Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Elektriğe zammı dağıtım bedeliyle yapıyorlar

Elektrikte santralden çıkış fiyatları kilovat başına 35 kuruş seviyesinde seyrederken, bu fiyat dağıtım bedelinin de eklemesiyle 70 kuruş ve üzerine çıkabiliyor. “Zam yapmadık” dedikleri bazı aylarda dağıtım bedelleri ile oynandığı görülüyor.

BOLD Türkiye’de elektrikte birim maliyet 35-40 kuruş arasındayken, faturaya 70 kuruş olarak yansıyor. Dağıtım maliyetlerinin şeffaf olmayan yapısı da elektrik faturalarına ilişkin en temel şikayet konusunun başında yer alıyor. Bazı aylar dağıtım bedeli fiyatları arttırılarak gizli zam yapıldığı öne sürüldü.

PAHALILIĞIN SEBEBİ DAĞITIM BEDELİNİN YÜKSEKLİĞİ

Türkiye’de son iki yılda elektriğe art arda yapılan zamlar ve faturaya yansıyan ek bedeller sık sık tartışmaya yol açıyor. Geçen yıl birbirini izleyen zamlarla pahalılaşan elektriğin santral maliyeti, faturaya yansıyandan çok daha düşük. Elektrikte santralden çıkış fiyatları kilovat başına 35-40 kuruş seviyesinde seyrederken, dağıtım bedeli, vergi ve katkılar eklendikten sonra tüketiciye yaklaşık 70 kuruşa ulaşıyor.

35 KURUŞLUK ELEKTRİK TÜKETİCİYE 70 KURUŞA ULAŞIYOR

DW Türkçe’den S. Recep Oktay ise fiyatların nasıl katlandığını uzmanlara sordu. Elektrik Mühendisleri Odası Enerji Birim Koordinatörü Olgun Sakarya, “Elektrik şirketleri serbest piyasadan, ikili anlaşmalardan ve Elektrik Üretim Anonim Şirketi’nden elektrik temin ettikten sonra ortalama bir fiyat çıkarıyor. Sonrasında bunun üzerine şirketler kâr rakamlarını koyuyor” dedi. Tüm bunlardan sonra ortaya yaklaşık 35-40 kuruşluk ortak perakende satış fiyatının çıktığını belirten Sarıkaya, “Vergi, katkılar ve diğer bedeller de üzerine konunca tüketiciye ulaşan birim fiyat 70 kuruş seviyelerini buluyor” dedi.

FİRMALAR DAĞITIM FİYATLARIYLA OYNUYOR, HÜKUMET SEYREDİYOR

Olgun Sakarya da son dönemde tüketicilere maliyetlerin yansıması konusunda elektrik şirketlerinin devlet tarafından kollanmasının etkisi olduğunu vurguladı. Sakarya, “Tarifelerde bazı aylar dağıtım bedelleri bazı aylarda enerji fiyatları artış gösteriyor. ‘Zam yapmadık’ dedikleri aylarda bu fiyatlarla oynandığı görülüyor. Dağıtımın elbette ki bir maliyeti var. Buna itiraz etmiyoruz. Ancak dağıtım bedelleri bazen 10 kuruş bazen 30 kuruş oluyor. Burada bir oynaklık görüyoruz. Bu ayarlamalarla özelleştirme sonrası sermaye sahiplerinin kollanmaya çalışıldığını görüyoruz” dedi.

Suriye’de ön saflara fişlenen askerler gönderiliyor

Ekonomi

Döviz piyasası toz duman: Dolar kaç TL olacak?

Koronavirüs salgınına paralel olarak dolar ve euro da hızla yükseliyor. Dolar 6,70 TL’nin eşiğinden dönse de 7 lira seviyesi telaffuz edilmeye başlandı.

BOLD – Dolar ve euro niye yükseliyor? İngiliz Sterlini 8 TL’yi geçti. TL niye değer kaybediyor. İhracattaki yüzde 18’lik düşüş nisan ve mayıs aylarındaki daha sert düşüşlerin ilk işareti olabilir. Grafiklerin verdiği mesaj ne?

Gazeteci Turan Bozkurt, Dünya Bankası’nın koronavirüsün dünya ekonomisine etkisinin ele alındığı son raporundaki ürküten verileri yorumluyor.

Okumaya devam et

Ekonomi

Bayram ikramiyesi ödemeleri haftaya başlıyor

Emeklilerin bayram ikramiyelerinin ödeme takvimi belli oldu. Erken ödeme ile 7-11 Nisan’da tüm emekliler 1.000’er TL, dul ve yetimler de hisseleri oranında ikramiye alacak. İkramiyeler tahsis numarasının son rakamlarına göre yapılacak.

BOLD – Yaklaşık 13 milyon kişiye bayram ikramiyesi ödemeleri için hazırlıklar sürüyor. Ödeme süreci haftaya başlıyor. Emeklilere, ölüm aylığı alan dul ve yetimlere, sürekli iş göremezlik ödeneği alanlara ödemeler, 7-11 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilecek.

SSK kapsamında olanlara ikramiye, tahsis numarasının son rakamı 17-18-19 ise 7 Nisan’da, 20-21-22 ise 8 Nisan’da, 23-24 ise 9 Nisan’da, 25-26 ise 10 Nisan’da ödenecek. Bağ- Kur ve Emekli Sandığı kapsamında olanlar ise 11 Nisan’da bayram ikramiyesini alacak.

Ödemeler kapsamında, emekliler 1.000’er lira alacak. Dul ve yetimlere ölüm aylığı oranında, sürekli iş göremezlik aylığı alanlara da sürekli iş göremezlik derecesi oranında ödeme yapılacak.

2 aylık alanlara ise 2 dosyadan hangisinde aylık oranı daha yüksek ise o dosya baz alınarak ikramiye ödenecek. İkramiye ödemesinden kesinti yapılamıyor ve bu ödemeler haczedilemiyor.

Okumaya devam et

Ekonomi

EPDK’nın uzaktan fatura kesilmesine kararına tepki yağdı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun üç ay uzaktan fatura kesilmesine yönelik kararına tepkiler artıyor. Faturaları devletin ödemesi beklenirken, şimdi hiç kullanmayanlara bile fatura kesilecek olması sosyal medyada gündem oldu.

BOLD – Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK), koronavirüs salgını nedeniyle 3 ay süreyle elektrik ve doğal gaz faturaları için sayaç okuma yapmamasına tepki yağdı. Faturaların geçmiş kullanıma göre düzenlenecek olması kararına vatandaşlar, “Biz devlet ödesin diye beklerken, EPDK yeni karar aldı. Tüketmeden neyin ödemesi bu” diyerek tepki gösterdi.

BİRAZ DA ŞİRKETLER FEDAKARLIK YAPSIN

Karara, aralarında milletvekillerinin de yer aldığı çok sayıda kişi sosyal medya üzerinden tepki gösterdi. CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer karara “Her kesim daralırken özel elektrik ve doğalgaz şirketleri de virüs için fedakarlık yapsın. Üç ay süreyle elektrik ve doğal gaz faturaları vatandaştan alınmasın. Üç ay sonrası yıl sonuna kadar elektrik ve doğalgaz vergileri kaldırılsın” diyerek tepki gösterdi.

TÜKETMEDEN NEYİN ÖDEMESİ OLACAK

Eski CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen de “Doğal gaz ve elektrik faturaları üç ay okunmayacak, faturalar bir önceki yılın aynı dönemindeki üç aylık ortalama üzerinden düzenlenecek. Oteller, restoranlar, lokantalar, kahveler, kafeteryalar, fabrikalar kapandı; öğrenciler evleri terk etti. Tüketmeden neyin ödemesi olacak?” dedi.

KULLANILMADAN NASIL FATURA KESİLECEK?

Ekonomist Mustafa Sönmez de “Diyelim kafe, berber sahibiyim, diyelim anneme taşındım, 3 ay hiç doğal gaz, elektrik kullanmadım, sen nasıl eskiden kullandığım miktar üstünden fatura kesersin? Bu gibi durumlardan doğacak mağduriyetler düşünüldü mü?” ifadelerini kullandı.

Ölüm orucundaki Grup Yorum üyesi Helin Bölek yaşama veda etti

Okumaya devam et

Popular