Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Merkez’in yıl sonu enflasyon ve dolar beklentisi yükseldi

Merkez Bankası Beklenti Anketi’nde cari yıl sonu tüketici enflasyon beklentisi yüzde 10,01’den 10,06’ya yükseldi. Önceki ankette 6,41 olan yıl sonu dolar lira kuru için beklenti ise 6,45 oldu.

BOLD – Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2020 Şubat beklenti anketi istatistiklerini paylaştı.

Cari yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 10,01 iken, bu ankette yüzde 10,06 oldu.

TÜFE BEKLENTİSİ YÜZDE 9,61 ŞEKLİNDE REVİZE EDİLDİ

12 ay sonrası TÜFE beklentisi önceki anket döneminde yüzde 9,54 iken, bunda 9,61 oldu. 24 ay sonrası TÜFE beklentisi ise aynı anket dönemlerinde sırasıyla yüzde 8,51 ve 8,52 şeklinde gerçekleşti.

Cari yıl sonu döviz kuru (ABD Doları/TL) beklentisi bir önceki anket döneminde 6,41 lirayken, bu ankette 6,45 liraya yükseldi. 12 ay sonrası döviz kuru beklentisi ise aynı anket dönemlerinde sırasıyla 6,43 ve 6,51 lira olarak sunuldu.

DOLAR 6,06 SEVİYESİNİ AŞARAK SON 10 AYIN ZİRVESİNE ÇIKTI

GSYH 2020 büyüme beklentisi önceki anket döneminde yüzde 3,4 iken, bunda 3,5 oldu. 2021 büyüme beklentisi de aynı anket dönemlerinde sırasıyla yüzde 3,7 ve 3,8 olarak gerçekleşti.

Öte yandan dolar/TL kuru 6,06 seviyesini aşarak son 10 ayın zirvesine yükseldi. Dolar karşısında değer kaybeden euro da lira karşısında yüzde 0,2 değer kazandı ve 6,57 seviyesine çıktı.

Ali Koç Divan Toplantısı’nda taraftarı resmen kuruyor

Ekonomi

Saraylarda çalışan 300 kişi bankamatik memurunu dönüştüler

TBMM’ye bağlı saraylarda çalışırken sarayların Cumhurbaşkanlığına devri sonucu açıkta kalan 300 kişi bankamatik memuruna dönüştü. Yerlerine yenileri alınan 300 kişi evlerinde görevlendirilecekleri yeni yerlerini bekliyor.

BOLD – Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) bünyesindeki saraylarda görev yapan 300 kişi, sarayların Cumhurbaşkanlığına devri sonucu bankamatik memuruna dönüştü. Herhangi bir kurumda görevlendirilmeyen 300 kişi evlerinde atanacakları yeni kurumlarını bekliyor.

YERLERİNE YENİLERİ ALINDI

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, TBMM’i saraylarında çalışırken şimdi açıkta kalan 300 kişinin durumunu TBMM Başkanlığına sordu. Türkiye’de bulunan tüm sarayların sadece bina olarak Cumhurbaşkanlığı makamına devredildiğini hatırlatan Tanal, “Ancak personelleri Meclis bünyesinde kaldı. Meclis bünyesinde kalan bu 300 personel işe gitmeden, evde yatarak gayet rahat maaşını almakta. Ancak, Cumhurbaşkanlığına devredilen bu saraylara yeni personel alınmakta. Meclis Başkanlığı bu personellerin en azından başka kurumlarda çalıştırılmasını sağlayabilir. Evde bankamatik memuru olarak maaşlarının ödenmesi hangi hukuka, hangi adalete, hangi vicdana sığar, ben bunu bilemiyorum” dedi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Erzincanlı çiftçinin sulama suyuna yüzde 90 zam!

Devlet Su İşlerine (DSİ) bağlı Erzincan Akbulut Pompa İstasyonu’nda sulama suyuna yüzde 90 oranında zam yapıldı. Dönüm başına 150 liralık ücret 285 liraya çıktı.

BOLD – Ekonomik krizin etkisi Türkiye genelinde sektör bazında kendini hissettirmeye devam ediyor. Erzincan’da, Devlet Su İşlerine (DSİ) bağlı Akbulut Pompa İstasyonu’nda sulama suyuna yüzde 90 zam yapıldı.

YA ÇİFTÇİNİN YANINDA OLSUN YA DA BIRAKSINLAR

Sözcü’den Evren Demirdaş’ın haberine göre CHP Erzincan İl Başkanı Ayhan Doğan, karara tepki göstererek “İktidara buradan sesleniyoruz ya çiftçinin yanında olsun bu durumu düzeltsinler veya da bıraksınlar” dedi.

İl Başkanı Doğan, “Erzincan’da bir Fırat nehri geçiyor ama ne yazık ki çiftçilerimiz su borcu altında kıvranıp duruyor. Son yapılan zamlar bardağı taşırmaktır, çiftçilerimizin artık dayanacak gücü kalmamıştır ” şeklinde konuştu.

BU YIL GELECEK ELEKTRİK BORCU 6-7 MİLYON CİVARI

Erzincanlı çiftçilere geçen yıl 4 buçuk milyon elektrik borcu geldiği bilgisini de paylaşarak “2020 rakamlarında 6-7 milyon civarında elektrik borcu gelecektir. Ama bir şeker fabrikasına devlet 38 milyona yakın hibe vereceğine 6 milyon TL çiftçinin elektrik borcunu karşılarsa o çiftçi mağdur olmaz” ifadelerini kullandı.

Özel sektör dış borç batağında

Okumaya devam et

Ekonomi

Saray’ın İş Bankası planı! Turhan Bozkurt yorumladı

Gazeteciler Fatih Akalan ve Turhan Bozkurt ekonomi gündeminin sıcak gelişmelerini Bold canlı yayınında değerlendiriyor.-BOLD

Okumaya devam et

Popular