Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Kızılay’ın olağan dışı artan gelirinin ne kadarı Ensar’a gitti?

2013’te 88 milyon geliri olan Kızılay’ın kasasına giren para 2019’da 3.5 milyara dayandı.

BOLD – Kızılay’ın, Başkentgaz’dan gelen 8 milyon dolarlık bağışın 7 milyon 925 bin dolarını Ensar Vakfına verdiğini gösteren belge, dün basında yer almıştı. Tartışmalara neden olan belge, Kızılay’ın vergiden muaf olmak isteyen yandaş şirketlere paravanlık yaptığını ortaya çıkardı. Dün Habertürk’deki programa katılan Kızılay Başkanı Kerem Kınık da, ‘Vergi kaçırmak başka vergiden kaçınmak başka’ sözleriyle iddiaları kabul etmişti.

KINIK DÖNEMİNDE GELİRLER 32 KAT ARTTI

Kerem Kınık’ın Kızılay Başkanı olduktan sonra, Kızılay’ın bağış ve diğer gelirlerindeki sıra dışı artışı irdeleyen Birgün Gazetesi Ekonomi Muhabiri Ozan Gündoğdu, Kızılay-Başkentgaz-Ensar üçgenini haberleştirdi. Gündoğdu, Kınık’ın başkanlığında 32 kat artan gelirle ‘220 adet Başkentgaz-Kızılay-Ensar üçgeni kurulabiliyor’ ifadelerini kullandı. İşte o yazı:

”Kızılay’ın mali belgelerine göre Kınık’ın başkan olduğu 2016’da kurumun diğer bağış ve yardım gelirleri 20 kat arttı. Artış durmadı, 2016’dan 2018’e yüzde 194 daha arttı. Kınık dönemindeki 3 yılda toplanan bağış ve yardımlar, Kınık’tan önceki 3 yılda toplananın tam 32 katı. Söz konusu olağan dışı artışla 220 adet Başkentgaz-Kızılay-Ensar üçgeni kurulabiliyor.

Başkentgaz, Kızılay ve Ensar Vakfı üçgeni ülke gündemine bomba gibi düştü. İddialar belgelenirken, Kızılay Derneği kurumsal hesaplarından haberleri doğruladı. Dün akşam ise Kızılay Yönetim Kurulu Başkanı Kerem Kınık Habertürk televizyonunda Veyis Ateş’in programında gayrimeşru para transferini itiraf etti. Kınık “vergi kaçırmak başkadır, vergiden kaçınmak başka. Farkı şudur, devlet size yasal olarak bir imtiyaz tanıyor” diyerek skandalın yasal zemine oturduğunu onayladı. Belgelenen ve itiraf edilen habere göre tezgah özetle şöyle işliyordu;

ADIM1: Başkentgaz, yurttaşın doğal gaz faturalarından gelir elde ediyor.

ADIM2: Bu gelirin 8 milyon dolarlık kısmını Ensar Vakfına aktarması şartıyla Kızılay’a veriyor.

ADIM3: Söz konusu 8 milyon dolarlık parayı gider göstererek yaklaşık 1,5 milyon dolarlık vergi avantajı sağlıyor.

ADIM4: Böylece kamu hazinesine girecek olan para Ensar Vakfı’na gidiyor ve bu operasyona Kızılay Derneği paravan yapılıyor.

Öte yandan bu 4 adımda özetlenecek tezgahın aslında sadece tek bir örnekte görülmediğine ilişkin kuvvetli şüphe oluşmuş durumda. Zira özellikle son yıllarda iktidarın rant ağını İslamcı dernek ve vakıflarla organize ettiği kamuoyuna sıkça yansımıştı. Bunun üzerine Kızılay Derneğinin kamuoyuna açık ve sitesinde yayımlanan mali belgelerini inceledik. Belgelere göre Kınık dönemindeki 3 yılda kurumun diğer bağış ve yardımlarla elde ettiği gelir tam 32 katına çıkmış durumda. Bu izaha muhtaç gelirin ne kadarının Başkentgaz operasyonunda olduğu gibi “şartlı para aktarımı” olduğu bilinmiyor. Zira Kerem Kınık bağışçılarının sırlarını koruyacağını söylüyor.

KINIK’TAN ÖNCEKİ 3 YIL KINIK’LA YIL

Kerem Kınık 2016 yılında Kızılay’ın Yönetim Kurulu Başkanlığı’na atandı. Kınık başkan olmadan önceki 3 yılda yani 2013,2014 ve 2015 yıllarında Kızılay toplam 214 milyon 145 bin TL bağış toplamıştı. Buna karşılık Kınık’ın başkan olduğu yıl olan 2016 ve sonrası 2017 ile 2018’i kapsayan 3 yılda toplanan bağış miktarı 6 milyar 899 milyon TL’ye fırlayıverdi. Böylece Kınık döneminde toplanan bağışlar 3 yıllık dönemlerin kıyaslamasıyla 32 katına çıkmış oldu.

KİLİT YIL 2016

Belgelere göre 2015’ten Kerem Kınık’ın başkan olduğu 2016’ya geçilirken bağış ve yardımlar tam 22 katına çıktı. 2015 yılında 54 milyon 355 bin 93 lira olarak kayıtlara geçen “diğer yardım ve bağışlar” kalemi 2016 yılında 1 milyar 173 milyon 63 bin 20 liraya yükseldi. Sadece 1 yıldaki artış oranı yüzde 2 bin 58. Başka bir hesapla Kınık başkan olunca bağış ve yardımlar 20 kat arttı.

Belgelerin satır araları bununla sınırlı değil. 2016’da 20 kat artan bağışlar 2016’dan 2018’e kadar geçen sadece 2 yılda yüzde 194 daha yükseldi. Böylece 2016 yılında 1 milyar 173 milyon 63 bin lira olan diğer bağış ve yardımlar kalemi 2018’e gelindiğinde 3 milyar 465 milyon 957 bin liraya fırlıyor.

2013-2018 arasında Kızılay’ın bağış ve yardım gelirleri ve artış oranları şu şekilde:

Bağış ve yardım geliri Değişim oranı

2013: 88 milyon 151 bin TL –

2014: 74 milyon 510 bin TL yüzde 15,4 azaldı

2015: 54 milyon 355 bin TL yüzde 27 azaldı

2016: 1 milyar 173 milyon TL yüzde 2058 arttı (Kınık Dönemi)

2017: 2 milyar 261 milyon TL yüzde 92,7 arttı (Kınık Dönemi)

2018: 3 milyar 465 milyon TL yüzde 53,2 arttı (Kınık Dönemi)

BAŞKENTGAZ SKANDALINDAN 220 TANE DAHA OLABİLİR

Başkentgaz operasyonu büyük skandalın sadece binde 5’ini oluşturuyor olabilir. Şöyle ki; Başkentgaz’dan Kızılay’a yapılan 8 milyon dolarlık transferin belgesi 27 Aralık 2017 tarihine ait. Bu tarih itibariyle dolar kuru 3,82 TL. Yani para transferinin lira karşılığı 30 milyon 560 bin TL. Ancak sadece Kınık’ın başkan olduğu sene bağış ve yardımlardaki artış tutarı nominal olarak 1 milyar 121 milyon TL. Başka bir hesapla sadece 1 yıllık olağanüstü artışla Başkentgaz transferi büyüklüğünde tam 36 adet para transferi yapılabiliyor. 2 yıllık artış tutarı ile tam 72 adet, 3 yıllık artış tutarı ile 112 adet Başkentgaz transferi büyüklüğünde para, İslamcı dernek ve vakıflara geçirilebiliyor. Başka bir deyişle 2016 ile 2018 arasındaki olağanüstü artışın yarattığı toplam para ile Başkentgaz-Kızılay-Ensar üçgeni büyüklüğünde tam 220 adet üçgen kurulabiliyor. 2019’daki mali belgeler ise henüz kamuoyuna açıklanmadı. Tüm bu şaibelere karşılık Kınık, bağışçılarının sırlarını paylaşmayacağını söylüyor.”

BELGELERİ KABUL ETTİ

Elazığ depreminin hemen ardından, Kızılay’ın hesap numaraları paylaşarak, zaten deprem vergisi ödeyen vatandaştan para istemesi tepki çekmişti. Bugün ortaya çıkan belgelerde ise, 2017 yılında Kızılay’a Başkent Gaz adlı şirketten gelen 8 milyon dolarlık bağışın, 7 milyon 925 bin dolarının Ensar Vakfına aktarıldığı ortaya çıktı. Belgeleri kabul eden Kızılay Başkanı Kerem Kınık, bağışın şartlı yapıldığını belirterek illegal bir durum olmadığı açıkladı. Kınık ayrıca, şirketin Ensar Vakfına direk bağış yapmayarak Kızılay’ı paravan olarak kullanmasını, vergi kaçırma değil de vergiden kaçınma olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Kızılay Başkanı, Ensar Vakfı’na yapılan bağışı böyle savundu: Vergi kaçırmak başka, vergiden kaçınmak başkadır

Okumaya devam et
Reklamlar

Gündem

Kanser hastası 6 yaşındaki Selman da baba hasretiyle vefat etti

Tutuklu KHK’lı öğretmen Rasim Çalışkan’ın 6 yaşındaki oğlu Selman, kansere yenik düştü.  

BOLD – Manisa T Tipi Kapalı Cezaevinde 4 yıldır tutuklu bulunan Rasim Çalışkan’ın 6 yaşındaki oğlu Selman’a bir yıl önce beyin kanseri teşhisi konulmuştu. 5 cm büyüklüğünde tümör tespit edilen Selman, babasını son kez göremeden vefat etti. 

15 Temmuz sonrası cemaat soruşturmaları kapsamında tutuklanan Edebiyat Öğretmeni Rasim Çalışkan, beyin kanseri teşhisi konulan oğlu Selman’ın tedavi sürecinde yanında olmadı.  

Bold Medya’dan konuşan annesi Emine Çalışkan “Oğlum belki babam gelir diye 40 gün dayandı. Gitti şimdi oğlum. Cenazesine gelecek babası.” dedi.

Selman’ın baba hasretiyle vefat etmesine tepki gösteren HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, “Maalesef az evvel kaybettik! KHK’lı Rasim Çalışkan’ın beyin kanseri olan oğlu 6 yaş Selman Çalışkan ruhunu teslim etti. Rasim bey onlarca defa tahliye talep eden dilekçeler vermişti, kabul edilmedi!!! Annesi bu süreçte eşi olmadan çocuğunu hastanelerde takip etti Büyük bir acı” paylaşımında bulundu.  

Okumaya devam et

Gündem

Mesut Yılmaz’dan kötü haber

Yurt gazetesi yazarlarından İsmet Orhan, sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulunarak özel bir hastanede 5 Mayıs’ta beyin ameliyatı geçiren eski başbakanlardan Mesut Yılmaz’ın sağlığından umudun kesildiğini iddia etti.

BOLD – Kemal Kılıçdaroğlu’nun Kültür-Turizm Başdanışmanı ve Yurt Gazetesi yazarı İsmet Orhan, sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulunarak özel bir hastanede 5 Mayıs’ta beyin ameliyatı geçiren eski başbakanlardan Mesut Yılmaz’ın sağlığından umudun kesildiğini açıkladı.

DOKTORLARINDAN ÖĞRENDİM

Orhan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi: “Her şeye rağmen, Medeni duruşu vardı… Cumhuriyet değerlerine saygılıydı… Eski Başbakan Mesut Yılmaz’ın sağlığından umut kesildiğini öğrendim doktorlarından…”

NESRİN NAS’TAN “DİRENÇLİDİR” AÇIKLAMASI

Yılmaz ailesine de yakın olan eski ANAP Milletvekili Nesrin Nas, Mesut Yılmaz’ın durumunun kötüye gittiği yönündeki iddiaları yalanladı. Haberleri “Umut falan kesilmedi” sözleriyle yalanlayan Nas, “Ağır operasyon sonrası iyileşme süreci devam ediyor. Mesut Bey dirençlidir. Bunu da atlatacaktır” dedi.

3 YIL ÖNCE OĞLUNU KAYBETMİŞTİ

2017 yılında oğlu Yavuz Yılmaz’ı kaybeden Mesut Yılmaz, bu sene beyin ameliyatı geçirmiş ve sağlık durumunun iyi olduğu ifade edilmişti. 72 yaşındaki Mesut Yılmaz Anavatan Partisi kurucu üyeleri arasında yer almıştı.

Kanser hastası 6 yaşındaki Selman’da baba hasretiyle vefat etti

Okumaya devam et

Gündem

Türkiye’de toplam koronavirüs vaka sayısı 300 bini geçti

Türkiye’de son 24 saatte bin 538 yeni vaka tespit edildi. Toplam vaka sayısı 301 bin 348’e yükseldi. Salgın nedeniyle ölenlerin sayısı ise 7 bin 445 oldu.

BOLD – Türkiye’de son 24 saatte koronavirüs nedeniyle 68 yurttaş yaşamını yitirdi. Bin 538 yeni vaka tespit edildi. Bugünkü tabloya göre ağır hasta sayısı bin 432’ye ulaştı. Toplam vaka sayısı ise 300 bini aşarak 301 bin 348’e yükseldi. Açıklamaya göre, yapılan test sayısı 97 bin 416 olurken, bin 538 yeni tanı konuldu. Bugün koronavirüsten 68 kişi yaşamını yitirdi. Son 24 saatte bin 312 kişi ise iyileşti. Ağır hasta sayısı ise önceki güne göre 30 artarak bin 432’ye yükseldi. Twitter hesabından güncel verilere ilişkin açıklama yapan Bakan Koca, “Bugün ağır hasta sayımız 1.432’ye ulaştı. Sağlık çalışanlarımızın en büyük mücadelesi ağır hastalarımızı iyileştirmeye yönelik. Ağır hasta sayımızı azaltmak elimizde. Tedbirlere uymamız için bu uyarılar bize yetmeli. Birlikte mücadele edelim” dedi.

Okumaya devam et

Popular