendi içlerindeki rütbelere göre bu rakam değişebiliyor.

EĞİTİM SADAT’TAN

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere İktidar mensuplarının, ‘Muharip Güç’, ‘Milli Ordu’, ‘Kuvayı Milliye’ ruhuna dahil ettiği ÖSO mensupları şimdilerde akın akın Libya’ya gönderiliyor. Türkiye onları savaşçı olarak Libya’ya transfer ediyor. Şu ana kadar daha çok Sultan Murad Tugayı ve Fehim İsa gruplarından oluşan 3 bin Cihatçı başlarında Türk askeriyle Libya’ya İstanbul üzerinden transfer edildi. Cihatçılar asker kamuflajı giyiyor ve Türk bayrağı taşıyor. Bu üniformalarla savaşırken bazı bölgelerde yağma yapmaktan çekinmiyor. Libya’ya gidenlere 2 bin 500 dolar para ödeniyor ve 6 aylık bir kontrat imzalatılıyor.

Türkiye asıl güç olarak gördüğü ÖSO mensuplarını Suriye’de tutmak istiyor. Şu ana kadar Libya’da 15 cihatçı öldü. Cihatçılar Türkiye’nin verdiği geçici vesika (kimlik) bulunduruyor. ÖSO’yu yönlendirme, eğitme ve programlama işini Uluslararası Danışmanlık Şirketi SADAT yapıyor kimin vatandaşlığa alınacağına da bu şirket karar verip ordu bünyesinde rütbesini belirliyor.

HABERİN TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

BOLD ÖZEL

Erzurum’daki koronavirüs karantinasından ilk görüntüler

Koronavirüs nedeniyle karantinaya alınan Erzurum’daki hastanelerden ilk görüntülere Bold ulaştı. Özel kıyafetli hastane görevlileri alarmda, hastalar ise panik içinde…

BOLD – İran ve Afganistan’da hızla yayılan hastalığın göçmenlerle birlikte Türkiye’ye gelmesinden endişe ediliyordu. Erzurum’da bulunan bazı hastaneler, koronavirüs nedeniyle karantina altına alındı.

Şehirdeki farklı hastanelerde çekilen bu görüntülerin Türkiye’de ortaya çıkan ilk koronavirüs vakaları olmasından korkuluyor. Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çekildiği belirtilen görüntülerde karantina uygulamasına ilişkin ayrıntılar yer alıyor. Hastanede özel kıyafetli görevlilerin hastaları servislere naklettiği görülüyor.

Erzurum Mareşal Fevzi Çakmak Hastanesinde ise 12 tır şoföründen 7’sinde koronavirüs tespit edildiği ve hastaların karantinaya alındığı bilgisi bulunuyor.

Koronavirüs taşığından şüphelenilen İran’dan gelen bazı hastaların şu an karantina altındaki Şehir Hastanesinde oldukları bildirildi. SSK Hastanesinin ise boşaltıldığı öne sürüldü.
Palandöken Hastanesinde de sadece acil servisin çalıştığı ve diğer servislerin boşaltıldığı kaydedildi.

Okumaya devam et

Gündem

İşçisini döverek öldüren patrona müebbet hapis

İzmir’de tartıştığı işçisi Mustafa Demir’i döverek ölümüne neden olan, gece kulübü işletmecisi Hasan Yücel yargılandığı davada müebbet hapis ile cezalandırıldı.

BOLD – İzmir Alsancak’ta 5 Nisan 2019 gecesi Mustafa Demir adlı çalışan gece kulübü işleten patronu Hasan Yücel tarafından darp edilmişti. İki kişi ile Demir’in yanına gelen Yücel, Demir’i tekme tokat döverek beyin kanaması geçirmesine neden olmuştu.

Hastaneye kaldırılan Demir’in hayatını kaybetmesi üzerine patron Hasan Yücel tutuklanarak cezaevine gönderildi. Açılan cinayet davasının karar celsesinde son sözü sorulan sanık Hasan Yücel, olayda hayatını kaybeden Mustafa Demir’in ailesinin, kendisinden 200 bin TL nakit para ile birlikte 20 koyun istediğini ve bunun karşılığında şikayetlerinden vazgeçeceklerini söylediğini anlattı. Mustafa Demir’i oğlu gibi sevdiğini ifade eden Yücel, “Mustafa ile tartışmamızın böyle bir sonuca neden olacağı aklımın ucundan geçmiyordu, pişmanım” dedi.

MÜEBBET HAPİS CEZASI

Olaya ilişkin yapılan yargılama sonucunda olayın ‘kasten öldürme’ olduğuna hükmeden İzmir 3. Ağır Ceza Mahkemesi, sanık Hasan Yücel’e müebbet hapis cezası verdi.

CİNAYET ANI KAMERADA

Öte yandan olayı kaydeden güvenlik kameraları görüntüleri ortaya çıktı. Görüntülerde Hasan Yücel ve Mustafa Demir yanlarında bulunan 2 kişi ile beraber güvenlik kamerasının açısına giriyor. Yücel ve Demir’in tartıştığının anlaşıldığı görüntülerde Hasan Yücel’in Mustafa Demir’e birkaç tokat atması sonucu, Demir dengesini kaybederek düşüyor. Sokakta bulunan beton saksıya kafasını çarpan Mustafa Demir, Yücel’in kafasına attığı tekmelerle kendinden geçiyor. Hasan Yücel, bayıldığını düşündüğü Demir’in başına bidonla getirdiği suyu döküyor. Görüntüler, Mustafa Demir kendine gelmeyince olay yerine çağrılan ambulansa bindirilmesiyle son buluyor.

DAVA İSTİNAFTA

Dosyanın İzmir Bölge Adliye Mahkemesinde olduğunu söyleyen sanık avukatı Ayşe Ayaz, müvekkili Hasan Yücel’in diyabet hastası olduğunu ve Türk Ceza Kanunu’nun 34. maddesi gereğince Yücel’in diyabet nedeniyle geçici olarak cezai ehliyetinin ortadan kalkıp kalkmadığının Adli Tıp Kurumundan alınacak raporla tespit edilmesini istediği belirtti.

KHK TV’ye erişim yasağı getirildi

 

Okumaya devam et

Gündem

KHK TV’ye erişim yasağı getirildi

KHK ile ihraç edilenlerin sesini duyuran KHK TV’ye erişim yasağı getirildi. Genel Yayın Yönetmenliğini Prof. Dr. Haluk Savaş’ın yaptığı KHK TV, Ağustos 2019’da kurulmuştu.

BOLD – OHAL’den sonra çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname ( KHK) ile ihraç edilenlerin kurduğu KHK TV’ye erişim engeli getirildi. Sosyal medya hesabından kamuoyuna duyuru yapan KHK TV, mahkeme kararı olmaksızın getirilen yasağı kabul etmediklerini söyledi. Açıklamada şöyle denildi: “Mağdurların sesini duyuran ve gazetecilik yapan KHK TV’ye yapılan bu hukuksuzluğu kabul etmiyoruz. Gasp edilen hakkımızı almak için hukuk içerisinde tüm mücadele yollarına başvuracağız.”

Yasağa milletvekilleri ve insan hakları savunucuları da tepki gösterdi. HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, “KHK zulmünün ortaya çıkmamasını istiyorlar, başaramayacaklar! Aydınlık, karanlığı mutlaka yenecek. İstediğiniz kadar gözlerimizi kapamaya çalışın, güneş balçıkla sıvanmaz!”

Sosyal medya platformları ve Youtube’da yayın yapan KHK TV 8 ayda 22 bin 700 aboneye ulaşmış, İngilizce yayın da yapmaya başlamıştı.

KHK TV kuruldu

Okumaya devam et

Popular