Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Çin’de yeni koronavirüs salgını hız kesmiyor

Çin’de koronavirüs salgını hız kesmiyor. Covid-19 virüsü nedeniyle son 24 saatte 121 kişi öldü. Ölü sayısı bin 381’e çıktı. Yaklaşık 2 bin 400 yolcusuyla 5 ülkenin kabul etmediği bir yolcu gemisini ise Kamboçya kabul etti. Çin dışında ilk kez bir bölge Vietnam’da virüs nedeniyle karantina altına alındı.

BOLD Çin’de yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını hız kesmeden can almayı sürdürüyor. Çin Ulusal Sağlık Komisyonu’nun açıklamasına göre son 24 saatte Covid-19’dan dolayı 121 kişi hayatını kaybetti.

Ülke genelinde virüsün aldığı can sayısı bin 381’e ulaşırken, yeni tespit edilen vaka sayısı ise 50 bin 90’a çıktı.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu yeni can kayıplarının 116’sının Covid-19’un merkez üssü Hubey eyaletinde gerçekleştiğini, başkent Pekin’de de üç kişinin daha hayatını kaybettiğini açıkladı.

KAMBOÇYA GEMİYİ KABUL ETTİ

Bin 455 yolcu ve 855 mürettebatı ile salgın nedeniyle beş ülkeden yanaşma izni alamayan bir yolcu gemisine Kamboçya ‘yeşil ışık’ yaktı. Gemide salgına 200 kişinin yakalandığı sanılıyor. Kamboçya yönetimi bu hastalardan sadece ileri yaşta olanların karaya ayak basabileceğini açıkladı.

Sydney açıklarında bekletilen diğer bir yolcu gemisinde de Avustralyalı yetkililer tarafından yapılan tetkiklerin ardından bir kişinin solunum yolu sorunu yaşadığı tespit edildi. Fakat Avustralya Sağlık Bakanlığı bu kişinin salgından dolayı hastalandığını henüz onaylamadı.

VİETNAM’DA 10 BİN KİŞİYE KARANTİNA

Vietnam’da 10 binden fazla kişinin yaşadığı Son Loi bölgesi yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle karantina altına alındı.

Yetkililer, başkent Hanoi yakınlarındaki tarım bölgesinde yaşayan 6 kişide koronavirüs tespit edilmesi üzerine, onlarca köyün olduğu alanı 20 gün boyunca giriş ve çıkışlara kapattı.

Hanoi’nin 40 kilometre uzaklığındaki Son Loi, virüsün ilk ortaya çıktığı Çin’in Vuhan kentinden sonra karantinaya alınan ilk bölge oldu.

RUSYA’DA KARANTİNADAN KAÇAN KADINLAR

Rusya’da Covid-19 adındaki koronavirüs karantinasına alınan ancak daha sonra hastaneden kaçan 32 yaşındaki Alla Ilyina, yetkililerin zorla kendini hastaneye geri götürme çabalarına karşı direniyor.

Alla Ilyina’nın St. Petersburg’daki evinde olduğu, ancak kendisini eve kilitleyerek polis memurlarına kapıyı açmayı reddettiği belirtildi.

Geçen ay Çin seyahatinden geri dönen Ilyina, 6 Şubat’ta yapılan test sonuçları negatif çıksa da koronavirüsün kuluçka süresi olan iki hafta boyunca karantinada tutulmak istendi.

Ancak hastanedeki koşullara daha fazla dayanmak istemeyen Ilyina, elektronik kilidi kırarak hastaneden kaçtı. Instagram hesabından hastaneden nasıl kaçtığını gösteren bir plan da çizdi.

Alla Ilyina, Rusya’da karantinadan kaçan tek kişi değil.

Geçen hafta Rus medyası 34 yaşındaki Guzel Neder’in de Samara şehrindeki hastaneden oğluyla beraber camdan atlayarak kaçtığını aktarmıştı.

SARS’a çare bulan doktordan korkutan açıklama: Covid-19 dünyanın yüzde 60’ını etkileyebilir

Dünya

Uygurlar evlerinde bile rahat değil: Çinli memurlar, zorla evlere yerleştiriliyor

Çin devleti, Uygur ailelerin son mahremiyet alanı olan evleri de gözetim altına almak için ayda bir hafta boyunca Müslümanların evlerinde zorla misafir olan ‘kuzenler’ adlı memurlarını görevlendiriyor.

BOLD – Çin’de bir milyondan fazla Uygur ve diğer etnik Türk Müslüman, Pekin’in “eğitim kamplarında” gözaltında tutuluyor. Dışarıda olanlar ise okullarda, iş yerlerinde, camilerde hükumetin yakın takibi altında yaşıyor. Fakat Çin Komünist Partisi, Müslüman azınlıkların sadece dışarıdaki hayatını kontrol etmekle yetinmiyor. Uygur ailelerini, yönetime bağlı Çinli memurları evlerinde misafir etmeye zorluyor.

HER AY BİR HAFTA ‘ZORUNLU MİSAFİR’

Fransız Le Monde’un haberine göre, Pekin hükumeti, 2016’da başlattığı “tek ailede etnik grupların birleşmesi” adlı programıyla, 100 binden fazla memur ve yöneticiyi Uygurların evinde kalarak yönetimi bilgilendirme görevini verdi. “Kuzenler” olarak adlandırılan Han Çinlileri her ay en az bir hafta boyunca Uygur ailelerin evlerinde misafir oluyor.

2018’de bu program genişletilerek yaklaşık 1 milyon kadın ve erkek memur görevlendirildi. Yönetime raporlar ileten memurların başka seçenekleri yok.

UYGURLAR KENDİ EVİNDE REHİN ALINIYOR

Indiana’daki Rose-Hulman Teknoloji Enstitüsünde Çin Araştırmaları yardımcı doçenti olan Timothy Grose bu program hakkında yaptığı değerlendirmede, “Memurlar başlangıçta misafir gibi davranıyorlar, ancak ilişki hemen tersine dönüyor. Ev sahibi aslında kendi evinde rehin pozisyonuna düşüyor. Bu aslında, devletten hiçbir şeyin kaçamayacağını gösteren zorunlu bir ilişki” dedi.

ALLAH HAKKINDA KONUŞMA YASAK

Ailesiyle birlikte ABD’ye sığınan Zumret Davut, evinde “zorla” misafir olan memurların evde Kur’an bulunmadığını, ve İslam dinine ait hiçbir ibadetin yapılmadığını kontrol ettiklerini ifade etti.

Hatta Davut, memurların sıkça çocuklara “camiye gidip gitmediklerini, evde Allah hakkında konuşup konuşulmadığını” sorduklarını söyledi.

Zumret’e göre, “kuzenler” evlerinde kaldıkları bütün süre boyunca ailelere hiçbir özel yaşam alanı bırakmıyor.

MEMURLAR AİLELERE KARŞI SAYGISIZ

Hollanda’ya sığınan 51 yaşındaki Urumçili öğretmen Kelbinur Sıddık ise gelen memurların çoğu zaman kendisi ve ailesine karşı kaba ve saygısız olduklarını belirtti.

Kelbinur Sıddık, ayrıca merkezi yönetiminin talebi üzerine, “kuzenlerle” evde mutlu olduklarını gösteren fotoğraflar çekip yetkilere göndermeleri gerektiğini ifade etti.

Evinde kendi kültürüne ait hiçbir kitap bulundurmadığını ifade eden Sıddık, “2016’da, sahip olduğumuz tüm dini kitapları, Türk film dvd ve müzik cd’lerini yaktık. Yerine Çin Komünist Partisi ile bağlantılı kitaplar aldık” dedi.

CİNSEL TACİZ VE TECAVÜZ İDDİALAR

Hollanda’da Uygur İnsan Hakları Vakfından Enver Memet ise, bu programın getirdiği başka bir tehlikenin altını çiziyor: “Bize ulaşan haberlere göre, eşleri, erkek çocukları gözaltına alınan kadınların evlerine erkek memurlar gönderiliyor. Bu durumda evinde tek başına kalan kadınlar cinsel taciz veya tecavüze maruz kalıyor”.

Memurlar ailelere not veriyor, düşük not alanlar kamplara gönderiliyor

Çinli “kuzenler”, olası radikalleşmeye karşı hükumetin oluşturmuş olduğu kriterlere dayalı değerlendirme tabloları dolduruyor. Bu tablolarda, “bir erkeğin kadınlarla tokalaşması, komşularına ‘Selamün Aleyküm’ demesi gibi en ince ayrıntılar bile yer alıyor.

Memurlar kırmızı bir defterde aile bireylerine not veriyor, kabul edilebilir minimum not 90. Bunun altına düşenler de “eğitim kamplarına” gönderiliyor.

Birçok ülke ve uluslararası kuruluş, Pekin yönetimini, Uygur Türklerini ülkenin kuzeybatısındaki kamplarda zorla tutarak etnik ayırımcılık ve insan hakkı ihlallerine maruz bırakmakla suçluyor.

Çin ise söz konusu iddiaları reddederek bu kamplara alınanların aşırı eğilimlerin cazibesine kapılmalarını önlemek için iş bulmalarına yardımcı olma amacıyla mesleki eğitime tabi tutulduklarını ileri sürüyor.

Türkiye Çin’in müşterisi oluyor: Ankara, Uygur Türklerine yapılan zulme neden sessiz?

Okumaya devam et

Dünya

Türkiye-Yunanistan askeri heyetleri NATO Karargahı’nda bir araya geldi

Milli Savunma Bakanlığı, Doğu Akdeniz’de tırmanan Türkiye-Yunanistan gerilimine ilişkin yapılan toplantıların dördüncüsünün NATO Karargahı’nda gerçekleştirildiğini duyurdu.

BOLD – Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Türkiye-Yunanistan askeri heyetleri arasında ‘Ayrıştırma usullerinin’ ele alınacağı teknik toplantıların 4’üncüsü NATO Karargahı’nda başladı” denildi.

Toplantının ardından MSB tarafından yapılan açıklamada askeri heyetleri arasında “Ayrıştırma Usullerinin” ele alındığı aktarıldı.

Açıklamada müteakip toplantının önümüzdeki hafta için planlandığı duyuruldu.

Bu arada Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ile telefonda görüştü.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, görüşmede Doğu Akdeniz konusunun ele alındığı belirtildi.

Libya’ya silah ambargosuna destek için Fransa’dan yeni fırkateyn

Okumaya devam et

Dünya

Erdoğan’dan Fransa Cumhurbaşkanı Macron’a: Kifayetsiz muhteris

Türkiye’nin yurt dışındaki girişimlerine yönelik eleştirilere yanıt veren AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron için “kifayetsiz muhteris” ifadesini kullandı.

BOLD – AKP Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısında video konferans yöntemiyle partilere seslenen AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye her şeyden vazgeçerse Fransa, başındaki kifayetsiz muhterisin yol açtığı savrulmalardan kurtulup sağduyulu bir siyasete mi yönelir” diye konuştu.

Erdoğan, şu ifadeleri kullandı: “Ne diyorlar, ‘Türkiye niye Suriye’de diyorlar, Türkiye niye Libya’da, Türkiye niye Doğu Akdeniz’de, niye Afrika’da, Balkanlar’da, Kafkasya’da, Orta Asya’da, Türkiye bunca mücadeleyi niye veriyor?’ diyorlar. Onların da haklı olabileceğini varsayarak soruları tersinden sorarak, Türkiye bu mücadeleleri vermezse ne olacağı üzerine gelin hep birlikte mantık yürütelim. Mesela Türkiye bir anda çekilirse Suriye bir anda huzura, barışa ve özgürlüğe mi kavuşur? Mesela Türkiye orada kurulan tezgâhı görmezden gelirse, ertesi gün Kuzey Irak tüm teröristlerden mi temizlenir? Mesela Türkiye yaşananlara sırtını dönerse Libya’da, darbeciler köşelerine çekilip, ülkenin yönetimini meşru idareye mi bırakır? Mesela Türkiye her şeyden vazgeçerse Fransa başındaki kifayetsiz muhterisin yol açtığı savrulmalardan kurtulup, sağduyulu bir siyasete mi yönelir? Mesela AB, Türkiye tüm haklarından feragat ederse uzunca bir zamandır ülkemize karşı uyguladığı çifte standartı terk edip bize verdiği sözleri tutmaya mı başlayacak? Mesela böyle bir durumda bölgede hesabı olan devletler, her şeyi bir kenara bırakarak çekip gidecekler mi? Sürekli ülkemize ekonomik tuzaklar kurmak için çabalayanlar pişman olup bize destek mi verecekler? Şayet bu soruların hepsine gerçekçi ve samimi bir evet cevabı verilebilirse izlediğimiz politikayı gözden geçirmek de üzerimize vacip hale gelir. Küçük bir kesim dışında özellikle Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde bu sorulara aklı başında olup da evet cevabı verebilecek kimseyi görmedim duymadım tanımıyorum.”

Libya’da AKP’nin desteklediği Serrac hükumeti istifa için tarih verdi

Okumaya devam et

Popular