Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Filistin yönetimi lideri Abbas, BM’de Trump’ın planını reddetti

Filistin Yönetimi lideri Mahmud Abbas, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyinde yaptığı konuşmada Trump’ın sunduğu Ortadoğu planını kabul etmediklerini söyledi.

BOLD Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Donald Trump yönetiminin Orta Doğu planının bölgeye barış ve istikrar getirmeyeceğini belirterek, İsrail ve ABD’nin bu teklifini kabul etmeyeceklerini ve Washington’ın bu konuda tek ara bulucu olmaması gerektiğini ifade etti. Abbas, ABD’nin barış planını “İsviçre peynirine” benzetti.

Abbas, İsrail-Filistin sorunu ve ABD Başkanı Trump’ın 28 Ocak’ta Beyaz Saray’da açıkladığı Ortadoğu barış planının ele alındığı BM Güvenlik Konseyinin Ortadoğu konulu oturumuna katıldı.

İSRAİL-AMERİKAN PLANINI REDDEDİYORUZ

ABD Başkanı Donald Trump’ın sunduğu Ortadoğu planının görüşüldüğü BM Güvenlik Konseyinde konuşan Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, “İsrail-Amerikan planını reddediyoruz” dedi.

Planın niyetinin Filistinlilerin meşru haklarını tartışmaya açtığını söyleyen Abbas, Doğu Kudüs’ün başkent olmadığı ve toprakları parçalanmış bir Filistin devletinin kabul edilemeyeceğini dile getirdi.

Rusya ve Çin’in de aralarında bulunduğu bir çok ülkenin bu planı reddettiğini belirten Abbas, ”ABD tek arabulucu olamaz. Uluslararası toplumu İsrail hükumeti üzerinde baskı uygulamaya çağırıyoruz” dedi.

İSVİÇRE PEYNİRİ BENZETMESİ

Planın bölgeye barış ve istikrar getirmeyeceğini ve bu nedenle planı kabul etmediklerini vurgulayan Abbas, konuşmasında ABD’nin önerdiği Filistin devletini bir harita üzerinde göstererek “İsviçre peyniri” benzetmesini yaptı. “Hanginiz böyle bir devleti, bu koşulları kabul ederdiniz?” ifadesini kullandı.

Mahmud Abbas, planın daha önce yapılan anlaşmalara saygı göstermediği ve iki devletli çözümü reddettiği değerlendirmesinde bulundu.

Abbas, Filistinliler’in egemenliğini sınırlandıracağını savunduğu planı kabul etmeyeceklerini ve uygulamaya geçirilmesine karşı koyacaklarını söyledi.

ULUSLARARASI TOPLUM MESAFELİ YAKLAŞTI

Abbas’dan önce konuşan BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, BM Ortadoğu Temsilcisi Nikolaj Mladenow ve Konsey’in Avrupalı temsilcileri, Ortadoğu’da barış sağlanmasına destek verdiklerini vurgulamakla birlikte Trump’ın planına mesafeli yaklaştı.

İsrail’in Birleşmiş Milletler (BM) nezdindeki temsilcisi Danny Danon ise Abbas’ı müzakereye ciddi olarak yanaşmamakla suçladı.

Abbas, BM Güvenlik Konseyi’ne Trump’ın planına karşı bir karar tasarısı sunmak istiyordu, ancak Abbas’ın bu girişimi ABD’nin yoğun diplomatik baskıları sonucu engellendi.

“YÜZYILIN PLANI”

ABD Başkanı Trump, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ile Beyaz Saray’da 28 Ocak’ta düzenlediği ortak basın toplantısında, yönetimince hazırlanan Ortadoğu barış planını kamuoyuna açıklamıştı.

“Yüzyılın planı “ olarak adlandırdığı barış plan kapsamında Kudüs’ün, İsrail’in “bölünmez” başkenti olarak kabul edileceğini ifade eden Trump, planın bağımsız bir Filistin devleti ve Filistinliler için “son şans” olduğunu iddia etmişti.

İstihbarat savaşları: ABD ve Almanya, bu şirketi kullanarak tüm dünyayı dinledi

Dünya

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo Atina’yı ziyaret edecek

Türkiye-Yunanistan gerilimi devam ederken Kathimerini gazetesi, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun gelecek hafta Atina’yı ziyaret edeceğini yazdı.

BOLD – Doğu Akdeniz temelli Türkiye-Yunanistan krizi sürerken ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile ilgili dikkat çeken bir iddia ortaya atıldı. Yunan Kathimerini gazetesi, Pompeo’nun gelecek hafta Atina’yı ziyaret edeceğini yazdı. “Pompeo, gelecek hafta pazar günü Souda deniz üssünü ziyaret edecek” ifadesini kullanıp ABD Dışişleri Bakanı’nın Yunan yetkililerle askeri iş birliği görüşmesi de yapacağını ilan etti. Öte yandan geçen hafta Kıbrıs Rum Kesimi’nde temaslarda bulunan Pompeo’nun Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’le görüşmesi de gündemde.

Pompeo (sol başta), geçen hafta Kıbrıs Rum Kesimi’nde temaslarda bulunmuştu.

Macron’dan Erdoğan’a Türkçe mesaj

Okumaya devam et

Dünya

Rusya’da korona ilacı için asgari ücret ödenecek

Rusya’da Kovid-19 hastalarının tedavisinde kullanılan 3 ilacın eczanelerde satışına izin çıktı. Asgari ücretin 12 bin 130 ruble olduğu Rusya’da ilaçlardan Areplivir’in eczanede satış fiyatının 12 bin 320 ruble (bin 200 TL) olacağı öğrenildi.

BOLD – Rusya’da koronavirüs tedavisi için geliştirilen 3 ilaç için eczanede satışı için onay çıktı. Korona virüs ilaçlarının gelecek hafta eczanelerde olması bekleniyor. Etken maddesi Favipiravir olarak açıklanan ilaçlar, daha önce yalnızca hastanelerde ve doktor kontrolünde hastalara verilebiliyor.

ETKEN MADDE FAVİPİRAVİR

İlaçlardan Areplivir’in, eczane satış fiyatının 12 bin 320 ruble (yaklaşık 1200 TL) olarak açıklandı. Koronavirin ise 11 bin 550 ruble (yaklaşık 1100 TL) olacağı ifade edildi. Avifavir, Koronavir ve Areplivir olarak açıklanan ilaçların etken maddesi Favipiravir olarak belirtildi.

FAVİPİRAVİR, PATENT SÜRESİ DOLAN BİR MADDE

Favipiravir’in Japon bilim adamları tarafından geliştirilen ve patent süresi dolan madde olduğu ifade edilirken, bu nedenle farklı ülkeler etken maddeyi esas alan ilaçlar üretilebiliyor. Rusya Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, eczanelerde satışına izin verilen ilaçlar da Favipiravir’in Rus muadilleri olacağı kaydedildi.

Kanser hastası 6 yaşındaki Selman’da baba hasretiyle vefat etti

Okumaya devam et

Dünya

Putin’den hipersonik silah açıklaması: ABD yüzünden geliştirdik

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD’nin Anti-Balistik Füze Anlaşması’ndan çıkmasının ardından Rusya’nın hipersonik silah geliştirmek zorunda kaldığını söyledi.

BOLD – Vladimir Putin, NPO Maşinostroyeniya Füze Tasarım Bürosu Fahri Genel Müdürü Gerbert Yefremov ile video konferans yoluyla görüştü. “ABD’nin 2002’de Anti-Balistik Füze Anlaşması’ndan çekilmesi, Rusya’yı hipersonik silah geliştirmeye başlamak zorunda bıraktı. ABD’nin, gelecekte tüm nükleer potansiyelimizi sıfırlayabilecek, etkisiz hale getirebilecek stratejik füze savunma sistemi konuşlandırmasına yanıt olarak bu silahı geliştirmek zorundaydık” dedi.

Putin ayrıca Rusya’nın 2001’den hipersonik silahların geliştirilmesini önlemeye yönelik anlaşmalara varmak için her türlü çabayı gösterdiğini, ancak bir yanıt alamadığını da savundu. Rusya’nın yıllarca yeni silahların üretimindeki gelişmeler konusunda diğer ülkelerle arayı kapatmak zorunda kaldığını, ancak bugün tarihinde ilk kez en modern silahlara sahip olduğunu öne sürdü.

 

Okumaya devam et

Popular