Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Yolsuzlukla suçlanan Netanyahu’dan ‘tanıdık’ savunma: Darbe girişimi

İsrail Başsavcısı Avichai Mandelbli, Başbakan Benyamim Netanyahu hakkındaki 78 sayfalık iddianameyi Kudüs Bölge Mahkemesi’ne sundu. Yolsuzlukla suçlanan Netanyahu, yargı sürecini “darbe girişimi” ifadesiyle değerlendirdi.

BOLD -ABD Başkanı Donald Trump’ın Ortadoğu barış planını görüşmek üzere Washington’da temaslarını sürdüren İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun kendi ülkesinde başı dertte.

Yolsuzluk suçlamalarıyla karşı karşıya olan İsrail Başbakanı Netanyahu hakkındaki iddianame Kudüs’teki bölge mahkemesine sunuldu ve yargılanma süreci resmen başladı.  Dokunulmazlık başvurusunu geri çeken Netanyahu ise yaşananları kendisine “darbe girişimi” olarak tanımladı.

Rüşvet, dolandırıcılık ve kendisine duyulan güveni suistimalle suçlanan Netanyahu, suçlamaların siyasi olduğunu ve bir “cadı avına” maruz kaldığını savunuyor.

İddianamede, Başbakan Netanyahu’nun medyada etkin olabilmek ve siyasi çıkar sağlayabilmek için “kirli anlaşmalar ve pahalı hediyeleşmeler yaptığı” öne sürülüyor. İddianamede Netanyahu hakkında rüşvet suçlamasından 10 yıla, yolsuzluk ve güveni kötüye kullanmaktan suçlamalarından ise 3 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

DOKUNULMAZLIK BAŞVURUSUNU GERİ ÇEKTİ

Başsavcı iddianameyi, Netanyahu’nun süreçle ilgili olarak parlamentoya yaptığı dokunulmazlık başvurusunu geri çekmesinden sonra sundu.

Washington’da olan Netanyahu’nun dokunulmaz talebinin parlamentoda bugün görüşülmesi planlanıyordu. Ancak İsrail Başbakanı, dokunulmazlık tartışmasının adil bir ortamda yapılmayacağını savunarak başvuruyu geri çekme kararı aldığını açıkladı.

Netanyahu, parlamento’nun ABD Başkanı Donald Trump’ın Orta Doğu barış planını açıklayacağı gün meclisin böyle bir gündemle toplanacak olmasını “dokunulmazlık tiyatorosu” diyerek eleştirdi.

Netanyahu’nun partisi ve müttefiklerinin parlamentoda çoğunluğu olmadığı için dokunulmazlık başvurusunun reddedilmesi bekleniyordu.

İLK KEZ GÖREVDEKİ BİR BAŞBAKANA DAVA

İlk kez görevdeki bir İsrail başbakanı hakkında ceza davası açılıyor. Bundan sonraki aşamada mahkeme duruşma tarihini belirleyecek. Bu sürecin aylar alabileceği belirtiliyor.

Suçlu bulunması halinde, Netanyahu’nun temyiz süreci sonuçlanıncaya kadar istifa etmesi gerekmeyecek. Bunun da yıllar alabileceği söyleniyor.

İsrail’de yaklaşık bir yıldır Netanyahu başbakanlığındaki geçici hükümet görev yapıyor. 2019’daki iki seçimden sonra hiçbir parti hükümeti kuracak çoğunluğu sağlayamamış, koalisyon hükümeti kurma çalışmaları da sonuçsuz kalmıştı.

Katar Başbakanı istifa etti

Dünya

Koronavirüs dünya ekonomisini vurdu: Kiralar uçtu maaşlar çakıldı

Koronavirüs nedeniyle birçok ülkede vatandaşların gelirini olumsuz etkileyerek yaşam standartlarını kötüleştirdi. Salgın nedeniyle İran’da kiraların artışı yüzde 121’i bulurken, Filistin’de ise maaşlarda kesinti yapıldı.

BOLD – Dünya genelinde koronavirüse yakalanan kişi sayısı 11 milyona ulaşırken birçok ülkede vatandaşlar pandemi koşullarının oluşturduğu ekonomik krizle boğuşuyor.

İRAN’DA KİRALAR 400 DOLARDAN 1000 DOLARA FIRLADI

Can kaybının 11 bini aştığı İran’da başkent Tahran’daki konut fiyatlarının pandemi döneminde yüzde 121 artış göstermesi dikkat çekti. Tahran’da ortalama bir konutun fiyatı geçen yıl eylül ayında 400 dolara tekabül ederken bu yıl haziran ayında bin dolara yükseldi. Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, “Ev kiralarında Tahran’da yüzde 25, büyük şehirlerde yüzde 20 ve diğer şehirlerde yüzde 15’ten fazla artış yapılmayacak” demişti.

FİLİSTİN’DE MAAŞLAR YARI YARIYA AZALTILDI

Filistin yönetimi, İsrail’den vergi gelirlerini almayı reddettiği kararın ertesinde ekonomik açıdan zor bir süreç geçirdiğini ilan etti. Filistin Maliye Bakanı Şükrü Bişara, devletin gelirlerinin yüzde 80 oranında azaldığını belirterek, 132 bin kamu çalışanının maaşlarının aylık 507 doların altına düşmeyecek şekilde yarı yarıya azaltılacağını açıkladı.

SİGORTA ŞİRKETİ KORONA FATURASININ 10’DA 1’İNİ KARŞILADI

Dünyada salgının en etkili olduğu ABD’nin Florida eyaletinde bir süre hastanede tedavi gördükten sonra Kovid-19’dan hayatını kaybeden bir vatandaşın tedavi masraflarının bir milyon dolardan fazla tuttuğunu gösteren fatura sosyal medyada gündem oldu. Hayatını kaybeden kişinin amcası olduğunu ve hastanede dört hafta geçirdiğini ifade eden ‘workshopgh’ isimli bir sosyal medya kullanıcısı, sigorta şirketlerinin faturanın yalnızca 101 bin 424 dolarını karşıladığını belirtti.

AKP üç ayda 2.6 puan kaybederken CHP oyunu 6 puan artırdı

Okumaya devam et

Dünya

“Ülkenin ekonomik sağlığı bizim sorumlu hareket etmemize bağlı”

İngiltere’de koronavirüsle mücadele tedbirleri esnetildi. Üç aydır kapalı olan bar, kuaför salonları, müze ve kütüphaneler açıldı. Başbakan Johnson, sorumluluk uyarısı yaptı.

BOLD – Koronavirüs nedeniyle 44 bin 216 kişinin hayatını kaybettiği İngiltere’de 3 aylık aradan sonra kuaför salonları ve barlar bugün açıldı. Restoranların da kapılarını açtığı ülkede polis ve sağlık görevlileri ‘süper cumartesi için hazırlıklı olduklarını’ aktardı.

Restoran, bar ve kuaför salonlarının yanı sıra ibadethaneler, parklar, kütüphaneler, lunaparklar, sinema salonları ve müzeler de sosyal mesafe kuralları göz önünde bulundurularak yeniden açılacak. İki hane halkının iç mekanda bir araya gelmesine ve en fazla 30 katılımcıyla düzenlenecek düğünlere de izin verilecek.

Hükumetin, ekonomiye destek için vatandaşları dışarıya çıkmaya teşvik ettiği İngiltere’de Sağlık Bakanı Matt Hancock, yerel basının ‘süper cumartesi’ olarak tanımladığı ve kısıtlamaların gevşetildiği hafta sonunda ‘kargaşaya neden olan sarhoş haydutların tutuklanacağını’ söyledi.

İngiltere Başkbakanı Boris Johnson, cuma günü düzenlediği basın toplantısında, işletmelerin desteklenmesi gerektiğini söyledi. İnsanları sorumlu davranma ve sosyal mesafe kurallarına uyma konusunda uyaran Johnson, “Ülkenin ekonomik sağlığı bizim sorumlu hareket etmemize bağlı” dedi.

Okumaya devam et

Dünya

Eski başbakan ve iki sağlık bakanına Fransa’da koronavirüs soruşturması

Fransa’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının yönetimine ilişkin eski Başbakan Edouard Philippe, eski Sağlık Bakanları Olivier Veran ve Agnes Buzyn hakkında soruşturma başlatılıyor.

BOLD – Fransa Yargıtay Savcısı François Molins, salgının yönetimine ilişkin yapılan 90 başvurudan 53’ünün incelendiğini, bunların içerisinden 9’unun kabul edildiğini açıkladı. Molins, eski Başbakan Edouard Philippe, eski Sağlık Bakanları Olivier Veran ve Agnes Buzyn hakkında soruşturma açılacağını belirtti.

Kovid-19 salgınının yol açtığı krizi kötü yönettiği gerekçesiyle eski Başbakan Philippe ve birçok eski bakan hakkında 90 suç duyurusunda bulunulmuştu. Buzyn, yerel seçimlere katılmak için şubat ayında istifa etmişti ve yerine Olivier Veran getirilmişti. Toplumsal ve ekonomik sorunlarla çalkalanan ülkede Philippe, dün Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a kendisinin ve hükümetin istifasını sunmuş ve kabul edilmişti. Macron, Philippe’in yerine Jean Castex’i atamıştı.

Okumaya devam et

Popular