Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Kapanan iş yerlerini gizlemek için yeni oyun

TÜİK üzerinden enflasyon ve işsizlik gibi birçok veri ile oynayan hükumetin kapanan iş yeri sayısını gizlemek için de oda kaydı olmayan esnafı zorla kayıt altına alıp yeni açılmış gibi gösterdiği ortaya çıktı.

BOLD – Ekonomik krizden en çok etkilenen kesimin başında küçük ve orta işletmeler geliyor. Ardı ardına batan esnafların sayısını gizlemek için oda kaydı olmayanların kayıt altına alındığı ortaya çıktı.

ESNAF SİCİL AFFI BEKLİYOR

Konuyu gündeme getiren CHP Niğde Milletvekili Emer Fethi Gürer, esnafların büyük sıkıntı yaşadıklarına dikkat çekerek, “Esnafın, sicil affı büyük beklentisidir. 2019 yılı parasal tutarı 21 milyar olan toplam 916 bin 169 senet vadesinde ödenmediği için protesto olmuştur. UYAP istatistiklerine göre 1 Ocak-26 Ocak 2020 günleri arasında toplam 619 bin 771 yeni icra dosyası açılmıştır. Aynı dönemde sonuçlanan dosya sayısı ise 528 bin 995 olmuştur” dedi.

RAKAMLARLA OYNANIP GERÇEKLER ÖRTBAS EDİLİYOR

Ticaret Bakanı’na kapanan ve açılan iş yerlerini sorduğu hatırlatan Gürer, “Bakanın yanıtına göre 2018 yılında 135.780 adet iş yeri kapanmıştır, Niğde’de ise kapanan iş yeri sayısı 816 adettir. Bakan, “1.299 açılan iş yeri var” diyor. Araştırdım, yeni iş yerlerini 20 Suriyeli açmış ama açılan iş yerleri var olup da oda kaydı olmayanlar kayıt altına alınmıştır yani rakamlarla oynanıp burada da gerçekler örtbas edilmektedir” dedi.

EN FAZLA ESNAF İFLASI AKP DÖNEMİNDE YAŞANDI

CHP Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu da Türkiye’de en fazla esnaf iflasının AKP’li yıllarda yaşandığını belirterek, “2005 yılında tam 282 bini aşkın esnafımız, 2011 yılında 143 bin, 2019’da ise 114.977 esnaf kepenk kapattı. On yedi yıllık AKP döneminde kepenk kapatan esnaf sayısı rekor kırarak tam 1 milyon 896 bin oldu yani on yedi yıllık AKP hükumetleri esnafa aş, iş, refah, zenginlik getirmedi. AKP on yedi yılda esnafa sefaleti, siftahsız günleri, kapanan kepenkleri yani en karanlık yılları yaşattı” dedi.

Hilmi Özkök’ten ‘cemaat’ açıklaması: O zaman suç değildi!

Ekonomi

Saraylarda çalışan 300 kişi bankamatik memurunu dönüştüler

TBMM’ye bağlı saraylarda çalışırken sarayların Cumhurbaşkanlığına devri sonucu açıkta kalan 300 kişi bankamatik memuruna dönüştü. Yerlerine yenileri alınan 300 kişi evlerinde görevlendirilecekleri yeni yerlerini bekliyor.

BOLD – Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) bünyesindeki saraylarda görev yapan 300 kişi, sarayların Cumhurbaşkanlığına devri sonucu bankamatik memuruna dönüştü. Herhangi bir kurumda görevlendirilmeyen 300 kişi evlerinde atanacakları yeni kurumlarını bekliyor.

YERLERİNE YENİLERİ ALINDI

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, TBMM’i saraylarında çalışırken şimdi açıkta kalan 300 kişinin durumunu TBMM Başkanlığına sordu. Türkiye’de bulunan tüm sarayların sadece bina olarak Cumhurbaşkanlığı makamına devredildiğini hatırlatan Tanal, “Ancak personelleri Meclis bünyesinde kaldı. Meclis bünyesinde kalan bu 300 personel işe gitmeden, evde yatarak gayet rahat maaşını almakta. Ancak, Cumhurbaşkanlığına devredilen bu saraylara yeni personel alınmakta. Meclis Başkanlığı bu personellerin en azından başka kurumlarda çalıştırılmasını sağlayabilir. Evde bankamatik memuru olarak maaşlarının ödenmesi hangi hukuka, hangi adalete, hangi vicdana sığar, ben bunu bilemiyorum” dedi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Erzincanlı çiftçinin sulama suyuna yüzde 90 zam!

Devlet Su İşlerine (DSİ) bağlı Erzincan Akbulut Pompa İstasyonu’nda sulama suyuna yüzde 90 oranında zam yapıldı. Dönüm başına 150 liralık ücret 285 liraya çıktı.

BOLD – Ekonomik krizin etkisi Türkiye genelinde sektör bazında kendini hissettirmeye devam ediyor. Erzincan’da, Devlet Su İşlerine (DSİ) bağlı Akbulut Pompa İstasyonu’nda sulama suyuna yüzde 90 zam yapıldı.

YA ÇİFTÇİNİN YANINDA OLSUN YA DA BIRAKSINLAR

Sözcü’den Evren Demirdaş’ın haberine göre CHP Erzincan İl Başkanı Ayhan Doğan, karara tepki göstererek “İktidara buradan sesleniyoruz ya çiftçinin yanında olsun bu durumu düzeltsinler veya da bıraksınlar” dedi.

İl Başkanı Doğan, “Erzincan’da bir Fırat nehri geçiyor ama ne yazık ki çiftçilerimiz su borcu altında kıvranıp duruyor. Son yapılan zamlar bardağı taşırmaktır, çiftçilerimizin artık dayanacak gücü kalmamıştır ” şeklinde konuştu.

BU YIL GELECEK ELEKTRİK BORCU 6-7 MİLYON CİVARI

Erzincanlı çiftçilere geçen yıl 4 buçuk milyon elektrik borcu geldiği bilgisini de paylaşarak “2020 rakamlarında 6-7 milyon civarında elektrik borcu gelecektir. Ama bir şeker fabrikasına devlet 38 milyona yakın hibe vereceğine 6 milyon TL çiftçinin elektrik borcunu karşılarsa o çiftçi mağdur olmaz” ifadelerini kullandı.

Özel sektör dış borç batağında

Okumaya devam et

Ekonomi

Saray’ın İş Bankası planı! Turhan Bozkurt yorumladı

Gazeteciler Fatih Akalan ve Turhan Bozkurt ekonomi gündeminin sıcak gelişmelerini Bold canlı yayınında değerlendiriyor.-BOLD

Okumaya devam et

Popular