Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Bir zorla kaybedilme daha: Mehmet Bal

18 gündür haber alınamayan Mehmet Bal için milletvekilleri ve sivil toplum kuruluşları duyuru yaptı. Bal’ın zorla kaybedildiği belirtiliyor. Savcılık ilgisiz…

BOLD – Cezaevi görüşü için geldiği İstanbul’da 18 gündür haber alınamayan Mehmet Bal’ın ailesi basın toplantısı düzenledi. HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş, Türkiye’de Kürtlerin kaybolmadığını kaybettirildiğini vurgulayarak, yetkilileri derhal açıklama yapmaya çağırdı.

Cezaevindeki oğlunu ziyaret etmek için 24 Ocak’ta Batman’dan İstanbul’a gelen ve aynı gün akrabalarıyla görüştükten sonra bir daha kendisinden haber alınmayan Mehmet Bal’ın ailesi İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nde basın toplantısı düzenledi. “Mehmet Bal nerede?” pankartının asıldığı açıklamaya Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Meral Danış Beştaş ve Musa Piroğlu ile Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve çeşitli sivil toplum kuruluşları katıldı.

Açıklamada İHD adına konuşan Leman Yurtsever, kayıp kişinin akıbetinin sorumluluğunun devlete ait olduğunu vurguladı. Yurtsever, “Devlet istese sinyal takibiyle, MOBESE kayıtlarını inceleyerek Mehmet Bal’ın akıbetine ulaşabilir. Ama yapmıyor, ciddiyetsiz bir tavır içinde. Biz İHD olarak İçişleri Bakanlığı’na, Adalet Bakanlığı’na başvuru yaptık cevap bekliyoruz. Af Örgütü’ne acil eylem çağrısı yaptık. Bu konuda savcıları, yetkilileri göreve çağırıyoruz. Yoksa Mehmet Bal’ın herhangi bir kurum ya da kuruluş tarafından gözaltına alındığı akıllara gelmeye başladı” dedi.

SAVCI ALAY ETTİ: “BABAN DAĞA ÇIKMIŞTIR”

Babası ile ilgili yetkililerin kendilerine bilgi vermediğini belirten Mehmet Bal’ın oğlu Nihat Bal, konuya ilişkin yetkililerin umursamaz ve aşağılayıcı bir tavır sergilediklerini ifade etti. Babasının akıbetini sorduğu savcının, “Neden gözaltına alınsın ki, dağa çıkmıştır” dediğini vurgulayan Bal, “Bugünkü teknolojiyle çok kısa sürede bulunabilir babam. Sürekli telefonu elinde, asla kapatmayan biri. En kör noktada bile MOBESE kaydına ulaşılabilir. Yetkililerden dört gözle haber bekliyoruz. Umarım kısa zamanda açıklama yapılır” diye belirtti.

TANRIKULU:25 YIL ÖNCEKİ SAVCI DA ‘DAĞA ÇIKMIŞTIR’ DEMİŞTİ

Zorla kaybedilmeye karşı bir refleks olarak kişilerin birbirine haber verdiğini söyleyen CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ise yıllar önce zorla kaybedilen Necati Aydın sürecini hatırlattı. O dönem Aydın’ın akıbetini savcıya sorduklarında savcının kendisine “Dağa gitmiş olamaz mı?” dediğini anımsatan Tanrıkulu, aradan çeyrek asır geçmesine rağmen devletin bu tutumunun hiç değişmediğini söyledi. Mehmet Bal olayında da savcının “Dağa gitmiş olamaz mı” demesine değinen Tanrıkulu, “60 yaşında bir adam Batman’dan İstanbul’a gelmiş, gitse oradan gider niye buraya gelsin. Bal’ın akıbetinden devlet, hükümet, güvenlik güçleri sorumludur. Türkiye AİHM tarafından etkin soruşturma yapmama yönünden mahkum edilmiştir. Hem güvenlik güçleri hem de adli makamların etkin soruşturma yapmadıklarını görüyoruz. Yetkilileri etkin bir soruşturma yapmaya çağırıyoruz” diye konuştu.

BEŞTAŞ: İKTİDAR 90’LARIN TAKTİKLERİNİ DEVREYE SOKTU

HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş ise “Bizim hafızamız 90’lı yıllardan bu yana faili belli ama gizlenen cinayetler konusunda maalesef acı deneyimlerle dolu” dedi. Kürtlerin ne yaşamda, ne ölümde, ne kayıpta, ne cinayette, ne de definde eşit olduğuna dikkati çeken Beştaş, “Bu ülkede Kürtler kaybolmaz, kaybettirilir. Bu çok acı deneyimlerle önümüzde duruyor. 90’lı yıllar tarihi on binlerce cinayetle hala faili bulunmayan gizlenen katliamlarla dolu. Umarım Mehmet Bal bir yenisi olarak eklenmez bu tarihe. 21. yüzyıl Türkiye’sinde dünyanın herhangi bir yerinde telefon görüşmesinden sonra kendisinden haber alınamaması olağan değil” dedi.

Kürt halkının 30 yıllık geçmiş deneyimlerine dayanarak gittikleri her yerde yakınlarına bilgi verdiğini, bunun kaybedilme, kaçırılmalara karşı alınan bir önlem olduğunu dile getiren Beştaş, “Savcının bu yaklaşımı aslında faillere de işaret ediyor. Savcı böyle bir cürette nasıl bulunur. Onun görevi bunu araştırmak, soruşturmak ve izini sürmektir. İstanbul, Dersim, Diyarbakır ya da İzmir’de bir insan asla kaybolmaz kaçırılsa, kaybettirilse bile ucu başka yerlere dokunmuyorsa rahatlıkla bulunabilir. Binlerce dava dosyasından ve tarihsel arka plandan bunu biliyoruz” diye konuştu.

İktidarın 90’lı yıllardaki taktikleri devreye soktuğunu dile getiren Beştaş bu yöntemlerle devletin eskiden medet umduğunu belirterek: “Biz bunun peşini kesinlikle bırakmayacağız, Mehmet Bal da Gülistan Doku da Simoni çifti de umarım yeni kayıplar olmaz” diye belirtti.

Gündem

Niğde’de 5,1 büyüklüğünde deprem

Niğde’nin Bor ilçesinde saat 22.08’de 5,1 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Niğde Valisi Yılmaz Şimsek, herhangi bir olumsuz bilginin kendilerine ulaşmadığını ifade etti.  

BOLD – Niğde’nin Bor ilçesinde 5,1 büyüklüğünde deprem geldi. AFAD Deprem Dairesi Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre depremin merkez üssü Bor ilçesi. Yerin yaklaşık 7 kilometre derinliğinde meydana gelen depremin büyüklüğü ise 5,1 olarak ölçüldü. 

Şiddetli sarsıntı Niğde’nin yanı sıra Mersin ve Aksaray’da da hissedildi. Paniğe kapılan bazı vatandaşlar evlerinden dışarı çıktı. Niğde Valisi Yılmaz Şimşek; şimdiye dek can ve mal kaybı yönünde herhangi bir olumsuz ihbar olmadığını açıkladı. 

Bor Kaymakamı Mehmet Yavuz, ”Bize herhangi bir şey ulaşmadı. Sorup öğrenmeye çalışıyorum” açıklamasında bulundu.  

AFAD ekipleri kent genelinde yıkım olup olmadığının tespiti için inceleme başlattı. 

Cumhurbaşkanlığı anketinde sürpriz sonuç: Fatih Erbakan yüzde 51,5

Okumaya devam et

Gündem

Baba ve anne Çalışkan’dan Selman’a son veda!

Tutuklu KHK’lı öğretmen Rasim Çalışkan’ın 6 yaşındaki oğlu Selman, anne ve babasının son vedasıyla cenaze namazının ardından defnedildi.  

BOLD – Yaklaşık bir yıl önce yakalandığı kansere yenik düşen Selman Çalışkan, 4 yıldır Manisa T Tipi Kapalı Cezaevinde tutuklu bulunan babası Rasim Çalışkan’a kavuşamadan vefat etti.  

 15 Temmuz’dan sonra cemaat soruşturmaları kapsamında tutuklanan KHK’lı Edebiyat Öğretmeni Rasim Çalışkan, oğlu Selman’ın cenazesine Jandarma kontrolünde getirildi.  

Anne Emine Çalışkan ve baba Rasim Çalışkan oğullarının Manisa Malta Camii’ndeki tabutu başında gözyaşlarına hâkim olamadı. Oğlunu toprağa verdikten sonra Rasim Çalışkan tekrar cezaevine götürüldü. Çalışkan’ın cezaevinde 15 gün karantina altında kalacağı öğrenildi.  

Anne ve baba tutuklandı 4 çocuk ortada kaldı

Okumaya devam et

Gündem

Toplam can kaybı 7 bin 506’ya yükseldi

Türkiye’de açıklanan son verilere göre korona nedeniyle toplam 7 bin 506 kişi vefat etti. 

BOLD – Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 20 Eylül Pazar koronavirüs verilerini açıkladı. Açıklanan verilere göre, son 24 saatte 61 kişi hayatını kaybederken, bin 519 yeni vaka tespit edildi.  

Sosyal medya hesabından güncel verilere ilişkin değerlendirmelerde bulunan Bakan Koca, “Bugün ağır hasta sayımız 1.456’ya ulaştı. Artış hızı yavaşlamış olsa da bu sayı azalmadan huzurlu olamayız” ifadesini kullandı. 

Son bir gün içinde 61 kişi corona virüsü nedeniyle hayatını kaybetti, toplam can kaybı ise 7 bin 506 oldu. 

Bugün toplam 95 bin 321 test yapılırken, bin 519 yeni vaka tespit edildi ve toplam vaka sayısı 302 bin 867’ye yükseldi. 

AĞIR HASTA SAYISI BİN 456 OLDU 

Tabloda bugüne kadar yapılan toplam test sayısının 9 milyon 269 bin 15’e ulaştığı ifade edildi. 

Bugün iyileşen bin 116 kişiyle birlikte toplam iyileşen hasta sayısı 266 bin 117’ye yükseldi. 

Güncel verilerin yer aldığı tabloda hastalarda zatürre oranının yüzde 7.0, toplam ağır hasta sayısının ise bin 456 olduğu belirtildi. 

“Hastalar yağmur gibi yağıyor sağlık çalışanları yaprak gibi dökülüyor”

 

Okumaya devam et

Popular