Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Çin virüsü Türkiye ekonomisini tehdit ediyor

Koronavirüsün küresel ekonomiye maliyeti tartışma konusu oldu. Türkiye’nin ithalatta Çin’e bağımlılığının üretim maliyetlerini artabileceği, bunun da ekonomiyi sarsacağı değerlendiriliyor.

BOLD Dünyada teyakkuza yol açan koronavirüs salgını Çin’de ekonomiyi vurmaya başladı. Başta hizmet sektörü, birçok alanda aksamalar yaşanıyor. Çin ile ticareti ilişkileri bulunan diğer ülkeler de iktisadi anlamda tehdit altında bulunuyor.

ŞANGAY BORSASI SON 13 YILIN EN KÖTÜ AÇILIŞINI YAPTI

Mezopotamya Ajansı’ndan Selman Güzelyüz’ün haberine göre piyasaların 2015’ten bu yana yaşadığı en kötü gün şeklinde kayıtlara geçen 3 Şubat 2020’de, Şanghay Borsası’nın CSI 300 endeksi, son 13 yılın en kötü açılışını yaparak yüzde 9,1 düştü.

MERKEZ BANKASININ HAMLESİ DE İŞE YARAMADI

Çin Merkez Bankasının 171 milyar dolar değerinde para piyasaya sürmesi piyasaların kötü performansının önüne geçemedi.

Türkiye ile Çin arası yapılan ikili ticaret hacminde ilk 2000’de 1 milyar dolar aşıldı. Sonra sürekli artış yaşanan ticari ilişkilerde, 2018 sonu itibarıyla 23 milyar dolar seviyesine ulaştı. Böylece Çin, Türkiye’nin dünyada üçüncü, Doğu Asya’da ise en büyük ticari ortağı haline geldi.

TÜRKİYE ÇİN’E BAĞIMLI HALE GELDİ

Çin, 2018’de Türkiye’nin ihracat yaptığı ülkeler arasında 16’ncı iken giderek bu ülkeye bağlanan Türkiye, ithalat yaptığı ülkeler sıralamasında Çin, Rusya’dan sonra 2’nci sırada yer alıyor.

Salgın kaynaklı Çin’deki bazı sektörlerde üretimin durma noktasına geldiğini belirten Prof. Dr. Mustafa Durmuş, kısa dönemde dünya çapındaki dış ticaret üzerinde 160 milyar dolarlık bir daralmanın beklendiğini söyledi.

ÜRETİM MALİYETLERİNİN ARTACAĞI TAHMİN EDİLİYOR

Türkiye’nin Çin’e olan ithalatından dolayı yedek parça benzeri ithal ürünlerde üretim maliyetlerini arttıracağını belirtti.

İktisatçı Prof. Dr. İzzettin Önder de Çin’den son 20 yılda Türkiye’ye gelen turist sayısının 20’ye katlandığını sadece 2019’da 426 bin turistin ağırlandığını belirtti.

Turist kesintisi halinde Türkiye ekonomisinin zarara uğrayacağını vurgulayarak, “Çin’de üretim durma aşamasına gelirse bu Türkiye ekonomisini sarsar” diye konuştu.

SİPARİŞLERİN ÇEKİLMESİ SÖZ KONUSU OLABİLİR

Uluslararası ilişkiler uzmanı Ceren Ergenç ise Türkiye’nin tekstil gibi ürünlerde Çin’deki siparişlerini çekebileceğini söyledi.

Çin’in enerji tüketiminin ciddi oranda durduğunu anımsatarak, şunları ifade etti, “Bu petrol fiyatlarını etkileyecek. Tamamen bir belirsizlik dönemi yaşanıyor. Önümüzdeki hafta Çin’de fabrikalar üretime devam edip etmeyeceği de belirsiz.”

10 yolcusunda koronavirüs çıkan turistik gemi Japonya’da karantiya alındı

Ekonomi

Çeyrek altın 500 lira üzerine demir attı

Geçtiğimiz hafta 500 lirayı aşan çeyrek altın bu hafta da 500 lira üzerinde alıcı bulmaya devam ediyor. Gram altının değeri ise 300 liranın üzerinde seyrediyor.

BOLD – İstanbul Kapalıçarşı’da 310 liradan alınan 24 ayar külçe altın (gr.) 310,20 liradan, 2 bin 43 liradan alınan Cumhuriyet Ata Lira 2 bin 64 liradan, 283 liradan alınan 22 ayar bilezik (gr.) 287 liradan, bin 997 liradan alınan Lira (tam) ziynet 2 bin 17 liradan, 998 liradan alınan yarım ziynet bin 8 liradan ve 499 liradan alınan çeyrek ziynet 504 liradan satılıyor.

Kitaplarındaki tılsımın sırrı paraymış: ‘Kitabımı okuyarak değil satın alarak faydalanabilirsiniz’

Okumaya devam et

Ekonomi

Döviz bulamayan hükumet gözünü gurbetçinin parasına dikti

Yurt dışından yüksek faizle de olsa kaynak bulamayan AKP hükumeti, gözünü gurbetçiye dikti. Hazırlanan yeni yasa teklifi ile gurbetçiler dövizle bireysel emeklik sistemine dahil olabilecek.

BOLD – AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş ve bir grup AKP milletvekili 38 maddelik yeni torba yasa teklifini Meclise sundu. 21 farklı konuda değişiklik yapılmasını öngören yasa teklifinin içinde gurbetçilere bedelli askerlik, BES’e katılmaktan vazife ve harp malullerine ikinci bir aylık bağlanmasına kadar birçok düzenleme yer alıyor.

GURBETÇİLER BES’E DÖVİZLE KATILACAK

AKP tarafından TBMM’ye sunulan yeni torba yasa teklifiyle yurt dışında yaşayan gurbetçilerin de Türkiye’deki bireysel emeklilik sistemine (BES) dahil olmalarının önü açılıyor. BES’e girip ikinci emeklilik hakkı elde etmek isteyen gurbetçiler sisteme döviz yatıracak, yatırılan her bir döviz tutarının yüzde 10’u kadar katkıyı da Hazine sağlayacak. Kanunla ayrıca gurbetçilere bedelli askerlik yapmalarının önü de açılıyor.

KİRALARINI ÖDEMEYENLER ÇIKARILACAK

Yenilenebilir enerji kaynaklarıyla alakalı ihalelerin Türk Lirası cinsinden yapılması getirilecek. Vakıflar Genel Müdürlüğündeki taşınmazlarda, üç veya daha fazla birikmiş kira borcu olanlara üç ay süre verilecek. Bu süre içerisinde eğer ödenmezse 15 gün içerisinde valiliklerce tahliyelerinin sağlanması öngörülüyor. Vakıf yapım onarım ihaleleri karşılığı kira sözleşmesi yapılan yerlerde de üç kiradan fazlası ödenmemesi durumunda valiliklerce tahliyeleri sağlanacak.

TV’DE ATEŞLİ SİLAH SATIŞINA PARA CEZASI

Ateşli silahlarla ilgili satın alma belgesi olmayanlara satış yapanlara yönelik 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası yaptırımı getirilecek. Ticari reklam, tanıtım ve satış için idari yaptırımlar getirecek kanun teklifiyle ulusal bir kanalda silahların satışının yapılması halinde kanala 419 bin lira, yerel TV olursa 20 bin 953 lira idari para cezaları verilecek.

Abdullah Gül: Ali Babacan’ı destekliyorum, siyasal İslam dünyada çöktü

Okumaya devam et

Ekonomi

Türkiye asgari ücrette Avrupa’da sondan üçüncü oldu

İşçi temsilcisi Türk-İş’in itirazına rağmen hükumet ve işverenin onayıyla kabul edilen 2020 asgari ücreti, 22 Avrupa Birliği ülkesinin yer aldığı sıralamada ancak 20’nci olabildi.

BOLD – AKP iktidarı asgari ücrete yapılan yüzde 15’lik zamla övünürken, Avrupa İstatistik Ofisi’nden (Eurostat) söz konusu gelirle geçinmeye çalışan 6 milyon vatandaşa kötü haber geldi.

BAKAN SELÇUK ‘ÇOK İYİ SEVİYEDE’ DEMİŞTİ

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre Eurostat resmi verileri, Türkiye’de 2020 itibarıyla uygulanan asgari ücretin Avrupa Birliği (AB) ülkeleri arasında sondan 3’üncü sıraya kadar düştüğünü gözler önüne serdi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 2020 asgari ücretinin AB üyesi ülkelere kıyasla çok iyi seviyede olduğunu ileri sürmüştü.

2 BİN 324 LİRALIK NET ÜCRETLE 20’NCİ OLABİLDİ

Eurostat, AB ülkelerindeki 2020 asgari ücret seviyelerini ilan etti. İşçi temsilcisi Türk-İş’in kabul etmeyip masadan kalkması üzerine AKP hükumeti ve işveren temsilcisinin imzalayıp yürürlüğe koyduğu 2020 asgari ücretin AB ülkeleri arasındaki yeri böylece belli oldu.

Buna göre bu senenin başından itibaren uygulanan brüt 2 bin 940, net 2 bin 324 liralık asgari ücret, AB üyesi ülkeler arasında 20’nci olarak sondan üçüncülüğe yerleşti.

SADECE LETONYA VE BULGARİSTAN’I GEÇEBİLDİ

28 AB ülkesi arasından asgari ücret uygulanan 22 ülke ile yapılan karşılaştırmaya göre Türkiye 448 euroluk gelirle sadece Letonya ve Bulgaristan’ı geride bırakabildi. Asgari ücret Letonya’da 430 euro, Bulgaristan’da 312 euro oldu.

Danimarka, İtalya, Güney Kıbrıs, Avusturya, Finlandiya ve İsveç’te ise resmi asgari ücret uygulaması bulunmuyor. Ücretler toplu sözleşmelerle belirleniyor.

LÜKSEMBURG’UN 4,76, İRLANDA’NIN YAKLAŞIK 3,5 KATI GERİDE

Brüt asgari ücretin en yüksek olduğu AB ülkesi Lüksemburg 2 bin 143 euro (yaklaşık 14 bin 36 lira) ile Türkiye’deki gelirin 4,76 katına ulaştı. İrlanda, Hollanda, İngiltere, Belçika, Almanya ve Fransa’da ise Türkiye’nin yaklaşık 3,5 katı civarı asgari ücret uygulanıyor. Türkiye, seviyesiyle Romanya ve Macaristan gibi ekonomisi çok daha düşük seviyelerdeki ülkelere dahi yetişemedi.

TÜRK-İŞ’İN 2 BİN 578 LİRALIK TEKLİFİ KABUL EDİLMEMİŞTİ

Türkiye’de 6 milyonu asgari ücret toplam 10 milyon kişi dar gelirli denilebilecek düzeyde kazanç ile geçinmeye çalışıyor. Asgari Ücret Komisyonu’nda işçiyi temsilen bulunan Türk-İş, 2020 için en az 2 bin 578 lira teklif etmiş ancak bu talebi karşılanmayınca masayı terk etmişti.

EğitimBir-Sen’den ‘dudak şişirme, kıl aldırma’ kampanyası

Okumaya devam et

Popular