Bizimle iletişime geçiniz

Spor

Ali Koç meydan okudu gelin canlı yayında konuşalım

Ali Koç, Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz ve Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu ve TFF başkanı Nihat Özdemir’e cevap verdi. 29. kez Şampiyon olacaklarını vurguladı.

BOLD- Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Yüksek Divan Kurulu toplantısında gündeme dair konularla ilgili açıklamalarda bulundu. Başkan Koç, Mustafa Cengiz ve Ahmet Ağaoğlu’na da tarihi bir çağrıda bulunarak, “Sizlerin de belirleyeceği bir platformda bir canlı yayına çıkalım, eldivenlerimizi çıkartalım, şeffaf olalım. Canlı yayına çıkalım ve herkes bizi dinlesin, anlatalım. Bu konuda bir cevap bekliyorum” dedi. Başkan Aili Koç’un açıklamaları şöyle:

29. ŞAMPİYONLUK YOLUNDA HOCAMIZA VE TAKIMIMIZA GÜVENİYORUZ

Şampiyon olacağımıza gönülden inanıyoruz. 14 hafta kaldı. Zaman zaman istemediğimiz sonuçlar alabiliriz ama şartlar ne olursa olsun taraftarımızdan ricam 29. şampiyonluk yolunda takımımızı desteklesinler. Şampiyon olacağız ve bu yolda da elimizden gelen her şeyi yapacağız, bundan hiç kimsenin en ufak bir şüphesi olmasın, takımımıza, hocamıza ve taraftarımıza güveniyoruz.

GEREĞİNİ YAPAMA KONUSUNDA TEREDDÜT ETMEYİZ

Harcama limitleri, yeniden yapılandırma gibi konularda hep resmin bütünüyle ilgilendik. Sesi çok çıkanın haklı görüldüğü, önce ben diyenlerin istediklerini aldıkları futbol iklimi bizi farklı hareket etmeye zorluyor. Biz Fenerbahçe camiası olarak, gereğini yapmak konusunda bir an olsun tereddüt etmeyiz, her türlü mücadelenin içerisine gireriz.

TRABZON İLE İLGİLİ SÖYLEDİKLERİMİN ARKASINDAYIM

Basın toplantısı sırasında değindiğim konulardan bir tanesi; adil rekabetten bahseden Trabzonspor Başkanı’na vermek zorunda olduğum cevaptan istinaden… Trabzonspor’un sırtını devlete dayama hususuydu. Antalya’da bir basın toplantısı düzenlemek durumunda kaldık. Hiç beklemediğimiz bir şekilde kulübümüzün çıkarlarını korumak için yaptığımız bu basın toplantısını takip eden taraflı tarafsız pek çok kesimden aldığımız mesajlar yalnız olmadığımızı gösterdi bu düşüncelerde. Trabzonspor ile ilgili Localar, devlet bankalarından kredilerle ilgili söylediklerimin tümünün arkasındayım.

AĞAOĞLU İLE İSTEDİĞİ YERDE KONUŞURUM

Bizim Antalya’da bahsettiğimiz sırtını devlete dayama mevzusu, emsali görülmemiş bir durum. Bugün elimizde olan bilgilerin ve bilin ki elimizde çok bilgi var, yeri ve zamanı bu değil. Sayın Ağaoğlu ile her zaman karşılıklı bu konuları konuşmaya hazırım. Biz iyiye iyi, yanlışa yanlış, kötüye kötü demeyi ilke edinmiş bir yönetim kuruluyuz.Trabzonspor kulübü, büyük kulüplerden çok daha az bütçeyle yarışmakta ve genç oyuncu oynatmaktadır. Bunun da ne kadar önemli ve başarılı olduğunu Sayın Ağaoğlu’na söylemişimdir. TRT Spor’da çıktığım programda dile getirdiğim gibi kulüp başkanlarıyla ortak bir yayın yapma çağrısını bir daha burada yineliyorum.

CUMHURBAŞKANI İLE FENERBAHÇE’Yİ KARŞI KARŞIYA

Cumhurbaşkanımızın teşrifleri sonrası yaşanan süreçte kulübümüz kimi çevrelerin hedefi haline geldi. Bazı kendini bilmez medya mensupları bizi ve Cumhurbaşkanımızı karşı karşıya getirmek için yoğun çaba sarf etti. Kulübümüz bazı çevrelerin açık hedefi haline geldik, hatta bazı kendini bilmez basın mensupları, sayın Cumhurbaşkanımız ile Fenerbahçe’yi karşı karşıya getirmeye çalıştık. Bizim söylediklerimiz, savunduklarımız ile Cumhurbaşkanımız ile iktidar partisi ile ya da belirli siyasi gruplar ile bir alakası yoktur, özellikle buna dikkat çekmek istiyorum. Fenerbahçe kararlarını alırken, hiçbir siyasi görüşün baskısı ve etkisi altında kalmaz.  Son 3 ayda 24 defa olumsuz gündemler başlığı altında trend olduk. Bu bir tesadüf olamaz! Bunu siyasette yaşardık, şimdi sporda oluyor.

TRABZONSPOR’A BAZI SİYASİLER YARDIM EDİYOR

Antalya’daki bu çıkışlarımızdan ötürü futbola siyaseti karıştırmakla suçlandık. Belki yarın tehdit edileceğiz. Bazı siyasiler – burası önemli bakın bazı siyasiler- devlet imkanlarını kullanarak Trabzonspor’a yaptıklarını ifşa etmekten hiç sakınmıyorlar. Bazı siyasiler, buranın altını çizerek söylüyorum. Devletimizin gücünü kullanarak ilgili kulübe ne kadar maddi destek sağladıklarını gerek kendileri, gerek de camianın ileri gelenleri, yaptıklarından övünerek, hiç sakınmadan ifşa etmekten kaçınmıyorlar. Tabii ki hepimiz küçükken bir takımı tutuyoruz. Belli bir mevkiye geldikten sonra bu kadar açık bir şekilde ifade etme lüksümüz olmuyor. Toplumu, vicdanları huzursuz etmemek adına. Hakemler, TFF, kurullar etkilenebilir.

O MEDYA GRUBUNU CİDDİYE DAHİ ALMAYIN

Bu ülke tarihinde ilk defa bir takıma sistematik şekilde arka çıkılırken bir takıma da olumsuz şekilde karşısında duran bir negatif propaganda uygulanıyor… Bunu medyada ilk defa görüyoruz.Her fırsatta Fenerbahçe’nin karşısında olan bir medya grubu var. İlk hedefi bir takımı şampiyon yapmak ikinci hedefi kulübümüzü ve şahsımı itibarsızla?tırmaktır. İlk defa algı operasyonlarıyla sistematik bir şekilde saldıran medya grubu ile karşılaştık. Vedat Muriqi’nin Trabzonspor’a attığı golde Kruse kaleciye dokunmuyor, golümüz sayılmıyor. Aynılarını biz yaşasak ne ‘Fenerasyon’ kalırdı, ne Zorlu toplantısı, ne TFF başkanı Fenerbahçeli, ne de MHK başkanı Koç çalışanı kalırdı… Biz bunlarla mücadele etmeye çalışıyoruz.

FENERASYON DENİYORDU DEĞİL Mİ?

Fenerasyon deniyordu değil mi? Bizi şampiyon yapacaktı. Başkanı Fenerliydi. Bakalım öyle mi? TFF görev süresi boyunca verdiği, veremediği kararlarla güven futbolda sarsılmasına sebep olmaktadır. Kazandığımız 11 maçın 9 hakemi sonraki hafta sahada değildi. Bunu sormaya gittik Zorlu’ya… Sorduk ve dinledik. Mantığı kabul etmediğimizi söyledik. Sonra Arda Kardeşler, 3 penaltımızın verilmediği ve yenildiğimiz Kayserispor maçı sonrasında ertesi hafta maç aldı.

FENERBAHÇE’YE NASIL TRANSFER YAPTIRMAYIZ

%30-40 meselesini ne hikmetse Nihat Bey söyleyemiyor. Kim talep etti? Niye çıkıp basın önünde söylemekten imtina ediyorsunuz? Enteresan. Biz kendi imkanlarımızla bir şeyler yaptık. Başka bankalarla görüştük. Bazıları kabul edildi bazıları edilmedi ama bir denkle?tirme mantığı ile yapıldı. Ne demek istiyorum? Bir yerde kabul edilen anlaşma, başka yerde aynı olmasına rağmen edilmedi. Biz Falette’e lisans çıkarabildik. Futbolcumuz Sadık’a teşekkür etmek istiyorum. 300-400 bin fedakarlık yaptı ve Falette’i öyle transfer edebildik. Son derece yorucu ve gönül kırıcı bir süreç yaşadık. Orada gördüğümüz tüm olay: Fenerbahçe’ye nasıl transfer yaptırmayız.

NİHAT ÖZDEMİR VE 3 TEMMUZ SÜRECİ

Nihat bey 3 Temmuz diyor, yaşanan sürecin bununla alakalı olmadığını söylüyor, en iyi kendinin bildiğini söylüyor. Ama hedef aynı birinde kazanılan şampiyonluğu almaktı, bugün de muhtemel şampiyonluğu engellemek! Ama şaşırmıyoruz. Nihat Özdemir geçen sezon federasyon başkanı olmadan önce de hakem hatalarını gündeme getirmemizden sonra bir gazeteye tam sayfa beyanat verip ‘”Ben bu federasyona kefilim, Fenerbahçe başarısızlığına bahane aramasın” demişti.

DOST ORTAMINDA İSTİFA EDECEĞİM DEMEYİN

Nihat Bey kulüpler şikayet ediyor ama çözüm yok diyor. Kulüpler Birliği olarak birçok konuda fikir beyan ettik dönüp bakmadılar bile. İstifa etmeyecekseniz dost meclisinde istifa edeceğim diye konuşmayın. TFF Başkanlığı çok zor bir görevdir ve bu görevi yerine getirirken de kendi yönetim kurulu üyelerinizi kendiniz seçemiyorsanız bu daha zordur. Tabii bir de ticari ilişkilerinizden dolayı manevra alanınız kısıtlıysa işiniz daha zor.

GALATASARAY’A VE MUSTAFA CENGİZ’E CEVAP

Yaşına hürmetten de, Galatasaray camiasına olan saygımdan da bir şey söylemek istemiyorum ama bizi mecbur ediyorlar. Sayın Cengiz bilinçli bilinçli konuşarak, üst kapalı Fenerbahçe’ye mesajlar göndererek bir şeyler söylüyor. Biz cevap verince de Ali Koç, Galatasaray’a sataştı diyor. Sayın Cengiz, bizim puan silmemize kafaya takmış. Öyle bir durum yok da olsa bile merak etmeyin sayın Cengiz, TFF size bırakmadan zaten o puanı siler. Eskişehir ve Bursaspor örneklerini veriyor ama bunlar alakasız konular, iki kulüp de oyuncularına ödeyemediği için bu cezaları aldı. Sayın Cengiz’in her söylediğine cevap verirsek kendi işlerimize yönelemeyiz. Sayın Cengiz garip garip cümleler kuruyor, deşifre edemiyoruz. Bir dediği bir dediğini tutmuyor. Kimi zaman yemeklerden, kimi zaman hayvanlar aleminden bahsediyor. Ne demek istiyor, anlayamıyoruz. Buradan söylüyorum, gelin tüm başkanlar bir canlı yayına çıkalım ve konuşalım, en şeffaf şekliyle.

GEÇEN SEZON MUSTAFA CENGİZ İÇİN TALİMAT DEĞİŞTİ

Geçen sezon sırf Galatasaray için talimat değişti, sırf Galatasaray başkanı için bu talimat değişti. Sayın Cengiz, oyun oynanırken kural değişmez diyor ama… Galatasaray, TFF’ye mektup yazıyor ve talimat değişiyor, yeni bir madde ekleniyor. Bu nasıl olabiliyor? Sırf başkan için değiştiriliyor. Bunun üstünden bir sene geçmedi ama bu sene de o talimat eski haline getiriliyor.

SAYIN CENGİZ GAF ÜSTÜNE GAF YAPIYOR

Sayın Cengiz, biz Fenerbahçe’den 6 yedik, o sene Fenerbahçe şampiyon oldu diyor ama o sene Beşiktaş şampiyon oldu. Biz şimdi buna nasıl bir cevap verelim. Gaf üstüne gaf, yetişemiyoruz. UEFA, bize anlayış gösterdiği için teşekkür ediyorum diyor ama TFF’ye gelince susuyor. Sayın Cengiz, şeffaflık diyor, biz SPK’ya tabiiyiz, Galatasaray gibi. Ivır zıvır konuları sürekli rekabet konusu yapmaya çalışmayın.

Spor

Galatasaray’dan Fatih Terim için 46 yıllık anlamlı paylaşım

Galatasaray, Fatih Terim’in 46 yıl önce bugün Sarı-Kırmızılı kulübe attığı imza için bir paylaşımda bulundu. 500 binden fazla izlenen video Terim ile ilgili önemli anları içeriyor.

BOLD – 8 Temmuz 1974’te Sarı-Kırmızılı camiaya adım atan Fatih Terim için Galatasaray’dan kutlama mesajı geldi. Galatasaray Kulübü, teknik direktörü Fatih Terim’in sarı-kırmızılı takıma transfer oluşunun 46. yılını kutladı. Sarı-kırmızılı kulüp, Fatih Terim’in 1974 yılında Galatasaray’a transfer olması dolayısıyla bir video yayımladı. Terim’in, Galatasaray’a attığı imza ile başlayan videoda, tecrübeli teknik adamın futbolcu ve antrenörken sarı-kırmızılı ekiple kaldırdığı kupaların görüntülerine yer verildi.

FATİH TERİM TAM 21 KUPA KAZANDI

Tecrübeli teknik adamın, dördüncü dönemini geçirdiği sarı-kırmızılı takımda toplam 21 kupa kazandı. Galatasaray, Türk futbolunun Avrupa kupalarındaki en önemli başarısı gösterilen UEFA Kupası şampiyonluğunu 2000 yılında Terim’le elde ederken, tecrübeli çalıştırıcıyla bugüne kadar 8 lig, 3 TSYD Kupası, 3 Türkiye Kupası, 2 Cumhurbaşkanlığı Kupası ve 4 kez de TFF Süper Kupa şampiyonluğu sevinci yaşadı.

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, sosyal medya hesabından sarı-kırmızılılara ilk transfer olduğu günle ilgili paylaşımda bulundu. Terim, futbolculuk döneminde soyunma odasındaki ‘Fatih’ yazan askılığın fotoğrafını paylaştı ve ’46 yıl geçti ve Galatasaray forması askıya hiç kuru asılmadı’ notunu ekledi.

Okumaya devam et

Spor

Seyircisiz maçlar en çok Real Madrid ve Barcelona’ya kaybettirdi

Avrupa’nın maç günü gelirinde en fazla kazancı sağlayan 10 kulüp, koronavirüs sürecinde ciddi zarara uğradı. Barcelona ve Real Madrid en fazla kayıp yaşayan takımlar oldu.

BOLD – Dünyanın en çok maç geliri elde eden 10 kulübünün, korona virüs nedeniyle seyircisiz oynayacağı maçlarda toplam 231 milyon euro gelir kaybı yaşayacağı ifade edildi. Barcelona, korona virüs pandemisi nedeniyle 36.2 milyon euro ile en çok gelir kaybı yaşayan kulüp olarak dikkat çekti. KPMG Football Benchmark ekibi, dünyanın en çok maç geliri elde eden 10 kulübün gelir kaybını inceledi. Dünyadaki tüm ligler yaklaşık üç ay ertelenirken, yeniden start alan lig maçları ise seyircisiz olarak oynanıyor. Yapılan araştırmaya göre; dünyanın en çok maç geliri elde eden 10 kulübü, korona virüs nedeniyle seyircisiz oynayacağı maçlarda toplam 231 milyon euro gelir kaybı yaşayacak.

BARCELONA’NIN KAYBI 36.2 MİLYON EURO

2018-2019 sezonunda 174.9 milyon euroluk maç günü geliriyle zirvede yer alan İspanyol devi Barcelona, korona virüs pandemisi nedeniyle 36.2 milyon euroyla en çok gelir kaybı yaşayan kulüp olacak. Geçtiğimiz sezon 155 milyon euro maç günü geliri elde eden Real Madrid’in kaybı ise 34.4 milyon euro. Bu iki İspanyol ekibinin ardından en çok gelir kaybını ise 29 milyon euroyla Manchester United yaşayacak.

KPMG Spor Sektörü konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Korona virüs pandemisi nedeniyle dünyadaki tüm futbol kulüpleri ekonomik olarak büyük bir sıkıntı içerisinde. Hatta birçok kulüp iflas etmenin eşiğine geldi. Maçların seyircisiz oynanması nedeniyle kulüpler maç günü hasılatlarından da bu zor dönemde mahrum kalıyor. Bu da futbol ekonomisini olumsuz yönde etkiliyor. Maçların seyircisiz oynamasının devam etmesi durumunda ilerleyen günlerde birçok kulübü çok zor günlerin beklediğini söyleyebiliriz” dedi.

Araştırmaya göre maç günü geliri en çok olan 10 kulübün kaybı şöyle:

Kulüp            2018-19 kazancı    Bir koltuk kazancı           Toplam gelir kaybı

Barcelona         174.9 milyon euro          60.7 bin euro                       36.2 milyon euro

R.Madrid          155 milyon euro              70.8 bin euro                        34.4 milyon euro

M.United        125.7 milyon euro              64.5 bin euro                       29 milyon euro

Arsenal            109.2 milyon euro             60.8 bin euro                     14.6 milyon euro

PSG                  103.7 milyon euro             80.1 bin euro                      23 milyon euro

Liverpool           95.5 milyon euro              68.8 bin euro                   14.7 milyon euro

Tottenham        92.6 milyon euro             39.6 bin euro                    17.8 milyon euro

B.Münich            92.4 milyon euro           56 bin euro                        25.2 milyon euro

Chelsea              75.6 milyon euro              57.8 bin euro                   9.4 milyon euro

Juventus            71.5 milyon euro             72.7 bin euro                    26.8 milyon euro

Okumaya devam et

Spor

Dünya futbolunda kurallar değişiyor: Ofsayt, VAR ve oyuncu değişikliği…

Dünya futbolunun kural koyucu kurumu olan IFAB, 5 oyuncu değişikliğinin 2020/21 sezonunda da devam etmesi yönünde kararını açıklayacak. Ayrıca, topuk ve parmaktan ofsayt kararları da görüşülecek.

BOLD – IFAB (Uluslararası Futbol Birliği Kurulu), 5 oyuncu değişikliği kuralını 2020/21 sezonunda da uygulanması yönünde kararını açıklamaya hazırlanıyor. Koronavirüs pandemisi nedeniyle verilen ara sonrası oyuncuların fizik güçlerindeki düşüş ve olası ağır sakatlıkların önüne geçmek için IFAB, 3 yerine 5 oyuncu değişikliği kuralını geçici olarak uygulanması yönünde karar almıştı. Bu kuralı hemen hemen tüm büyük ligler uygulamayı kabul etmişti. Futbol takvimindeki ertelemeler ve ileri tarihe almalar sonrası uluslararası turnuvalar, milli maçlar ve 2021 yazındaki kıta turnuvaları nedeniyle maç takviminin çok sıkışacak olması nedeniyle IFAB, 5 oyuncu değişiklinin 2020/21 yazında da devam ettirilmesini uygun gördü. Bu kararını yakın zamanda tüm futbol ailesi ile paylaşacak.

TOPUKTAN, PARMAKTAN OFSAYT’A DÜŞME GÖRÜŞÜLECEK

IFAB, önümüzdeki günlerde sadece 5 oyuncu değişikliğini görüşmeyecek. Gündemde VAR sonrası ortaya çıkan parmak ve topuk gibi marjinal ofsayt kararlarını da görüşecek. Gelişen teknoloji ile birlikte ofsaytların tespit edilmesinde yüksek oranda başarı elde edildi. VAR’da 1-2 cm’lik ofsayt kararları yeniden masaya yatırılacak. Daha önce bu konuda 15-20 cm’lik bir pay bırakılması konuşulmuştu. Ancak bir karar çıkmamıştı. Rakip futbolcu tüm vücuduyla ofsaytta iken savunma oyuncusunun sadece kolu açık olduğu için elinden dolayı ofsaytı bozması ya da tam tersinde hücum oyuncu nizami golü ayağının ucu ile rakibinden önünde göründüğü için geçersiz sayılması nedeniyle ciddi itirazlar vardı. IFAB bunu durumu da  karar bağlayacak.

VAR’A ZAMAN SINIRI GETİRİLMEYECEK

Ayrıca, IFAB’tan talep edilen ‘VAR’da izlemek için zaman sınırı’ ise gündemde yok. IFAB yetkilileri, doğru kararın hızlı karardan daha iyi olduğu görüşünde olduğu için VAR’a zaman sınırı koymayı düşünmüyor. Pozisyonların incelenmesi ya da maçın durmaması nedeniyle uzun süre sonra VAR’a gidilememesi konusu itirazlara neden olmuştu. Burada da öne çıkan unsur ‘doğru’ kararın verilmesi üzerine olacak.

Okumaya devam et

Popular