Bizimle iletişime geçiniz

Politika

“AKP gidici, yeni bir çözüm süreci için en az 2012’deki kadar umutluyum”

Eski HDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, AKP’de yaşanan kopuş ve yeni partilerle ilgili konuştu. “AKP gidici. Bunun için kâhin olmaya gerek yok. Çift joker çekse bile bu eli bitiremeyecek” dedi.

BOLD Sırrı Süreyya Önder, yeni bir çözüm süreci için ise “En az 2012’deki kadar umut sahibiyim” ifadesini kullandı.

Gazeteci Kemal Göktaş’ın Kısa Dalga isimli sitede yayınladığı sesli röportajda Sırrı Süreyya Önder gündeme dair açıklamalarda bulundu. Önder, AKP – MHP blokunun çözüm sürecini yeniden başlatmasının ya da demokratikleşme yoluna girmesinin ihtimal dahilinde olmadığını söyledi.

EN AZ 2012’DEKİ KADAR UMUTLUYUM

Önder, “Yakın dönemde bir çözüm süreci ya da barış için yeni bir arayış olabilir mi?” sorusuna 2013 yılı başında başlayan son çözüm sürecinin arefesi olan ancak çatışmaların sürdüğü 2012 yılına atıf yaparak “En az 2012’deki kadar umut sahibiyim” karşılığını verdi. Önder, şunları söyledi: “Demokrasiyi talep edenler, artık insanların ulusal demokratik taleplerini, kendilerini yaşama arzularını, kendi kaderlerini tayin hakkı gibi özetleyebileceğimiz birçok başlıkta eskisi kadar iğne değmiş gibi zıplamıyorlar. Bunu bir anlamaya çalışma çabası var. Çünkü Kürt siyasi hareketi uzunca yıllar ya da girdiği birçok seçimde iktidara güç verme, iktidarın gizli ortağı olma gibi aslında bir sürü hurafeyle boğuşmak zorunda kaldı. Derdini de anlatamadı. Ama bakın geldiğimiz derelere, geçtiğimiz derelere, herkesi mahcup edecek bir politik duruş ve bilinç sahibi olduğunu gösterdi. Dünyada hiçbir şey olup geçmez malum, bir sürü sonuç üretir. Bu sonuçları da genellikle önceden kestiremeyiz. Çok budaklıdır, çok karmaşıktır. Hatta murat ettiğimiz şeylerin ürettiği sonuçlar, genellikle ümit ettiklerimizden çok daha fazla ve farklı olur. Burada da böyle oldu. Onun için umudum var. Yoksa ben AKP – MHP blokunun bir barış süreci yeniden başlatacağını ya da demokratikleşme yönelimine gireceklerini ihtimal dahilinde görmüyorum ama bu mesele tam da hallolması gerektiği gibi bir hal yoluna bilinç düzeyinde giriyor.”

AKP GİDİCİ, BUNUN İÇİN KAHİN OLMAYA GEREK YOK

Önder, AKP’nin bölünmesi ve kurulan yeni partilerle ilgili olarak ise şunları söyledi: “AKP gidici. Bunun için kâhin olmaya gerek yok. Yani bir okey tabiriyle söyleyeyim, çift joker çekse bile bu eli bitiremeyecekler. Ama beni orası ilgilendirmiyor, hani AKP cenahı 3’e bölünmüş, 13’e bölünmüş, bunun bizi birinci dereceden ilgilendirmemesi gerektiğini düşünüyorum. İki sütun halinde düşünceler oluşmuş, bloklar oluşmuş ve birbirine geçişgenliği az. Akraba evliliği ile yürüyeceğimiz bir yol yok, melezleşmesi lazım Türkiye’de sol muhalefetin. AKP’ye oy veren seçmenlerden ne kadarını ikna edebileceğimizle yakından alakalı. Bu da onları kandırmaktan geçmiyor, onlara kendimizi doğru ve yeterli anlatmaktan geçiyor.

CHP’Yİ YEREL SEÇİMLERDEKİ ÇİZGİYE HDP GETİRDİ

ÖDP’deki Sol Parti’ye evrilen sürecin önemli olduğunu düşünüyorum. CHP’nin yerel seçimlerdeki tutumu HDP’nin bugüne kadar getirdiği temel pratikti ama son yerel seçimlere gelene kadar bu CHP’nin resmi bir tutumu olmaktan uzaktı. HDP bu çizgiye getirdi. Daha solunuzdaki örgütlenmeler sizi de daha demokratikleştirme, daha yüzünüzü daha sola dönme etkisi doğurur, bilinen bir şeydir. İçinden geçmekte olduğumuz şartlar gerçekten ortak demokratik bir bilinci ve tutumu, buna uygun bir pratiği hayata geçirmek için en uygun şartlar. Bununla değerlendiremediğimiz her tartışma nafile bir tartışma gibi geliyor bana.”

MECLİS’İ HİÇ ÖZLEMİYORUM

Önder, “Meclis’i özlüyor musunuz?” sorusuna ise “Asla, kestirmeden söyleyeyim. Hiç. Ben hiç bir vekil moduna girmedim. Ama demokratik bir mücadele için vekillik çok avantajlı bir pozisyondur. Umarım bana güvenenleri mahcup etmeyecek de bir temsiliyeti yürütmüşümdür” yanıtını verdi.

AKP’den ayrılacak vekil sayısı 80’i aştı iddiası

Politika

Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a Ayasofya mesajı: CHP itiraz eder mi diye düşünme, kararnameyi imzala!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın imzalayacağı bir kararnameyle Ayasofya’nın ibadete açılabileceğini ve buna itiraz etmeyeceklerini açıkladı.

BOLD – Ayasofya Müzesi’nin cami olması tartışmalarına Kemal Kılıçdaroğlu da katıldı. Independent Türkçe’ye konuşan Kılıçdaroğlu, Erdoğan’a, hodri meydan, dedi. CHP lideri, “Oturur, bir kararname yazar, resmi gazetede yazılır, ibadete açılır. ‘CHP bana itiraz eder de ben de buradan oy devşiririm’ diye düşünüyorsa, hayır bunu düşünmesin” ifadelerini kullandı. Kılıçdaroğlu, şu açıklamaları yaptı:

“Şöyle, Ayasofya zaten şu anda ibadet yapılan bir yer. Yani oranın da bir görevli imamı var zaten. Yani ibadet yapılıyor, tümüyle ibadete kapalı bir alan değil aslında. Ayasofya tabi bir dünya kültür mirası aynı zamanda, öyle kabul etmek lazım. Bu iç siyasette zaman zaman kullanılıyor. ‘İşte cami yapalım, ibadete açalım’ diye kullanılıyor. Biz inanç merkezlerinin iç siyasete malzeme edilmesini doğru bulmuyoruz. İktidar, ben Ayasofya’yı ibadete açıyorum, diyorsa kararname elinde. Erdoğan oturur, bir kararname yazar, resmi gazetede yazılır, ibadete açılır, müze olmaktan çıkar. Bu kadar basit. Şimdi bu olayı büyütüp bu olayı Türkiye’nin, dünyanın gündemine getirmenin hiçbir mantığı yok. Sen eğer bunu kullanıyorsan siyaseten, ‘Bunu ben açtığımda takdirde, cami olarak açtığım takdirde oyum artacaktır’ diyorsan ve hedefi böyle koyup, ‘Acaba ben bunu söylediğimde CHP bana itiraz eder de ben de buradan oy devşiririm’ diye düşünüyorsa, hayır bunu düşünmesin. Otursun, hemen kararnameyi imzalasın. Resmi gazetede ilan etsin. Ayasofya’yı da ibadete açsın. Bu kadar basit olan bir olayı, kendisi açısından bu kadar basit olan bir olayı dünyanın gündemine getirmenin hiçbir mantığı yok yani. Bir kararnamede müze yapılmış, bir başka kararnamede de cami olarak açılabilir.”

Okumaya devam et

Politika

Çoklu baro teklifinde 5 madde kabul edildi

Art arda çıkan vakalar sonrasında yüksek riskli bölge olarak tanımlanan TBMM’de koronaya rağmen görüşmeler devam ediyor. TBMM Adalet Komisyonunda görüşülen çoklu baro teklifinde 5 madde kabul edildi.

BOLD – AKP ve MHP’nin ortak hazırladığı “Çoklu Baro” teklifinin Meclis Adalet Komisyonundaki görüşmeleri devam ediyor. 28 maddelik teklifin 5 maddesine göre belirli şartların gerçekleşmesi durumunda aynı ilde birden fazla baro kurulabilecek. Komisyon bugün de çalışmaya devam edecek.

MADDELER DEĞİŞİKLİK YAPILMADAN KABUL EDİLDİ

Avukatlık Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik öngören kanun teklifinin görüşmeleri 2 Temmuz Perşembe günü başladı. Komisyon ilk gün 12 saat görüşme yaptı. İlk gün usul tartışmaları, Anayasa aykırılık iddiaları ve teklifin genel üzerinde konuşmalar yapıldı. Komisyonun ikinci gün görüşmeleri de yaklaşık 12 saat sürdü. Genel üzerinde görüşmeler tamamlanırken ilk 5 madde de bir değişiklik yapılmadan kabul edildi.

KOMİSYONA ALINMAYAN BARO BAŞKANLARI KAPIDA BEKLİYOR

Türkiye’nin farklı illerinden gelen baro başkanları komisyondaki görüşmelerin tamamını izlemek ve itirazlarını dile getirmek istedi. Baro başkanlarının talebi kabul edilmedi. Komisyon Başkanlığının 5 baro başkanına toplam 15 dakika söz hakkı verme kararı ise baro başkanlarınca kabul edilmedi. Talepleri kabul edilene kadar Ankara’dan ayrılmama kararı alan baro başkanlarının Meclis kapısında bekleyişleri sürüyor.

İLLERDE BİRDEN FAZLA BARO OLABİLECEK

Kabul edilen maddelere göre, belirli şartların gerçekleşmesi durumunda aynı ilde birden fazla baro kurulabilecek. Aynı ilde birden fazla baronun bulunması halinde baroya yazılma talebi herhangi bir baroya yapılabilecek. Aynı ilde birden fazla baro varsa avukatlık stajının ikinci altı aylık kısmı, staj yapılan baroya kayıtlı bir avukatın yanında gerçekleştirilebilecek. Aynı ilde birden fazla baro varsa avukatlar, o ildeki herhangi bir baroya staj başvurusunda bulunabilecek.

AKP üç ayda 2.6 puan kaybederken CHP oyunu 6 puan artırdı

Okumaya devam et

Politika

AKP üç ayda 2.6 puan kaybederken CHP oyunu 6 puan artırdı

MetroPOLL Araştırma, Türkiye’nin Nabzı Haziran 2020 anketini açıkladı. AKP ve MHP’nin oylarındaki erime sürüyor. CHP ve HDP ise moraller iyi.

BOLD – Anketin sonuçlarını Twitter hesabından duyuran MetroPOLL Araştırma, AKP’nin oy oranındaki düşüşün devam ettiğini belirtti. “Türkiye’nin Nabzı Haziran 2020: Bu Pazar milletvekili seçimi olsa hangi siyasi partiye oy verirsiniz” anketine göre, AKP’nin şubat ayında 33,9 olan oy oranı, martta 33,7’ye, nisanda 32,8’e, mayısta 30,7’ye ve son olarak haziran ayında 30,3’e düştü. Ankette MHP’nin de oy oranı düşüş gösterdi. MHP’nin mayıs ayında 7,3 olan oy oranı, haziran ayında 6,2’ye düştü.

Ankete göre CHP’nin oy oranında yükseliş var. CHP’nin mart ayında 17,7 olan oy oranı, nisan ve mayısta 19,0 ve 21,7’ye ulaştı, haziran ayında ise bu oran yüzde 24’e yükseldi. HDP de mayıs ayına göre oyunu yükseltti. HDP’nin mayıs ayından 8,4 olan oy oranı, haziranda 8,9’a yükseldi. Yeni partiler DEVA ve Gelecek ise oylarını yükseltti. DEVA Partisi haziran ayında 1,9 oy oranına ulaşırken, Gelecek Partisinin oy oranı 1,4 oldu. İki partinin mayıs ayındaki oy oranı 1,3’tü. Ankete göre, ‘Kararsızım’ diyenlerin oranı da arttı. Mayısta 7,7 olan kararsızlar haziranda 9,2 oldu.

Okumaya devam et

Popular