Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey’nin yoğun Ankara mesaisi

Suriye Devlet Başkanı Esad’a bağlı birliklere destek veren Rusya ile Türkiye arasında tırmanan gerginlikte Ankara da ABD’den destek arayışında. ABD ise uzun süredir bozuk olan Türkiye ile ilişkileri tamir etmeye çalışıyor.

BOLD – ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, Ankara’daki temasları çerçevesinde İdlib’de yaşanan kriz durumuyla ilgili Türkiye’nin beklentileri ve görüşlerini dinledi. Türkiye ise İdlib’de Rusya destekli Suriye saldırıları karşısında ABD’nin somu desteğini almaya çalıştı.

Son iki hafta içerisinde İdlib’de yaşanan saldırılarda 13 Türk Silahlı Kuvvetleri personeli şehit oldu.

ABD’DEN TÜRKİYE’NİN YANINDAYIZ MESAJI

Suriye Özel Temsilcisi Jeffrey, beraberinde ABD’nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield ile Ankara’da ilk olarak Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal ile bir araya geldi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy görüşmeye ilişkin açıklamasında, “Jeffrey, ABD’nin NATO mütteki Türkiye’nin yanında olduğunu tekrarladı” dedi.

Dışişleri Bakanlığından görüşmeye ilişkin yapılan bilgilendirmede, Büyükelçi Jeffrey’nin “Türkiye’nin İdlib’teki “şehit askerleriyle ilgili ABD Hükümeti’nin taziye dileklerini ilettiği ve ABD’nin NATO müttefiki Türkiye’nin yanında olduğunu tekrarladığı” bildirildi.

Buna karşılık Büyükelçi Sedat Önal’ın ise, “İdlib’de sahada giderek kötüleşen durum ve son gelişmeler hakkında bilgi verdiği ve Türkiye’nin İdlib’de Astana ve Soçi kapsamındaki mutabakatlara verdiği önemi ifade ettiği” açıklandı.

Dışişleri Bakanlığındaki görüşmede, ABD ile Türk heyetleri arasında “sahadaki insani durum ve siyasi süreç gibi başlıklarla Suriye’nin ele alındığı da belirtildi. Bu konuda uluslararası toplumdan beklentilerin de paylaşıldığı kaydedildi.

İBRAHİM KALIN İLE GÖRÜŞME

Özel Temsilci James Jeffrey, ardından Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve beraberindeki heyet ile bir araya geldi.

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği tarafından Twitter üzerinden yapılan açıklamada Jeffrey’nin Kalın ile yaptığı görüşmede “Suriye’de istikrarı ve güvenliği artırmaya” yönelik çabaların ele alındığı belirtildi. Ancak ABD’nin Türkiye’ye nasıl destek vereceği konusuna açıklık getirilmedi.

Cumhurbaşkanlığından toplantıya ilişkin yapılan açıklamada ise rejim tarafından Türk gözlem noktalarının hedef alınmasının kabul edilemez olduğunun görüşmede vurgulandığı kaydedildi.

Görüşmede, “İdlib Mutabakatı çerçevesinde, Türk askerlerinin ve sivillerin korunması konusunda Türkiye’nin kararlılığı güçlü bir şekilde vurgulandı” denildi.

MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI’NDA GÖRÜŞME

Jeffrey ayrıca Milli Savunma Bakan Yardımcısı Yunus Emre Karaosmanoğlu’yla da bir görüşme yaptı.

“TÜRKİYE’NİN MEŞRU ÇIKARLARINI DESTEKLİYORUZ”

Jeffrey temaslarının ardından NTV’ye verdiği röportajda, “Türkiye’nin İdlib’te meşru çıkarlarını destekliyoruz. Türk askeri İdlib’te kendini savunma hakkına sahip” dedi.

Ankara’nın göç dalgası endişesini de anladıklarını ifade eden Jeffrey, Türkiye’nin insani olası felaketle tek başına mücadele edemeyeceğini de kaydetti.

ABD ve Türkiye: İdlib’de rejimin Türk gözlem noktalarını hedef alması kabul edilemez

 

Dünya

Dilinizin ucunda kırmızı-beyaz sivilceler varsa Kovid olabilirsiniz

İspanya’da yapılan araştırmada dil ucunda çıkan küçük kırmızı veya beyaz sivilcelerin Kovid-19 belirtisi olduğu tespit edildi. İspanyol doktorların vardığı sonuç İngiliz meslektaşları tarafından da doğrulandı.

BOLD – İspanyol doktorlar, Kovid-19’un yeni kesin belirtisini tespit etti. Yapılan araştırmaya göre, dil ucunda çıkan küçük kırmızı veya beyaz sivilcelerin Kovid-19 belirtisi olduğu açıklandı.

KOVİD-19’UN EN YENİ BELİRTİSİ

Sputnik Türkçe’nin Daily Star’a dayandırdığı habere göre, İspanya’da yeni bir Kovid-19 belirtisi bulan doktorlar, bu hastalığa yakalanan kişilerde dil ucunda küçük kırmızı veya beyaz sivilcilerin görüldüğünü bildirdi. Araştırmaya, yüzde 58’i kadın olmak üzere orta yaş ve yaşlı hastalar katıldı. İspanyol doktorların vardığı sonuç İngiliz meslektaşları tarafından da doğrulandı.

KÜÇÜK ÇOCUKLARDAKİ TEK BELİRTİ BU

İngiliz doktorlar, dil ucundaki döküntünün daha sık çocuklarda görüldüğünü ve hatta küçük çocuklarda görülen tek belirti olduğunu dile getirdi. The Sun’da yer alan bilgiye göre uzmanlar, hastaların yüzde 46’sının bir çeşit bağışıklık yetersizliği sendromuna sahip olduğunu özellikle ellerin ve ayaklarında kızarıklıktan etkilendiğini ortaya koydu. Ayrıca, hastaların yüzde 26’sında ağız içinde kızarıklık ve yaygın olarak geçici şişlik olduğu saptandı. Bu durum aynı zamanda ‘yalan çarpmalar’ olarak biliniyor.

“Saray, Zühtü Arslan’ı ‘yemek’ için, zemin mi yokluyor?”

Okumaya devam et

Dünya

Ukrayna’da askeri uçak düştü! Çok sayıda ölü ve yaralı var

Ukrayna’nın kuzeydoğusundaki Harkiv ilinde AN-26 tipi askeri uçağın düştüğü, kazada 18 kişinin hayatını kaybettiği, 2 kişinin ise ağır yaralandığı bildirildi. 

BOLD – Ukrayna İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Ukrayna’nın Harkiv iline bağlı Çuguyiv ilçesinde AN-26 tipi askeri uçağın düştüğü ve alev aldığı duyuruldu.  

Kaza sırasında uçakta 18 askeri öğrenci ve 5 mürettebatın bulunduğu, yerel saatle 21.45 itibarıyla kazada 18 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. 

Sürgün gazeteci Abdullah Bozkurt’a İsveç’te saldırı!

Okumaya devam et

Dünya

DSÖ: Aşıyı bulana kadar ölü sayısı 2 milyona ulaşabilir!

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Acil Durum Programı Başkanı Mike Ryan, korona salgınına karşı bir aşının yaygın kullanılacağı döneme kadar 2 milyon insanın hayatını kaybedebileceğini açıkladı.  

BOLD – Dünya genelinde korona salgını nedeniyle ölü sayısının bir milyona yaklaştığı dönemde açıklama yapan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Acil Durum Programı Başkanı Mike Ryan, koronavirüse (Kovid-19) karşı başarılı bir aşının yaygın kullanımına geçilene kadar ölümlerin dünya çapında 2 milyona ulaşabileceğini vurguladı.  

Koronavirüs salgını dünya çapında hızla yayılırken, vaka ve can kayıpları artmaya devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Acil Durum Programı Başkanı Mike Ryan bugün yaptığı açıklamada, Kovid-19’a karşı başarılı bir aşının yaygın olarak kullanılacağı güne kadar koronavirüse bağlı ölümlerin dünya çapında 2 milyona ulaşabileceğini ifade etti.  

Ryan, salgına karşı birlikte ve uyumlu hareket edilmemesi halinde bu sayının daha da fazla olacağını aktardı. Ryan, “Bunu yapmazsak bahsettiğiniz sayı sadece hayal edilebilir değil, ne yazık ki çok muhtemel” dedi. 

Tüm dünyada kısıtlamaların ve tecritlerin hafifletilmesinin ardından virüsün gençler arasında yayıldığına dikkat çeken Ryan, vaka sayılarındaki artış nedeni ile gençlerin suçlanmaması gerektiğini dile getirdi. 

Öte yandan dünya genelinde korona virüs vaka sayısı 32 milyon 572 bin 774’e, toplam can kaybı ise 989 bin 981’e ulaştı. 

Türkiye’de 73 kişi daha koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti

Okumaya devam et

Popular