Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Filistin yönetimi lideri Abbas, BM’de Trump’ın planını reddetti

Filistin Yönetimi lideri Mahmud Abbas, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyinde yaptığı konuşmada Trump’ın sunduğu Ortadoğu planını kabul etmediklerini söyledi.

BOLD Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Donald Trump yönetiminin Orta Doğu planının bölgeye barış ve istikrar getirmeyeceğini belirterek, İsrail ve ABD’nin bu teklifini kabul etmeyeceklerini ve Washington’ın bu konuda tek ara bulucu olmaması gerektiğini ifade etti. Abbas, ABD’nin barış planını “İsviçre peynirine” benzetti.

Abbas, İsrail-Filistin sorunu ve ABD Başkanı Trump’ın 28 Ocak’ta Beyaz Saray’da açıkladığı Ortadoğu barış planının ele alındığı BM Güvenlik Konseyinin Ortadoğu konulu oturumuna katıldı.

İSRAİL-AMERİKAN PLANINI REDDEDİYORUZ

ABD Başkanı Donald Trump’ın sunduğu Ortadoğu planının görüşüldüğü BM Güvenlik Konseyinde konuşan Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, “İsrail-Amerikan planını reddediyoruz” dedi.

Planın niyetinin Filistinlilerin meşru haklarını tartışmaya açtığını söyleyen Abbas, Doğu Kudüs’ün başkent olmadığı ve toprakları parçalanmış bir Filistin devletinin kabul edilemeyeceğini dile getirdi.

Rusya ve Çin’in de aralarında bulunduğu bir çok ülkenin bu planı reddettiğini belirten Abbas, ”ABD tek arabulucu olamaz. Uluslararası toplumu İsrail hükumeti üzerinde baskı uygulamaya çağırıyoruz” dedi.

İSVİÇRE PEYNİRİ BENZETMESİ

Planın bölgeye barış ve istikrar getirmeyeceğini ve bu nedenle planı kabul etmediklerini vurgulayan Abbas, konuşmasında ABD’nin önerdiği Filistin devletini bir harita üzerinde göstererek “İsviçre peyniri” benzetmesini yaptı. “Hanginiz böyle bir devleti, bu koşulları kabul ederdiniz?” ifadesini kullandı.

Mahmud Abbas, planın daha önce yapılan anlaşmalara saygı göstermediği ve iki devletli çözümü reddettiği değerlendirmesinde bulundu.

Abbas, Filistinliler’in egemenliğini sınırlandıracağını savunduğu planı kabul etmeyeceklerini ve uygulamaya geçirilmesine karşı koyacaklarını söyledi.

ULUSLARARASI TOPLUM MESAFELİ YAKLAŞTI

Abbas’dan önce konuşan BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, BM Ortadoğu Temsilcisi Nikolaj Mladenow ve Konsey’in Avrupalı temsilcileri, Ortadoğu’da barış sağlanmasına destek verdiklerini vurgulamakla birlikte Trump’ın planına mesafeli yaklaştı.

İsrail’in Birleşmiş Milletler (BM) nezdindeki temsilcisi Danny Danon ise Abbas’ı müzakereye ciddi olarak yanaşmamakla suçladı.

Abbas, BM Güvenlik Konseyi’ne Trump’ın planına karşı bir karar tasarısı sunmak istiyordu, ancak Abbas’ın bu girişimi ABD’nin yoğun diplomatik baskıları sonucu engellendi.

“YÜZYILIN PLANI”

ABD Başkanı Trump, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ile Beyaz Saray’da 28 Ocak’ta düzenlediği ortak basın toplantısında, yönetimince hazırlanan Ortadoğu barış planını kamuoyuna açıklamıştı.

“Yüzyılın planı “ olarak adlandırdığı barış plan kapsamında Kudüs’ün, İsrail’in “bölünmez” başkenti olarak kabul edileceğini ifade eden Trump, planın bağımsız bir Filistin devleti ve Filistinliler için “son şans” olduğunu iddia etmişti.

İstihbarat savaşları: ABD ve Almanya, bu şirketi kullanarak tüm dünyayı dinledi

Dünya

Afganistan’da ABD’nin şart koştuğu bir haftalık kısmi ateşkes devreye giriyor

Afganistan’da hükümet, uluslararası güçler ve Taliban arasındaki çatışmaların azaltılması konusunda varılan anlaşma gece yarısı itibariyle yürürlüğe giriyor. Anlaşma uyarınca ilk etapta taraflar arasında 7 gün süreyle herhangi bir çatışmanın olmaması hedefleniyor.

BOLD – Afganistan’da hükümet, uluslararası güçler ve Taliban arasındaki çatışmaların azaltılması konusunda varılan anlaşma gece yarısı itibariyle yürürlüğe giriyor. İlk etapta ABD’nin talebi doğrultusunda taraflar arasında 7 gün süreyle herhangi bir çatışmanın olmaması hedefleniyor.

Çatışmasızlık durumunun kalıcı olmasının ülkedeki Amerika ve uluslararası güce bağlı askerlerin çekilmesiyle sonuçlanması umuluyor.

Katar’da barış görüşmeleri için bulunan ve Afganistan’daki Taliban liderleri de çatışmasızlık konusunda varılan uzlaşıyı doğrulamışlardı.

Taliban’ın üzerinde uzlaşıya varılan bir haftalık çatışmasızlık anlaşması konusunda resmi bir açıklama yapması da bekleniyor.

Washington, ABD ile Taliban arasında barış anlaşmasının imzalanabilmesi için öncelikle şiddetin azaltılmasını talep ediyordu. ABD Savunma Bakanı Mark Esper, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Taliban’ın ne kadar ciddi olduğunu anlayabilmek için yedi gün sürenin yeterli olacağını belirtmişti.

Taliban Afganistan’da bir haftalık kısmi ateşkesi kabul etti

Okumaya devam et

Dünya

Libya ortak askeri komite toplantıları Cenevre’de yeniden başladı

Birleşmiş Milletler (BM), Libya’da kalıcı ateşkes sağlamayı amaçlayan Cenevre’deki 5+5 formatındaki ortak askeri komite toplantılarının yeniden başladığını duyurdu.

BOLD – BM Libya Destek Misyonu (UNSMIL) Sözcüsü Jean El Alam, “Bugün Cenevre’deki 5+5 formatındaki askeri komite toplantılarının yeniden başladığını teyit ediyorum.” dedi.

Sözcü El Alam, toplantıların ne kadar süreceğini bu aşamada kestiremediklerini belirterek, “Bildiğiniz üzere müzakerelerde her şey mümkün” değerlendirmesinde bulundu.

BM nezdindeki meşru Libya Ulusal Mutabakat Hükumeti (UMH) Başkanlık Konseyi, ülkenin doğusunda kontrolü elinde tutan Halife Hafter’e bağlı milislerin salı günü Trablus Limanı’na düzenlediği saldırılar nedeniyle İsviçre’nin Cenevre kentindeki 5+5 formatında planlanan askeri komite toplantısına katılımını askıya almıştı.

İsviçre’nin Cenevre kentinde 3 Şubat’ta başlayan ve 5 üyesinin UMH, diğer 5 üyesinin de Halife Hafter’e bağlı silahlı grup Libya Ulusal Ordusu tarafından belirlendiği 5+5 formatındaki ortak askeri komite toplantılarının ilk turu 8 Şubat’ta sona ermişti.

İtalya, Türkiye’den Libya’ya silah taşıdığı iddia edilen geminin kaptanını gözaltına aldı

Okumaya devam et

Dünya

Fransa, Doğu Akdeniz’de Rumlara destek için Kıbrıs’a uçak gemisi gönderdi

Fransa, Güney Kıbrıs’ın Limasol limanına uçak gemisi gönderdi. Fransa, Türkiye ve Güney Kıbrıslı Rumlar arasında doğalgaz arama faaliyetleri nedeniyle yaşanan gerginlikte Rumlar’ı destekliyor.

BOLD – Rumlar ile Ankara arasındaki tansiyonun Doğu Akdeniz’de doğalgaz arama faaliyetleri nedeniyle yüksek olduğu bir dönemde Güney Kıbrıs devlet televizyonu RIK, Fransız Deniz Kuvvetlerine ait Charles de Gaulle isimli uçak gemisinin Rum ordusu ile yapılan bir tatbikat sonrası Limasol’a geldiğini duyurdu.

Fransız Savunma Bakanı Florence Parly de geçen hafta Kıbrıs’ı ziyaret ederek doğalgaz arama gerginliğinde AB üyesi Rumların yanında olduklarını ifade etmişti.

Kıbrıslı Rumlar, daha önce Fransız Total ve İtalyan Eni enerji şirketlerine tartışmalı bölgelerde doğalgaz arama ruhsatı vermişti.

Rus medyası: İdlib’de Türk zırhlı araçlarını Rus savaş uçakları vurdu

Okumaya devam et

Popular