Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Almanya’da ev sahipleri göçmen kiracı istemiyor

Almanya’da göçmenler ev bulmakta zorlanıyor. Ayrımcılıkla Mücadele Dairesi’nin yaptığı son ankete göre göçmen kökenli her üç kişiden biri ayrımcılığa uğruyor.

BOLD – Almanya’da göçmen kökenli kişilerin kiralık ev bulma şansının düşük olduğu ortaya çıktı. Federal Ayrımcılıkla Mücadele Dairesi’nin (ADS) yaptığı son ankete göre ankete katılan göçmen kökenli kişilerin yüzde 35’i kiralık ev ararken ırkçı ayrımcılığa maruz kaldığını söyledi.

Ankete 16 yaş üzeri binden fazla Almanca konuşan kişi katıldı ve emlak piyasası ile ilgili deneyimleri soruldu. Ankete katılan göçmen kökenli kişilerin yüzde 35’i kiralık ev ararken ırkçı ayrımcılığa maruz kaldığını belirtti.

Ayrımcılıkla Mücadele Dairesi yetkilisi Bernhard Franke, emlak piyasasında ayrımcılığın yasal olarak yasak olduğunu ve bundan etkilenenlerin yasal yollara başvurması gerektiğini söyledi. Ancak ankete katılan katılımcıların yarıdan fazlasının bu durumdan habersiz olduğu bildiriliyor.

Almanya’da ayrımcı ifadeler içeren kiralık ev ilanlarına rastlamak da mümkün.

PKK’yı terör örgütü kabul etmeyen Belçika’ya Türkiye’den sert tepki

Dünya

TRT’de El Kaide propagandası

Tekrarlanan İstanbul seçimi öncesi Türkiye’de aranan Osman Öcalan’ın TRT’yle söyleşi yapması tepki çekmişti. TRT World, bu sefer Heyet Tahrir Eş-Şam (HTŞ) lideri Ebu Muhammed El Colani ile söyleşi yaptı.

BOLD İdlib’de Suriye ordusuyla savaşan ve Suriye’nin el Kaide kolu olarak bilinen HTŞ’nin lideri Ebu Muhammed El Colani TRT World’e konuştu.

TRT World’ün bu röportajı büyük tepkiye neden olurken, kamuoyunda Türkiye tarafından da ‘terör örgütü’ olarak kabul edilen HTŞ’nin reklamı olarak değerlendirildi.

29 Ağustos 2018 tarihli Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzalı 50 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı’nda, 30.9.2013 tarihli 2013/5428 sayılı Bakanlar Kurulu kararının ilgili tarih itibariyle güncellenmesi ve HTŞ’yi daha önce kara listeye aldığı El Nusra’nın güncel hali olarak kabul edildiği açıklanmıştı.

Türkiye’nin HTŞ’yi terör listesine alması Resmi Gazete’de yayımlanan ‘DEAŞ ve El Kaide bağlantılı tüzel kişi, kuruluş ve organizasyonlar’ başlıklı maddenin ‘C’ fıkrasındaki El Nusra Cephesi’nin isminin güncellemesi ile olmuştu.

İdlib’deki çatışmalarda 20 sivil ölürken Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ateşkesi reddetti

Okumaya devam et

Dünya

ABD’den Türk firmasına yaptırım kararı

ABD, aralarında Türkiye’den bir şirketin de olduğu 13 kişi ve şirket hakkında İran’ın füze programına destek verdikleri gerekçesiyle yaptırım kararı aldı.

BOLD – ABD, İran’ın füze programına destek verdiği gerekçesiyle Çin, Irak, Rusya ve Türkiye menşeli 13 yabancı şirket ve kişi hakkında yaptırım kararı aldı.

ABD Dışişleri Bakanlığı yaptırım kararının üç Çinli firma, bir Çin vatandaşı ve bir Türk şirketini kapsadığını duyurdu. Türkiye’den Eren Karbon Grafit Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi’ne yaptırım uygulanacağı duyuruldu.

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, “Rejim saldırıları, Türkiye ile çatışma riskini artırıyor”

Okumaya devam et

Dünya

“Er ya da geç kuzey enlemindeki her ülke koronavirüsle karşı karşıya gelecek”

Koronavirüse karşı bir ülkenin sonsuza kadar korunamayacağını belirten Prof. Dr. Gerard Krause, “Er ya da geç kuzey enlemindeki her ülke koronavirüsle karşı karşıya gelecek” dedi.

BOLD Almanya’daki Helmholtz Enfeksiyon Araştırmaları Merkezi’nden Prof. Dr. Gerard Krause Deutsche Welle Türkçe’ye yeni tip koronavirüsle (Covid-19) mücadele konusunda hangi önlemlerin işe yaradığını anlattı. Virüsün yayılmasıyla ilgili de çok çarpıcı uyarılarda bulundu.

Prof. Dr. Gerard Krause’ye göre havaalanlarında  termal kameralarla yapılan ölçümler ve vücut ısılarını ölçme önlemlerinin prensipte bir getirisi olmadığını belirtiyor.

Prof. Dr. Gerard Krause, “Tam da bu virüs için böylesi sınır kontrolleri pek işe yaramıyor. Çünkü virüs tespit edilen kişilerin çoğunluğu başlarda belirti göstermiyor. Bu nedenle de kontrollerde tespit edilmeleri mümkün olmuyor” diyor.

İLLÜZYON YARATILMAMALI

Gerard Krause’ye göre seyahat önlemleri, kısıtlamalar ve organizasyon iptalleri de pek faydalı değil. Krause, İtalya’da virüsün yayınlamasıyla ilgili şu değerlendirmelerde bulunuyor:

“Böylesi bir durumda salgını sınırlandırmaktan hafifletmeye geçişte doğru zaman aralığını belirlemek gerekiyor. Bir ülkenin böylesi bir enfeksiyona karşı sonsuza kadar korunabileceği illüzyonu yaratılmamalı. Bu virüste bu muhtemelen mümkün değil. Er ya da geç kuzey enlemindeki her ülke koronavirüsle karşı karşıya gelecek. Ancak yine de vakit geçirmeden daha en başından hastaneleri hazırlamak, uyarı sistemlerini devreye sokmak ve virüse dair daha fazla bilgi edinmek, virüse daha etkili karşı koymak bakımından akıllıca olur.

SEYAHAT UYARISI

Krause, “Şahsen seyahat edilmemesi yönünde bir tavsiye veremem. Çünkü Fransa, Almanya ya da başka ülkelerde de virüsün yayılacağı bölgeler olacağını tahmin ediyorum. Bu nedenle de artık oralara seyahat edilip edilmeyeceği sorusu gündeme gelmeyecektir… Bu önlemlerin bir işe yaramayacağı bir dönem gelecek. Şimdi yapılması ve titiz davranılması zaman kazanmak açısından iyi. Ancak bunu virüsün yayılacağı her kasaba ya da Avrupa ülkesinde yapmak mümkün değil” ifadelerini kullandı.

Krause’nin hijyen konusundaki tavsiyeleri de şu şekilde: “Genel olarak hijyen konusunda bilinçlenilmeli. Eller yıkanmalı ve hasta olunduğunda diğer insanlarla temastan kaçınılmalı. Grip iken yapılan her şey şimdi de yapılmalı.”

Prof. Krause, maske kullanımı konusunda da bazı tavsiyelerde bulunuyor: “Piyasadaki basit maskeler, hasta olunduğunda ve başkalarına geçmesinin istenmediği durumlarda iyi. Ama kendinizi korumak istediğinizde FFP3 maskelerini kullanmalısınız. Onu da doğru takmalı ve sıklıkla yenilemelisiniz. Bu da çok zor ve genelde zayıf bir bağışıklık sistemi olan insanlar için geçerli. Bunun dışında korunmanız mümkün değil. Bir aşı ya da önleyici bir tedavisi yok.”

Koronavirüs salgınında son durum: İtalya ve İran’da ölümler artıyor

Okumaya devam et

Popular