Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey’nin yoğun Ankara mesaisi

Suriye Devlet Başkanı Esad’a bağlı birliklere destek veren Rusya ile Türkiye arasında tırmanan gerginlikte Ankara da ABD’den destek arayışında. ABD ise uzun süredir bozuk olan Türkiye ile ilişkileri tamir etmeye çalışıyor.

BOLD – ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, Ankara’daki temasları çerçevesinde İdlib’de yaşanan kriz durumuyla ilgili Türkiye’nin beklentileri ve görüşlerini dinledi. Türkiye ise İdlib’de Rusya destekli Suriye saldırıları karşısında ABD’nin somu desteğini almaya çalıştı.

Son iki hafta içerisinde İdlib’de yaşanan saldırılarda 13 Türk Silahlı Kuvvetleri personeli şehit oldu.

ABD’DEN TÜRKİYE’NİN YANINDAYIZ MESAJI

Suriye Özel Temsilcisi Jeffrey, beraberinde ABD’nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield ile Ankara’da ilk olarak Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal ile bir araya geldi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy görüşmeye ilişkin açıklamasında, “Jeffrey, ABD’nin NATO mütteki Türkiye’nin yanında olduğunu tekrarladı” dedi.

Dışişleri Bakanlığından görüşmeye ilişkin yapılan bilgilendirmede, Büyükelçi Jeffrey’nin “Türkiye’nin İdlib’teki “şehit askerleriyle ilgili ABD Hükümeti’nin taziye dileklerini ilettiği ve ABD’nin NATO müttefiki Türkiye’nin yanında olduğunu tekrarladığı” bildirildi.

Buna karşılık Büyükelçi Sedat Önal’ın ise, “İdlib’de sahada giderek kötüleşen durum ve son gelişmeler hakkında bilgi verdiği ve Türkiye’nin İdlib’de Astana ve Soçi kapsamındaki mutabakatlara verdiği önemi ifade ettiği” açıklandı.

Dışişleri Bakanlığındaki görüşmede, ABD ile Türk heyetleri arasında “sahadaki insani durum ve siyasi süreç gibi başlıklarla Suriye’nin ele alındığı da belirtildi. Bu konuda uluslararası toplumdan beklentilerin de paylaşıldığı kaydedildi.

İBRAHİM KALIN İLE GÖRÜŞME

Özel Temsilci James Jeffrey, ardından Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve beraberindeki heyet ile bir araya geldi.

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği tarafından Twitter üzerinden yapılan açıklamada Jeffrey’nin Kalın ile yaptığı görüşmede “Suriye’de istikrarı ve güvenliği artırmaya” yönelik çabaların ele alındığı belirtildi. Ancak ABD’nin Türkiye’ye nasıl destek vereceği konusuna açıklık getirilmedi.

Cumhurbaşkanlığından toplantıya ilişkin yapılan açıklamada ise rejim tarafından Türk gözlem noktalarının hedef alınmasının kabul edilemez olduğunun görüşmede vurgulandığı kaydedildi.

Görüşmede, “İdlib Mutabakatı çerçevesinde, Türk askerlerinin ve sivillerin korunması konusunda Türkiye’nin kararlılığı güçlü bir şekilde vurgulandı” denildi.

MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI’NDA GÖRÜŞME

Jeffrey ayrıca Milli Savunma Bakan Yardımcısı Yunus Emre Karaosmanoğlu’yla da bir görüşme yaptı.

“TÜRKİYE’NİN MEŞRU ÇIKARLARINI DESTEKLİYORUZ”

Jeffrey temaslarının ardından NTV’ye verdiği röportajda, “Türkiye’nin İdlib’te meşru çıkarlarını destekliyoruz. Türk askeri İdlib’te kendini savunma hakkına sahip” dedi.

Ankara’nın göç dalgası endişesini de anladıklarını ifade eden Jeffrey, Türkiye’nin insani olası felaketle tek başına mücadele edemeyeceğini de kaydetti.

ABD ve Türkiye: İdlib’de rejimin Türk gözlem noktalarını hedef alması kabul edilemez

 

Dünya

Afganistan’da ABD’nin şart koştuğu bir haftalık kısmi ateşkes devreye giriyor

Afganistan’da hükümet, uluslararası güçler ve Taliban arasındaki çatışmaların azaltılması konusunda varılan anlaşma gece yarısı itibariyle yürürlüğe giriyor. Anlaşma uyarınca ilk etapta taraflar arasında 7 gün süreyle herhangi bir çatışmanın olmaması hedefleniyor.

BOLD – Afganistan’da hükümet, uluslararası güçler ve Taliban arasındaki çatışmaların azaltılması konusunda varılan anlaşma gece yarısı itibariyle yürürlüğe giriyor. İlk etapta ABD’nin talebi doğrultusunda taraflar arasında 7 gün süreyle herhangi bir çatışmanın olmaması hedefleniyor.

Çatışmasızlık durumunun kalıcı olmasının ülkedeki Amerika ve uluslararası güce bağlı askerlerin çekilmesiyle sonuçlanması umuluyor.

Katar’da barış görüşmeleri için bulunan ve Afganistan’daki Taliban liderleri de çatışmasızlık konusunda varılan uzlaşıyı doğrulamışlardı.

Taliban’ın üzerinde uzlaşıya varılan bir haftalık çatışmasızlık anlaşması konusunda resmi bir açıklama yapması da bekleniyor.

Washington, ABD ile Taliban arasında barış anlaşmasının imzalanabilmesi için öncelikle şiddetin azaltılmasını talep ediyordu. ABD Savunma Bakanı Mark Esper, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Taliban’ın ne kadar ciddi olduğunu anlayabilmek için yedi gün sürenin yeterli olacağını belirtmişti.

Taliban Afganistan’da bir haftalık kısmi ateşkesi kabul etti

Okumaya devam et

Dünya

Libya ortak askeri komite toplantıları Cenevre’de yeniden başladı

Birleşmiş Milletler (BM), Libya’da kalıcı ateşkes sağlamayı amaçlayan Cenevre’deki 5+5 formatındaki ortak askeri komite toplantılarının yeniden başladığını duyurdu.

BOLD – BM Libya Destek Misyonu (UNSMIL) Sözcüsü Jean El Alam, “Bugün Cenevre’deki 5+5 formatındaki askeri komite toplantılarının yeniden başladığını teyit ediyorum.” dedi.

Sözcü El Alam, toplantıların ne kadar süreceğini bu aşamada kestiremediklerini belirterek, “Bildiğiniz üzere müzakerelerde her şey mümkün” değerlendirmesinde bulundu.

BM nezdindeki meşru Libya Ulusal Mutabakat Hükumeti (UMH) Başkanlık Konseyi, ülkenin doğusunda kontrolü elinde tutan Halife Hafter’e bağlı milislerin salı günü Trablus Limanı’na düzenlediği saldırılar nedeniyle İsviçre’nin Cenevre kentindeki 5+5 formatında planlanan askeri komite toplantısına katılımını askıya almıştı.

İsviçre’nin Cenevre kentinde 3 Şubat’ta başlayan ve 5 üyesinin UMH, diğer 5 üyesinin de Halife Hafter’e bağlı silahlı grup Libya Ulusal Ordusu tarafından belirlendiği 5+5 formatındaki ortak askeri komite toplantılarının ilk turu 8 Şubat’ta sona ermişti.

İtalya, Türkiye’den Libya’ya silah taşıdığı iddia edilen geminin kaptanını gözaltına aldı

Okumaya devam et

Dünya

Fransa, Doğu Akdeniz’de Rumlara destek için Kıbrıs’a uçak gemisi gönderdi

Fransa, Güney Kıbrıs’ın Limasol limanına uçak gemisi gönderdi. Fransa, Türkiye ve Güney Kıbrıslı Rumlar arasında doğalgaz arama faaliyetleri nedeniyle yaşanan gerginlikte Rumlar’ı destekliyor.

BOLD – Rumlar ile Ankara arasındaki tansiyonun Doğu Akdeniz’de doğalgaz arama faaliyetleri nedeniyle yüksek olduğu bir dönemde Güney Kıbrıs devlet televizyonu RIK, Fransız Deniz Kuvvetlerine ait Charles de Gaulle isimli uçak gemisinin Rum ordusu ile yapılan bir tatbikat sonrası Limasol’a geldiğini duyurdu.

Fransız Savunma Bakanı Florence Parly de geçen hafta Kıbrıs’ı ziyaret ederek doğalgaz arama gerginliğinde AB üyesi Rumların yanında olduklarını ifade etmişti.

Kıbrıslı Rumlar, daha önce Fransız Total ve İtalyan Eni enerji şirketlerine tartışmalı bölgelerde doğalgaz arama ruhsatı vermişti.

Rus medyası: İdlib’de Türk zırhlı araçlarını Rus savaş uçakları vurdu

Okumaya devam et

Popular