Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

AKPM: Türkiye’de basın özgürlüğü ve gazetecilerin güvenliği endişe verici boyutta

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM), Türkiye’de basın özgürlüğü ve gazetecilerin güvenliğinin endişe verici boyutta olduğu açıkladı.

BOLD – AKPM gazetecilerin korunması konusunda Avrupa devletlerini uyaran bir karar aldı. Kararda özellikle Azerbaycan, Macaristan, Malta, Rusya ve Türkiye’de basın özgürlüğü ve gazetecilerin güvenliğinin “endişe verici olduğu” belirtildi.

AKPM Sosyalist Grup üyesi İngiliz parlamenter George Foulkes tarafından hazırlanan ve Strasbourg’da düzenlenen AKPM Genel Kurul oturumunda tartışılan rapor kabul edildi.

AKPM’deki oylamada 83 “evet”, 19 “hayır” ve 7 çekimser oy çıktı. AK Parti ve MHP milletvekillerinin “hayır” oy verdiği oylamada, CHP milletvekilleri “evet”, İyi Parti milletvekilleri “çekimser” oyu kullandı, HDP milletvekilleri oylamaya katılmadı.

Avrupa Konseyi Gazeteciler Platformu’na göre sadece 2018’de 6’sı Rusya, 5’i Ukrayna, 2’si Türkiye, 2’si Azerbaycan, 1’i Karadağ, 1’i de Sırbistan’da olmak üzere Avrupa’da 17 gazeteci öldürüldü. Rapor bu durumu “şok edici yeni bir fenomen” olarak tanımlıyor.

EN ÇOK TUTUKLU GAZETECİ TÜRKİYE’DE

Kabul edilen kararda Türkiye, “Avrupa’da en fazla gazetecinin tutuklu olduğu ülke” olarak tanımlanıyor.

Türkiye’de gazetecilerin mahkeme öncesi keyfi bir biçimde aylarca ve yıllarca tutuklu kaldığı ifade edilen raporda, bu durumun ifade ve düşünce özgürlüğüne aykırı bulunduğu için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) tarafından da alınan kararlarda eleştirildiği hatırlatıldı.

Raporda, “Türkiye, ceza ve terörle mücadele yasalarını basın ve gazetecileri susturmak için suistimal etmeye son versin” tavsiyesinde bulunuldu.

KAPATILAN YAYIN ORGANLARI

Raporda, 15 Temmuz 2016 darbe girişimin ardından kapatıldığı belirtilen “150’den fazla” basın organının ve işten çıkarılan “10 bin medya çalışanının” mahkemeler önünde etkin başvuru hakkına sahip olması ve “gerektiğinde uygun biçimde tazmin edilmesi” isteniyor.

İLANLA HEDEF GÖSTERİLEN GAZETECİLER

Rapor ve buna bağlı tavsiye kararında, “Türkiye’de basın özgürlüğünün, yetkililerin düşmanca tavırları yüzünden oldukça zor olduğu” vurgulandı.

MHP lideri Devlet Bahçeli’nin 25 Haziran 2018 tarihinde düzenlenen seçimlerin ardından ulusal gazetelere para ödeyerek verdiği ilanla, içinde gazetecilerin de bulunduğu 80 kişilik bir liste yayınlayarak, “partinin itibarını lekelemekle suçladığı bu kişileri ciddi misilleme riskiyle karşı karşıya bıraktığı” uyarısı yapıldı.

“CUMHURBAŞKANINA HAKARET” SUÇU

Raporda, AKPM’nin daha önce aldığı kararlara uygun olarak Türkiye’den, Türk Ceza Kanunu’nun “Cumhurbaşkanına hakaret” suçunu düzenleyen 299. maddesini, “devletin egemenlik alametlerine ve organlarının saygınlığına karşı suçlarla” ilgili 301. maddesini kaldırması veya değiştirmesi istendi.

SİLAHLI TERÖR ÖRGÜTÜ ÜYELİĞİ DÜZENLEMESİ

“Halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik” suçuyla ilgili 216. maddeyle, “Silahlı Örgüt üyeliği” ile 314. maddenin Venedik Komisyonu uyarıları doğrultusunda dikkatli bir şekilde yorumlanmasının güvence altına alınması tavsiyesi de raporda yer aldı.

RTÜK’e verilen internet medyasını denetim görevine de atıfta bulunan AKPM raporu, bu kurumun görevini AİHM içtihatlarına uygun yapması çağrısında bulunuldu.

Raporda, ayrıca internet kullanımı yasasında “ulusal güvenlik” adına gereksiz bir şekilde internete erişimin engellenmesi için kullanımındaki engellerin kaldırılması istendi.

AİHM’de ifade özgürlüğünden en fazla mahkum olan ülke Türkiye

Dünya

Trump’tan “Erdoğan’la beraber çalışıyoruz” açıklaması

ABD Başkanı Donald Trump, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile çok iyi bir görüşme gerçekleştirdiğini belirterek, “İdlib hakkında konuştuk, beraber çalışıyoruz” dedi.

BOLD – ABD Başkanı Donald Trump, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la gerçekleştirdiği telefon görüşmesinin İdlib konusunu görüştüğünü anlattı. Trump, İdlib’te Erdoğan’la beraber çalıştıklarını kaydetti.

BERABER ÇALIŞIYORUZ

Reuters’in aktardığına göre Trump, Erdoğan ile gerçekleştirdiği görüşmeye ilişkin “Cumhurbaşkanı Erdoğan ile İdlib’deki gelişmeler hakkında konuştum” dedi. Trump’ın görüşmeye ilişkin, “Erdoğan ile çok iyi bir görüşme gerçekleştirdim. Sert bir adam fakat iyi bir ilişkimiz var. Yüz binlerce insanın orada öldürülmesini istemiyor. İdlib hakkında konuştuk, beraber çalışıyoruz” dedi.

 

CHP’den Osman Kavala’ya gözaltı kararına sert tepki

Okumaya devam et

Dünya

Libya’da Hafter güçleri: Silah ve mühimmat taşıyan bir Türk kargo gemisini vurduk

Libya’nın doğusunda kontrolü elinde tutan General Halife Hafter güçlerinin silah ve mühimmat taşıdığını iddia ettiği bir Türk kargo gemisini Trablus limanında bombaladığı ileri sürüldü.

BOLD – Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu, Türkiye’den Trablus’a silah ve mühimmat taşıyan bir kargo gemiyi hedef aldıklarını açıkladı.

Libya Ulusal Ordusu tarafından yapılan açıklamada “Trablus limanında demirli silah ve mühimmat dolu Türk gemisi bu sabah vuruldu” denildi.

Anadolu Ajansı da Halife Hafter’e bağlı güçlerin Trablus Limanı’na roketli saldırı düzenlediğini duyurdu ancak haberde Türk gemisine dair bir bilgi yer almadı.

Birleşmiş Milletler’in tanıdığı Libya Ulusal Mutabakat Hükumeti (UMH) ise saldırıyla ilgili herhangi bir açıklama yapmadı.

AB, Libya’ya silah ambargosunu denetlemek için hava ve deniz görev gücü kuruyor

Okumaya devam et

Dünya

AB Türkiye’yi vergi cenneti kara listesine almadı

Avrupa Birliği (AB) vergi cenneti kara listesine Panama, Palau, Seyşeller ve Cayman Adaları’nı ekledi. Türkiye’ye eksiklerini tamamlaması için ek süre tanıdı.

BOLD – Avrupa Birliği (AB) maliye bakanları vergi cenneti kara listesine Panama, Seyşeller, Cayman Adaları ve Palau’yu ekledi. Bu listeye Türkiye’nin de eklenmesinin gündeme gelmesine rağmen, bakanlar Türkiye’ye eksiklerini tamamlaması için süre verdi.

2017 yılında şirketlerin ve varlıklı kişilerin vergi giderlerini düşürmek için kullandıkları çeşitli yöntemlerin ortaya çıkarılmasının akabinde oluşturulan listede şu anda toplamda 12 bölge bulunuyor. Listede Fiji, Umman, Samoa, Trinidad ve Tobago, Vanuatu’nun yanı sıra üç ABD bölgesi Amerikan Samoa, Guam ve ABD Virjin Adaları yer alıyor.

Listede olanlar itibar kaybına uğrama, finansal işlemlerde daha fazla incelemeye tabi olma ve AB fonlarını kaybetme riski ile karşı karşıya kalacak.

Konuyla ilgili AB belgesine göre Türkiye, tüm AB ülkelerine vergi bilgilerinin otomatik olarak aktarımını gerçekleştiremedi, ancak veri paylaşımına izin verecek yasal değişiklikleri kabul etmesi nedeniyle taahhütlerini yerine getirmesi için daha fazla zaman verildi.

SİYASİ NEDENLERLE TÜRKİYE LİSTEYE ALINMADI

Diplomatlar, Türkiye’nin en büyük Türk nüfusuna sahip olan AB ülkeleri Almanya, Fransa, Hollanda, Belçika ve Avusturya ile de vergi bilgilerini paylaşmadığını söyledi.

Türkiye, söz konusu gereklilikleri yerine getirmesi için kendisine bir yıllık süre verilmesine rağmen, bu yasaları parlamentodan geçirmeyi başaramadı.

İki yetkili, kararın AB’nin liste oluşturma sürecine zarar verebilme riski bulunmasına rağmen siyasi nedenlerle alındığını söyledi. Bir diplomat, “Türkiye’nin bizim için önemli olan birçok siyasi alanında rol oynadığını unutmamalıyız” ifadesini kullandı.

AB vergi şeffaflığı konusunda Türkiye’yi kara listeye almayı erteledi

Okumaya devam et

Popular