Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Ankara’daki ABD ve Rus elçilikleri arasında videolu atışma

İdlib’de çatışmalar sürerken, Rusya ve ABD arasında Türk kamuoyuna yönelik mesaj verme yarışı başladı. ABD ve Rusya büyükelçilikleri sosyal medya hesaplarından mesaj yayınlayarak ‘daha iyi müttefik’ olduklarını kanıtlamaya çalıştı.

BOLD – Türk askerlerine yönelik İdlib’de yapılan saldırıların ardından Türkiye sert tepki göstererek Suriye’ye askeri yığınak yapmaya başladı. Rus heyeti İdlib konusunda bir anlaşma yapmadan Ankara’dan ayrılırken aynı saatlerde ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey Ankara’ya geldi ve üst düzey görüşmeler gerçekleştirdi.

Rusya ve ABD arasında ise Türk kamuoyuna yönelik mesaj verme yarışı başladı. Ankara’daki ABD ve Rusya büyükelçilikleri sosyal medya hesaplarından yayınladıkları videolarla Türkiye’ye ‘daha iyi müttefik’ olduklarını kanıtlamaya çalıştı.

ABD BÜYÜKELÇİLİĞİ: NATO MÜTTEFİKİMİZ TÜRKİYE’NİN YANINDAYIZ

Amerika Birleşik Devletleri’nin Ankara Büyükelçiliği resmi sosyal medya hesabından bir video yayınlayarak ‘NATO müttefikimiz Türkiye’nin yanındayız’ mesajını verdi.

“Gözler İdlib’de” başlığını taşıyan videoda bölgede yaşanan trajediye dikkat çekildi ve ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Suriye ordusunun İdlib’deki Türk askerine yönelik saldırısına ilişkin yaptığı açıklamada kullandığı, “Bu saldırıda askerlerini kaybeden NATO müttefikimiz Türkiye’nin yanındayız” sözlerine yer verildi.

RUSLARDAN KARŞI HAMLE: TAKDİRİ SİZE BIRAKIYORUZ

ABD Büyükelçiliği’nin ardından Ankara’daki Rusya Büyükelçiliği, resmi Twitter hesabından, ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey Türkiye’de iken ABD’yi hedef alan ilginç bir paylaşımda bulunuldu.

Rusya’nın Ankara Büyükelçiliği, ABD Büyükelçiliği’nin paylaştığı videodan bir kesiti Anadolu Ajansı’nın ‘Pentagon’dan YPG/PKK kontrolündeki 10 bin kişilik birlik için bütçe talebi’ başlıklı grafikle birlikte paylaştı. Rus Büyekilçiliği, iki görseli eklediği iletisini ‘takdiri size bırakıyoruz’ mesajıyla paylaştı.

İdlib saldırısı sonrası Washington-Ankara arasında yakınlaşma; Yaptırım kararı kaldırıldı!

Dünya

Yeni tip koronavirüs salgınında yeni vaka sayısı düşüyor

Çin’de yeni tip koronavirüs salgınında ölenlerin sayısı 2 bin 100’ün üzerine çıktı. Ancak yeni vaka sayısında düşüş yaşandı. Japonya’da virüsten iki kişi daha yaşamını yitirdi.

BOLD – Çin’in Hubei vilayetinde ortaya çıkan koronavirüsten ölenlerin sayısı artıyor. Çin Ulusal Sağlık Dairesi’nden yapılan açıklamaya göre Covid-19 adı verilen virüsten dün 108 kişi daha yaşamını yitirdi. Böylece salgında ölenlerin sayısı 2 bin 120’ye ulaştı.

Koronavirüse yakalananların toplam sayısının dünya genelinde 75 bini aştığı duyuruldu.

DSÖ: DÖNÜM NOKTASINA ULAŞILMADI

394 kişinin daha salgına yakalandığı ve bunun bir önceki gün tespit edilen bin 749 yeni vaka sayısına kıyasla büyük bir düşüş olduğu belirtildi. Bu rakamın 23 Ocak’tan bu yana en düşük günlük vaka sayısı olduğu kaydedildi.

Dünya Sağlık Örgütü yetkilisi yeni vakalardaki düşüşü dikkate aldıklarını ancak henüz dönüm noktasına ulaşılmadığını belirtti.

JAPONYA’DA 2 KİŞİ ÖLDÜ

Japon yolcu gemisi Diamond Princess’te koronavirüs nedeniyle iki haftadan fazla karantinada kaldıktan sonra yolcular tahliye edilmişti. Ancak yolculardan ikisinin yaşamını yitirdiği bildirildi. Japonya’da virüsten ölenlerin sayısı böylece üçe çıkmış oldu.

Japon yetkililer 79 yeni vakanın daha tespit edilidiğini açıkladı. Böylece Japonya’daki vaka sayısı 620’ye ulaştı.

DİĞER ÜLKELERDEKİ VAKALAR

İran’da iki kişinin corona virüsü salgını nedeniyle Kum kentinde hayatını kaybettiğini açıkladı. Hayatını kaybedenlerin bulunduğu hastanede Covid-19 şüphesiyle karantinaya alınan 25 kişi olduğu iddia edildi.

İran’daki ölümlerle birlikte Çin dışında hastalık nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 8’e yükselmiş oldu.

İran’da koronavirüsü (Covid-19) alarmı; 2 kişi hayatını kaybetti

Okumaya devam et

Dünya

ABD Başkanı Trump’tan Wikileaks kurucusu Julian Assange’a af teklifi iddiası

ABD Başkanı Donald Trump’ın, Wikileaks’in kurucusu Julian Assange’a ‘2016 ABD seçimleri öncesinde Demokrat Parti e-maillerının sızdırılmasında Rusya’nın parmağı olmadığını söylemesi’ karşılığında af teklif ettiği iddia edildi.

BOLD – İngiltere’de cezaevinde olan ve ABD’nin devlet sırlarını ifşa etmekten yargılanmak üzere ABD’ye iadesi istenen WikiLeaks kurucusu Julian Assange, Başkan Donald Trump’ın kendisine ‘’af’’ önerdiğini öne sürdü.

Af teklifini Assange’a ileten ismin de eski Cumhuriyetçi Kongre üyesi Dana Rohrabacher olduğu öne sürüldü.

AF TEKLİFİNİ DANA ROHRABACHER İLETTİ

Assange’ın avukatı Edward Fitzgerald, ABD’ye iade duruşmaları öncesinde yapılan teknik celsede, Eski Cumhuriyetçi Partili Kongre Üyesi Dana Rohrabacher’ın Ağustos 2017’de Assange’ı Ekvador’un Londra Büyükelçiliğinde ziyaret ettiğini ve af önerdiğini öne sürdü. Hakim Vanessa Baraitser, iddiayı deliller arasına almayı kabul etti.

Westminster Sulh Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, 11 Nisan 2019’dan bu yana tutuklu bulunduğu cezevinden videokonferans yöntemiyle katılan Assange, Trump’ın af karşılığında kendisinden, ‘’2016’da Wikileaks’in sızdırdığı Demokrat Parti içi yazışma ve raporlarıyla Rusya’nın bir ilgisi olmadığını söylemesini istediğini’’ iddia etti.

2016 SEÇİMLERİ VE SIZDIRILAN E-MAİLLER

Wikileaks’in 2016 ABD seçimleri öncesi sızdırdığı e-maillerde Demokrat Partilileri küçük düşürücü ayrıntılar yer alıyordu.

Assange daha önceki ifadelerinde Kremlin’den herhangi bir belge almadığını söylemişti. E-maillerin sızdırılmasıyla ilgili ABD’de yürütülen soruşturmada ise Rus istihbarat yetkililerine de dava açılmıştı.

ABD’de özel yetkili savcı Robert Mueller’in soruşturmasında da e-maillerin nasıl sızdırıldığı, bu konuda Rusya’nın parmağı olup olmadığı ve seçimler öncesi kritik bir anda ortaya çıkmasında Trump ekibinin Rusya’yla işbirliği yapıp yapmadığı soruları gündeme gelmişti.

Bu e-mailler, Trump’ın Clinton’a karşı seçim yarışında geriye düştüğü bir anda ortaya çıkmıştı. E-maillerin Demokratların adayı Hillary Clinton’ın Trump’a karşı yenilgisinde etkili olduğu ifade edilmişti.

WİKİLEAKS KURUCU JULİAN ASSANGE

Assange’ın kurduğu Wikileaks, 2010’da, aralarında ABD’nin Irak ve Afganistan’da işlediği suçları da delillendiren çok sayıda gizli belgeyi yayımlamıştı.

ABD’nin casuslukla suçladığı ve iadesini istediği Assange, hakkında tecavüz ve cinsel taciz suçlamalarıyla açılan davalar için İsveç’e iadesi gündemdeyken, Haziran 2012’de Ekvador’un Londra Büyükelçiliğine sığınmıştı.

48 yaşındaki Assange, büyükelçiliğinde yedi yıl geçirdiği Ekvador’un verdiği sığınma hakkını kaldırmasının ardından, İngiliz polisince 11 Nisan 2019’da büyükelçilik binasında gözaltına alınmıştı.

Tahliye şartlarını ihlal etmekten 50 hafta hapis cezasına çarptırılan Assange’a ABD 23 Mayıs’ta 18 yeni suçlama getirdi. ABD Adalet Bakanlığı Assange’ı gizli askeri ve diplomatik belgeleri yayınlayarak Casusluk Yasası’nı ihlal etmekle suçluyor. Suçlu bulunması durumunda Assange 175 yıl hapis cezasına çarptırılabilir.

Assange’ın ABD’ye iadesiyle ilgili davanın ilk duruşması 24 Şubat’ta Londra’da Woolwich Ceza Mahkemesi’nde yapılacak.

İngiltere’de mahkemenin, casuslukla suçlandığı ABD’nin iade talebini kabul etmesi durumunda Assange’ın davayı üst mahkemeye ve oradan da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine taşıma imkanı bulunuyor.

Uzmanlar, Assange’ın iade davasının 2 yıla kadar uzayabileceğini belirtiyor.

CUMHURİYETÇİ DANA ROHRABACHER

Trump daha önceki konuşmalarında Rohrabacher’in ‘çalışkan iyi bir Kongre üyesi olduğunu’ söylemişti.

Wall Street Journal gazetesi 2017 yılında, Rohrabacher’in, Assange’ın affedilmesi için Beyaz Saray’la iletişime geçtiğini yazmıştı.

Gazetenin haberine göre Rohrabacher’in sunduğu af koşulları arasında ‘Assange’ın Rusya’nın sızdırılan emaillerle bağlantısı olmadığına dair kanıt göstermesi’ de vardı.

BEYAZ SARAY İDDİALARI YALANLADI

Beyaz Saray basın sözcüsü Stephanie Grisham, iddialarla ilgili açıklamasında “Başkan Trump, eski Kongre üyesi olması dışında Dana Rohrabacher’i yakından tanımıyor. Bu konu hakkında veya herhangi bir konu hakkında onunla hiç konuşmadı. Bu tamamen uydurma ve tamamen yalan. Bu belki de Demokratlar’ın başka bir tezgahıdır.” dedi.

Pentagon: Ruslarla Türkler İdlib’de çatışmaya çok yaklaştı

Okumaya devam et

Dünya

Fransa 2024’ten sonra Türkiye’den imam kabul etmeyecek

Fransa İçişleri Bakanı Christophe Castaner, yurt dışından imamların 2024 yılı itibarıyla ülkeye gelemeyeceğini söyledi.

BOLD – Fransa İçişleri Bakanı Christophe Castaner, “Yurt dışından imamlar 2024 yılı itibarıyla ülkeye gelemeyecek.” dedi. Castaner, bu konuda Türkiye, Fas ve Cezayir’e bilgi verdiğini ifade etti.

Castaner ayrıca, ramazanda ülkeye gelen imamların sayısının bu yıl itibarıyla azaltılacağını belirtti.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, geçtiğimiz gün ülkenin Mulhouse kentinde, yurt dışından gelen imamlar, ülkede görev yapan ve Türkçe dahil yabancı dil dersi veren öğretmenler hakkında açıklamalarda bulunmuştu.

Türkiye, Cezayir ve Fas’tan Fransa’ya gelen imamların sayısının 300 olduğunu, bu uygulamadan vazgeçeceklerini kaydeden Macron, imamların da Fransa’da yetişmesi ve Fransızca bilmeleri gerektiğini ifade etmişti.

Macron, açıklamasında bu uygulamaya ne zaman son verileceğini belirtmemişti.

Fransa’da düzenli olarak görev yapan 300’e yakın yabancı imamdan 150’si Türkiye’den, 120’si de Cezayir’den geliyor.

Fransa’da 5 ile 6 milyon arasında Müslümanın olduğunu tahmin ediliyor. Yaklaşık 2 bin 500 cami veya mescit bulunuyor.

Fransa’da son iki yılda 15 cami, 12 dernek ve 4 okul kapatıldı.

Fransa, Türkiye’nin imam ve öğretmen göndermesine son verecek

Okumaya devam et

Popular