Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

AKPM: Türkiye’de basın özgürlüğü ve gazetecilerin güvenliği endişe verici boyutta

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM), Türkiye’de basın özgürlüğü ve gazetecilerin güvenliğinin endişe verici boyutta olduğu açıkladı.

BOLD – AKPM gazetecilerin korunması konusunda Avrupa devletlerini uyaran bir karar aldı. Kararda özellikle Azerbaycan, Macaristan, Malta, Rusya ve Türkiye’de basın özgürlüğü ve gazetecilerin güvenliğinin “endişe verici olduğu” belirtildi.

AKPM Sosyalist Grup üyesi İngiliz parlamenter George Foulkes tarafından hazırlanan ve Strasbourg’da düzenlenen AKPM Genel Kurul oturumunda tartışılan rapor kabul edildi.

AKPM’deki oylamada 83 “evet”, 19 “hayır” ve 7 çekimser oy çıktı. AK Parti ve MHP milletvekillerinin “hayır” oy verdiği oylamada, CHP milletvekilleri “evet”, İyi Parti milletvekilleri “çekimser” oyu kullandı, HDP milletvekilleri oylamaya katılmadı.

Avrupa Konseyi Gazeteciler Platformu’na göre sadece 2018’de 6’sı Rusya, 5’i Ukrayna, 2’si Türkiye, 2’si Azerbaycan, 1’i Karadağ, 1’i de Sırbistan’da olmak üzere Avrupa’da 17 gazeteci öldürüldü. Rapor bu durumu “şok edici yeni bir fenomen” olarak tanımlıyor.

EN ÇOK TUTUKLU GAZETECİ TÜRKİYE’DE

Kabul edilen kararda Türkiye, “Avrupa’da en fazla gazetecinin tutuklu olduğu ülke” olarak tanımlanıyor.

Türkiye’de gazetecilerin mahkeme öncesi keyfi bir biçimde aylarca ve yıllarca tutuklu kaldığı ifade edilen raporda, bu durumun ifade ve düşünce özgürlüğüne aykırı bulunduğu için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) tarafından da alınan kararlarda eleştirildiği hatırlatıldı.

Raporda, “Türkiye, ceza ve terörle mücadele yasalarını basın ve gazetecileri susturmak için suistimal etmeye son versin” tavsiyesinde bulunuldu.

KAPATILAN YAYIN ORGANLARI

Raporda, 15 Temmuz 2016 darbe girişimin ardından kapatıldığı belirtilen “150’den fazla” basın organının ve işten çıkarılan “10 bin medya çalışanının” mahkemeler önünde etkin başvuru hakkına sahip olması ve “gerektiğinde uygun biçimde tazmin edilmesi” isteniyor.

İLANLA HEDEF GÖSTERİLEN GAZETECİLER

Rapor ve buna bağlı tavsiye kararında, “Türkiye’de basın özgürlüğünün, yetkililerin düşmanca tavırları yüzünden oldukça zor olduğu” vurgulandı.

MHP lideri Devlet Bahçeli’nin 25 Haziran 2018 tarihinde düzenlenen seçimlerin ardından ulusal gazetelere para ödeyerek verdiği ilanla, içinde gazetecilerin de bulunduğu 80 kişilik bir liste yayınlayarak, “partinin itibarını lekelemekle suçladığı bu kişileri ciddi misilleme riskiyle karşı karşıya bıraktığı” uyarısı yapıldı.

“CUMHURBAŞKANINA HAKARET” SUÇU

Raporda, AKPM’nin daha önce aldığı kararlara uygun olarak Türkiye’den, Türk Ceza Kanunu’nun “Cumhurbaşkanına hakaret” suçunu düzenleyen 299. maddesini, “devletin egemenlik alametlerine ve organlarının saygınlığına karşı suçlarla” ilgili 301. maddesini kaldırması veya değiştirmesi istendi.

SİLAHLI TERÖR ÖRGÜTÜ ÜYELİĞİ DÜZENLEMESİ

“Halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik” suçuyla ilgili 216. maddeyle, “Silahlı Örgüt üyeliği” ile 314. maddenin Venedik Komisyonu uyarıları doğrultusunda dikkatli bir şekilde yorumlanmasının güvence altına alınması tavsiyesi de raporda yer aldı.

RTÜK’e verilen internet medyasını denetim görevine de atıfta bulunan AKPM raporu, bu kurumun görevini AİHM içtihatlarına uygun yapması çağrısında bulunuldu.

Raporda, ayrıca internet kullanımı yasasında “ulusal güvenlik” adına gereksiz bir şekilde internete erişimin engellenmesi için kullanımındaki engellerin kaldırılması istendi.

AİHM’de ifade özgürlüğünden en fazla mahkum olan ülke Türkiye

Dünya

İlham Aliyev Azerbaycan’da kısmi seferberlik ilan etti

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Dağlık Karabağ bölgesinde gerilimin tırmanmasının ardından kısmi seferberlik ilan etti. Aliyev’in kararnameyi imzaladığı duyuruldu.

BOLD – Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki gerilimin savaşa dönüşmesinden korkulurken Azerbaycan Cumhurbaşkanlığından bir açıklama geldi. Açıklamada, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in ülkede kısmi seferberlik ilan edilmesine yönelik kararname imzaladığı belirtildi.

İsviçrelilere AKP’nin insan hakları ihlalleri gösterildi

Okumaya devam et

Dünya

IFLC için hazırlanan Kovid-19 temalı video BM panelinde gösterildi

Uluslararası Dil ve Kültür Festivalinde (IFLC) sahneye çıkan öğrencilerin yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgınına dikkati çekmek için hazırladığı video, Gazeteciler ve Yazarlar Vakfının (GYV) 75’inci BM Genel Kurulu çerçevesinde düzenlediği panelde gösterildi.

BOLD – Papua Yeni Gine’de faaliyet gösteren Paradise College öğrencileri tarafından hazırlanan “Maskenizin Altında Gülümseyin/Aşk ve Umut” isimli şarkının videosu Birleşmiş Milletler’de (BM) alkış aldı. Videoda şarkı söyleyen öğrenciler salgın sebebiyle insanların korku içinde olabileceğini ve korkunun ancak birlik ve beraberlik içinde aşılabileceğini vurguluyor. Salgınla mücadelede herkesin sevgi ile hareket etmesi teşvik ediliyor. BM sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin üç ayrı panelde tartışıldığı Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı (GYV) konferansında uzmanlar “Kadının Konumunun Güçlendirilmesi ve Fırsat Eşitliği”, “Barış, Adalet ve Güçlü Kurumlar” ve “Koronavirüs Salgınından Çıkarılan Dersler Işığında Sosyal ve Ekonomik Kalkınma Hedeflerinin Dönüşümü” konuları ele aldı.

Okumaya devam et

Dünya

İsviçrelilere AKP’nin insan hakları ihlalleri gösterildi

Türkiye’de yaşanan ağır insan hakları ihlalleri İsviçre’de protesto edildi. Verein Verfolgt Derneği’nin düzenlediği Zürih Ana Tren İstasyonu’ndaki programda el broşürleri ile maruz kalınan sıkıntılar İsviçrelilere anlatıldı.

BOLD – Yurt dışındaki insan hakları aktivistleri, Türkiye’deki mağduriyetleri dünya kamuoyuna duyurmaya devam ediyor. İsviçre Zürih merkezli Verein Verfolgt Derneği de bu amaçla bir etkinlik düzenledi. Şehrin ana tren istasyonunda dernek gönüllülerinin düzenlediği organizasyonda Türkiye’de yaşanan mağduriyetleri anlatan el broşürleri dağıtıldı.

AÇLIK GREVLERİNDEN ZORLA KAÇIRILMAYA YELPAZE GENİŞ

Broşürlerde şu hak ihlallerine dikkat çekildi: Hukuksuz kararlarla verilen tutuklamalar, Fiziksel ve psikolojik işkenceler, Kötü muameleler, Açlık grevleri, Tutuklu hastalar ve hükümlüler, Avukatlara ve Akademisyenlere yönelik operasyonlar, Hamile ve bebekli kadınların tutuklanması, Zorla kaçırılmalar, İntihar süsü verilmiş infazlar.

SEMBOL İSİMLER ÜZERİNDEN ZULÜM ANLATILDI

Ayrıca tutuklu gazeteciler Ahmet Altan, Ali Ünal ve Mehmet Baransu, aktivistler Acun Karadağ ve Nazan Bozkurt, Harbiyeli annesi Melek Çetinkaya, hayatını kaybeden Mevlüt Öztaş, Fatih Terzioğlu, Ebru Timtik ve Helin Bölek gibi son dönemin sembol mağdurlarının acıları İsviçrelilere aktarıldı.

Helikopterden atılan Osman Şiban taburcu oldu: “İyi değilim, bir şey hatırlamıyorum”

Okumaya devam et

Popular