Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Çin virüsü Türkiye ekonomisini tehdit ediyor

Koronavirüsün küresel ekonomiye maliyeti tartışma konusu oldu. Türkiye’nin ithalatta Çin’e bağımlılığının üretim maliyetlerini artabileceği, bunun da ekonomiyi sarsacağı değerlendiriliyor.

BOLD Dünyada teyakkuza yol açan koronavirüs salgını Çin’de ekonomiyi vurmaya başladı. Başta hizmet sektörü, birçok alanda aksamalar yaşanıyor. Çin ile ticareti ilişkileri bulunan diğer ülkeler de iktisadi anlamda tehdit altında bulunuyor.

ŞANGAY BORSASI SON 13 YILIN EN KÖTÜ AÇILIŞINI YAPTI

Mezopotamya Ajansı’ndan Selman Güzelyüz’ün haberine göre piyasaların 2015’ten bu yana yaşadığı en kötü gün şeklinde kayıtlara geçen 3 Şubat 2020’de, Şanghay Borsası’nın CSI 300 endeksi, son 13 yılın en kötü açılışını yaparak yüzde 9,1 düştü.

MERKEZ BANKASININ HAMLESİ DE İŞE YARAMADI

Çin Merkez Bankasının 171 milyar dolar değerinde para piyasaya sürmesi piyasaların kötü performansının önüne geçemedi.

Türkiye ile Çin arası yapılan ikili ticaret hacminde ilk 2000’de 1 milyar dolar aşıldı. Sonra sürekli artış yaşanan ticari ilişkilerde, 2018 sonu itibarıyla 23 milyar dolar seviyesine ulaştı. Böylece Çin, Türkiye’nin dünyada üçüncü, Doğu Asya’da ise en büyük ticari ortağı haline geldi.

TÜRKİYE ÇİN’E BAĞIMLI HALE GELDİ

Çin, 2018’de Türkiye’nin ihracat yaptığı ülkeler arasında 16’ncı iken giderek bu ülkeye bağlanan Türkiye, ithalat yaptığı ülkeler sıralamasında Çin, Rusya’dan sonra 2’nci sırada yer alıyor.

Salgın kaynaklı Çin’deki bazı sektörlerde üretimin durma noktasına geldiğini belirten Prof. Dr. Mustafa Durmuş, kısa dönemde dünya çapındaki dış ticaret üzerinde 160 milyar dolarlık bir daralmanın beklendiğini söyledi.

ÜRETİM MALİYETLERİNİN ARTACAĞI TAHMİN EDİLİYOR

Türkiye’nin Çin’e olan ithalatından dolayı yedek parça benzeri ithal ürünlerde üretim maliyetlerini arttıracağını belirtti.

İktisatçı Prof. Dr. İzzettin Önder de Çin’den son 20 yılda Türkiye’ye gelen turist sayısının 20’ye katlandığını sadece 2019’da 426 bin turistin ağırlandığını belirtti.

Turist kesintisi halinde Türkiye ekonomisinin zarara uğrayacağını vurgulayarak, “Çin’de üretim durma aşamasına gelirse bu Türkiye ekonomisini sarsar” diye konuştu.

SİPARİŞLERİN ÇEKİLMESİ SÖZ KONUSU OLABİLİR

Uluslararası ilişkiler uzmanı Ceren Ergenç ise Türkiye’nin tekstil gibi ürünlerde Çin’deki siparişlerini çekebileceğini söyledi.

Çin’in enerji tüketiminin ciddi oranda durduğunu anımsatarak, şunları ifade etti, “Bu petrol fiyatlarını etkileyecek. Tamamen bir belirsizlik dönemi yaşanıyor. Önümüzdeki hafta Çin’de fabrikalar üretime devam edip etmeyeceği de belirsiz.”

10 yolcusunda koronavirüs çıkan turistik gemi Japonya’da karantiya alındı

Ekonomi

Dolar bugün de rekor kırdı: 7.66

Dün 7.64 TL ile rekor kırarak haftaya başlayan dolar, bugün ise 7.66’nın üzerine çıkarak rekorunu yeniledi. 9’u gören euro ise şimdilerde 8.98 TL civarında seyrediyor.  

BOLD – Dolar TL karşısında yükselişini sürdürerek 7.66’nın üstünü gördü ve bir kez daha tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı. Dolar Türk lirası karşısında haftaya 7.64 seviyesine yaklaşarak rekorla başladı. Günü bu seviyelerde kapatan kur, bugüne 7.63 seviyesi civarında başladı. Bir süre bu seviyelerde yatay seyrederek yön arayan Dolar/TL tekrar yönünü yukarı çevirdi. Sabah saatlerinde yüzde 0.5 yükselişle 7.6688 seviyesine kadar çıkan kur, bugün de tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Dolar/TL öğle saatlerinde 7.66 seviyelerinde seyrediyor. 9 seviyesini aşarak rekor kıran euro, güne 8.98 seviyesinde başladı. Bir ara 9’u gören euro/TL 8.98 civarında yön bulmaya çalışıyor.

Yunan Cumhurbaşkanı: Ana hedefimiz Kıbrıs’ta bir başka Türk işgaline engel olmaktır

Okumaya devam et

Ekonomi

Moody’s Türkiye için ‘sert devalüasyon’ uyarısı yaptı

Moody’s’in Türkiye’nin kredi notunu B1’den B2’ye düşürmesi, not görünümünü ise ‘negatif’ olarak teyit etmesiyle Türkiye ekonomisi 25 yıl öncesine geriledi. Moody’s, not düşürmenin ardından yayınladığı yeni raporunda ise Türkiye için ‘sert devalüasyon’ uyarısı yaptı.

BOLD – Moody’s Türkiye’nin kredi notunu B1’den B2’ye düşürmesinin ardından bu kez de Türkiye ekonomisi için bir rapor yayınladı. Moody’s, raporunda Türkiye için ‘sert devalüasyon’ uyarısı yaptı.

TÜRKİYE TARİHİNİN EN KÖTÜ NOTU

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in Türkiye’nin kredi notunu B1’den B2’ye düşürmesi, not görünümünü ise ‘negatif’ olarak teyit etmesiyle Türkiye ekonomisi 25 yıl öncesine geriledi. Yatırım yapılabilir seviyenin beş kademe altındaki bu not, 2001 krizi dönemi dahil Türkiye tarihinin en kötü kredi notu olmasıyla tartışmalara neden olurken, kuruluştan bu kez Türkiye ekonomisi için bir rapor yayınladı. Raporda Türk banka ve şirketlerinin temerrüte düşebileceği, Hazine’nin bu borçların itfasını yükleneceği ifadeleri yer aldı. Moody’s, ABD ve AB’den gelebilecek yaptırımların da ufuktaki riskler arasında yer aldığına dikkat çekti.

SERT DEVALÜASYON CİDDİ BİR OLASILIK

“Şu ana kadar yapılan müdahaleler sonrasında liranın dalgalı kur rejiminde olduğunu görmek zor” ifadelerini kullanan Moody’s “Bunun sonucu olarak ciddi ekonomik ve mali bozulmayı tetikleyen düzensiz bir kur ayarlaması (sert bir devalüasyon) yaşanması yönünde ciddi bir olasılık var” değerlendirmesini yaptı. Türk Lirası’nda sürekli diğer kaybı, istikrarlı şekilde sermaye çıkışı ve Merkez Bankası döviz rezerv pozisyonunda ciddi düşüşün odak noktasının yeniden Türkiye’nin ödemeler dengesi pozisyonu olmasına yol açtığını belirten Moody’s, yatırımcıların Türkiye’nin kredi risklerine ilişkin sıkça sorduğu sorulara yanıt vermeye çalıştı.

TÜRKİYE KRİZİ SAVUŞTURACAĞI TAMPONLAR TÜKETTİ

Moody’s raporunda şu ifadeler yer aldı: “Türk hükumeti potansiyel bir ödemeler dengesi krizini savuşturmasına imkan verecek tamponlarını neredeyse tüketti. Döviz rezervleri şu anda 20 yılın en düşük seviyesine ve TCMB’nin döviz swap pozisyonu yılbaşından bu yana neredeyse ikiye katlandı. Bu müdahaleye rağmen lira yılbaşından bu yana ABD Doları karşısında yüzde 25 civarında değer kaybetti. Bunun sonucu olarak, ani bir ekonomik durgunluğu tetikleyecek ödemeler dengesi krizi ve hükumetin bilançosunda bir kötüleşme riski önemli şekilde arttı.”

Yunan Cumhurbaşkanı: Ana hedefimiz Kıbrıs’ta bir başka Türk işgaline engel olmaktır

Okumaya devam et

Ekonomi

İstanbul’da konut fiyatlarına büyük zam: Yenilere yüzde 30 ikinci ele yüzde 21

Toplam konut satışlarının yüzde 17’sinin gerçekleştiği İstanbul’da ilk 8 ayda 176 bin konut satıldı. Temmuz 2020’de sıfır konut fiyatları yüzde 30, ikinci el konut fiyatları ise yüzde 21 arttı.

BOLD – İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbul İstatistik Ofisi, İstanbul’a ilişkin konut piyasalarının değerlendirildiği Eylül 2020 Konut Piyasası İstanbul Ekonomi Bülteni’ni yayınladı. Bültene göre İstanbul’da sıfır konut fiyatları yüzde 30, ikinci el konut fiyatları ise yüzde 21 arttı.

İPOTEKLİ KONUT SATIŞLARI YÜZDE 47 ARTTI

Bülteni için Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerinden yararlanıldı. Konut satışlarının yüzde 71’i ikinci el konutta gerçekleşti. Sıfır konut satışları yıllık yüzde 16 azalırken, ikinci el konut satışları yüzde 28 arttı. Ağustos ayı satışları, bir önceki yıl ortalamasına göre sıfır konutlarda yüzde 5, ikinci el konutlarda ise yüzde 83 arttı. 2019 yılı aylık ortalama ipotekli konut satışı 4 bin 652 adet iken, 2020 Ağustos’ta yüzde 123 artarak 10 bin 362’ye yükseldi. İpotekli konutların satışlar içindeki payı, yüzde 47’e yükseldi.

YILLIK BAZDA SATIŞLAR YÜZDE 31 AZALDI

Konut satışlarının yüzde 61’i Avrupa yakasından oldu. En yüksek satış, 23 bin 79 adet konut ile Esenyurt’ta gerçekleşti. Satışlar, Şişli, Sarıyer, Zeytinburnu, Başakşehir, Beşiktaş, Kadıköy, Esenler ve Bakırköy’de 2019 ortalamasının altında kaldı. Satışların yüzde 39’unun gerçekleştiği Anadolu Yakası’nda ise 8 ayda en yüksek satış, 9 bin 459 konut ile Pendik’te kaydedildi. Yabancılara yapılan satışın yüzde 46’sının gerçekleştiği İstanbul’da, ilk sekiz ayda, 9 bin 596 adet konut satıldı. Satışlar hem İstanbul hem de Türkiye genelinde yıllık yüzde 31 azaldı.

Helikopterden atılan Osman Şiban’ı ifadesi alınmadan zorla askeri hastaneye götürdüler

Okumaya devam et

Popular