Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

AKP’li belediyelerin Sayıştay raporları usulsüzlükten geçilmiyor

Sayıştay, AKP’li belediyelerdeki usulsüzlükleri ortaya çıkardı. Usulsüzlükler arasında vakıflara taşınmaz tahsisleri, ilave makam araçları, usulsüz atama ve ihaleler gibi çok sayıda konu bulunuyor.

BOLD – Sayıştayın tespit ettiği AKP’li belediyelerdeki usulsüzlükler bitmiyor. Sayıştay denetçilerinin tespitlerine göre; Kütahya’da belediyenin temizlik aracı kiralamak için yaptığı ihaleye 4 adet makam aracı ‘ilave’ edildiği, Kayseri’de belediyeye ait lojmanlarda kamu konutlarından yararlanma niteliği taşımayan vatandaşların oturtulduğu belirlendi.

DERNEKLERE ARAÇ TAHSİS EDİLMİŞ

BirGün’den Uğur Şahin’in haberine göre AKP’li Malatya Büyükşehir Belediyesi, mülkiyetindeki 3 adet taşınmazı, 3 ayrı vakfa; bir adet taşınmazı bir derneğe verdi. Sayıştay tahsisin mevzuata aykırı olduğunun altını çizerek belediyeden yanıt istedi. Belediye Sayıştaya cevap göndermedi. Sayıştayın denetim raporunda, tahsislerinin mevzuat hükümlerine uygun yapılması gerektiği bildirildi.

TEMİZLİK İHALESİ İLE MAKAM ARACI KİRALANDI

Sayıştay, Kütahya Belediyesinin cadde ve sokak temizlenmesi için araç kiralama ihalesinde mevzuata aykırı uygulamalar tespit etti. Buna göre AKP’li Başkan Kamil Saraçoğlu döneminde belediye tarafından yapılan ihalede işin konusu, “Kütahya Belediyesi mücavir alan sınırları içerisinde mahalle, bulvar, cadde, sokak, meydan, pazar yerleri, yaya yolları, orta refüjler vb. gibi yerlerin temizlenmesi, yol yıkama ve basınçlı yıkama araçları ile yıkanması” olarak gösterildi. Ancak ihale kapsamına, makamda kullanılmak üzere 4 adet binek hizmet aracı da dahil edildi.

LOJMANLAR KAMU GÖREVİ OLMAYANLARA TAHSİS EDİLMİŞ

Sayıştay, Kayseri Büyükşehir Belediyesi envanterinde kayıtlı toplam 82 adet lojman olduğunu, bunlardan 48 adedinin tahsisli olarak dolu, geri kalan 34 adedinin ise boş bulunduğunu tespit etti. Denetçiler, bazı kişilere şartları sağlamadığı halde görev tahsisli konut verildiğini, bazı kişilerin ise kamu konutlarından yararlanma niteliğini haiz olmadığını açığa çıkardı.

MÜDÜRLÜKLERE SÖZLEŞMELİ PERSONEL ATAMIŞLAR

Sayıştay, AKP’li Erzurum Büyükşehir Belediyesinde de usulsüzlük tespit etti. Belediye görevde yükselme ve unvan değişikliğine tabi kadrolar kapsamında olan müdürlük ve şube müdürlüğü kadrolarına mevzuat hükümlerine aykırı olarak sözleşmeli personeller atadı. Sayıştay 7 sözleşmeli personelin atamasının kanuna aykırı olduğunu bildirdi. Belediyeden Sayıştaya gönderilen yanıtta ise Sayıştayın ‘bir denetim kurumu olduğu’ ve bu nedenle idarelerin yerine geçerek karar alamayacağı belirtildi.

TAŞINMAZLAR DERNEKLERE PROTOKOLSÜZ TAHSİS EDİLMİŞ

Erzurum Büyükşehir Belediyesi, kuruma ait bazı taşınmazları dernekler ile vakıflara tahsis etti. Belediye, Sayıştaya gönderdiği yanıtta taşınmaz tahsis edilen vakıf ile derneklerin ‘kamu yararına’ çalışmalar yürüttüğünü iddia etti. Sayıştay ise taşınmaz verilen kimi dernekler ile belediye arasında protokol olmadığına dikkat çekti. Sayıştay ayrıca belediyede doğrudan alım yöntemiyle aynı mahiyette, aynı ay içerisinde ve aynı firmalara parçalara bölünerek, toplam 2 milyon 729 bin TL ödeme yapıldığını tespit etti.

Camide intihar eden Teğmen Adem Gürbüz’ün hikayesi

Gündem

75 kişi daha vefat etti! Toplam vefat 649’a, vaka sayısı da 30 bin 217’ye çıktı

Türkiye’de koronavirüs salgını nedeniyle son 24 saat içerisinde 75 kişi daha vefat etti. 3 bin 148 kişinin test sonuçları da pozitif çıktı.

BOLD-Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de hızla yayılan yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle son 24 saat içerisinde 75 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. 21 bin 400 kişiye test uygulandığını belirten Koca, 3 bin 148 kişinin test sonuçlarının pozitif çıktığını vurguladı.

Türkiye’deki toplam vaka sayısı 30 bin 217’ye yükseldi. Son 24 saat içerisinde koronavirüs salgınından iyileşen kişi sayısının ise 284 olduğu belirtildi. Toplam iyileşen kişi sayısı ise Bin 326’ya yükseldi.

Avrupa Konseyi: Kovid-19 konusunda mahkumlara yönelik acil önlem alınmalı

Okumaya devam et

Gündem

“Bankasya’ya para yatırmaya değil hırsızlığa gitselerdi affedileceklerdi”

Banka soyan çetelere yargı paketiyle tahliye yolu açıldığını söyleyen İsmail Saymaz, ‘Fakat Bank Asya’ya para yatırmışsanız, bu terör örgütü faaliyeti olduğundan affedilmiyor’ dedi

BOLD- Ceza İnfaz Kanununda değişiklik öngören 2. yargı paketi eleştirilerin gölgesinde yarın TBMM Genel Kurulunda oylanması bekleniyor. Yargı paketi kapsamına giren ve kapsam dışı bırakılan suçlar yüzünden günlerdir tartışmalar devam ediyor. Tasarının, siyasi suçlarla ifade suçlarını kapsamaması çokça eleştirildi. Organize suçlarda infaz indirimi sağlayan yasa tasarısının, terör suçları kapsamında görülen Cemaat davalarından yargılananları içermemesi tepkilere neden oldu.

SOYAN DEĞİL YATIRAN AFFEDİLMİYOR

Öte yandan Meclisten geçirilmesi düşünülen paketteki çarpıklığa dikkat çeken gazeteci İsmail Saymaz konuyla ilgili ilginç bir tespitte bulundu. Bankaya para yatırmanın banka soymaktan daha fazla cezalandırıldığını vurgulayan Saymaz ”Af yasa tasarısından anladığım şudur: Üç kişi bir araya gelip banka soyarsanız cezanız affa uğruyor. Çünkü bu örgüt, suç örgütüdür. Fakat Bank Asya’ya para yatırmışsanız, vezneye tek başına da gitseniz, bu terör örgütü faaliyeti olduğundan affedilmiyor” ifadelerini kullandı.

AKP’li milletvekilinin derdi tutuklular değil tahliyeler sonrası cezaevindeki tavukların ne olacağı

Okumaya devam et

Gündem

Adalet Bakanı Gül : 12 hakim ve savcı ile 55 personelde koronavirüs tespit edildi

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, 12 hakim ve savcı ile 55 personelde koronavirüs tespit edildiğini belirtti. Koronavirüs çıkan personel arasında infaz koruma memuru olup olmadığını açıklamazken, cezaevlerinde pozitif vaka bulunmadığını kaydetti.

BOLD – Adalet Bakanı Gül, koronavirüse karşı alınacak tedbirlerle ilgili video konferans yöntemiyle yapılan koordinasyon toplantısının ardından yazılı açıklama yaptı.

Bakan Gül, ceza infaz kurumları çatısı altında herhangi bir pozitif vaka bulunmadığını belirtti. Ceza infaz kurumlarına ilk kabullerde tek kişilik odada izolasyon uygulamasının sürdürüldüğünü belirten Gül, yaklaşık 32 bin kurum personelinin vardiya sonrası barınma alanlarında izolasyona tabi tutularak hükümlü ve tutuklular ile personelin dışarıyla temasının asgari seviyeye indirildiği açıkladı.

Adalet Bakanlığı personeli ile ilgili de bilgi veren Bakan Gül, “12 hakim ve cumhuriyet savcısı ile 55 personelde yapılan Covid-19 testleri pozitif çıktı. Bu kişilerin sağlık durumları iyi, bir kısmı hastanelerde bir kısmı da evlerinde tedavilerine devam etmektedir” bilgisini verdi.

66 İLDE 750 KİŞİ HAKKINDA SORUŞTURMA

Bakan Gül, adaletin izolasyonu olmayacağını da belirterek, “Cumhuriyet Başsavcılıklarınca sosyal medyada manipülatif haber ve paylaşımlarla ilgili 568 kişi, 65 yaş üstü vatandaşlarımıza rencide edici davranışlarla ilgili olarak 8 kişi, karantina tedbirine aykırı davranma eylemleri ile ilgili 85 kişi, stokçuluk, karaborsa, kaçak tıbbi malzeme satmak suçundan da 89 kişi hakkında başlatılan soruşturmalar devam ediyor” açıklamasını yaptı.

AKP’li milletvekilinin derdi tutuklular değil tahliyeler sonrası cezaevindeki tavukların ne olacağı

Okumaya devam et

Popular