Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Çin’de yeni koronavirüs salgını hız kesmiyor

Çin’de koronavirüs salgını hız kesmiyor. Covid-19 virüsü nedeniyle son 24 saatte 121 kişi öldü. Ölü sayısı bin 381’e çıktı. Yaklaşık 2 bin 400 yolcusuyla 5 ülkenin kabul etmediği bir yolcu gemisini ise Kamboçya kabul etti. Çin dışında ilk kez bir bölge Vietnam’da virüs nedeniyle karantina altına alındı.

BOLD Çin’de yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını hız kesmeden can almayı sürdürüyor. Çin Ulusal Sağlık Komisyonu’nun açıklamasına göre son 24 saatte Covid-19’dan dolayı 121 kişi hayatını kaybetti.

Ülke genelinde virüsün aldığı can sayısı bin 381’e ulaşırken, yeni tespit edilen vaka sayısı ise 50 bin 90’a çıktı.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu yeni can kayıplarının 116’sının Covid-19’un merkez üssü Hubey eyaletinde gerçekleştiğini, başkent Pekin’de de üç kişinin daha hayatını kaybettiğini açıkladı.

KAMBOÇYA GEMİYİ KABUL ETTİ

Bin 455 yolcu ve 855 mürettebatı ile salgın nedeniyle beş ülkeden yanaşma izni alamayan bir yolcu gemisine Kamboçya ‘yeşil ışık’ yaktı. Gemide salgına 200 kişinin yakalandığı sanılıyor. Kamboçya yönetimi bu hastalardan sadece ileri yaşta olanların karaya ayak basabileceğini açıkladı.

Sydney açıklarında bekletilen diğer bir yolcu gemisinde de Avustralyalı yetkililer tarafından yapılan tetkiklerin ardından bir kişinin solunum yolu sorunu yaşadığı tespit edildi. Fakat Avustralya Sağlık Bakanlığı bu kişinin salgından dolayı hastalandığını henüz onaylamadı.

VİETNAM’DA 10 BİN KİŞİYE KARANTİNA

Vietnam’da 10 binden fazla kişinin yaşadığı Son Loi bölgesi yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle karantina altına alındı.

Yetkililer, başkent Hanoi yakınlarındaki tarım bölgesinde yaşayan 6 kişide koronavirüs tespit edilmesi üzerine, onlarca köyün olduğu alanı 20 gün boyunca giriş ve çıkışlara kapattı.

Hanoi’nin 40 kilometre uzaklığındaki Son Loi, virüsün ilk ortaya çıktığı Çin’in Vuhan kentinden sonra karantinaya alınan ilk bölge oldu.

RUSYA’DA KARANTİNADAN KAÇAN KADINLAR

Rusya’da Covid-19 adındaki koronavirüs karantinasına alınan ancak daha sonra hastaneden kaçan 32 yaşındaki Alla Ilyina, yetkililerin zorla kendini hastaneye geri götürme çabalarına karşı direniyor.

Alla Ilyina’nın St. Petersburg’daki evinde olduğu, ancak kendisini eve kilitleyerek polis memurlarına kapıyı açmayı reddettiği belirtildi.

Geçen ay Çin seyahatinden geri dönen Ilyina, 6 Şubat’ta yapılan test sonuçları negatif çıksa da koronavirüsün kuluçka süresi olan iki hafta boyunca karantinada tutulmak istendi.

Ancak hastanedeki koşullara daha fazla dayanmak istemeyen Ilyina, elektronik kilidi kırarak hastaneden kaçtı. Instagram hesabından hastaneden nasıl kaçtığını gösteren bir plan da çizdi.

Alla Ilyina, Rusya’da karantinadan kaçan tek kişi değil.

Geçen hafta Rus medyası 34 yaşındaki Guzel Neder’in de Samara şehrindeki hastaneden oğluyla beraber camdan atlayarak kaçtığını aktarmıştı.

SARS’a çare bulan doktordan korkutan açıklama: Covid-19 dünyanın yüzde 60’ını etkileyebilir

Dünya

Covid-19 virüsünden ölenleri sayısı 1770’e çıktı

Çin’de yeni tip koronavirüs (Covid-19) nedeniyle haytını kaybedenlerin sayısı 1770’e çıktı. Bu arada birçok ülke ise Japonya’da virüs tespit edilmesi sonucu karantinaya alınan Diamond Princess gemisindeki vatandaşlarını tahliye çalışmalarını sürdürüyor.

BOLD – Çin Ulusal Sağlık Dairesi, koronavirüs yüzünden ölenlerin sayısının dün hayatını kaybeden 105 kişi ile birlilkte bin 770’e yükseldiğini açıkladı.

2 bin 48 kişinin daha salgına yakalandığı ve koronavirüse yakalananların toplam sayısının 71 bine çıktığı duyuruldu. 10 bin 844 kişinin Covid-19’dan kurtulduğu ve hastaneden taburcu edildiği duyuruldu.

Virüsün başgösterdiği Çin’in Hubei vilayetindeki Wuhan kentine takviye olarak bin 200 askeri doktor ve hemşirenin gönderildiği bildirildi.

TAYVAN’DA İLK ÖLÜM

Tayvan Pazar günü ülkede virüsten dolayı ilk ölümün gerçekleştiğini duyurdu. Tayvan’la birlikte Fransa, Hong Kong, Filipinler ve Japonya’da da virus nedeniyle can kayıpları gerçekleşmişti.

Hafta sonunda Fransa’nın başkenti Paris’te 80 yaşındaki Çinli bir turist, koronavirüsten yaşamını yitirmişti. Böylece Asya dışındaki virüs sonucu ilk ölüm vakası gerçekleşmiş oldu.

DIAMOND PRINCESS YOLCU GEMİSİ

Japon Başbakanı Şinzo Abe ise virüsle ilgili uzmanlarla bir toplantı yaptı. Ülkede şu ana kadar 415 vaka tespit edildi. Bunların 355’inin iki hafta önce karantina altına alınan “Diamond Princess” adlı yolcu gemisinde tespit edildiği belirtildi.

Diamond Princess gemisindeki çok sayıda ABD’li tahliye edildi. Yolcular ABD hükümetinin sağladığı uçaklarla Tokyo Haneda Havalimanı’ndan ülkelerine doğru yola çıktı. 3 Şubat’tan bu yana karantinada tutulan gemide 400 civarı ABD’li vardı. Bunlardan en az 40’ında virüs tespit edildi. Bu kişiler Japonya’da tedavi altında.

ABD’liler ülkelerine döndüklerinde 14 gün daha karantinada tutulacak.

Japonya’daki iki haftalık karantinanın ardından ülkelerinde de bir o kadar süre karantinaya alınmak istemeyen bazı ABD vatandaşları, ülkelerine dönmektense gemide karantinanın kaldırılacağı 19 Şubat tarihine kadar beklemeye karar verdi.

DİĞER ÜLKELERİN TAHLİYE ÇALIŞMLARI

Yüzlerce ABD vatandaşı ülkesine dönerken, İtalya, Kanada ve Hong Kong’un da yolcu gemisindeki vatandaşları için uçak göndereceği açıklandı..

Avustralya’nın Japonya’daki yolcu gemisinden 200 vatandaşını tahliye edeceği duyuruldu.

Japonya’nın Yokohama kenti açıklarında karantinaya alınan gemide 3 bin 700 kişi vardı.

SALGININ EKONOMİYE ETKİSİ

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva küresel büyümenin koronavirüsten bu yıl yüzde 0,1 ile 0,2 oranında negatif olarak etkilenebileceğini açıkladı. Ancak Georgieva henüz birçok belirsizlik olduğunu da sözlerine ekledi.

Çinli kadının koronavirüs isyanı: Şeytan Komünist Parti sıradan insanların hayatını önemsemiyor

Okumaya devam et

Dünya

Almanya’da gözaltına alınan aşırı sağcı grupla ilgili ilginç detaylar

Almanya’da belirli hedeflere saldırılar düzenleyerek ülkedeki siyasi düzeni bozmak istediklerinden şüphelenilen aşırı sağcı 12 kişi, haklarında çıkarılan gözaltı kararı sonrası tutuklandı. Grubun Finlandiya’daki aşırı sağcılarla bağlantılı olduğu ortaya çıktı.

BOLD – Cuma günü Almanya’nın altı ayrı eyaletinde 13 eve düzenlenen operasyonlarda 12 Alman vatandaşı gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınanların dördünün grup üyesi olduğundan, sekiz kişinin de gruba yardım ettiğinden şüphelenildiği belirtilmişti.

Federal savcılar zanlıların siyasetçilere, mültecilere ve Müslümanlara yönelik saldırılar planladığını belirtti.

2019 YAZINDAN BERİ TAKİP EDİLİYORLARDI

Kendilerini “Der Harte Kern” (Çelik Çekirdek) olarak tanımlayan ve yaşları 20 ila 50 arasında değişen grup üyeleri altı farklı eyalette yakalandı.

WhatsApp uygulaması üzerinden birbirlerini bulan üyelerin daha sonra fiziksel olarak da bir araya geldiği belirtiliyor. Grubun 2019 yazından itibaren takibe alındığı belirtildi.

Zanlıların evlerine yapılan baskınlar sırasında bomba yapımında kullanılabilecek malzemeler ele geçirildi.

Polis baskında çok sayıda silahın yanı sıra, el yapımı bir tüfek de ele geçirdi. Söz konusu tüfeğin, geçen yıl Ekim ayında Halle kentinde bir sinagog önünde gerçekleştirdiği saldırıyla iki kişinin ölümüne yol açan antisemitist saldırganın kullandığı tüfeğe benzediği belirtildi. Kölner Stadt Anzeiger baskında ayrıca el bombalarının ve anayasaya aykırı olan Nasyonal Sosyalizm (nazi) sembollerinin de bulunduğunu öne sürdü.

Alman kanunlarına göre büyük suçlar işlemek üzere olduğundan şüphelenilen kişiler 6 aya kadar tutuklanabiliyor. Bazı ağır durumlarda bu süre 12 aya kadar uzatılabiliyor.

Almanya’da siyasi arenada yaşana kutuplaşmaların bir yansıması olarak özellikle eski komünist blokta bulunan doğu bölgelerinde aşırı sağcı gruplara verilen destek gözle görülür bir şekilde yükseliyor.

ÖRGÜTÜN FİNLANDİYA BAĞLANTISI

Almanya’da polisin operasyon düzenlediği aşırı sağcı hücrenin Finlandiya’daki aşırı sağcılarla bağlantılı olduğu ortaya çıktı.

Grup üyelerinin bir başka aşırı sağcı grup olan “Odin’in Askerleri” (Soldiers of Odin) ile ilişkilerinin tespit edildiği belirtildi.

Söz konusu grubun üyelerinin ilişkisinin tespit edildiği, göçmen ve İslam karşıtı Odin’in Askerleri, Avrupa’ya başlayan sığınmacı akınının ardından 2015’te Finlandiya’da kurulmuş, daha sonra Almanya’da da yapılanmıştı. Genellikle siyah giyinen grup üyelerinin amblem olarak Viking kafatası kullandığı biliniyor.

Spiegel dergisi, grubun lideri olduğundan şüphelenilen 53 yaşındaki Werner S.’in aylardır güvenlik birimlerinin radarında olduğunu ve aşırı sağcı bir tehdit olarak sınıflandırıldığını bildirdi.

Türkiye’de tutuklanan avukat nedeniyle sığınmacılar tehlikede

Okumaya devam et

Dünya

Yemen’de Husiler savaş uçağını düşürdü, misilleme saldırısında 30 sivil öldü

Yemen’in kuzeyindeki dağlık alanda düzenlenen hava saldırısında, aralarında çocukların da bulunduğu 30 sivil hayatını kaybetti. Saldırı, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerine ait savaş uçağının düşürülmesinin ardından geldi.

BOLD – Yemen’de, İran destekli Husiler Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyonun hava saldırılarında onlarca sivilin hayatını kaybettiğini açıkladı. Saldırı, Husiler’in karadan havaya fırlatılan füzeyle Suudi Arabistan’a ait bir savaş uçağını düşürdüğünü iddia etmesinin ardından geldi.

Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyon sözcüsü ise Tornado tipi savaş uçağının düştüğünü belirtmekle yetindi, nedenini ise açıklamadı. Sözcü arama kurtarma çalışmalarının yürütüldüğünü kaydetti.

Husiler ise uçağın düşürülme anı olarak niteledikleri bir görüntüyü kamuoyuyla paylaştı. Kayıtta uçağın enkaz görüntüleri de dikkat çekiyor.

BM: ŞOKE EDİCİ

Birleşmiş Milletler (BM) , 30 sivilin öldürüldüğü saldırıyı ‘şoke edici’ olarak niteledi.

BM Yemen İnsani İşler Koordinatörü Lise Grande, ilk raporlara göre Al Maslub bölgesinde 31 sivilin yaşamını yitirdiğini, en az 12 kişinin de yaralandığını aktardı. Hayatını kaybedenler arasında çocukların da olduğu kaydediliyor.

Grande, “Yemen’de çok sayıda kişi öldürülüyor. Haklı yanı olmayan bir trajedi yaşanıyor. Taraflar 5 yıldır savaşıyor ve halen sorumluluklarını yerine getirmiyor. Bu şoke edici” diye konuştu.

Hava saldırısını kınayan İngiltere merkezli yardım kuruluşu ‘Çocukları Koruyun’ (Save The Children) da bombardımanın, Yemen’deki savaşın dineceğine yönelik umutları tükettiği yönünde açıklama yaptı. Olayın acilen bağımsız heyet tarafından soruşturulmasını ve sorumluların cezalandırılmasını isteyen dernek ayrıca, savaşan taraflara silah satanlara da ‘satışı durdurun’ çağrısında bulundu.

Çocukları Koruyun Yemen Direktörü Xavier Joubert, savaşanlara silah sağlayanların da sivil ölümlerden sorumlu olduğunu vurguladı.

YEMEN İÇ SAVAŞI

Suudi liderliğindeki Koalisyon, Husiler’in 2014’te başkent Sana’yı ele geçirerek uluslararası alanda tanınan hükümeti devirmesinin ardından 2015 yılının Mart ayında Yemen’de Husiler’e yönelik hava saldırıları başlatmıştı.

Çatışmalar Suudi Arabistan ve bölgedeki Şii rakibi İran arasında vekil güçler arasında yürütülen bir savaşa dönüşmüş durumda.

Çinli kadının koronavirüs isyanı: Şeytan Komünist Parti sıradan insanların hayatını önemsemiyor

Okumaya devam et

Popular