Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Toplumun her kesiminden gelen tepkiler AKP’ye geri adım attırıyor

İktidar, son dönemde tepkilere yol açan yeni vergiler ve kısılan sosyal haklardan bazılarında geri adım atmak zorunda kaldı. Değerli Konut Vergisi’nde yeniden düzenleme, GSS borçlularına sağlık hizmetlerinden 1 yıl daha faydalanma hakkı bunlardan sadece ikisi.

BOLD – Ekonomik kriz sebebiyle yeni kaynak arayışlarını sürdüren AKP hükumeti, özellikle yeni vergiler ve kısılan sosyal haklarla kendini rahatlatmaya çalışıyor.

Ancak toplumda oluşan tepki, iktidarı bazı açılımlarında geri adım atmaya zorladı. Son bir buçuk ayda bazı yeni vergi ve kısılan sosyal haklarda başladığı noktaya dönmek zorunda bıraktı.

DEVLET BÜTÇESİNDE DEVASA AÇIK SÖZ KONUSU

Son dönemde Dijital Hizmet Vergisi, Değerli Konut Vergisi gibi kamuoyunda sıkça tartışılan kalemlerin arka planında devlet bütçesindeki devasa açık var. İhtiyat akçesi, imar affı ve bedelli askerlik gibi tek seferlik gelirler de bütçede beklenen artışı çıkarmıyor. Yurt dışı çıkış harcına yapılan astronomik zam da bütçe gelirlerine deva olacak gibi değil.

TASARRUF İÇİN VATANDAŞIN KAPISI ÇALINDI

Hal böyle olunca devlet tasarruf için vatandaşlara sunduğu sosyal hakları geri alıyor. Bugün 65 yaş üstü vatandaşların ücretsiz toplu taşıma kullanma haklarının kısılması gündemde. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ücretsiz taşınan yaşlı vatandaşlar için belediyelere bir ödeme yapıyordu. Belli ki artık bu ödemede sıkıntılar bulunuyor.

GSS’DE GERİ ADIM MİLLETE BİR YIL KAZANDIRDI

Hükumet bir yandan gittiği tasarruf önlemlerinde sosyal hakları kısarken son dönemlerde atılan geri adımlar da dikkat çekiyor.

2020’ye girmeye sayılı günler kala yapılan açıklamalarda Genel Sağlık Sigortası (GSS) borcu bulunan vatandaşların sağlık hizmetlerinden artık faydalanamayacakları bildirildi. 5 milyona yakın vatandaşın devlet hastanelerinden faydalanma imkanı bitiyordu. Tepkiler sebebi ile hükumet süreyi uzattı. Böylece vatandaş GSS borcu olsa bile bir yıl daha ücretsiz sağlık hizmetlerinden yararlanabilecek.

BİÇİLECEK DEĞERE BELEDİYE DEĞİL BAKANLIK KARAR VERECEK

Değerli Konut Vergisi (DKV) taslağı geçen yılın son çeyreğinden bu yana tartışılıyor. Babadan kalma evde oturan vatandaş bir anda ödeyemeyeceği astronomik rakamlarla karşılaştı. Eve biçilecek değerin belediyedeki değer üzerinden değil Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yapılacak olması mağduriyetleri katlıyordu.

ERDOĞAN MÜDAHALE ETMEK ZORUNDA KALDI

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın müdahalesi ile DKV düzenlemesinde büyük ölçüde geri adım atıldı. Değeri 5 milyon liraya kadarlık evler için vergi alınmayacak. Rakamı aşan evlerden ise geçen kısmı için binde 3, 6, ve 10’luk vergi alınacak.

GELİR 2 MİLYARDAN 200 MİLYON LİRAYA DÜŞTÜ

Erdoğan’a yeniden değerleme oran artışında yetki verildi. Önceden bütçeye 2 milyar liradan fazla gelir kaydedecek bu vergiden atılan geri adımla gelir yaklaşık 200 milyon liraya indirildi. Yine de öncesinde olmayan bir vergi vatandaşın hayatına girdi.

YEMEK ZAMMI İNTİHAR SONRASI GERİ ÇEKİLDİ

İstanbul Üniversitesi öğrencileri için 1,5 liralık yemek ücretinin ikinci yemekte 17,5 liraya çıkması büyük protestolara yol açtı. Üniversite öğrencisi Sibel Ünli’nin intiharı öncesi “Yemekhane kartımda para kalmamış sadece bir liram var” paylaşımında bulunması Türkiye’yi yasa boğmuştu. Ardından yemekhane zammı geri alındı.

Cari açıkta rekor artış: Yüzde 162

Ekonomi

MASAK’tan kripto para transferlerine yakın takip

Parasına el konulacağından endişe eden birçok iş insanı parasını yurt dışına çıkarmanın yolunu arıyor. Yurt dışına gönderilmek istenen 100 milyon liraya yakın kripto para MASAK’a takıldı. Hesaplara bloke koyan MASAK, transferleri bildirmeyen bankalara ağır para cezaları vereceğini duyurdu.

BOLD – Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) Başkanı Hayrettin Kurt, pandemi sürecinde yurt dışına gönderilmek istenen 100 milyon liraya yakın kripto parayı tespit ettiklerini açıkladı. Bu paralardan bazılarının Amerikan borsasına göndermeye çalışıldığına dikkat çeken Kurt, bu kişileri ifşa edeceklerini söyledi.

VATANDAŞLAR DA ŞİRKETLER DE PARALARINI YURT DIŞINA ÇIKARMAK İSTİYOR

Sabah’tan Hazal Ateş’in haberine göre pandemi sürecinde yurt dışına para çıkarmaya çalışanlar arasında hem bireysel mevduat sahipleri hem de firmaların olduğunu belirten Kurt, bunları tek tek açıklayacaklarını söyledi. “Pandemi sürecinde yaklaşık 100 milyonluk kripto para var yurt dışına gönderilmek istendi” diyen MASAK Başkanı Kurt, bu tutarın yüzde 40’ının bir şirket grubuna ait olduğunu söyledi.

BANKALARA DA GÖZDAĞI: İŞLEMLERİ BİLDİRİN YOKSA ÇOK AĞIR CEZA ÖDERSİNİZ

Kurt, “Bu şirketin hesaplarına bloke koyuldu, inceleme başlatıldı. “Türkiye’de kripto para borsası ve bankalar üzerinden transfer yapıyor. Bankalarla işbirliğimiz kesintisiz sürüyor. Çok sıkı tutuyoruz, yetkilerimiz var. Yükümlülük denetimi yapacağız. Kripto para konusunda az işlem bildirimi gönderenlere ilişkin. Sistemli denetim elemanları göndereceğiz. Bu konuda ihmali olanlara ağır para cezaları gelecek” diye konuştu.

Cumartesi Anneleri: Cezasızlık politikalarına karşı 25 yıldır mücadele ediyoruz

Okumaya devam et

Ekonomi

Berat Albayrak yandaşların Hazine’ye yükünü açıklamadı, Saray’ı adres gösterdi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, cevap vermediği Kamu Özel İşbirliği projelerine ilişkin sorularla ilgili Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığını adres gösterdi.

BOLD – Hükumet, muhalefetin kamuya getirdiği yük nedeniyle eleştirdiği Kamu Özel İşbirliği (KÖİ) projelerine ilişkin sorularını çoğunlukla geçiştirirken, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, sorulara cevap vermeyip Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nı adres gösterdi.

RİSKLERİ HAZİNE ÜSTLENDİ

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre CHP Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Bakan Albayrak’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde KÖİ modelinin birçok açıdan kamuya zarar getirdiğine dikkat çekti. Türkiye’de uygulanmaya başlandığı ilk dönemlerde KÖİ projeleri ile özel sektöre varlıkların kullanım hakkı verilirken, zamanla asgari gelir garantisinden yüklenici firma için kredi bulmaya, borç üstlenmeden kur farklarına kadar birçok riskle ilgili geniş garantiler verildiğini bildirdi.

FARKLI MODELLERDE 249 PROJE YAPILDI

Albayrak, 27 Mayıs’ta verdiği yanıtta, “soru önergesinde bahsi geçen hususlara ilişkin bilgiler; www.sbb.gov. tr/koi-gostergeleri adresinde yer almaktadır” dedi. Albayrak’ın yanıtlar için işaret ettiği Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı verilerine göre, 115 projeyle yap-işlet-devret, modelini 109 projeyle işletme hakkı devri, 20 projeyle yap-kirala-devret ve 5 projeyle yap-işlet modelleri izledi.

KARAYOLU PROJELERİ İÇİN 23.6 MİLYAR DOLAR

Projelerin yatırım tutarlarının sektörel dağılımına bakıldığında 23.6 milyar dolar ile karayolu sektörü ilk sırada geliyor. İkinci sırada 19 milyar dolar ile havaalanları, üçüncü sırada da 18.2 milyar dolar ile enerji sektörü bulunuyor. Yap-kirala-devlet modeliyle gerçekleştirilen sağlık projeleri ise 11.6 milyar dolar ile dördüncü sırada. Devamında 2.12 milyar dolar ile liman, 1.47 milyar dolar ile endüstriyel tesis, 1.26 milyar dolar ile yat limanı ve turizm projeleri geliyor.

HAVAALANLARI 54 MİLYAR DOLARLA İLK SIRADA

İşletme hakkı devri bedellerinin sektörel dağılımına bakıldığında ise havaalanları 54 milyar dolar ile (KDV dahil, 2020 fiyatı) ilk sırada yer alıyor. Bunu 19 milyar dolar ile enerji sektörü, 2.7 milyar dolar ile limanlar ve 914 milyon dolar ile yat limanları izliyor.

AİHM’in yeni Başkanı Spano’dan 15 Temmuz davalarına ilişkin Anayasa Mahkemesi açıklaması

Okumaya devam et

Ekonomi

Dış ticarette salgın yıkımı: Ticaret açığı yüzde 67 arttı

Nisan ayında koronavirüsün de etkisiyle dış ticaret açığı yüzde 67 artarak 4 milyar 564 milyon dolara yükseldi. İhracatın ithalatı karşılama oranı 2019 Nisan ayında yüzde 84.9 iken, salgının da etkisiyle bu rakam 2020 Nisan ayında yüzde 66.3’e geriledi.

BOLD – Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK’) “Dış Ticaret İstatistikleri, Nisan 2020” raporu, küresel Kovid-19 salgınının özellikle ihracat üzerindeki yıkıcı etkisini bir kez daha gösterdi. Nisanda dış ticaret açığı yüzde 67 artarak 4 milyar 564 milyon dolara yükseldi.

İHRACAT YÜZDE 41 AZALDI

Nisan ayında ihracat, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 41.4 azalarak 8 milyar 990 milyon dolar, ithalat yüzde 25 azalarak 13 milyar 553 milyon dolar oldu. Dış ticaret açığı da yüzde 67 artarak 4 milyar 564 milyon dolara yükseldi. Ayrıca ihracatın ithalatı karşılama oranı 2019 Nisan ayında yüzde 84.9 iken 2020 Nisan ayında yüzde 66.3’e geriledi.

5.5 MİLYAR LİRALIK ALTIN İTHAL EDİLDİ

Ocak-Nisan döneminde ise bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla ihracat yüzde 13.7 azalarak 51 milyar 662 milyon dolar, ithalat yüzde 1 artışla 69 milyar 205 milyon dolar oldu. Dış ticaret açığı da yüzde 102.3 artarak 17 milyar 543 milyon dolara çıkarken ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 87.4’ten yüzde 74.7’ye geriledi. Ayrıca yılın ilk 4 ayında tüketim malı ithalatı yüzde 10.4 artarak 7.2 milyar dolara çıktı. Yine ilk 4 ayda 5.5 milyar dolarlık da altın ithal edildi. Geçen yılın aynı döneminde rakam 3.2 milyar dolardı.

AİHM’in yeni Başkanı Spano’dan 15 Temmuz davalarına ilişkin Anayasa Mahkemesi açıklaması

Okumaya devam et

Popular