Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Toplumun her kesiminden gelen tepkiler AKP’ye geri adım attırıyor

İktidar, son dönemde tepkilere yol açan yeni vergiler ve kısılan sosyal haklardan bazılarında geri adım atmak zorunda kaldı. Değerli Konut Vergisi’nde yeniden düzenleme, GSS borçlularına sağlık hizmetlerinden 1 yıl daha faydalanma hakkı bunlardan sadece ikisi.

BOLD – Ekonomik kriz sebebiyle yeni kaynak arayışlarını sürdüren AKP hükumeti, özellikle yeni vergiler ve kısılan sosyal haklarla kendini rahatlatmaya çalışıyor.

Ancak toplumda oluşan tepki, iktidarı bazı açılımlarında geri adım atmaya zorladı. Son bir buçuk ayda bazı yeni vergi ve kısılan sosyal haklarda başladığı noktaya dönmek zorunda bıraktı.

DEVLET BÜTÇESİNDE DEVASA AÇIK SÖZ KONUSU

Son dönemde Dijital Hizmet Vergisi, Değerli Konut Vergisi gibi kamuoyunda sıkça tartışılan kalemlerin arka planında devlet bütçesindeki devasa açık var. İhtiyat akçesi, imar affı ve bedelli askerlik gibi tek seferlik gelirler de bütçede beklenen artışı çıkarmıyor. Yurt dışı çıkış harcına yapılan astronomik zam da bütçe gelirlerine deva olacak gibi değil.

TASARRUF İÇİN VATANDAŞIN KAPISI ÇALINDI

Hal böyle olunca devlet tasarruf için vatandaşlara sunduğu sosyal hakları geri alıyor. Bugün 65 yaş üstü vatandaşların ücretsiz toplu taşıma kullanma haklarının kısılması gündemde. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ücretsiz taşınan yaşlı vatandaşlar için belediyelere bir ödeme yapıyordu. Belli ki artık bu ödemede sıkıntılar bulunuyor.

GSS’DE GERİ ADIM MİLLETE BİR YIL KAZANDIRDI

Hükumet bir yandan gittiği tasarruf önlemlerinde sosyal hakları kısarken son dönemlerde atılan geri adımlar da dikkat çekiyor.

2020’ye girmeye sayılı günler kala yapılan açıklamalarda Genel Sağlık Sigortası (GSS) borcu bulunan vatandaşların sağlık hizmetlerinden artık faydalanamayacakları bildirildi. 5 milyona yakın vatandaşın devlet hastanelerinden faydalanma imkanı bitiyordu. Tepkiler sebebi ile hükumet süreyi uzattı. Böylece vatandaş GSS borcu olsa bile bir yıl daha ücretsiz sağlık hizmetlerinden yararlanabilecek.

BİÇİLECEK DEĞERE BELEDİYE DEĞİL BAKANLIK KARAR VERECEK

Değerli Konut Vergisi (DKV) taslağı geçen yılın son çeyreğinden bu yana tartışılıyor. Babadan kalma evde oturan vatandaş bir anda ödeyemeyeceği astronomik rakamlarla karşılaştı. Eve biçilecek değerin belediyedeki değer üzerinden değil Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yapılacak olması mağduriyetleri katlıyordu.

ERDOĞAN MÜDAHALE ETMEK ZORUNDA KALDI

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın müdahalesi ile DKV düzenlemesinde büyük ölçüde geri adım atıldı. Değeri 5 milyon liraya kadarlık evler için vergi alınmayacak. Rakamı aşan evlerden ise geçen kısmı için binde 3, 6, ve 10’luk vergi alınacak.

GELİR 2 MİLYARDAN 200 MİLYON LİRAYA DÜŞTÜ

Erdoğan’a yeniden değerleme oran artışında yetki verildi. Önceden bütçeye 2 milyar liradan fazla gelir kaydedecek bu vergiden atılan geri adımla gelir yaklaşık 200 milyon liraya indirildi. Yine de öncesinde olmayan bir vergi vatandaşın hayatına girdi.

YEMEK ZAMMI İNTİHAR SONRASI GERİ ÇEKİLDİ

İstanbul Üniversitesi öğrencileri için 1,5 liralık yemek ücretinin ikinci yemekte 17,5 liraya çıkması büyük protestolara yol açtı. Üniversite öğrencisi Sibel Ünli’nin intiharı öncesi “Yemekhane kartımda para kalmamış sadece bir liram var” paylaşımında bulunması Türkiye’yi yasa boğmuştu. Ardından yemekhane zammı geri alındı.

Cari açıkta rekor artış: Yüzde 162

Ekonomi

Kayıp para 128 değil 140 milyar $

Kaybolduğu iddia edilen 128 milyar dolarla ilgili açıklamalarda bulunan Ekonomist Uğur Gürses, kayıp olan paranın 128 değil, 140 milyar dolar olduğuna dikkat çekti. Gürses, “128 milyarın üzerine kamu bankalarının sattığı 12 milyar doları ekleyince rakam 140 milyar dolara çıkıyor” dedi.

BOLD – Merkez Bankası rezervlerinden buharlaşan paralar sonrası ülkede dolar kalmadığına vurgu yapan Ekonomist Uğur Gürses, bu nedenle Türkiye’nin başta petrol olmak üzere birçok ürünü ithal edemez hale geleceğini söyledi. Gürses, buharlaşan para miktarının ise 128 değil, 140 milyar dolar olduğuna dikkat çekti.

NET REZERV EKSİ 60 MİLYAR DOLAR

Cumhuriyet’ten İpek Özbey’in sorularını cevaplayan Gürses, Merkez Bankası’nın bir daha böyle bir birikime ulaşma şansı olup olmadığı ile ilgili, “Yok, çünkü mevcut döviz rezervi bir şekilde eritildi. O eriyenin yerine borç alınarak ikame edildi. 128 milyar dolar hesabı bu şekilde yapılıyor. Bugün itibarıyla Merkez Bankası’nın net döviz rezervi eksi 60 milyar dolar… Kabaca 20-25 milyar dolarlık bir döviz girişi de harcandığı için görmüyoruz stoklarda. Buradan hareketle ilave bir borç alınabilir mi, hiç sanmıyorum. Bütün imkânlar kullanıldı, bütün o makyaj malzemeleri kullanıldı. Kralın çıplak olduğu bir noktaya gelindi”

MERKEZ’İN DÖVİZ SATTIĞI GİZLENDİ

Merkez Bankası’nın döviz rezervlerini kamu bankaları vasıtasıyla eritmesinin güven kaybına yol açtığını hatırlatan Gürses, “Türkiye’de hiçbir kurumda bu olmadı. Bunu savunan Nurettin Canikli gibi isimler teftiş kurullarından gelme isimler. Geçmişte çalıştıkları Maliye ya da Halk Bankası’nda herhangi bir yetkili ihalesiz biçimde bir konutu dahi sattığında, bizzat müfettiş olarak onlar hesap soruyordu. Şimdi siyaset tarafına geçince bu kaybolmuyor. Merkez Bankası’nın döviz satışının yöntemleri var ve bu şeffaf bir biçimde yapılıyor. Merkez Bankası döviz sattıktan sonra 15 gün içinde açıklamak zorunda. Bütün bunlar örtülendi. O yüzden bu, bir ekonomi politikası hatasından öte sistemin getirdiği bir şey” dedi.

DÖVİZİN BİR KISMINI KİMİN ALDIĞI AÇIKLANAMIYOR

Satılan dövizleri kimin aldığı ile ilgili soruya Gürses, “Büyük bir çoğunlukla Türk vatandaşları, şirketler, 10-12 milyar dolar yabancılar, daha önce döviz getirmiş olan ve yanlış ekonomi politikaları yüzünden bu dövizlerini alıp gitmek isteyenler ki bu çok doğal. Bir kısmını açıklayamıyoruz. Bunun şeffaf yapılmamış olması hesabı yapmamızı zorlaştırıyor” dedi.

128 MİLYARDA DAMADIN PAYI BÜYÜK

Kopan fırtınada Berat Albayrak’ın payının olup olmadığı ile ilgili soruya Gürses, “Payı büyük, çünkü bu siyasi direktifle yapıldı. Birinci elden ekonomi bakanının sorumluluğu var ama tabii hükumet sistemine baktığınızda ister istemez Beştepe yönetimi sorumlu bundan” diye konuştu.

ERİTİLEN MİKTAR 140 MİLYAR DOLAR

Satılan, eritilen döviz rezervi miktarının 140 milyar doları bulduğunu belirten Gürses, “Benim yaptığım hesaba göre var. 128-130 milyar dolara artı olarak kamu bankalarının sattığı döviz var. Onu da 12 milyar dolar civarında hesaplıyoruz. Toplamda 140 milyar dolar çıkıyor. Ama kamu bankalarının sattığı dövizi, Hazine döviz tahvili vererek kapattığı için, satılan döviz Hazine’nin üstüne geçti. Yani Hazine’nin açık pozisyonu var. Hazine, olmayan dövizi satıyor ve tahvil ihraç ederek tırnak içinde o dövizi yerine koyuyor. Döviz yok aslında. Böyle bir hesapla kabaca 140 milyar dolar çıkıyor” dedi. Gürses, Türkiye’de ekonominin toparlanması ya da normale dönmesinin temel koşulunun siyasetin normalleşmesi olduğunu kaydetti.

İktidarın el birliğiyle öldürdüğü Ahmet Burhan’ın fotoğrafını Kamu-Sen afiş yaptı

Okumaya devam et

Ekonomi

Kardemir yönetiminde AKP vurgunu: 77 bin TL’lik ballı maaşlar

Birkaç kamu kurumu yönetiminden ballı maaş aldıkları ortaya çıkan AKP’li sayısı her geçen gün katlanıyor. CHP’li Yavuzyılmaz bu kez de Kardemir Yönetim Kurulundaki AKP’lilerin maaşlarını ifşa etti. Kardemir yöneticilerinin aldıkları maaş toplamı 77 bin lirayı geçiyor.

BOLD – CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Turkcell Yönetim Kurulu’nda görev yapan ve yıllık 100 bin euro maaş aldıkları belirtilen AKP’lilerin ardından, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Başkanı ve Yönetim Kurulunun ne kadar maaş aldıklarını ortaya koydu. CHP’li Yavuzyılmaz, son olarak Kardemir Yönetim Kurulundaki AKP’li bürokratların maaşlarını ifşa etti.

KAYNAKLARIYLA AKP’Lİ BÜROKRATLARIN MAAŞLARINI AÇIKLADI

CHP’li Yavuzyılmaz, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Kardemir Yönetim Kurulundaki AKP’li bürokratların 2021 yılı aylık maaşlarını açıkladı. Sosyal medya üzerinden AKP’li isimlerin 2021 maaşlarını nasıl hesapladığını da açıklayan Yavuzyılmaz, kaynak olarak da Kardemir Genel Kurul tutanakları ve Kalkınma Bankası Genel Kurul tutanağını gösterdi.

BAŞKAN’IN AYLIK TOPLAM GELİRİ 77 BİN

CHP’li Yavuzyılmaz’ın açıklamasına göre Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Alparslan Bayraktar’ın Kardemir YK başkanlığından ve Kardökmak YK Başkanlığından ‘huzur hakkı’ parası ile toplam aylık geliri 77.140 TL. Kardemir Başkan Vekili Erdal Erdem’in de, Kalkınma Bankası YK üyeliğinden ve Karçel YK Başkanlığından aldığı ‘huzur hakkı’ ile aylık toplam geliri 72.403 TL.

HUZUR HAKLARI 10 BİN LİRA

Yavuzyılmaz paylaşımında şu ifadeleri kullandı: “Kardemir yönetim kurulundaki AK Partili bürokratların 2021 yılı aylık maaşlarını tespit ettik. Alparslan Bayraktar: Kardemir YK Başkanı ücreti: 39.423TL, Enerji Bakan Yrd maaşı: 27.717TL, Kardökmak YK Başkanı huzur hakkı: 10.000TL (birkaç gün önceye kadar), Toplam: 77.140 TL

Erdal Erdem: Kardemir YK Başkan Vekili ücreti: 39.423TL, Kalkınma Bankası YK üyesi maaşı: 22.980TL, Karçel YK Bşk. huzur hakkı: 10.000TL (birkaç gün önceye kadar) Toplam aylık maaş: 72.403 TL

MAAŞLAR NASIL HESAPLANDI?

Yavuzyılmaz, maaş hesaplaması ile ilgili de şu açıklamayı yaptı:

  • Kardemir YK Üyelerinin 2021 yılı aylık maaşlarını nasıl hesapladım:
  • 2021 yılı Kardemir YK aylık ücreti= 2020 yılı Kardemir YK aylık ücreti= 2019 yılı Kardemir YK aylık ücreti Kaynak: Kardemir Genel Kurul tutanakları
  • 2019 yılı Kardemir YK aylık ücreti=2018 yılı Kardemir YK aylık ücreti x 2018 yılı ÜFE (%33,64) 2018 yılı Kardemir YK aylık ücreti=29.500TL Kardemir Genel Kurul tutanakları
  • Kalkınma Bankası YK Üyeleri 2021 yılı aylık maaşları=22.980TL Kaynak: Kalkınma Bankası Genel Kurul tutanağı

Devlet garantili insan kaçakçılığındaki kilit isim Ersin Kilit: Fatma Şahin’i niye kimse konuşmuyor

Okumaya devam et

Ekonomi

Sokağın patates isyanı: Soğan değil iş istiyoruz

Patates izdihamını yorumlayan bir kadın vatandaşın Erdoğan ve Bahçeli’nin dini ve milli değerler üzerinden siyaset yaparak yaşanan açlığı gizlemeye çalıştığını söylemesi çevredekilerden alkış aldı.

BOLD – Tarım ve Orman Bakanlığı, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla üreticinin elinde kalan patates ve soğanı satın alarak ihtiyaç sahiplerine dağıtma kararı aldı. Valilikler ve kaymakamlıklar aracılığıyla dağıtılan patates nedeniyle Şanlıurfa’da izdiham yaşandı. Eyyübiye ilçesinde dağıtılan patatesten almak isteyen yurttaşlar izdihama neden oldu.

PATATES MAKARNA İSTEMİYORUZ

Bedava patates dağıtım görüntüleri çok konuşuldu. Ankara’nın Ulus ilçesinde de YouTube kanalı Yol Tv’nin mikrofon uzattığı bir kadın vatandaş patates dağıtan AKP hükumetine veryansın etti.

Erdoğan ve Bahçeli’nin dini ve milli değerleri kullanarak siyaset yaptıklarını söyleyen kadın patates dağıtım sırasında oluşan izdihama da tepki gösterdi. Gençlerin işsiz kaldığını söyleyen kadın: “Biz patates istemiyoruz, makarna istemiyoruz. İş istiyoruz” dedi.

Şanlıurfa’da patates izdihamı

 

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0