Bizimle iletişime geçiniz

Politika

AA’nın “terörist” dediği HDP Parti Meclisi üyesi çıktı

Van Milletvekili Murat Sarısaç’ın otomobilini plakasız bir araçla takip eden polislerce  gözaltına alınan ve terörist olduğu öne sürülen HDP Parti Meclisi Üyesi Yunus Durdu’nun son 4 ayda iki kez gözaltına alınıp serbest bırakıldığı öğrenildi.

BOLD – HDP, Parti Meclisi üyesi Yunus Durdu dün HDP Milletvekili Murat Sarısaç’ın aracını takip eden bir grup polis tarafından gözaltına alındı. Anadolu Ajansı da Yunus Durdu için terörist ifadesini kullandı. Vekil Sarısaç, 4 ayda iki kez gözaltına alınıp serbest bırakılan Yunus Durdu’nun katıldığı parti faaliyetlerinin fotoğraflarını paylaştı.

PLAKASIZ ARAÇLA TAKİP EDİLDİLER

HDP Van Milletvekili Murat Sarısaç, plakasız bir araç tarafından birkaç gündür takip edildiğini açıklayarak görüntüler paylaşmıştı. Sarısaç’ın aracının önünü kesen ve kimlik göstermeyen kişiler HDP Parti Meclisi Üyesi Yunus Durdu’yu zorla götürmüştü. Anadolu Ajansı’nın “Murat Sarısaç’ın evinde saklanan PKK’lı terörist” diye tanıttığı Yunus Durdu’nun HDP Parti Meclisi üyesi olduğu ortaya çıktı.

SİZE ASLA BOYUN EĞMEYECEĞİZ

Milletvekili Murat Sarısaç da Twitter hesabından Yunus Durdu ile yayınlara tepki gösterdi. “Evdeki terörist, diye lanse etmeye çalıştıkları arkadaşımız Yunus Durdu sahada bizimle çalışan PM’mizdir. Sizin hem hilelerinizle baş edeceğiz hem de size karşı asla boyunda eğmeyeceğiz” diyen Murat Sarısaç, Yunus Durdu ile birlikte katıldıkları program ve ziyaretlerin fotoğraflarını da paylaştı.

İFADESİ ALINIP SERBEST BIRAKILMIŞTI

PM üyesi Durdu, 6 Ekim 2019 tarihinde HDP Milletvekili Murat Sarısaç ile birlikte Diyarbakır’dan Van’a geldiği sırada Edremit ilçesinde araçları durduruldu. Polislerce “ihbar var” denilerek durdurulan araçta arama yapmak isteyen polislere izin vermeyen Sarısaç’ın aracının geçişine izin verilmemişti. Araçta bulunan PM üyeleri Kadriye Özgüç, Yunus Durdu ve Rojhat Yaşari polislerce gözaltına alınmış, emniyette ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakılmıştı.

15 GÜN SONRA YENİDEN GÖZALTINA ALINMIŞTI

PM üyesi Durdu, bu olaydan sonra HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli’nin Van’a geldiği 18 Ekim’de ikinci kez gözaltında alındı. Temelli ve milletvekillerince yapılmak istenen açıklama polislerce engellenmiş, partililer İl Örgütü binasına doğru yürümek isterken polis müdahalesiyle karşılaşmıştı. Yaşanan arbedede polis, Yunus Durdu ile birlikte bazı partilileri darp ederek gözaltına almıştı. Gözaltına alınan Durdu, ertesi gün savcılığa sevk edilmiş ve serbest bırakılmıştı.

Maaşlara zam yapıp RTÜK’ü MİT’e bağlıyorlar

Politika

Soylu emniyetteki zorla bağış skandalını doğruladı: Ben buna karışmam

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, polislerden rütbelerine göre Erdoğan’ın kampanyasına bağış yapmaları istendiğine ilişkin iddiaları ‘kendi aralarında yaptıkları şeyler’ diyerek doğruladı.

BOLD- Polislerden rütbelerine göre imza karşılığı Erdoğan’ın başlattığı ‘Biz bize yeteriz kampanyasına bağış toplandığı iddialarını Fatih portakal dün gündeme getirmişti. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu çok tartışılan uygulamaya ilişkin konuştu.

İMZALAMAK ZORUNDA DEĞİLLER

Soylu açıklamasında, ”İllerin hatta bölümlerin de kendi aralarında yaptığı şeyler. Devletin yasal bir kampanyası var ve teşkilat içinde bu şekilde destekte bulunmak isteyen arkadaşlar olabilir. Ben buna karışmam. Ancak hiçbir polis de bunu imzalamak zorunda değil” dedi.

Kılıçdaroğlu: Hazine tamtakır, iktidar böyle devam ederse ekonomik ve sosyal buhran olur

 

Okumaya devam et

Politika

Kılıçdaroğlu: Hazine tamtakır, iktidar böyle devam ederse ekonomik ve sosyal buhran olur

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AKP hükumetinin başlattığı yardım kampanyasının Hazine’nin durumunu gösterdiğini söyledi. “Hazine tamtakır. Daha da derinleşen ekonomik ve sosyal buhranla karşı karşıya kalabiliriz” uyarısında bulundu.

BOLD – Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin koronavirüsle mücadelede sağlık açısından bir başarı elde edebileceğini, ancak ekonomideki sorunlar nedeniyle başarıyı yakalama şansının olmadığını savundu. Kılıçdaroğlu, “Siyasal iktidar bugünkü anlayışını sürdürmeye devam ederse daha da derinleşen ekonomik ve sosyal buhranla karşı karşıya kalabiliriz. Çok daha acı tablolarla karşı karşıya kalabiliriz” dedi.

Gazeteci Murat Yetkin’in sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, koronavirüs, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın başlattığı bağış kampanyası ve ekonomiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

İKTİDAR TÜKENMİŞLİK SENDROMU YAŞIYOR

Yoksullar için 2 milyar lira ayrıldı… Daha önce yoksulluk envanterinde yer alan 2.111.000 aileye 1.000 lira ödenecek. Peki, Bakanlığın yoksulluk listesinde olmayıp, işinden olan simitçi, sokak satıcısı, kahvede ücretli çalışan ne olacak? Bunların işyerleri kapandı. Milyonlarca kişi işsiz kaldı… Bunlarla ilgili bir önlem alındı mı? Hayır… İşsizliğin doğal olarak yoksulluğu artıracağını hepimiz biliyoruz. Yoksullukla mücadele için “Aile Yardımları Sigortası Yasası”nı çıkaralım dedik. Kabul etmiyorlar. Yılın ikinci yarısı artan ekonomik ve sosyal sorunlarla karşı karşıya kalacağız. Yine üzülerek ifade edeyim, siyasal iktidar sorunların arkasından sürükleniyor… Sorunları çözme yerine adeta sorunlara kaynaklık yapan hale geldi…Siyasal iktidarın bir anayasal kurum olan Ekonomik ve Sosyal Konseyi toplamamasının asıl nedeni de sorunları dinleme tahammülünü artık gösterememesidir. İktidar bir tükenmişlik sendromu yaşamaktadır.

ÇOK DAHA ACI TABLOLARLA KARŞI KARŞIYA KALABİLİRİZ

“(Dünya Sağlık Örgütü’nün koronavirüste ikinci dalga uyarısı) Gerçekçi, olmak gerekirse ikinci dalgada hem Türkiye hem de dünya daha tutarlı bir mücadeleyi sürdürecektir. Çünkü kısa bir süre önce yaşadığı gerçeklerden edindiği deneyimler, dersler vardır. Doğal olarak Türkiye’de, ikinci dalgada sağlık açısından bir başarı elde edebilir. Ancak ekonomide derin sorunların yaşandığı bir süreçte ekonomik ve sosyal yaşamda maalesef başarıyı yakalama şansı yoktur. Hele hele siyasal iktidar bugünkü anlayışını sürdürmeye devam ederse… Daha da derinleşen ekonomik ve sosyal buhranla karşı karşıya kalabiliriz. Çok daha acı tablolarla karşı karşıya kalabiliriz. Bilim insanlarının yeni bir dünya, ya da düzenden söz etmeleri, sosyal patlamalara dikkat çekmelerinin özünde bu var…Yapılması gereken öncelikle mevcut politikaların değişmesidir. İktidarla vatandaş arasındaki güven büyük yara almıştır. Devlette liyakat sistemi tümüyle çökmüştür. Tarımda ciddi sorunlarımız var. Önümüzdeki süreçte bir kıtlıkla karşılaşırsak şaşırmamak gerekiyor. 11 Ağustos 2018’de Türkiye’nin ekonomik krizden nasıl çıkacağını 13 madde halinde açıklamıştım. O maddeler bugün için de geçerli.”

 BELEDİYELERİN KAMPANYASI ERDOĞAN’I RAHATSIZ ETTİ

Sayın Erdoğan’ın ‘Millî Dayanışma’ adıyla bir bağış kampanyası başlatmasının öncelikli nedeni CHP’li belediyeler. Çünkü CHP’li belediyeler, genel merkezin de koordinasyonunda salgına ve salgının yarattığı mağduriyetlere karşı gerçek bir sosyal devlet anlayışıyla mücadele başlattı. Kimseyi ötekileştirmeyen, bir elin verdiğini diğer bir elin görmediği, bilimsel, vicdani ve ahlaki bir yardım kampanyası yürütüyor, arkadaşlarımız. Bu kampanyalar, Ak Partili kardeşlerimiz de dahil herkes tarafından memnuniyetle karşılanıyor. Bu durum Sayın Erdoğan’ı rahatsız etti.

HAZİNE TAMTAKIR

Ama bir başka gerçek daha var. Hazinenin durumu… Bu bağlamda bağış kampanyasının bir diğer amacını da anlıyorum… Çünkü Hazine tamtakır… Sayın Erdoğan’ın “tekalifi milliye emirleri”ne yollama yapmasının da nedeni bu… “Memleket yanıyor, hazine tamtakır, para yok, para verin…” Halkın bu kampanyaya geniş katılımını ben de arzularım… En azından işsizlere ihtiyaç sahibi ailelere katkı olsun diye… Ama siyasal iktidar halka bu güveni verebilir mi bilmiyorum. Göreceğiz. Çünkü burada ciddi bir sorun var. Daha önce şehit yakınları için toplanan paraların akıbeti hala belli değil… Çünkü burada ciddi bir sorun var. Daha önce şehit yakınları için toplanan paraların akıbeti hala belli değil…

ACINACAK DURUM

Öte yandan, aynı amaçla CHP’li belediyelerin bağış kabul etmelerinin yasaklanması tamamiyle hukuk dışı, açıkça Belediye Yasasına aykırı… Bazı sivil toplum örgütleri hiçbir yerden izin almaksızın bağış kampanyası açabiliyorken, CHP’li belediyelerin bankadaki bağış hesaplarının bloke dilmesi siyasal iktidar açısından acınacak bir durumdur. Önyargıya, çaresizliğe, çözümsüzlüğe teslim olmaktır, acizliktir.

BAĞIŞLAR VERGİDEN DÜŞÜLÜYOR, KARŞILIKSIZ DEĞİL

Toplanan para, Türkiye’yi yaşadığı açmazdan kurtaramaz. Bu, siyasal iktidarın sorunların derinliğinin farkında olmadığını da göstermektedir. Zaten bağışı yapanların büyük bir kısmı kamu kurumlarıdır. Ayrıca bu bağışların vergi matrahından düşüleceğini de unutmamak gerekiyor… Yani gelir ve kurumlar vergisi beyannameleri verildiğinde, yapılan bağışların tamamı vergi matrahından indirilecektir. Dolayısıyla vergi yükümlüleri tarafından yapılan bağışlar, gerçek yani karşılıksız bir bağış değildir…”

Akşener: Virüs bizim eve de girdi ama merak etmeyin iyiyim

Okumaya devam et

Politika

Prof Dr. Gaye Usluer: PTT ile maske dağıtmaya çalışan AKP siyasi rant peşinde

CHP’li Gaye Usluer, eczaneleri kullanmak yerine PTT ile dağıtılmaya çalışılan maskeler üzerinden AKP’nin siyasi rant elde etme çabasında olduğunu iddia etti.

BOLD- Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın ‘maske satışlarına yakında başlayacağız’ sözleri tepkilere neden olmuştu. Muhalefetten, devletin zorunlu maskeyi vatandaşa ücretsiz vermesi gerektiği yönünde açıklamalar gelmişti. Aynı günlerde CHP’li belediyelerin ücretsiz maske dağıtımı yapması hükumete geri adım attırdı. Yapışan düzenleme ile maskelerin vatandaşa ücretsiz dağıtılması kararlaştırıldı. Vatandaşlar maskeleri PTT’den online edinebilecek.

RANT VURGUSU

Öte yandan CHP’li Gaye Usluer sosyal medya hesabından maskede dağıtımında yandaşa rant kapısı açıldığın söyledi. Usluer yaptığı paylaşımda, ”Bir maskenin kullanım süresi 4 saat sonra atılacak. Bir hafta 7 gün. Haftada 5 maske Neyin hesabı? Bu gece düşünün yarın cevap verirsiniz (yandaş hesaplara)” ifadelerini kullandı.

Paylaşımına açıklık getiren Usluer, ”İtirazımız devletin maske dağıtmasına değil. İtirazımız izlenecek yola
İnternet üzerinden siparişle ve PTT kargo sistemi ile yapılacak olmasına. Anında PTT sitesinin çökmüş olması da haklılığımızın bir göstergesi” diye konuştu.

CHP’Lİ VEKİLDEN DESTEK: ‘ECZANELER KULLANILSA SİYASİ RANT ALAMAZLAR’

Yenişafak’ın hedef aldığı Gaye Usluer’e CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu destek verdi. Erdoğdu, doktor olan Usluer’in sahada salgınla mücadele ettiğini belirterek, ”Pr Dr Gaye Usluer Hoca şu an hastanede hastalıkla mücadele eden bir tıp doktoru. Maskeler eczanelerde de dağıtılsın demiş. Halka daha kolay daha hızlı ulaşsın diye. Ama eczanede dağıtılırsa AKP siyasi rant alamaz. Şimdi hep birlikte Hocaya saldırıyorlar” ifadelerini kullandı.

ABD’de son 24 saatte korkunç bilanço!

 

Okumaya devam et

Popular