Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Ankara’daki ABD ve Rus elçilikleri arasında videolu atışma

İdlib’de çatışmalar sürerken, Rusya ve ABD arasında Türk kamuoyuna yönelik mesaj verme yarışı başladı. ABD ve Rusya büyükelçilikleri sosyal medya hesaplarından mesaj yayınlayarak ‘daha iyi müttefik’ olduklarını kanıtlamaya çalıştı.

BOLD – Türk askerlerine yönelik İdlib’de yapılan saldırıların ardından Türkiye sert tepki göstererek Suriye’ye askeri yığınak yapmaya başladı. Rus heyeti İdlib konusunda bir anlaşma yapmadan Ankara’dan ayrılırken aynı saatlerde ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey Ankara’ya geldi ve üst düzey görüşmeler gerçekleştirdi.

Rusya ve ABD arasında ise Türk kamuoyuna yönelik mesaj verme yarışı başladı. Ankara’daki ABD ve Rusya büyükelçilikleri sosyal medya hesaplarından yayınladıkları videolarla Türkiye’ye ‘daha iyi müttefik’ olduklarını kanıtlamaya çalıştı.

ABD BÜYÜKELÇİLİĞİ: NATO MÜTTEFİKİMİZ TÜRKİYE’NİN YANINDAYIZ

Amerika Birleşik Devletleri’nin Ankara Büyükelçiliği resmi sosyal medya hesabından bir video yayınlayarak ‘NATO müttefikimiz Türkiye’nin yanındayız’ mesajını verdi.

“Gözler İdlib’de” başlığını taşıyan videoda bölgede yaşanan trajediye dikkat çekildi ve ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Suriye ordusunun İdlib’deki Türk askerine yönelik saldırısına ilişkin yaptığı açıklamada kullandığı, “Bu saldırıda askerlerini kaybeden NATO müttefikimiz Türkiye’nin yanındayız” sözlerine yer verildi.

RUSLARDAN KARŞI HAMLE: TAKDİRİ SİZE BIRAKIYORUZ

ABD Büyükelçiliği’nin ardından Ankara’daki Rusya Büyükelçiliği, resmi Twitter hesabından, ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey Türkiye’de iken ABD’yi hedef alan ilginç bir paylaşımda bulunuldu.

Rusya’nın Ankara Büyükelçiliği, ABD Büyükelçiliği’nin paylaştığı videodan bir kesiti Anadolu Ajansı’nın ‘Pentagon’dan YPG/PKK kontrolündeki 10 bin kişilik birlik için bütçe talebi’ başlıklı grafikle birlikte paylaştı. Rus Büyekilçiliği, iki görseli eklediği iletisini ‘takdiri size bırakıyoruz’ mesajıyla paylaştı.

İdlib saldırısı sonrası Washington-Ankara arasında yakınlaşma; Yaptırım kararı kaldırıldı!

Dünya

Rum Cumhurbaşkanı Anastasiadis: Türkiye’ye sadece lafla değil eylemlere karşılık vereceğiz

Güney Kıbrıs Rum Kesimi Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de huzur bozan taraf olduğunu ileri sürerek, “Türkiye’nin davranışı yanıtsız ve sonuçsuz bırakılamaz” dedi.

BOLD- Bölgedeki gelişmeleri Fransız Le Figaro gazetesine değerlendiren Güney Kıbrıs Rum Kesimi Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, Türkiye’yi Doğu Akdeniz’de huzur bozan taraf olarak niteledi. Türkiye’nin davranışlarının yanıtsız ve sonuçsuz bırakılamayacağını söyleyen Rum Cumhurbaşkanı: “Sadece laf değil eylemlerle karşılık vereceğiz” ifadelerini kullandı.

DİPLOMATİK VE POLİTİK KARARLAR ALINMALI

1 Ekim’e ertelenen AB zirvesinden beklentileri olduğunu belirten Anastasiadis, Türkiye’nin uzun süredir Yunanistan karasularını ve Kıbrıs münhasır ekonomik bölgesini ihlal ederek Doğu Akdeniz’deki yasadışı iddialarını dayatmaya çalışması nedeniyle “diplomatik ve politik kararların” alınması gerektiği söyledi.

Türkiye’nin, Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nin münhasır ekonomik bölgesini ihlalden vazgeç çağrılarına yanıt vermediğini söyleyen Anastasiadis: “Ankara’ya diyalog talebinde bulunduğumuzu, aksi takdirde Lahey Uluslararası Mahkeme’ye başvuracağımızı hatırlatıyoruz” dedi.

Anastasiadis Yunanistan ve Türkiye arasındaki görüşmeleri memnuniyetle karşıladığını da dile getirdi.

El Fetih ve Hamas 14 yıl aradan sonra yapılacak seçimler için anlaştı

 

Okumaya devam et

Dünya

El Fetih ve Hamas 14 yıl aradan sonra yapılacak seçimler için anlaştı

Filistin’de Gazze Şeridi’ni kontrol altında tutan Hamas ile Batı Şeria’yı yöneten El Fetih , 2006’dan bu yana ilk genel seçimlerin düzenlenmesi için anlaştı.

BOLD – Filistin lideri Mahmud Abbas ve Hamas lideri İsmail Haniye’nin onayladığı anlaşmaya göre sandıklar altı ay içinde kurulacak.

GEÇEN HAFTA İSTANBUL’DA BULUŞTULAR

Plana göre önce parlamento seçimi, ardından Filistin yönetimi başkanlığı seçimi ve son olarak da Filistin Kurtuluş Örgütü Merkez Konseyi seçimleri yapılacak. İki örgütten temsilciler bu hafta İstanbul’da bir araya geldi.

Son kez 2006’da yapılan seçimde Hamas sürpriz bir şekilde sandalyelerin önemli bir kısmını kazandı. Sonrasında kurulan hükumetin ömrü ise kısa sürdü. 2012’deki tutuklu değişimi ve 2014’teki birlik hükumeti girişimleri de kalıcı bir birlikteliğe yol açmadı.

Taraflar arasındaki gerginlik Hamas’ın Haziran 2007’de El Fetih ağırlıklı güvenlik güçleriyle çatışarak Gazze’nin kontrolünü ele geçirmesinden bu yana devam ediyor.

Hamas, o tarihten bu yana Gazze Şeridi’nin kontrolünü elinde tutuyor. El Fetih ise Batı Şeria merkezli Filistin Yönetimini kontrol ediyor.

3 yıl sonra bir ilk: Hamas ve El Fetih Ankara’da buluştu

Okumaya devam et

Dünya

Hindistan Demiryolu Bakanı koronavirüsten hayatını kaybetti

Hindistan’da Demiryolu Bakanı Suresh Angadi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle hayatını kaybetti. Hindistan Başbakanı Narendra Modi, Angadi için başsağlığı mesajı paylaştı.

BOLD – Kovid-19 testinin pozitif çıkması üzerine birkaç gün önce hastaneye kaldırılan Hindistan Demiryolu Bakanı Suresh Angadi’nin durumunun pazartesi günü ağırlaştığı ve dün hayatını kaybettiği belirtildi.

Hindistan Başbakanı Narendra Modi, Angadi’nin iktidardaki BJP partisinin “müstesna bir çalışanı” olduğunu belirterek yakınlarına başsağlığı diledi.

Modi ayrıca dün 7 eyaletin başbakanlarıyla görüştü ve Kovid-19 salgınını kontrol altına almak için 1-2 günlük sokağa çıkma yasaklarının ne kadar etkili olacağını değerlendirmelerini istedi.

Çin koronavirüs nedeniyle yabancı ülke vatandaşlarına getirilen giriş yasağını kaldırdı

Okumaya devam et

Popular